Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
2008. je pukao balon da ne može gore. Gomila banaka je morala da bude spašavana državnim parama, kao i gomila too big to fail džinova. To je bio momenat kad je kapitalizam otišao dođavola. Prošle godine su duplirali novčanu masu da spreče super-balon da pukne, aj to da im oprostim, nije nam trebalo to da se desi usred pandemije. Šta će sad da urade, da upetostruče količinu novca, nakon što je duplianje napravilo ogromnu inflaciju? Mada ko zna, ja od tih ludaka svašta mogu da očekujem, tako da znam šta ću da radim samo do sloma, a za posle čekam da vidim kako će ludaci da reaguju.
Pa kako je pukao 2008-e, kada su banke spašene?
Naravno da mogu vrlo lako da upetostruče količinu novca, ako ih to politički manje košta od totalnog sloma sistema. Nikada ne potcenjuj sposobnost političara da razmišljaju samo kratkoročno, tj. do sledećih izbora
 
Pa kako je pukao 2008-e, kada su banke spašene?
Naravno da mogu vrlo lako da upetostruče količinu novca, ako ih to politički manje košta od totalnog sloma sistema. Nikada ne potcenjuj sposobnost političara da razmišljaju samo kratkoročno, tj. do sledećih izbora

Banke su spašene infuzijom državnog novca, da toga nije bilo, ceo bankarski sektor bi kolabirao. Ti si pametan čovek, ne razumem kako ti stvari koje objašnjavam nisu jasne.

Nije sve ovo ništa novo. Prvi ovakav slučaj za koji postoje istorijski podaci se desio još 33., godine kad je Isus raspet. Oluja u crvenom moru je potopila veliku flotu brodova koji su nosili robu iz Indije. To je izazvalo kolaps velikog brodovlasnika koji je već patio od finansijskih problema i štrajkova feničanskih radnika koje nije imao da plaća. To je izazvalo kolaps dve velike banke koje su bile debelo investirale u posrćuću šiping kompaniju. Kako su banke još onda bile debelo povezane i zajmile jedna drugoj, većina banaka u rimskom carstvu se odjednom našla u problemu sa likvidnosti. Narod je u strahu potrčao da vadi svoj novac iz banaka i izbila je kriza. Bankari su u panici tražili pomoć od rimskog senata koji je poslao emisare na Kapri caru Tiberiusu šta da se radi. Tiberius je onda uradio isto što i Obama, podelio je bankama veliku količinu državnog novca, uz obavezu da ga kasnije vrate uz malu kamatu. Banke su ponovo postale likvidne, mogle da izdaju novac i kredite, narod se smirio i kriza je prošla.

Tačno je da političari razmišljaju kratkoročno, ali problemi više nisu dugoročni, šibica dogoreva do prstiju. Bilo je potrebno preko godinu dana od dupliranja novčane mase da inflacija krene da se oseća u realnoj ekonomiji. Sad kad narod naglo siromaši, oni viču na Bajdena da se inflacija zaustavi, on pritiska FED i zato oni menjaju politiku da agresivnije zavrću slavinu. Ali mora opet da prođe puno vremena da se i to zavrtanje oseti u realnoj ekonomiji, dakle berza će pući dok inflacija još uvek bude visoka. Jel misliš da će u takvoj situaciji postojati politička želja da se štampa još para? I kad je udvostručavanje količine novca izazvalo ovoliku inflaciju, zamisli šta će upetostručavanje da napravi. Preduzeća će propadati u hiperinflaciji i imaćemo manjak vitalnih dobara, to je političko samoubistvo.
 
Poslednja izmena:
@morbius @gile23
Ok sve, opet otvaramo sto put prezvakanu temu.

Meni nekretnine koje vec imam nisu interesantne, niti su likvidne. Plus tu su svi ostali problemi i glavobolje oko poreza, izdavanja, nastale stete od podstanara itd.
Uopste necu ni da spominjem naj crnju opciju i nestabilu situaciju, tu su nekretnine bukvalno bezvrijedne.

Meni je crypto hedge i vidim tu neku buducnost, vama nije i to je ok. Mozda sam glup sto vjerujem u matematiku i code. Dionice su mi zanimljive i bas sam gledao te neke tech stocks koje su u padu.
Mozda i prebacim jedan dio u dionice, cisto radi diverzifikacije, vidjet cu jos.

Cisti kesh necu da stekam u dushek i to mi je nesigurno iz vise razloga.

Sorry za off topic, necu vise.
 
Da se vratimo malo nazivu teme. Elem, trenutno je neka stabilizacija izmedju 35k i 36k. Ja, kao još uvek neiskusan, plaćam danak visokim ulazima, ali popravljam stanje na trenutnim cenama dokupljivanjem glavnih altova i iskreno (možda nefer) priželjkujem da se ovo još malo strmoglavi, jer imam čim da ispratim za razliku od onog pada prošlog leta kad su mi trebale pare i nisam uspeo da dokupim. Kako god, što se mene tiče sada je standby dok ne vidim + ili - 30%.
 
Meni nekretnine koje vec imam nisu interesantne, niti su likvidne. Plus tu su svi ostali problemi i glavobolje oko poreza, izdavanja, nastale stete od podstanara itd.
Uopste necu ni da spominjem naj crnju opciju i nestabilu situaciju, tu su nekretnine bukvalno bezvrijedne.

Meni je crypto hedge i vidim tu neku buducnost, vama nije i to je ok. Mozda sam glup sto vjerujem u matematiku i code. Dionice su mi zanimljive i bas sam gledao te neke tech stocks koje su u padu.
Mozda i prebacim jedan dio u dionice, cisto radi diverzifikacije, vidjet cu jos.

Cisti kesh necu da stekam u dushek i to mi je nesigurno iz vise razloga.

I ja isto nekretnine ne volim iz istih razloga, interesuje me samo nekretnina u kojoj bih ja živeo. Njome štediš jer ne plaćaš kiriju i imaš hedge protiv inflacije. Deonice ja pre sloma ne bih pipao.

Verujem i ja u matematiku, najbolja stvar je što matematika radi bez obzira da li veruješ u nju. Ali matematika je nauka o količinama, ona ne ulazi u pitanje količina ČEGA. Kripto je ograničena količina NIČEGA. Evo, poklanjam ti ja 144525 ničega. Poklanjam ti još i 77898989 ničega drugog. Jel se osećaš bogatiji?

I zato se lepo diverzifikuj metalom, tu količine stvarno nešto i znače. Vidiš i sam da se kripto skljoka kad god je neki problem u ekonomiji. To je kišobran koji može da se otvori samo kada sija sunce. Oblaci se skupljaju, ne uzdaj se u njega kad krene kiša.
 
Pa ako to ništa ima vrednost(pa i trenutnu) osećao bi se bogatiji.Kao i sve drugo što ima vrednost a logički ne vredi ništa.
Verovatno si se loše izrazio🙂
Ali delim neke stavove oko ovoga iako samo gledam sa strane(jedan od onih "šta ti znaš)
Mislim da je greška gledati samo tržište kripta,ne obrću se samo tu milijarde,a da utiču jedna na drugu..
Ali da,baš ništa neznam o kriptu..ali mi tako deluje.
 
Stvarno, gde se dede onaj lik koga ste besomučno pljuvali jer je prizivao pad na 40000 non stop, kad je BTC već bio na 60k. A svi tvrdili da nikad više neće pasti ispod 50K? :)
 
Nije taj otisao zbog pretpostavki koje nikome ne smetaju, vec zbog nacina na koji je prezentovao to. Niko ne voli ton "vi misevi ima da placete dok ja rolam moje btcove i uzimam milione" , svaki post mu je takav bio, zato i nije tu i nece ni biti.
 
