Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
BTC je više postao način za očuvanje vrednosti novca i njegovo relativno sigurno uvećanje
Da li mozes da obrazlozis ovo?

Kako je tacno nacin za ocuvanje i uvecanje kapitala kad sadasnjih 26k vredi koliko ~15k od pre neku godinu?

Recimo da si ulozio u BTC 15k pa je narastao na 26k, malo si se kockao i izgubio pa se vratio na 15k... Ti nisi na 0 vec nekih ~40% u minusu
 
Na žalost, opet moram da ti kažem, ne seri.

U BTC mora puno da se uloži da bi se zaradilo i zato ga ne kupuješ, nego ulažeš u altove, a sa druge strane kupuješ zlato.

Nemam ništa protov tebe, ali imam protiv svakog ko nepozvan sere. Kada si realan, nema problema.

Kupovao sam altove tamo 2019., a pogotovo krajem 2020. kad je BTC bio krenuo, a altovi još nisu. Zlato sam krenuo da kupujem krajem 2021. Postoji vreme za špekulaciju, a postoji i vreme za bežanje u sigurnost. Ne znam šta ti tačno nije jasno.
 
Da li mozes da obrazlozis ovo?

Kako je tacno nacin za ocuvanje i uvecanje kapitala kad sadasnjih 26k vredi koliko ~15k od pre neku godinu?

Recimo da si ulozio u BTC 15k pa je narastao na 26k, malo si se kockao i izgubio pa se vratio na 15k... Ti nisi na 0 vec nekih ~40% u minusu
Kratkorocno postoji volatilnost narocitno posle bitcoin halvinga kad cena btc enormno naraste ,uvjek se desi ta velika korekcija ali ako gledas dugorcno cena uvjek ide up

BTC je najbolji novac ikada koga su ljudi koristili.
Ljudi su u proslosti koristili razne matrijale i predmete kao novac ali ni jedan novac nije mogao do kraja da obavi sve 3 funkcije odnosno najvazniju funkciju cuvara vrijednosti
Jer je sve moglo da se lako produkuje i tako ozbevrijedi tokom vremena
Evo naprimjer Rai kamenje koristilo se kao novac na ostvrvu Yap ali cim su ljudi napravili brodove sa kojim su mogli ploviti dalje i dopremati na ostrvo veliku kolicinu tog kamenja je izgubilo vrednost i tako je bilo sa ostalim predmetima i metalima
Vremenom zlato je pobjedilo u evoluciji novca, ljudi su prihvatili zlato kao najpogodniju valutu jer se tesko produkuju nove kolicine i zato je najbolje cuvalo vrijednost i prenosilo bogatstvo s generacije na generaciju kroz vekove
Zlata ima 170 do 200 hiljada tona i godisnje se proizvede odnosno iskopa oko 2% nove kolicine znaci 2% je inflacija zlata ali uvjek postoji sansa za novim velikim kolicinama koje ce biti iskopane i izbacene na market a koje ce ozbevrijediti zlato


Bitcoin je prvi novac u monetarnoj istoriji sa fiksnim supplyem od 21 milion
Sledeci halvnig inflacija BTC pada na 0.9% duplo manje nego zlata
Nadam se da sam ti pomogao da shvatis
 
Joj kad ovaj krene da drobi gluposti, to je da se prekrstiš i levom i desnom nogom. Nešto može da bude čuver vrednosti, iako nema vrednost?? Joj, kako nema vrednost, pa ima samo 21 milion NIČEGA, kupujte ljudi, nestaće NIČEGA! Kud ćete onda bez NIČEGA?
 
BTC ima vrednost, zato što su ljudi odlučili da ima.
Da li je u pitanju nešto opipljivo ili niz kečeva i nula, nebitno je, dogod je neko spreman da za to da nešto u zamenu.
Po meni je samo loše što je BTC vezan za FIAT, to nije trebalo da se radi, trebao je da ostane nezavistan, a vrednost da bude vezana za dobra i usluge, tada bi bio ustinu nezavisno platežno sredstvo kome niko ne može ništa.
 
