Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Šta znam, meni nije logično da beba od mesec dana nešto uplaćuje.
Pritom, zašto onda ne može i da zakaže termin?
Svi smo mi različiti, zato i ne bi trebalo da nagađamo
 
Šta znam, meni nije logično da beba od mesec dana nešto uplaćuje.
Svi smo mi različiti, zato i ne bi trebalo da nagađamo
Ovako nešto sam i ja hteo da napišem. Svakako moraju da stave neki info kada popunjavamo, čiji JMBG, čije ime, itd, a ne da gledamo u pasulj dal ovo ili ono i da molimo Boga kada dođemo na šalter dal' je sve ok popunjeno ili nije jer oni nisu precizirali
 
Šta znam, meni nije logično da beba od mesec dana nešto uplaćuje.
Pritom, zašto onda ne može i da zakaže termin?
Svi smo mi različiti, zato i ne bi trebalo da nagađamo

Pa i ne nagađamo, to ti radiš.

Maloletno lice ne može da podnosi zahteve za dokumenta jer tako piše u zakonima. Treba samo pročitati u zakonu ili na sajtu mupa.
Uplata mora biti na lice na koje i glasi dokument.

Diskreciono je pravo svakog službenika da li će da prihvati ili neće ako se stavi tuđe ime i prezime. Uplate se proveravaju po JMBG. Ako je on ispravno upisan službenik može da prihvati, a može i da te odbije.
 
Стигао ми је данас читач картица, поручио са линка који је био постављен овде, прешао сам без дажбина.
Кад покушам да се логујем преко читача тражи ми неки пин који не знам. Једино да није онај са папира личне карте, који не знам где је, негде је татурен.

Када читам личну карту/здравству како да то сачувам а не да штампам?

Прво сам се мучио са очитавање а онда сам скапирао да лична карта мора да се стави наопако. 😀
 
Koliko se sećam pin je baš taj 4-cifreni broj uz LK koji si zaturio, bar za prvo logovanje. Posle možeš da ga promeniš preko čitača. Za štampanje imaš opciju print to pdf ili šta već imaš instalirano
 
Podigao sam vozačku dozvolu posle 7 dana i vidim da sam za C kategoriju dobio na 5 godina a za B na 10. C mi ne treba trenutno, ali da li to znači da bih za 5god morao na lekarski ako bih hteo da produžim C? Sad u koloni 12 nemam nikakvih ograničenja. Prošli put sam dobio i za B i za C na 10 godina.
Kada sam predavao dokumenta na šalteru su mi rekli da imam trajno lekarsko i da mi ne treba novo, da li je sad standard da se za C dobija na 5 godina?
 
Pa i ne nagađamo, to ti radiš.

Maloletno lice ne može da podnosi zahteve za dokumenta jer tako piše u zakonima. Treba samo pročitati u zakonu ili na sajtu mupa.
Uplata mora biti na lice na koje i glasi dokument.

Diskreciono je pravo svakog službenika da li će da prihvati ili neće ako se stavi tuđe ime i prezime. Uplate se proveravaju po JMBG. Ako je on ispravno upisan službenik može da prihvati, a može i da te odbije.

Da je sistem postavljen od početka na zdrave noge, ovakvih nedoumica ne bi bilo. Poziv na broj služi upravo zbog ovakvih situacija, i jedino što je potrebno je da sistem na osnovu prijave izgeneriše poziv na broj za određenu uslugu u određenom terminu.

Taj poziv na broj ne bi sadržao Jmbg (koji ne bi ni smeo da se povlači po raznim uplatnica a i sistemima za plaćanje), a ime uplatioca bi bilo potpuno nebitno (jer je ionako bitno samo radi eventualnog vraćanja novca).
Greške u pozivu na broj se efikasno eliminišu korišćenjem modela 97 ili nekog drugog, koji vrši računsku proveru integriteta.

S druge strane, službenik a i sistem na osnovu poziva na broj mogu da utvrde za koga i za koju uslugu je vezan određeni poziv na broj.

Kod nas svuda moraju da se vide tragovi polupismenih ljudi koji rade na ovim sistemima. Počev od fonta na registarskim tablicama, problematike korišćenja slova šđčćž koja znamo kako se završila, problema sa sertifikatima koji su se dešavali. Neću pominjati zataškane incidente od kojih je verovatno najpoznatiji bio sa javno dostupnim ličnim podacima (uključujući JMBG) svih punoletnih građana koji su stekli pravo na akcije (nešto preko 5000000)...
 