Ima li neko od iskusnijih holdera, ko bi mogao izneti neku svoju strategiju kod ovakve lomljave cene. Nisam izašao pre dvadesetak dana pa sada grickam nokte i jedem beli luk da mi niko ne prilazi 😀
 
...
Meni nekretnine koje vec imam nisu interesantne, niti su likvidne. Plus tu su svi ostali problemi i glavobolje oko poreza, izdavanja, nastale stete od podstanara itd.
Uopste necu ni da spominjem naj crnju opciju i nestabilu situaciju, tu su nekretnine bukvalno bezvrijedne.
Ovo si potpuno u pravu. Džaba i dobar depozit, ako ti uđe baksuz, pa neće da izađe, a potroši 5 depozita, a nema ni kuče za šta da ga ujede.

Meni je crypto hedge i vidim tu neku buducnost, vama nije i to je ok. Mozda sam glup sto vjerujem u matematiku i code.
I ja smatram da boljeg biznisa od crypta nema, barem ne unosnijeg. Jedino da imaš svoju bušotinu nafte u dvorištu, ali i to bi ti oduzeli. :)

Dionice su mi zanimljive i bas sam gledao te neke tech stocks koje su u padu.
Mozda i prebacim jedan dio u dionice, cisto radi diverzifikacije, vidjet cu jos.
Deonice (akcije) sam davno prevazišao. Mali su to prinosi, a isti rizik kao i kod crypta.

Cisti kesh necu da stekam u dushek i to mi je nesigurno iz vise razloga.
Pametno.
Ima li neko od iskusnijih holdera, ko bi mogao izneti neku svoju strategiju kod ovakve lomljave cene. Nisam izašao pre dvadesetak dana pa sada grickam nokte i jedem beli luk da mi niko ne prilazi 😀
Samo opušteno i dokupljuj stepenasto. Doći će to na svoje mesto i trljaćeš ruke od zadovoljstva. Veruj mi ako hoćeš.
 
@morbius
Bitcoin je i napravljen kao odgovor/rijesenje na krizu iz 2008.
Tako da mi koji smo "in it for the tech" znamo zasto smo u BTC tj.digitalnom zlatu.

Napisi ti nama sta ces ti da radis? Kako ti planiras da se zastitis od printanja?
Ne spominji mi zlato, bolje je uloziti u Parmesan sir, pokazao se kao odlican store of value, nije zajebancija.
Tako sto cu da prodam na zacrtanim levelima i da kupim ponovo kad padne, sto i radim. Jer vise vjerujem dolaru i euru nego bitcoinu koji za 2 dana padne 15%. Ovdje na forumu sam pisao jos prije 2 godine da btc ocekujem oko 50-60k i ether oko 3-4k, ja sam sav ether prodao na tacno 4000$, bitcoin nisam ni imao, altove sam prodavao u aprilu jer sam tada mislio da pocinje bear i malo dokupio tokom ljeta, u nekima sam i dalje a vecinu sam prodao za $ oktobar/novembar, na ove u kojima sam trenutno, sam u minusu ali ne moze uvijek da se dobija.
Uglavnom smatram da je pametnije kupovati btc/eth u dubokom bearu i prodavati kad svako pocinje da ulaze pare u shibe, dogove, flokije i ostale shitove.
Drzati i voziti se na talasima btc-a godinama po meni mogu da rade samo oni koji imaju ogromne kolicine novca i koji znaju da im novac nece faliti u narednih par godina pa im je svejedno da li im je ulazna cijena 10-20-30 ili 50k ako ga cekaju na 500k, dok meni kao malom trejderu koji zivi od danas do sjutra ljepse zvuci da u ciklusu od 4 godine napravim $ nego povecam btc, kad padne naravno dokupim i cekam novi ciklus, voziti se na ciklusima dok zivot prolazi kao sto rekoh mogu samo oni koji ne moraju da razmisljaju o buducnosti (u smislu da ce ostati bez dinara), jer imaju jake biznise, ogromne nekretnine, ustedjevine i slicno.
Nije da branim Morbiusa, previse je crn u svakom izlaganju, ali u pojedinim postovima ima istine.
 
@morbius @gile23
Ok sve, opet otvaramo sto put prezvakanu temu.

