Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

Znam, imao sam par x skidanje kg kao mladji, a sada sam statican, i dobro veceram :)
109kg, 37 god, koraka samo po stanu, retko se negde ide peske.
Aktivan 4 meseca ne ,ranije gym, i tada odrzavam kilazu (eventualno skinem 2-3kg godisnje)...
Fokus na ishranu najvise.
Suplementacija ne po principu da skida masti vec da hrani telo!
Bolje da uzmes neki kvalitetan komplex vit i minerala za muskarce nego bilo koji sagorevac ili blokator apetita..
Volja i energija za treningom dolazi iz ishrane..

Pogotovo posle 35god
 
Naravno da nisi ti izmislio, takve karte imaju svuda pa i na prvoj godini fiziologije na difu. Ipak sam ja dao pojašnjenje šta to podrazumeva, a bilo koja aktivnost nasuprot neaktivnosti doprinosi mršavljenju, ali faktualno nije tačno da se masti tope samo pri radu na nižem pulsu, već tada telu treba manje energije pa ono može da sintetiše atp iz masti (sporiji proces) nego iz šećera. Ali u suštini, i to zavisi od toga koliko je osoba "metabolički fleksibilna"

Pa ajde da proširim na tu temu, da ne bude da pišem samo da ispadnem pametan jer to ne volim:
Postoji fat adapted i carb adapted metabolizam. Kada čovek dugo sedi i ne radi ništa on gomila masti u krvi pa onda i kao potkožno (i najgore visceralno) masno tkivo. Te masti se u krvi nalaze u obliku triglicerida koji su ustvari masti spremne za spaljivanje u mitohondrijama (prevashodno mišića). Kada mišići ništa ne rade, gubi se sposobnost tela da koristi to "sporije gorivo" u vidu masti i telo prelazi na korišćenje šećera za svaki oblik metabolizma, dakle prosečan couch potato (bez uvrede) nije fat adapted i njegovi mišići odnosno mitohondrije su jako neefikasne u trošenju masti. Zato pre nego što šećer skoči, skaču trigliceridi i zato su visoki trigliceridi u suštini br. 1 krvni marker koji ti pokazuje da nisi dovoljno aktivan.

Zato ljudi kada krenu da vežbaju, bilo tegove, bilo šetnja, bilo šta prvo potroše šećere i taj glikogen a tek kada zađu dublje u trening dobiju SPOSOBNOST da troše masti, što ovako kao kroz low level aktivnost (puls ~100) mada pre svega u stanju mirovanja, jer mi tada bismo trebali najviše da trošimo masti i ako smo aktivni naši mišići i mitohondrije u njima mnogo bolje koriste to. To se zove metabolic flexibility i poželjno je doći do tog stadijuma, da telo može da menja goriva, šećere za viši intenzitet, masti za manji/mirovanje.

Ovo deluje nebitno nekome ko hoće da smrša i čovek u suštini ne treba time da se zamara, ali za nekoga ko proučava metabolizam je vrlo zanimljivo, jer aktivne mitohondrije i dobar metabolizam sprečavaju i smanjuju compounding efekat koji loš metabolizam energije ima na brojne bolesti. Zato je npr dr Peter Attia dodao metabolic disease u "jedan od 4 jahača apokalipse" po pitanju smrtnosti.

Zdrav čovek nije samo onaj ko nema viška kilograma, već i onaj ko je metabolički zdrav i troši dosta energije.
 
Pa naravno da nije tačno da se masti troše samo pri radu na nižem pulsu nego se pri radu na nižem pulsu troše najviše masti tj. više od ugljenih hidrata. Spomenuo si sprintere gore kao primer za ljude sa najmanje sala/masti. Da li gojazan čovek može da trči sprint ili treba da prođe kroz proces i eventualno dođe dotle? Moj post sa puls 100-120 se odnosio samo na najefektivniji početak skidanja sala za gojazne ljude i ništa više što ti i potvđuješ. To da na većem pulsu ne skidaju masti ja nisam rekao.
Inače si sve lepo objasnio u gornjem poštu.
 
Ово загађење је превелико,не знам шта се то дешава.Мјесец дана скоро нисам излазио да брзо ходам јер мислим да ћу имати више штете него користи.Осјети се смрад дима,смога и ко зна чега још.Не памтим да је овако било раније ,а уз сву ову зелену енергију.
Izmeri tu gde treniraš, nemoj se voditi mirisom, jer nije uvek povezano. Nekad može da se oseća malo na dim, a da je debelo u zelenom, i obrnuto, da bude 300, kao što je bilo jednog prelepog letnjeg sunčanog dana 2020. godine.
 
Fokus na ishranu najvise.
Suplementacija ne po principu da skida masti vec da hrani telo!
Bolje da uzmes neki kvalitetan komplex vit i minerala za muskarce nego bilo koji sagorevac ili blokator apetita..
Volja i energija za treningom dolazi iz ishrane..

Pogotovo posle 35god
Sagorevac ne uzimam.
Vitamine i min uzimam redovno godinama.
 
Izmeri tu gde treniraš, nemoj se voditi mirisom, jer nije uvek povezano. Nekad može da se oseća malo na dim, a da je debelo u zelenom, i obrnuto, da bude 300, kao što je bilo jednog prelepog letnjeg sunčanog dana 2020. godine.
Да,водим се највише честицама 2,5 микрона у сат времена,извор је онај Климерко јер другог немам.Обично идем кад падне мрак а тада је најгоре.
 
Verujem..
Koji si ukus uzeo i jel koristis samo posle treninga ili..?
Mene muci amino whey nesto, a i ovaj ukus mi se ne svidja uopste, kao puding da pijem.
Najbolje bi bilo da uzmem jedan protein za dorucak, a drugi posle treninga.
Ove godine punim 29godina, jel ima potrebe za ZMA ili nesto slicno?
 
Uzeo sam čokoladu. Pijem po 2-3 puta dnevno, jer nekad zbog obaveza prekočim obrok.
Pio sam amino, power protein, basic i ono bio tech-ovo djubre od 4+kg. Ovaj poslednji bih uporedio sa nekim goveđim želatinom, u koji je samo dodat neki ukus.

Ne trebaju ti dva proteina, dovoljno je jedan kvalitetan. Imas ovaj gore koji sam pomenuo za 7.900 din. uz kod "MAX".
Što se tiče ZMA...
Ja uzimam sve posebno. Zinc, vitamin C, omega 3 i magnezijum.
 
Jeste dovoljan jedan kvalitetan, ali posto uzimam uz ovsene ujutru dve merice i merica posle treninga trajao bi mi malo manje od 20dana, pa sam zato pomenuo da uzmem jedan "manje kvalitetan" za dorucak.
Auu, ti ga bas "cepas" hahahahaha salim se.
Citao sam malo vise o ZMA danas, pa aj da pitam, posto ga nikad nismo spomenuli.
Nisam napisao ko voli da eksperimentise sa suplementima- pre oko dva meseca sam krenuo pre treninga da uzimam kreatin i citrulin, sve preporuke za ovu kombinaciju. Ajde sto meni prija, nego sto i devojke primecuju razliku. 😁 Vecina sto koristi citrulin razumece o cemu pricam. 😅
 
Meni zbog godina ili sta vec vise odgovaraju na biljni proteini... Da nemam te pojave.. kada ga vec koristim svaki dan.
 
Imam problema sa kašljem poslednjih 3-4 meseca (valjda neka epidemija za koju doktori ne daju terapiju :) ) i doktorica mi je preporučia za podizanje imuniteta BiVits recovery. Da li vredi tih para (oko 2000 dinara) ili je bolje za imunitet da uzmem nešto drugo. Koliko sam razumeo glavni sastojak ovog recovery-ja je N-Acetyl Cysteine koji uzimaju sportisti za oporavak. Da li je bolja opcija BiVits, nešto drugo slično ili da uzmem posebno N-Acetyl Cysteine koji može da se nađe u duplo većoj dozi za 30% manje para ?
Evo i teksta sa jednog sajta koji prodaje N-Acetyl Cysteine
"N-acetil cistein povećava izdržljivost kod sportista, poboljšavajući njihove performanse i osetljivost na umor. Takođe ubrzava regenerativne procese posle vežbanja i smanjuje upalu koja je posledica preopterećenja. Olakšava iskašljavanje, ventilaciju pluća, razmenu gasova i podržava oksigenaciju. Kao jedinjenje koje snabdeva acetil-grupama, podržava proizvodnju testosterona. Stimuliše regeneraciju oštećenih ćelija jetre te na taj način potpmaže dobro funkcionisanje jetre."
 
Poslednja izmena:
U 99% slučajeva kada doktor kod nas preporuči neki suplement, ima monetarni benefit za to. Ovaj suplement koji si naveo je ništa posebno:
300mg NAC
500mg vit C
10mg cink-citrata
25ug (1000iu) vit D
1mg mangana
27ug selena (1/3 preporucene dnevne doze)

Uzmi NAC i pij 1000mg dnevno, vit c mozes da kupis za 50 dinara ekofarm, cink citrat i nije nesto i imas i to da kupis u boljoj formi, selen pojedi par brazilskih oraha dnevno, jedino je mangan relativno redak, mada i njega imaš u orašastim plodovima.

Sve u svemu, prodaja ogromne većine tih suplemenata po apotekama počiva na podsticajima od lekara, ako čovek pogleda malo bolje naći će i bolje i (znatno) jeftinije negde drugde.

edit: što se tiče kašlja NAC bi trebao samo da pomogne.
 
Занимљиви су ти доктори,да не кажем нешто друго.Неко кашље 3-4 мјесеца,без дијагнозе(случај у породици),а они ништа,без дијагнозе.Мало прегледају плућа,темп. и још кажу одмарај,не иди на посао и јави се ако се нешто погорша.У Београду је проглашена епидемија великог кашља,а уз то има грипа,прехладе,хибрида неких нових вируса,загађења.У праву су за имунитет,мада ја мислим да је генетика,тј. урођени најбитнији и много изнад 50% укупног.Не знам само шта им значи да се тај имунитет диже таблетама,капсулама,суплементима,јер онда значи да се суплемени,многи контроверзни,морају узимати стално.Потребна је добра реформа у здравству и другим областима.
 
Ja sreća imam doktora koji je surovo realan, pa može otvoreno da se porazgovara s njim.

U poslednjih 2-3 meseca mu masovno dolaze ljudi sa kašljem. Kaže doca ništa ne prepisuje većini pacijenata. Samo ispiranje grla zeolitom i 2x dnevno da se pije.
Ko razume, shvatio je... 😊
 
Poslednja izmena:

Preporuka za ovaj shop za ljude koji zive preko, ja uzimam poslednjih godinu dana preko njih supse i dosta su im dobre cene (Sajtek akcije npr. izadje kanta od 5kg whey-a nekad oko 90€ ali imaju i druge sobre proizvodjace). Salju DHL-om, stize na paketomat sve za 3-4 dana ovde u DE, preko 100€ je besplatna postarina
 
Pfff, sto su dobre cene, ON Gold 70e.
Kod nas da mogu stavili bi duplo cene.
Jel ima neko informaciju sta se desava sa pansportom, bukvalno nista novo nemaju, a i lager im je los, iako imam popust kod mene, vise mi se isplati sa ogistre da narucim.
 
Gde sam to rekao? Kazem da mi se vise isplati sa ogiste da narucim, nego da uzmem u pansportu sa popustom.
 
Jel neko pio NAC? Kolega sa posla mi kaze da je NAC bukvalno najjaca stvar, da utice povoljno na razne stvari. Citao sam o tome i po istrazivanjima se cini da je stvarno odlicna stvar
Ja sam koristio NAC kažu da je dobar za pluća za razredivanje sluzi. Ali u mom slučaju nije nista pomogao. Inače sam Asmaticar.
 
Pijem nac vec duze vreme sa pauzama od nekoliko meseci izmedju zavrsenih bocica. Ne znam da li ima nekih benefita, ALI ono sto znam da sam nac nedavno dao devojci koja je imala simptome pocetka velikog kaslja i posle 4 tablete simptomi su potpuno nestali. Takodje u proslogodisnjoj sezoni alergija sestra je uzimala nac i drasticno smanjila simptome. Dosta sam citao na temu nac-a i postoje brojna medicinska istrazivanja da zaista radi posao.
 
Koji NAC preporucujete?
 
Занимљиви су ти доктори,да не кажем нешто друго.Неко кашље 3-4 мјесеца,без дијагнозе(случај у породици),а они ништа,без дијагнозе.Мало прегледају плућа,темп. и још кажу одмарај,не иди на посао и јави се ако се нешто погорша.У Београду је проглашена епидемија великог кашља,а уз то има грипа,прехладе,хибрида неких нових вируса,загађења.У праву су за имунитет,мада ја мислим да је генетика,тј. урођени најбитнији и много изнад 50% укупног.Не знам само шта им значи да се тај имунитет диже таблетама,капсулама,суплементима,јер онда значи да се суплемени,многи контроверзни,морају узимати стално.Потребна је добра реформа у здравству и другим областима.
Potrebno je najpre da čovek pogleda sam sebe i šta jede svaki dan, a pod broj dva koliko je fizički aktivan, jer tad organizam mnogo bolje sagori sav otpad koji se dešava usled našeg stila života i ovog pod broj 1. :)

Što bi rekli, kome je aktivnost strano telo, da pokuša prvo da bude malo gladan, pre nego da dodaje na ishranu koja mu već pravi napor za imunitet, dodatni input. Suplementacija ok, ali prvo glavno rešiti, izbušiti kašiku.
 
Nazad
Vrh Dno