@rkramer Tako je, ali u informatički "normalnoj" zemlji, gde su osobe informatički pismene. Srbija to nije, niti postoje indicije da će nekada biti.
 
@rkramer Tako je, ali u informatički "normalnoj" zemlji, gde su osobe informatički pismene. Srbija to nije, niti postoje indicije da će nekada biti.

Krajnji korisnik ima pravo na informatičku nepismenost.

Oni koji rade na izradi sistema je nemaju (tj. ne bi trebali da je imaju).

Kao i u svim ostalim aspektima života, moralna je obaveza onih koji su stručni u ovoj oblasti da se usprotive nakaradnoj praksi i time očuvaju svoj profesionalni i moralni integritet. Ako je išta ostalo da se čuva 😉.
 
@faca pošto ni ja nisam znao svoj PIN, službenica PU u Novom Sadu mi je rekla da joj napišem 6 cifara koje želim, ona ih je unela i upisala sertifikat pa čak ni nisam potpisivao papire, dok u Leskovcu to smatraju obaveznim i drže se standardne procedure. Što znači da, moraš da vidiš kako će se ponašati u tvojoj PU i da li prave problem oko toga da ti direktno promene PIN bez potrebe da znaš prethodni.
 
Нашао сам папир од личне.

Нисам успео да сачувам/снимим очитану личну карту/здравствену књижицу.
Хтео бих да је сачувам у .pdf, .jpg или пошаљем на маил.
 
zar nemaš mogućnost štampanja? Čelik to ima, sigurno.

I ako ima mogućnost štampanja, da bi poslao očitanu ličnu na mail, treba mu I skener.

Ako Čelik nema mogućnost eksporta u Pdf, možeš da instaliraš CutePdf ili neki sličan program koji izabereš umesto štampača, i onda "odštampaš" u Pdf.
 
@rkramer Ti očito ne živiš u Srbiji. Koji stručni ljudi?

@faca Da bi sačuvao lk u pdf, ideš na štampanje i umesto štampača odabereš opciju ...print to PDF, daš ime fajlu i sačuvaš očitanu lk u pdf formatu na svom računaru.
 
Успео сам да сачувам ЛК, нисам ни приметио да има .pdf. Тражио сам ту код штампача али нисам видео, пише још нешто да ме је то збунило.

Е-здравље страшно багује у последње време у вези претраживања лекарских извештаја.
 
Može li neko da pomogne?
Pošto nema ličnu sa čipom majka je pre mesec dana izvadila potrebne parametre u pošti, da bi mogla koristiti e-agrar. Instalirali smo consentid aplikaciju, očitali QR kod, sve je uredno radilo.
Pre par dana telefon se pokvario. Uzela je novi, instalirali ponovo aplikaciju, učitali QR kod, zadali pin, međutim dobijamo poruku: ID has already been enrolled i ne možemo dalje. Probao sam ručno uneti korisnički ID i lozinku, ali isto. Šta uraditi?
 
@vrobec Ponovo u poštu da traži da izdaju nove podatke.
I onda sledeći put kad to uspešno dodaš u ConsentId aplikaciju odmah lepo ideš na opciju da napravi backup tog ID-a i taj zip koji napravi lepo kopiraš sa telefona na još par mesta (tipa na komp, u Dropbox, Google Drive...) & zapišeš i obavezan password za restore backup-a i kad to imaš posle možeš do mile volje da menjaš telefone... čak radi i da imaš isti ID na više od jednog telefona :D :D (tako što na svakom uradiš restore već napravljenog backup-a).

Ja sam kevin backup zip zveknuo i kao attachment na Evernote belešku gde sam upisao i backup password.
 
@vrobec Ponovo u poštu da traži da izdaju nove podatke.
I onda sledeći put kad to uspešno dodaš u ConsentId aplikaciju odmah lepo ideš na opciju da napravi backup tog ID-a i taj zip koji napravi lepo kopiraš sa telefona na još par mesta (tipa na komp, u Dropbox, Google Drive...) & zapišeš i obavezan password za restore backup-a i kad to imaš posle možeš do mile volje da menjaš telefone... čak radi i da imaš isti ID na više od jednog telefona :D :D

Ja sam kevin backup zip zveknuo i kao attachment na Evernote belešku gde sam upisao i backup password.
Hm, nisam napisao ali danas prepodne smo bili na pošti i rekli su nam da ne mogu izdati novi list sa podacima,, jer bi izdali isto ono što su već dali pre mesec dana.
 
Ako su u pravu (a ne samo neinformisani) ti u pošti onda verovatno mora neko cimanje sa slanjem maila ili kontaktiranje kroz formular na:


Pa da im objasniš šta se desilo i da se to rešava tako.
 
Pozdrav svima! :)
Instalirao sam aplikaciju ConsentID jer mi je neophodna zbog prijave na eAgrar i obnovu poljoprivrednog gazdinstva, međutim u želji da pomognem ujaku obrisao sam aplikaciju sa svog mobilnog u želji da dodam njega i obnovim mu domaćinstvo ( jer čovek nema smartphone ) i sada ne mogu da pristupim svom ID nalogu jer mi stalno izbacuje grešku, tj. da je ID već dodat! :D :D :D
1) Šta bi trebalo da uradim, da idem do Pošte po nove parametre?
2) Da pišem eUpravi da mi ID izbace iz sistema, a da ga ja potom preko svojih parametara vratim u sistem?

Ili nešto treće? :D :D :D

P.S. Više ne u pustolovine bez back up rezerve na google drive! :D

I unapred hvala na odgovorima! :)
 
Kome treba jeftin čitač kartica preporuka za ovaj sa Alija. Uredno čita naša dokumenta. Za Windows 11 ne trebaju ni drajveri koji dolaze na mini disku. Uredno se prijavljuje na eUpravu pomoću elektronskog sertifikata.
Ovde se preprodaju po 3x većoj cijeni.

€ 4,84 48%OFF | X01 USB Smart Card Reader For Bank Card IC/ID EMV card Reader High Quality for Windows 7 8 10 Linux OS USB-CCID ISO 7816
Konačno i meni stigao, posle puna dva meseca...:D

W10 sam ubacio drajvere, proverio sve čita. U tray-u se vidi kao neki spoljni usb uredjaj. Da li mogu neki drajveri da se instaliraju, da se tako ne prikazuje?
 
Da li si ponovo reinstalirao aplikaciju? Da li si probao da pobrišeš keš aplikacije?
Jesam. Obrisao cashe, reisntalirao, pokušao na drugom smartphone-u, ma jok. Stalno mi izbaci: Greška - ID je već dodat.
Dakle po toj logici stvari on je negde u sistemu ali je ostao kao neki elektronski otisak ili kako već ( koji ja nisam pohranio u zip fajlu radi backup-a) i sada ono ni tamo ni onamo. :D
Zato pitam da nije možda rešenje da me izbrišu, pa da se ponovo ubacim preko paramtara ili šta bi već trebalo? :D
 
Podigao sam vozačku dozvolu posle 7 dana i vidim da sam za C kategoriju dobio na 5 godina a za B na 10. C mi ne treba trenutno, ali da li to znači da bih za 5god morao na lekarski ako bih hteo da produžim C? Sad u koloni 12 nemam nikakvih ograničenja. Prošli put sam dobio i za B i za C na 10 godina.
Kada sam predavao dokumenta na šalteru su mi rekli da imam trajno lekarsko i da mi ne treba novo, da li je sad standard da se za C dobija na 5 godina?
Mislim da to ima veze sa CPC sertifikatom.

Ako zelis da ti ta C kategorija vazi moras i da obnavljas taj sertifikat redovno.

 
Pokusavam ceo dan da omogucim prijatelju logovanje na portal efaktura pomocu sertifikacionog tela poste.Instalirao sam sve po upustvu.Posle provere browser uredno ucita njegove podatke i sve je u redu .Medjutim ako pokusa da se prijavi posle kucanja pin koda dobija gresku.Isti problem in Firefoxu i na chromeu.Sta bi mogao biti problem? Postoji li sansa da je portal nedostupan vikendom? Ili je mozda problem do ip adresu posto pokusava portalu da pristupi iz R Srpske?
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-03-25-23-12-39-540-edit_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-03-25-23-12-39-540-edit_com.miui.gallery.jpg
    213.8 KB · Pregleda: 38
Koju gresku dobije?
 
Nazad
Vrh Dno