Meni nekretnine koje vec imam nisu interesantne, niti su likvidne. Plus tu su svi ostali problemi i glavobolje oko poreza, izdavanja, nastale stete od podstanara itd.
Uopste necu ni da spominjem naj crnju opciju i nestabilu situaciju, tu su nekretnine bukvalno bezvrijedne.

Meni je crypto hedge i vidim tu neku buducnost, vama nije i to je ok. Mozda sam glup sto vjerujem u matematiku i code. Dionice su mi zanimljive i bas sam gledao te neke tech stocks koje su u padu.
Mozda i prebacim jedan dio u dionice, cisto radi diverzifikacije, vidjet cu jos.

Cisti kesh necu da stekam u dushek i to mi je nesigurno iz vise razloga.

Slazem se sa tvojom konstatacijom u potpunosti. Ukoliko pricamo o novcu koji ti nece u zivotu mnogo znaciti ukoliko ga izgubis, onda je 100% crypto ok, ali ukoliko se prica o celoj ustedjevini, onda je makar po meni pametan potez diversifikacija izmedju standardnog S&P i crypto-a.

Deonice ja pre sloma ne bih pipao.

Niko ne zna gde je dno, niti ga moze prepoznati niti ga je iko ikad uhvatio. DCA down i to je to.
 
@bombaš (sa zakasnjenjem)iz toga gde ocekujem da u narednih dve do tri godina ETH preuzme primat na trzistu.
Stoga smatram da ce ETH zadrzati cetvorocifrenu brojku u ovom bearu.
Mislim da lagano klizimo dole, ne vidim nikakvih naznaka da ce se market oporaviti. Predvidjanja da ce kraj leta biti nekih pokazatelja za oporavak su blaga. Ja sam out do leta.
 
Ima li neko od iskusnijih holdera, ko bi mogao izneti neku svoju strategiju kod ovakve lomljave cene. Nisam izašao pre dvadesetak dana pa sada grickam nokte i jedem beli luk da mi niko ne prilazi 😀
Pa sta mislis sto se zovu HOLDeri 😎 Na'rani svinje i ne diraj nista.
 
35.000$ je trenutna cena mining-a 1 BTC (da, ima ekstrema, ali ovo je otprilike realno).
Početkom 2019 bila oko 3300$, BTC je pao na 3.388$. Isto se desilo i sa ETH tada.
Ako mogu mudraci koji prognoziraju dalji pad cene da objasne kako će mreža da nastavi da radi, ako cena mininga ode ispod granice isplativosti?

Ovde imamo Morbius-a i SAJ-a kao dva ekstrema, nisam na ničijoj strani, samo pokušavam da objektivno procenim ko je korisniji za zajednicu na forumu.
Ko je poslušao SAJ-a, kupio LTC po 50-100$ 2020, bio realan i prodavao stepenasto do 300-400$ 2021, izvukao je dobar profit.
Ko je slušao Morbius-a, nije nikad kupio ništa, osim WC papira i antidepresiva.

Retki u ovakvim situacijama vide priliku, što se do sada uvek pokazalo kao ispravno.
Ne mora da znači da će i ovaj put, ali plava i crvena pilula ne postoje, iako neki ovde tvrde drugačije.
 
Ako mogu mudraci koji prognoziraju dalji pad cene da objasne kako će mreža da nastavi da radi, ako cena mininga ode ispod granice isplativosti?
Mreža je zapravo tako dizajnirana da se kopanje isplati pri bilo kojoj ceni. Ako cena značajno padne, doći će do smanjenja hash stope u najgorem slučaju. Svi kojima se ne isplati kopanje će jednostavno da zaustave mašine. Oni koji nastave će dobijati veći udeo novih bitkoina, što će da ih drži na granici isplativosti.

Tako da, biće sve ok sa mrežom.
 
