Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Na kojoj si opštini?
 
Sad bio na portalu i ništa nije stiglo za porez u sanduče, obično stigne email da preuzmem dokument kada bude dostupno.
Ni kad sam otišao da proverim upit stanja nema ništa osim plaćene prve rate.
Ne znam kako nekima stiže krajem januara, meni nikad pre aprila, opština nbg.
 
Takođe opština N. Bgd. Proveravao sanduče, nema ništa, a u njemu prošlogodišnje rešenje, stiglo 29.1.21
 
Može li se naručiti izvod iz matične knjige rođenih opština Čukarica? Vrv samo sa kval.el.sertifikatom?
Ja sam vadio pre par godina za ćerku,najobičnije logovanje šifrom i lozinkom.
Moram priznati da sam prijatno iznenađen, produžio vozačku sve online, za 7 dana stigla na kućnu adresu. Za to treba sertifikovan potpis.
 
Taj sertifikovani potpis što treba za raznorazne stvari da li može da se koristi i ovaj što je iz cloud-a što su skoro pustili ili mora elektronski potpis preko one aplikacije, smart čitača i prateće opreme ?

Ovaj potpis iz cloud sam lako odradio, čisto me zanima da li je on istovetan kao i ovaj drugi ili ima neke razlike i tome slično.
 
Ja sam vadio pre par godina za ćerku,najobičnije logovanje šifrom i lozinkom.
Moram priznati da sam prijatno iznenađen, produžio vozačku sve online, za 7 dana stigla na kućnu adresu. Za to treba sertifikovan potpis.
Meni ne da sa user i pass. Ne znam da li mora sa sertifikatom ili je do opštine Čukarica?
 
^ Vozačku dozvolu možeš da produžiš samo sa sertifikatom.
 
Problem je u potpisivanju zahteva, sve dotle je moglo da se uradi sa cloud sertifikatom, ali za potpis zahteva treba dodatni software i digitalni sertifikat.
 
Pa za šta im onda služi digitalni potpis iz kvalifikovanog elektronskog sertifikata u cloudu, šta sa njime može konkretno da se potpisuje ?
 
Može valjda da se upload neki PDF i slično na potpisivanje, ali onaj formular zahteva ne može.
Supruga probala, zvala support rekli ne može... na kraju produžila vozačku na šalteru... i uzela sertifikat kad je već u MUPu.
Ja imao sertifikat, instalirao EupravaRSDigitalSignature_x64.msi, podneo zahtev i stigao post-expressom za par dana, par stotina dinara isporuka.
 
Ako me pitaš za izvod iz knjige rođenih,to sam vadio prijavom sa šifrom i lozinkom,doduše pre par godina,ne znam da li su menjali.
A vozačka mora sa sertifikovanim potpisom,potpis u cloudu i aplikacija na mobilnom.Ja sam jedino tako uspeo.
Pa za šta im onda služi digitalni potpis iz kvalifikovanog elektronskog sertifikata u cloudu, šta sa njime može konkretno da se potpisuje ?
Ja ti samo mogu odgovoriti da može zahtev za vozačku,za drugo ne znam,ali mora i aplikacija na mobilnom,jer na njemu daješ odobrenje da se potpiše.
Malo im je to potpisivanje konfuzno odrađeno,jer kada dođeš do dela gde treba da potpišeš nigde se ne vidi da si generisao dokument koji treba da potpišeš,ja sam slučajno video butajući po opcijama.
 
Znam za ConstentID, ništa bez toga, pre par dana sam čisto iz probe ''potpisivao'' tako neka pdf dokumenta, nego me to zanimalo za te zvanične formulare i dokumenta da li može, tipa vozačke o kojoj pišete, znači može da se pokrene zahtev na osnovu KES u cloudu ali sam potpis mora biti sertifikovani, ne potpis iz cloud-a.
 
Nisam te baš skroz skontao :), ja sam zahtev potpisao iz clouda, pojavilo se na mobilnom da odobrim/potvrdim i to je to. Naravno na portal se ulogovao pomoću lične karte i čitača tj elektronskog potpisa, ili kako se već zove...
Govorim za vozačku.
 
Mali nesporazum...ne možemo da se uskladimo ;) pošto je ZorMi napisao da njegova supruga nije uspela potpis preko clouda u vezi vozačke mislio sam da nisi ni ti a ti si uspeo kako veliš da potpišeš iz clouda ali izgleda da je fazon u tome da moraš da se uloguješ preko lk i čitača a ne da se uloguješ preko mobilne aplikacije preko koje se recimo ja ulogujem.

Ali onda opet pogledaj šta je ZorMi napisao par postova iznad,
Problem je u potpisivanju zahteva, sve dotle je moglo da se uradi sa cloud sertifikatom, ali za potpis zahteva treba dodatni software i digitalni sertifikat.
E ništa mi nije jasno:) on nije mogao potpisivanje sa cloud sertifikatom a ti si uspeo.
 
Ko će ga sad znati :)
Uglavnom, ulogovao se sa lk i čitačem na kompu, prošao proceduru za produženje vozačke, potpisao dokument/zahtev iz clouda, na mob stiglo da odobrim, to i uradio i završio.
Naravno onaj ConsentID mora biti na mobu. Sa mobilnom aplikacijom nisam se nikad logovao.
 
Supruga nije imala "kvalifikovani elektronski sertifikat" (u lk) već je koristila samo cloud sertifikat iz mobilne aplikacije i nije mogla da potpiše zahtev.
Ja sam sve odradio sa "kvalifikovanim elektronskim sertifikatom" uz doinstaliran software za potpisivanje.
To je bilo pre 2-3 meseca, možda su nešto i doradili...
 
Moja supruga pre 2 meseca izvadila novu LK, upisali joj sertifikat, sertifikat ne radi... nesto s njim nije u redu.
Probao na svim browserima na vise racunara, kakvi.... otisli da joj ponovo upisu, isto. Nemaju nikog ko to resava na salterima.
Sve instalirano, ubaceni sertifikati u IE, radim to vec godinama, al sam odustao ovaj put, logujem je sad pomocu mobilnog i ConsentID.
A naravno, i tu ima fora - ne ide se na "Prijava Pro" kao sa LK sertifikatom, nego na obicno "Prijava" , iako je najvisi nivo bezbednosti po njihovoj onoj skali..
 
Tako sam se i ja tripovao i išao i menjao lozinku za cert misleći da sam zaboravio PIN ili nešto slično, jer sam je koristio pa sam bio siguran da znam šta radim, ali je u pitanju ova fora koju ni naveo u posednjoj rečenici. I za logovanje sa certom LK ne treba da ideš na prijava pro nego samo na prijava i to je to.
 
jel vadio neko pasoš, koja je procedura
i koliko dana od isticanja starog može da se izvadi novi
 
Poslednja izmena:
Mislim da može 6 meseci pre nego stari istekne.
 
koji je postupak? samo se zakaže termin i kreira uplatnica i uplati?
 
To već ne bih znao.
 
Ja sam pre 2 meseca sve novo izvadio, licnu kartu, vozacku, pasos i uzeo elektronski potpis.
Uplatio uvece preko ebankinga uplatnice koje sam kreirao preko portala euprave, sutra oko 10 otisao u SUP u Surcin, na salteru rekao da sam platio online, proverili, i ajmo slikanje, popunio obrazac za elektronski potpis, sedmi dan otisao i pokupio dokumenta i tad predao obrazac za potpis sa novom l.k. njega pokupio posle par dana nesto ih sistem zezao.
 
Kazu da je omoguceno potpisivanje finansijskih izvestaja na sajtu APR-a pomocu kvalifikovanog elektronskog sertifikata u claud-u.

 
Ko nije primetio, ima aplikacija mPorezi za mobilni.

Po instalaciji se mora ulogovati kao i do sada preko sertifikata na ePorezi, pa u ličnim podacima se izabere "drugi uređaji".
Pojavi se QR kod koji se očita aplikacijom mPorezi da se poveže s nalogom.
Npr. meni je upit stanja vratio skoro trenutno u .pdf, ostalo nisam probao.
 
koji je postupak? samo se zakaže termin i kreira uplatnica i uplati?
Ja sam pre neki dan zakazao tako i platio takse online. Zabrinjavajuci momenat je sto ne salju nikakvu potvrdu o transakciji na mejl pa sam uhvatio screenshot, nadam se da nece nista da se zakomplikuje. Dodatni zbun je sto nemam ni placeno, a ni neplaceno nista
1648131818989.png
 
Poznati su po integraciji sistema i omogucavanju da sve normalno radi na iOS-u i macOS-u 😄

Kao da je kvantna fizika 😄
 
Ja sam pre neki dan zakazao tako i platio takse online. Zabrinjavajuci momenat je sto ne salju nikakvu potvrdu o transakciji na mejl pa sam uhvatio screenshot, nadam se da nece nista da se zakomplikuje. Dodatni zbun je sto nemam ni placeno, a ni neplaceno nista

I ja sam bio u nedoumici, čak sam upatio samo dva sata pre termina, ali kada sam otišao tamo službenica je videla da je uplaćeno i ništa me nije ni pitala...
 
Nazad
Vrh Dno