BTC ima vrednost, zato što su ljudi odlučili da ima.
Da li je u pitanju nešto opipljivo ili niz kečeva i nula, nebitno je, dogod je neko spreman da za to da nešto u zamenu.

Tačno. A kako se zove novac koji ima vrednost zato što su ljudi odlučili da ima vrednost? Zove se fiat. Dakle, umesto da imaš bezvredne brojeve u bazi podataka u nekoj banci, ti možeš da imaš bezvredne brojeve u ovoj distribuiranoj bazi podataka. Stvar je što kad krene kriza fiat novca, a krenuće u nekom momentu, jer tako uvek mora, države će imati suštinski razlog da brane vrednost svog fiat novca, dok ovaj narodni fiat neće imati ko da brani.

Ne znam tačno kakva će biti priroda krize u koju ulazimo, ne znam ni koliko će biti ozbiljna i koliko dugo trajati, ali što bi rekao Littlefinger, always asume the worst. Ja svakako znam da u krizi nikako ne želim da držim ništa špekulativno, a da je BTC špekulativan je nepogrešivo dokazao u svakoj krizi do sada. Verovati da će kripto da ovaj put uradi nešto drugo je ko oženiti Severinu, očigledna glupost koja samo može da te košta.
 
BTC ima vrednost, zato što su ljudi odlučili da ima.
Slazem se samo je pitanje do kada.
Po meni je samo loše što je BTC vezan za FIAT, to nije trebalo da se radi, trebao je da ostane nezavistan, a vrednost da bude vezana za dobra i usluge, tada bi bio ustinu nezavisno platežno sredstvo kome niko ne može ništa.
Vezan je zato FIAT zato sto je ponzi, da se menja za dobra i usluge prevarantima ne bi odgovaralo.

Napisao sam duzi post pa cu ga dovrsiti sutra
 
A kako se zove novac koji ima vrednost zato što su ljudi odlučili da ima vrednost? Zove se fiat.
Ovo nije tačno.
"Fiat currency is a type of currency that is not backed by a commodity, such as gold or silver, and is designated by the issuing government to be legal tender"

Znači nisu odlučili "ljudi", nego političari
 
Fiat na latinskom znaci neka tako bude ,to je valuta koja je drzava silom nametnula.Fiat valute se printaju u neogranicenim kolicinma i sve fiat valute su na kraju propadale ali neke fiat valute kao dolar su do pre par desetaka godina bile vezan za zlato odnosno imale podlogu u zlatu kao najtvrdjem novcu koga su ljudi koristili sve do izuma Bitcoina

Preko 90% danasnje vrednosti zlata se odnosi na njegovu monetarnu premiju odnosno zato sto ga ljudi koriste kao novac a ne zbog toga sto se koristi u industriji ili za nakit ,da nema monetrane premije zlato bi bilo danas mozda ispod 100 dolara po unci

Zlato polako gubi tu monetarnu premiju u korist bitcoina sto se moze vidjeti na chartu xau btc zadnjih 15 god

 
Ovo nije tačno.
"Fiat currency is a type of currency that is not backed by a commodity, such as gold or silver, and is designated by the issuing government to be legal tender"

Znači nisu odlučili "ljudi", nego političari

Pošto političari nisu ljudi, jel? Satoši je rekao da je BTC novac, ljudi su mu poverovali, ista stvar. Nije nametnut, nego dobrovoljan, ali to ne pravi nikakvu suštinsku razliku, to je i dalje novac iza kog ne stoji commodity.
 
Slazem se samo je pitanje do kada.

Vezan je zato FIAT zato sto je ponzi, da se menja za dobra i usluge prevarantima ne bi odgovaralo.