Ovde imamo Morbius-a i SAJ-a kao dva ekstrema, nisam na ničijoj strani, samo pokušavam da objektivno procenim ko je korisniji za zajednicu na forumu.
Ko je poslušao SAJ-a, kupio LTC po 50-100$ 2020, bio realan i prodavao stepenasto do 300-400$ 2021, izvukao je dobar profit.
Ko je slušao Morbius-a, nije nikad kupio ništa, osim WC papira i antidepresiva.

Ajde ne pričaj gluposti. I ja trejdujem, zato sam ovde. Ja samo nemam nikakve iluzije čime trejdujem. Ko je slušao Saja on još čeka na 300k BTC i 2k LTC.
 
Velike kompanije koje se bave majningom BTC sada drugacije razmisljaju. Shvatile su da im se isplati da i dalje majnuju BTC i da na naki nacin kreditiraju troskove iz nekih drugih izvora. Tako barem pokazuju neke analize koje sam skoro gledao (decembar 2021).

Verovatno bi moralo malo duze da potraje da recimo BTC bude ispod 35k pre nego hashrate malo opadne. Nece se masine odmah gasiti.

Sto se tice npr ETH-a, juce smo imali ATH hashrate-a koji je u jednom momentu probio 1 PH/s.
Takodje nisam jos uvek primetio da je bilo kojoj PoW mrezi poceo da pada hashrate.
 
Jedino dobro ako se desi da majning propadne, je da se ce graficke da idu kao alva. :D
 
BTC
Usli smo u nedelju u kojoj ocekujem vracanje cene prema 40k, rsi pokazuje da je BTC odavno u oversold teritoriji i pozicioniran sam za skok cene ove nedelje. Ne iskljucujem mogucnost pravljenja double bottom i da se BTC privremeno povuce na 34k ali ocekujem skok prema 40k do kraja nedelje.
Berza i citav market vec su ukalkulisali eventualno povecanje kamatnih stopa za ovu godinu i verujem da nakon sastanka FED-a mozemo ocekivati samo pozitivnu reakciju marketa jer zapamtite nema nista vaznije u Americi od stock marketa i FED nece raditi protiv njih, niti je ikada radio.
Na ruku nam idu i earnings reports od Microsofta i Appla koji takodje dolaze ove nedelje.
Što se tiče potencijalnog rata u Ukrajini te stvari je zaista tesko predvideti i smatram da ne treba trositi vreme na takve stvari, ako ove nedelje zapocne 3. svetski rat (po meni verovatnoca ispod 1%) najmanje ce biti vazno da li je LINK i DOT pao 5% ili 95% svi cemo imati bitnije stvri o kojima cemo morati da razmisljamo.
 
BTC
Usli smo u nedelju u kojoj ocekujem vracanje cene prema 40k, rsi pokazuje da je BTC odavno u oversold teritoriji i pozicioniran sam za skok cene ove nedelje. Ne iskljucujem mogucnost pravljenja double bottom i da se BTC privremeno povuce na 34k ali ocekujem skok prema 40k do kraja nedelje.
Berza i citav market vec su ukalkulisali eventualno povecanje kamatnih stopa za ovu godinu i verujem da nakon sastanka FED-a mozemo ocekivati samo pozitivnu reakciju marketa jer zapamtite nema nista vaznije u Americi od stock marketa i FED nece raditi protiv njih, niti je ikada radio.
Na ruku nam idu i earnings reports od Microsofta i Appla koji takodje dolaze ove nedelje.
Što se tiče potencijalnog rata u Ukrajini te stvari je zaista tesko predvideti i smatram da ne treba trositi vreme na takve stvari, ako ove nedelje zapocne 3. svetski rat (po meni verovatnoca ispod 1%) najmanje ce biti vazno da li je LINK i DOT pao 5% ili 95% svi cemo imati bitnije stvri o kojima cemo morati da razmisljamo.
Nisam pisao jer nemam sta pametno da pisem, bas je nezgodna situacija. Sto se ukrajine tice, UK povlaci sve iz ambasade u Kijevu upravo. Cena nije odreagovala na ru vest npr. Stvarno nemam predstavu sta ce se desiti s cenom, sada je sve moguce.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno