Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Korelacija između pada berze akcija i pada kripta. Kad berza raste, kripto može da raste ili pada, ali kada berza pada, kripto mora da pada. Čitajte pažljivije i gledajte chart, zato sam ga i stavio. Divergencija može postojati poneki dan, ali trend zajedničkog pada je uvek ispoštovan.
 
Poslednja izmena:
Koje berze? NDX ide fino vec neko vreme, VTI bolji od SPX..samo je SPX pao vise od ostalih, onda EU tj Nemacka berza rastu, ,kineska isto.. to gledas globalni krah ali samo jedan index ...
 
Koje berze? NDX ide fino vec neko vreme, VTI bolji od SPX..samo je SPX pao vise od ostalih, onda EU tj Nemacka berza rastu, ,kineska isto.. to gledas globalni krah ali samo jedan index ...

Američka berza diktira tržište, ja ne vidim ni jedan scenario da SAD upadne u tešku recesiju, a da ostatak sveta ostane ok. Svi sastojci za dužničku krizu su prisutni, masovna špekulacija, odgromni dugovi u privatnom i poslovnom sektoru i centralne banke koje zatežu kamatane stope, sve se ovo već dešavalo ranije. Ne pravi bitnu razliku da li će da krene da se odigrava sada, pa da pad bude u maju, ili će da se odigra tamo negde u septembru. Mislim, teoratski je moguće odraditi swing trade, ali to je bar za mene isuviše rizično. Uzeo sam se u pamet nakon što sam pre godinu dana tako pokušao da iscedim suvu drenovinu.
 
Ja ne znam šta vi vidite da se promenilo, pa da se trend pada špekulativnih aseta iz prošle godine preokrene u ovoj godini. Jel dužnički balon ove godine još porastao u odnosu na prošlu? Jeste. Jel kamatne stope rastu da dodatno otežaju servisiranje tih dugova? Rastu. Sve se ovo isto izedašavlo 2008, 2000, i koliko još puta do sada. Valjda vi prosto verujete u čuda i čarolije, abrakadabra i ova baza podataka je sad zlato.
 
Market reaguje 6-12 meseci unapred. Predvidja. Dok ti ukapiraš da su se stvari okrenule biće žestoko kasno.

Ne kažem da su se stvari sada preokrenule i da smo u bull-u, samo kažem da ti nemaš pojma i da ozbiljno smaraš. Da nisi konstruktivan i da uvek ponavljaš jedno te isto pročitano na Tviteru ili pregledano na Youtube-u.
 
Ja što god kažem, ja iznesem svoje rezonovanje zašto smatram da je tako. Ti pričaš bez ikakvog rezona, na koji si ti to način konstruktivan? Ako kažeš da su se stvari okrenule, onda lepo reci kako su se okrenule i zašto su se okrenule?
 
Correlation izmedju cene kripta i berze postoji te isto ne predstavlja offtopic pogotovu sto se ne pominje non stop na temi.

Correlation sigurni ne postoji izmedju cene kritpta i bilo koje druge stvari.

Pravimo razliku.
Pravimo razliku. Corellation postoji i isto kao i sa milion drugih stvari.
Vratimo se temi.
 
 
Razlog zašto se kripto iznenada zaljuljao su problemi sa Silvergate bankom koja je iznela katastrofalne finansijske rezultate iz kojih se vidi da će brzo u stečaj, čime će postati prva ne-kripto finansijska institucija koja će da pandrkne zbog kripta. Silvergate je omogućavao dolarske transfere između kripto menjačnica i poslednja je američka banka koja se time bavi, nakon što su se Metropolitan i Signature povukli pre par meseci. Da zlo bude veće, Silvergate je u petak obustavio svoj SEN servis koji je omogućavao pretvaranje stablecoina sa više menjačnica u dolare, čime su stablecoini koje izdaju Circle, Paxos i Gemini ostali da vise u vazduhu.
 
Silvergate je omogućavao dolarske transfere između kripto menjačnica i poslednja je američka banka koja se time bavi, nakon što su se Metropolitan i Signature povukli pre par meseci.
Mala ispravka, Silvergate nije predao izvestaj i trazio je dodatni rok zbog problema sa likvidnoscu i sporovima koje ima sa SEC u toku pa jos nije poznato koliko su u minusu.
Ali nije tu problem jer vecina menjacnica i komercijalnih klijenata je odavno pobegla odatle.

Prvo treba shvatiti kako taj sistem funkcionise na primeru Signature Bank koja jos uvek ima SIGNET i sada menjacnice, circle-USDC, Paxos-BUSD, market makeri i dalje rade preko nje.

Kako je bilo do sada?, vecina menjacnica i firmi koje imaju veze sa kriptom primale su dolar na razne nacine od retaila i firmi pa pakovale na racune kripto prijateljskih banaka poput Silvergate i Signature Bank. Uglavnom su te dolare pretvarale u StableCoine koje bi vracale u cold berze a firme koje izdaju stablecoin za dolar kupovale obveznice ili ubirale kamatu na repo.
Uprosticu to sa samo tri bitne berze i dva stablecoina jer tether koristi banke sa bahama.
signature.jpg


Te banke su napravile svoje "blockchain-based digital payments platform" gde su omogucile berzama, komercijalnim klijentima, Circle-USDC, Paxos-BUSD da interno mogu prebacivati dolare direktno izmedju sebe 24/7 365 dana u godini (slicno kao sto mi prebacujemo stable coine jedni drugima) i tako smo dobili globalno svuda iste cene za razliku od 2017 gde su medju berzama bile cesto razlike i preko 10%. To je dovelo do toga da je FTX mogao prebaciti dolare od klijenata Alamedi (mislim da se to desilo preko Silvergate) i ostatak znamo sta se desilo. Posto su to da kazemo regularne americke banke gde su depoziti osigurani (do neke cifre) neko je shvatio da bi se slicne stvari mogle ponoviti a regulatori su vec napravili ogroman propust omogucivsi da se tako nesto desi pa sada gledaju da u tisini lagano to ispeglaju pa imamo postepeno zatezanje umesto lom preko kolena.

signet.jpg
Uglavnom sav dolar je trpan na isto mesto a onda preko stable coina bez bilo kakve kontrole putovao po svetu.
Svi se secamo da je prvo Binance objavio kako nece moci vise raditi depozit/withdrawal ispod 100k dolara. To se desilo zato jer Signature Bank ne zeli da se bavi ili im je zabranjeno da se bave opsluzivanjem retaila sa Binance na taj nacin. Kada bi neko povukao dolar sa Binance na svoj bankovni racun to je morala preko swifta odraditi Signature Banka. Onda je nakon 14 dana objavljeno kako vise nece ni preko 100k dolara. To je u prevodu znacilo da Binance ostaje bez pristupa swiftu i da njegovi klijenti da bi dosli do dolara moraju preci na drugu berzu kao Kraken ili pretvoriti to u stable, proci dubinsku verifikaciju pa tako povuci dolare.
Pre neki dan je Bloomberg preneo vest da od 15. Marta i Kraken prestaje primati depozite preko Signature Bank za non-corporate klijente a od 30. Marta nece raditi ni withdrawal.
U prevodu to znaci da retail ostaje bez mogucnosti da povuce dolar swiftom na racun sa Signature Bank i preko Krakena. Koristi li Kraken jos neku banku nisam upoznat.


signatureodliv.jpg

Kako ce se kretati cena zavisi od toga koliki udeo stable coina sluzi da se preko njega obavlja sivi platni promet preko OTC ili ubira negde kamata a koliko ceka da kupi kripto.
Opet treba biti oprezan i sa sortovanjem BTC jer moguce da ce deo tih stable krenuti u kritpo racunajuci da ce njega lakse kasnije unovciti nego stablecoine.
Ali zato BNB po meni glavni pik za raspad jer bez BUSD i Binance bez swifta komlet taj ekosistem nema neku perspektivu.
 



Nisam siguran da li sam slao

Neke zone za kupovinu coina.

Postavite limit ordere i uživajte u ovom lepom vremenu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno