Šta je novo?

DinaCard nacionalna platna kartica u Srbiji

Od 1. juna izdaje beskontaktne kartice. Samo je pitanje da li će banke već važeće Dine da nam zameni za ove druge.

 
Sumnjam, jer samo Poštanska je obustavila upotrebu magnetnih i zamenila skoro svima za čip kartice (zaposleni, penzioneri, ali ne i na primer nezaposleni/korisnici novčane naknade, po tom namenskom računu mi je ostala magnetna do isteka, ali je srećom važila dok je bila kovid uplata za zatečene na birou).
 
Hoće, zameniće svakako. Ali ne odmah, nego kad postojeća kartica istekne.
Pozdrav
 
To je glupo da se čeka istek roka kartice. Neko moze da ceka dve, tri, pet godine. Pametnije je da banka odradi svoje Dina kartice svim korisnicima i obavesti ih da mogu da preuzmu.
 
U korporativnom svetu, to je za firmu trošak. Iz istog razloga je osmišljen i fifo princip (first in, first out) koji nalaže da se iskoristi načeto ili postojeće pred istek roka važenja pa tek onda upotrebljava novo ili skorije.
 
Nadam se da te nove beskontaktne nece biti tako ruzno dizajnirane kao ove postojece. Bukvalno iz svake banke su u graphic design is my passion fazonu.
 
Jedino Addiko, Mobi i Poštanska UnionPay imaju iole pristojan dizajn za Dina kartice. Ostalo je zaista žali Bože.
 
Ja bih vrlo rado koristio Dina karticu, kad bih mogao da je koristim online za Paypal i online pretplate. A i mrzi me svaki put da kucam pin, beskontaktno je lakše. (Dok ne dodje nova dina sa contactless, u mom slučaju tek kad mi istekne kartica 2028 god.) 🥲

Ima li negde moze podatak koliko se u zemlji procentualno koristi mastercard, visa, a koliko dina.
 
Reci da se šališ za dizajn Poštanske Dina/UnionPay? Ruglo.
Svakako svetlosnu godinu bolja od Mastera za Račun plus 🤣 Ne šalim se. Pokojna Komercijalna za Visa PayWave i mts na Masteru su isto imale te romboide. Zato sam i uzeo Addiko kao reper. Mada, kada dam Mobijevu Dinu, mahom je prislone beskontaktnom čitaču, jer izgled ostavlja dobar utisak.
 
Da li je realno da raspravljamo o dizajnu platnih kartica?!

Kada banke uvedu izradu personalizovanih kartica, uz naplatu, tu uslugu niko neće koristiti, jer je skupo. Bolje da je ružno.
 
Da li je realno da raspravljamo o dizajnu platnih kartica?!

Kada banke uvedu izradu personalizovanih kartica, uz naplatu, tu uslugu niko neće koristiti, jer je skupo. Bolje da je ružno.
Samo pokazuje koliko zaostajemo za svetom.
Ja bih voleo da diskutujemo o dizajnu, jer je to nešto plemenito.
Umesto da imamo plate i promet bez briga, mi ovde debatujemo hoće li neko uzeti dinar ili dva za proviziju?
Mi smo svedeni na nivo Afrike, materijalno, duhovno ... biće u svakom pogledu.
 
Kad bi to vreme provedeno u plemenito besmislenim diskusijama utrošio u materijalno koristan rad možda ne bi tako pisao
 
O dizajnu kartice ima smisla razgovarati kada savladamo nivoe funkcionalnosti i prodjemo side quest Kako ubediti ljude da je koriste.
 
Zašto je NUK-ova kritika o mom gluvarenju na forumu relevantna za diskusiju a moj post koji izražava moj socijalistički stav o mom gluvarenju irelevantan?
Majstore ili brišeš sve van teme ili ne diraš ništa. Ili je tema plaćena?

On topic
Vidi PJ i sam dizajn prodaje proizvod. To znaš sigurno. Koka Kola to zna, Mercedes, Epl, Gugl,... Intesa banka, Mobi banka i ostale banke to znaju.
Poštanskoj je ciljano tržište penzioneri i sirotinja koja htela - ne htela nema šta drugo da koristi nego besplatnu nacionalnu karticu.
Dakle "boli ih uvo"
O čemu mi onda debatujemo? Kako ubediti, koga? Zašto raditi tuđ , jalov posao?


Bing Creator: design payment card with Dinacard logo and Unionpay logo on it (nije baš da znam da koristim ove AI drangulije al eto...)
Copilot Designer.jpegCopilot Designer sample2.jpegCopilot Designer sample3.jpeg

vs

dinaunion.jpeg
 
O dizajnu kartice ima smisla razgovarati kada savladamo nivoe funkcionalnosti i prodjemo side quest Kako ubediti ljude da je koriste.
Bukvalno znam ljude koji je ne koriste izmedju ostalog i zato sto izgleda bedno... Da nije bitno, ne bi postojale razne gold, silver, platinum i statijaznam verzije.
 
Kad vidiš nekog da vadi Platinum, na način da svi vide... Ne rade to svi, ali izdavaoc kartice želi da se korisnici tako ponašaju.
Ja bih pre izabrao da bude sasvim neugledna, da ni na koji način ne privlači pažnju. Ali da nema nesporazuma u komunikaciji sa POS terminalom, bilo kojim u svetu.
 
Bukvalno znam ljude koji je ne koriste izmedju ostalog i zato sto izgleda bedno... Da nije bitno, ne bi postojale razne gold, silver, platinum i statijaznam verzije.

Ovo više nisu ni problemi prvog sveta! Nadam se da se nećemo naći u situaciji da smišljamo kraći, žargonski, naziv za "ne želim da koristim platnu karticu, jer je ružna".

Dina ima dva ozbiljna problema za šire prihvatanje, kontaktna je i ne može u inostranstvo (ni fizički, ni online), a ljudi odbijaju da je koriste, jer je ružna. Dobro je nama ovde, taman kako smo zaslužili.

Gold, platinum i slične kartice postoje iz nekog drugog razloga, a to što black kartice izgledaju skupo, je zbog toga što jesu skupe. I nisu za svakoga. Zapravo, najskuplje kartice su uglavnom vrlo jednostavne, jednobojne. Često su od metala, budu teške i skoro 20 grama.
Svakako ne izgledaju kao ove gore AI generisane za Nickelodeon.

Imao sam prilike da naplaćujem kupcima sa tim baš opasnim karticama. Interesantno je da nijedna nije bila bezkontaktna. Kad je uzmeš u ruku, osetiš koliko je teška (pločica) i shvatiš koliko je "teška" (račun iza nje).
 
Majstore ili brišeš sve van teme ili ne diraš ništa. Ili je tema plaćena?

Ja sam obrisao post. Teorijski komunizam ne postoji ni u manastiru, mada je tamo najbliže došlo.

Moderatori nisu plaćeni (ni tema), ali ko hoće da proba, šaljem broj računa na zahtev, pa da vidimo kako funkcioniše. Samo testa radi.
 
Zar nije dina discover najbolja;visevalutna,placanje u zemlji i inostranstvu,online placanje,moze na rate,besplatna je i kroz 3 meseca postaje nfc.
 
Мени је дизајн картица потпуно небитан, бирам их и користим према погодностима које нуде. Већина новијих картица има скроз прост дизајн, где су бројеви и име прво изгубили рељефну штампу (ваљда се тако зове), а после пребачени на задњу страну (подржавам обе промене). На предњној страни остаде лого банке и Визе/Мастеркарда и једнобојна или врло једноставна површина. Добар део тих голд, премијум, блек и сл. "фенси" картица може лако да се добије, питање опет колико коштају, и какве погодности нуде. Што ће рећи фокус на функције и лакоћу коришћења, а изглед се да занемарити. Уз неку апликацију за плаћање главна брига оних оптерећеним дизајном биће колико је скуп и модеран ајфон којим плаћају.
 
Ovo više nisu ni problemi prvog sveta! Nadam se da se nećemo naći u situaciji da smišljamo kraći, žargonski, naziv za "ne želim da koristim platnu karticu, jer je ružna".

Dina ima dva ozbiljna problema za šire prihvatanje, kontaktna je i ne može u inostranstvo (ni fizički, ni online), a ljudi odbijaju da je koriste, jer je ružna. Dobro je nama ovde, taman kako smo zaslužili.

Gold, platinum i slične kartice postoje iz nekog drugog razloga, a to što black kartice izgledaju skupo, je zbog toga što jesu skupe. I nisu za svakoga. Zapravo, najskuplje kartice su uglavnom vrlo jednostavne, jednobojne. Često su od metala, budu teške i skoro 20 grama.
Svakako ne izgledaju kao ove gore AI generisane za Nickelodeon.

Imao sam prilike da naplaćujem kupcima sa tim baš opasnim karticama. Interesantno je da nijedna nije bila bezkontaktna. Kad je uzmeš u ruku, osetiš koliko je teška (pločica) i shvatiš koliko je "teška" (račun iza nje).

Pa lepo napisah izmedju ostalog - dakle nije jedini razlog. Svakako je bitnije to sto nije prakticna za koriscenje.
Inace, materijal od koga je napravljena je takodje deo dizajna, a posle svega ovoga sto si napisao, ne vidim kako ne mozes da se slozis sa tim da je dizajn bitan :D
Dina i ne bi trebalo da izgleda skupo, samo da izgleda kao da je ulozen minimalni trud u izradu. A ove slike koje je @zamzung okacio samo ilustruju da bi i DALL-E proizveo prihvatljiviji dizajn od vecine banaka trenutno.
 
E, onda je to ok. Nećemo da ih koristimo, jer nam ne odgovaraju, ali ajde da, izmedju ostalog, dodamo i da su mnogo ružne, pa još više nećemo da ih koristimo. Eto im ga sad!
 
Zar nije dina discover najbolja;visevalutna,placanje u zemlji i inostranstvu,online placanje,moze na rate,besplatna je i kroz 3 meseca postaje nfc.
Dinu Discover je ostavila još pokojna mts banka na snazi i ona odlazi u istoriju od 1. juna kada ostale banke prelaze na UnionPay koja će zapravo biti beskontaktna.
 
Ja radim u marketu i vidjam ponekad te Unionpay na prislon.
 
Stiglo mi je pisamce iz Poštanske Štedionice da mogu da preuzmem "unapređenu" Dina-UnionPay karticu. Čudno mi je to što su mi već napravili karticu, jer mi je u junu zbog isteka zamenjena kartica za novu sa rokom do 2030. godine! Ovaj račun u PŠ je u mirovanju već nekoliko meseci, pa mi nije jasna logika po kojoj vrše zamenu. Ko ima račun u PŠ, može očekivati zamenu Dina kartice bez obzira na rok važenja.
 
Nazad
Vrh Dno