Napisao sam duzi post pa cu ga dovrsiti sutra
Bitcoin mozes da mjenjas za robe i usluge ,imas danas hiljade online sajtova shopova servisa itd koji prihvataju bitcoin online mozes da kupis od igle do lokomotive
Bitcoin je legal tender odnosno zvanicna valuta u dve drzave San Salvador i Centralna Africka Republika
U Svajcarskoj gomila radnji,kafica ,restorana ,frizerskih salona cak i mecdonaldsi prihvataju bitcoin,prihvata ga drzava za placanje poreza ,mozes da kupis nekretnine itd
Svajcarska ga smatra kao valutu i nema nikakvog poreza ali u nekim drzavama se smatra digitalnom imovinom na koju se placa porez na kapitalnu dobit pa se i trosenje bitcoine za kupovinu roba i usluga smatra poreskim dogadjajem naprimjer u SAD i to ljude sprijecava da ga trose
Ali i takozvani Greshmanov zakon sprecava ljude da ga trose jer uvek bolji novac pobjedi slabiji odnosno ljudi ce pre potrositi slabi novac koji vremenom gubi vrednost a tvrdi novac koji dobija na vrednosti ce cuvati
 
Pošto političari nisu ljudi, jel? Satoši je rekao da je BTC novac, ljudi su mu poverovali, ista stvar. Nije nametnut, nego dobrovoljan, ali to ne pravi nikakvu suštinsku razliku, to je i dalje novac iza kog ne stoji commodity.
Mislim da to što je FIAT nametnut, a BTC se "zapatio" na dobrovoljnoj bazi, čini bitnu razliku.
 
Po meni je samo loše što je BTC vezan za FIAT, to nije trebalo da se radi, trebao je da ostane nezavistan, a vrednost da bude vezana za dobra i usluge, tada bi bio ustinu nezavisno platežno sredstvo kome niko ne može ništa.
Dajte ljudi pa ne kontate ni najosnovnije stvari kako funkcionisu.
Jok nego ce za jabuke da se menja... i onda ako neko hoce fiat mora prvo u jabuke pa onda na pijac da proda jabuke za fiat?
jel tako perica zamislio finansijski sistem?
 
U Svajcarskoj je grad Lugano najvise bitcoiniziran fakticki da nema radnje,hotela,kafica,restorana,frizerskog salona ,mesnice da ne prihvata direktno bitcoin putem bitcoin lightning networka
 
Dajte ljudi pa ne kontate ni najosnovnije stvari kako funkcionisu.
Jok nego ce za jabuke da se menja... i onda ako neko hoce fiat mora prvo u jabuke pa onda na pijac da proda jabuke za fiat?
jel tako perica zamislio finansijski sistem?
A zašto pa mora da se menja za FIAT?
Menja se za robu i/ili uslugu.
A jasno mi je zašto je vezan za FIAT, da bi neko zaradio u trange-frange klackalici između FIAT valuta i BTC-a.
 
Slazem se samo je pitanje do kada.

Vezan je zato FIAT zato sto je ponzi, da se menja za dobra i usluge prevarantima ne bi odgovaralo.

Napisao sam duzi post pa cu ga dovrsiti sutra

Naravno da se menja i za dobra i usluge, a ne samo za fiat valute.
Uvrsti i to u taj duzi post 🙂😉
 
To i ja kažem, koji će ti ******************************. Stvar je da se ti, kao i ostali, hvataš za te neke detalje u mom postu, umesto da procesiraš suštinu - BTC nema primenu i time je fiat. Nema veze što mi dobrovoljno njega držimo, nismo mu mi otkrili primenu da možemo da ga mažemo na leba umesto paštete. Mi ga kupimo jer očekujemo da ćemo nekad nekom moći da ga prodamo za veće pare, što se u ekonomiji zove princip veće budale. Nije to zdrava osnova za monetarni sistem.
Razumem ja tebe ali preozbiljno shvatas sve ovo, maltene religiozno (tako izgleda sa strane)
Pritom uz svu negativnu sliku koju imas o kriptu, ucestvujes aktivno u toj spekulaciji, taj deo mi je uvek bio nejasan kod tebe, trebalo bi da si u "look but don't touch" fazonu, ovako nema smisla to sto stalno propovedas.
Ponzi... pa naravno da je ponzi, ceo finansijski sistem je ponzi, razlika kod btc-a (namerno izdvajam btc od kripta) je da nije centralizovan, nema "Jezde" i "Dafine" i po tome je unikatan generalno.
To ga cini zanimljivim, da ne ulazimo u zastitu i prakticno nemogucnost hakovanja mreze.

Ne mora on da ima primenu trenutno, mada nije bas i da je nema, jedna od primena bi mogla biti slanje "novca" bilo gde u svetu trenutno i bez posrednika, to ne znam kako bi izveo sa fiatom ili metalom, osim da licno sa sobom nosis i predajes, pritom si ogranicen sa sumom, sa malo vecom kolicinom metala bi te uhapsili momentalno. Ne moras da ga cuvas ko zna gde i da ga krijes, da ti ga neko drugi cuva, postoje dobra hardverska resenja i prakticno na usb flashu ga komotno cuvas.

Ali u kriptu si dakle zbog profita, kao i ja, kao i vecina pretpostavljam, slabo ko je tu zbog filozofije i tehnologije.
Siguran sam da ce imati globalnu adaptaciju u dogledno neko vreme, za sada je tako kako je.
Meni se svelo na to da gledam samo da odaberem pravi momenat da udjem i da ga na vreme izvadim (lol)
Nema nista lose u tome.
 
A zašto pa mora da se menja za FIAT?
Menja se za robu i/ili uslugu.
A jasno mi je zašto je vezan za FIAT, da bi neko zaradio u trange-frange klackalici između FIAT valuta i BTC-a.
Ne znam jel kapiras kolko to sto pricas nema nikakvog smisla.
I da se menja samo za robu i uslugu i ta roba i usluga vrede xx FIAT-a.
I ne nije ti jasno sto je vezan za fiat, jer btc nije vezan ni za sta, vec ima vrednost a sve sto ima vrednost moze da se zameni za bilo sta drugo sto ima ima vrednost.
 
BTC je direktno vezan preko menjačnice za $ i na taj način se njime trguje. Zašto?
Zašto je nafta vezana za $, a ne za drugu valutu?
Nadam se da razumeš poentu.
Može ubogi Rus da trguje BTC i da mu niko ne zabada nos, ali ne sa rubljom.
Ta dirigovana povezanost je ono što kvari celu priču, sve ide ovako ili onako preko $ i u tome je poenta.
Sve što ima neku vredost se može zameniti za nešto drugo što isto ima neku vrednost, to je tako od kada je sveta i veka, ali ovde je ta veza napravljena dirigovano, da bi bilo kontrole.
 
Razumem ja tebe ali preozbiljno shvatas sve ovo, maltene religiozno (tako izgleda sa strane)
Pritom uz svu negativnu sliku koju imas o kriptu, ucestvujes aktivno u toj spekulaciji, taj deo mi je uvek bio nejasan kod tebe, trebalo bi da si u "look but don't touch" fazonu, ovako nema smisla to sto stalno propovedas.
Ponzi... pa naravno da je ponzi, ceo finansijski sistem je ponzi, razlika kod btc-a (namerno izdvajam btc od kripta) je da nije centralizovan, nema "Jezde" i "Dafine" i po tome je unikatan generalno.
To ga cini zanimljivim, da ne ulazimo u zastitu i prakticno nemogucnost hakovanja mreze.

Ne mora on da ima primenu trenutno, mada nije bas i da je nema, jedna od primena bi mogla biti slanje "novca" bilo gde u svetu trenutno i bez posrednika, to ne znam kako bi izveo sa fiatom ili metalom, osim da licno sa sobom nosis i predajes, pritom si ogranicen sa sumom, sa malo vecom kolicinom metala bi te uhapsili momentalno. Ne moras da ga cuvas ko zna gde i da ga krijes, da ti ga neko drugi cuva, postoje dobra hardverska resenja i prakticno na usb flashu ga komotno cuvas.

Ali u kriptu si dakle zbog profita, kao i ja, kao i vecina pretpostavljam, slabo ko je tu zbog filozofije i tehnologije.
Siguran sam da ce imati globalnu adaptaciju u dogledno neko vreme, za sada je tako kako je.
Meni se svelo na to da gledam samo da odaberem pravi momenat da udjem i da ga na vreme izvadim (lol)
Nema nista lose u tome.


Ako pogledate istoriju vidjecete da su ljudi koristili razne predmete i matrijale koji su igrali ulogu novca
Bitcoin je novac ,moneta ,valuta .......najtvrdja valuta hard money koju su ljudi koristili u monetarnoj istoriji
Da bi razumjeli bitcoin morate da razumijete sta je novac odnosno valuta
Svaki novac ima 3 funkcije odnosno 3 primene i sluzi kao zamjena za energiju ulozenu u cilju proizvodnje roba i usluga pogodnih za trgovinu
1.primena .Sredstvo cuvanja vrijednosti
2.sredstvo razmjene
3.jedinica mere vrednosti
To je ono za sta se koristi novac
Bitcoin je uspeo da uspjesno ispuni 2 od 3 primene novca .ispunio je sredstvo cuvanja vrijednosti i sredstvo razmjene dok jos uvek nije jedinica mere vrednosti odnosno jos uvjek ne izrazavamo cene u bitcoinu

Oni koji ne razumiju sta je novac su tu radi profita i spekulacija ,oni koji razumiju novac su tu jer zele da svoju stednju pohranjuju u tvrdi novac tvrdji od zlata ,neko je opet tu jer zeli da plati neku robu ili uslugu online hocu da kazem da plebs ima razlicite motive zbog kojih koristi bkitcoin
 
Razumem ja tebe ali preozbiljno shvatas sve ovo, maltene religiozno (tako izgleda sa strane)
Pritom uz svu negativnu sliku koju imas o kriptu, ucestvujes aktivno u toj spekulaciji, taj deo mi je uvek bio nejasan kod tebe, trebalo bi da si u "look but don't touch" fazonu, ovako nema smisla to sto stalno propovedas.


Ne mislim da je on glup i da ne razume sta je novac i da hejta jer ne razume,naprotiv
Vec mislim da on ima nekakv biznis sa zlatom ili je gold bag neko ko stednju drzi u zlatu kao najtvrdjem novcu do pojave bitcoina

Posto je Bitcoin bolji i tvrdji novac od zlata on polako demonetizira zlato o tome sam govorio par postova iznad i podjelio chart bitcoin zlato na kojem se vidi da zlato polako gubi monetranu premiju u korist bitcoina
Ljudi se tesko navikavaju na nove stvari pa tako i gold bagovi tesko prihvataju da postoji superiorniji novac nego zlato ali oni itekako dobro razumiju sta je novac i bitcoin
Evolucija cini svoje nema sumnje da ce bitcoin nastaviti da demonetizira zlato jer je superiorniji i tvrdji novac ,kao sto su konje zamjenili automobili a svijece sijalice
Bilo je oni koji su govorili sta ce ti automobil od konja zelenka za transport nema boljeg pa tako ima i onih koji danas kazu kakav bitcoin od zlata nema boljeg novca ali progres i evolucija neumitno tece
 
Zamisli da si Rus koji je pod sankcijama i hoce da predje u drugu drzavu da zapocne nov zivot. Ujedno radi za Americku firmu koja jedino moze da ga placa iskljucivo putem kriptovaluta. Zar nije to dovoljna primena?

Pa nije naravno, jer ti njega i dalje primenjuješ samo kao novac. Ako mi ti recimo pomogneš da preselim stvari i ja ti za uzvrat dam kilo pirinča, ti si plaćen robnim novcem. Ako ti umesto toga platim novcem sa zlatnom podlogom, ti si opet plaćen robnim novcem, samo sa posrednikom. Ako te umesto toga platim kriptovalutom, ti si dobio fiat.

Svaki fiat ima svoja neka svojstva. Recimo, srpski dinar vredi u Srbiji, euro vredi u EU. Sad, kako ljudi u Srbiji ne veruju mnogo srpskoj vladi i srpskoj ekonomiji, oni radije koriste euro. To međutim ne znači da sad da je dinar fiat, a euro nije. Svi mi primamo platu u fiat valutama, bilo ti tamo dinar, ja ovamo euro ili taj tvoj Rus u BTC. Mi nemamo problem sa time, jer očekujemo da taj fiat možemo da pretvorimo u robu i usluge. Za to se tebi brine vlada Srbije, meni vlada EU, tom Rusu niko.

Ovo su prilično proste stvari, ne znam šta te tu buni.
 
BTC je najbolji novac ikada koga su ljudi koristili.

S obzirom na vrijeme i provizije za transakcije, ne bih se složio da je nabolji novac. Akose BTC ne uradi hard fork sa bitnim poboljšanjima ostaće samo kao špekulativno sredstvo sa jako visokim cijenama transakcija (i transaction fee i količina el. energije potrebna za istu).
XMR je daleko bolja kriptovaluta od BTC u svakom pogledu.
 
Razumem ja tebe ali preozbiljno shvatas sve ovo, maltene religiozno (tako izgleda sa strane)
Pritom uz svu negativnu sliku koju imas o kriptu, ucestvujes aktivno u toj spekulaciji, taj deo mi je uvek bio nejasan kod tebe, trebalo bi da si u "look but don't touch" fazonu, ovako nema smisla to sto stalno propovedas.
Ponzi... pa naravno da je ponzi, ceo finansijski sistem je ponzi, razlika kod btc-a (namerno izdvajam btc od kripta) je da nije centralizovan, nema "Jezde" i "Dafine" i po tome je unikatan generalno.
To ga cini zanimljivim, da ne ulazimo u zastitu i prakticno nemogucnost hakovanja mreze.

Ne mora on da ima primenu trenutno, mada nije bas i da je nema, jedna od primena bi mogla biti slanje "novca" bilo gde u svetu trenutno i bez posrednika, to ne znam kako bi izveo sa fiatom ili metalom, osim da licno sa sobom nosis i predajes, pritom si ogranicen sa sumom, sa malo vecom kolicinom metala bi te uhapsili momentalno. Ne moras da ga cuvas ko zna gde i da ga krijes, da ti ga neko drugi cuva, postoje dobra hardverska resenja i prakticno na usb flashu ga komotno cuvas.

Ali u kriptu si dakle zbog profita, kao i ja, kao i vecina pretpostavljam, slabo ko je tu zbog filozofije i tehnologije.
Siguran sam da ce imati globalnu adaptaciju u dogledno neko vreme, za sada je tako kako je.
Meni se svelo na to da gledam samo da odaberem pravi momenat da udjem i da ga na vreme izvadim (lol)
Nema nista lose u tome.

Ne propovedam ja ništa, ja sam skroz realan. Drugi ovde propovedaju, pričaju o nekom digitalnom zlatu i druge budalaštine.

Šta je objektivna realnost: blockchain je distribuirana baza podataka. Umesto klasične baze gde postoji master node prema kome se ostali nodovi upravljaju, ovde je svaki node peer. U toj bazi ti imaš fiksnu količinu brojeva koji mogu da se šalju između adresa u bazi. Ljudi kažu da može da se koristi kao novac, što je opet objektivno tačno, jer bukvalno sve može da se koristi kao novac.

Tu onda imamo aspekt polovljenja. Da bi se napravio privid oskudnosti, količina BTC koja se generiše se smanjuje svakih nekoliko godina, što kod ljudi treba da izazove psihološku reakciju da ga gomilaju. Sad, da li je Satoši to namerno zamislio upravo sa željom da stvori cikličnu Ponzi šemu ili je to bila slučajna posledica dizajna, ja to ne mogu da znam, ali u svakom slučaju, BTC pravi te Ponzi cikluse. Tu kreće zlo kriptovaluta, ali nemam u ovom momentu volje da diskutujem o tome. Uzmem i ja tu nešto para, jer nisam gadljiv na novac, ali sasvim objektivno, kriptovalute su zlo.
 
ali nemam u ovom momentu volje da diskutujem o tome.

E fala boži i na malim darovima.

BTC je direktno vezan preko menjačnice za $ i na taj način se njime trguje. Zašto?
Zašto je nafta vezana za $, a ne za drugu valutu?
Nadam se da razumeš poentu.
Može ubogi Rus da trguje BTC i da mu niko ne zabada nos, ali ne sa rubljom.
Ta dirigovana povezanost je ono što kvari celu priču, sve ide ovako ili onako preko $ i u tome je poenta.
Sve što ima neku vredost se može zameniti za nešto drugo što isto ima neku vrednost, to je tako od kada je sveta i veka, ali ovde je ta veza napravljena dirigovano, da bi bilo kontrole.

Nikad kupovao na menjačnicama nikakav kripto za dolare, isključivo za evre. Zašto? Zato što mi tako odgovaralo. Kako? Tako što može na više načina.
Nafta je vezana za dolar zato što se isti smatra za reserve currency. Poente nema jer nema nikakve veze sa temom.
Rus, ubogi ili kakav god, može da trguje s btc i sa rubljom. A dal će neko da zabada nos zavisi od kako trguje, nikako od s čim trguje.
Poenta je da si ti sve povezao na osnovu pogrešnih informacija.
 
O cemu se sve ovde raspravlja. :)

Nego da li je neko imao iskustva sa stejkovanjem ATOM-a putem Ledger-a ili eventualno menjacnice? Koliki je realan APY na godisnjem nivou? Dobijam razne informacije guglajuci i krecu se od 7-8% do 20%. Pre nekih 20-ak dana sam dobio nagrade od stejkovanja ETH-a pa je neki plan bio da ih prodam na oko 2000$ ali posto je cena otisla dole neka ideja je da nagrade zamenim za ATOM i da ih stejkujem. Po onome sto mi stake rewards kalkulator izbacuje tipa na 130k USD-a ( nesto malo preko 18k ATOM-a ) je zarada oko 2300$ ( oko 320 ATOM-a ) mesecno sto je recimo oko 4x vise nego sto bih dobio da napravim recimo jos po neki ETH validator gde je APY oko 4% trenutno. Naravno dosta je veci faktor rizika stejkovati ATOM u odnosu na ETH ali je zato i potencijalni gain mnogo veci.
 
Kad si vec kod toga o cemu se ovde raspravlja... imas posebnu temu o stejkovanju.
 
Kad si vec kod toga o cemu se ovde raspravlja... imas posebnu temu o stejkovanju.
Znam, licno sam je i otvorio ali nije nesto posecena kao ova, koja je all-in-one tema za sve, plus sam pisao i o cenama tako da i nije bas off topic.

Odgovor na drugo pitanje vezano za ATOM nemas?
 
Nemam, nisam ga stejkovao nikad, da znam odgovorio bih.
Ne stejkujem vec neko vreme nista, stejkovao sam dugo stejbl na difaju, bilo je lukrativno, ali nakon gomile hackova i raznih sranja odustao sam.
Pre mesec dana mozda ili malo jace, nakon updejta Ledgera, video sam info u appu da su ubacili svoj delegator za Solanu pa sam probao to, cisto onako.
Odradio unstake pre par dana i evo tek danas se oslobodio, tako da cu upravo da prodam to malo Solane.
Ne znam i dalje dal' da uzmem btc od sredstava dobijenih prodajom altova, sa tim Solom je to nesto malo jace od 8k, to bi bilo nekih 0.30 btc-a, ili da vratim taj stejbl na Ledger i onda sa ostatkom stejbla da sluzi za "all in"
Ne znam jebg... nebitno, idem da prodam Sol pa cu da vidim :D
 
Kupio sam pa cemo videti kako ce ici. Malo sam gledao i citao ali presudio je APY od oko 20%.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno