Neki ljudi vole veću osvetljenost - mislim da je prvenstveno na to ciljao kada je rekao da nekome "ne prija" kalibracija. Ne mogu da ti ne prijaju tačne boje, savršena temperatura i Gamma... Ja uvek kalibrišem na 120 cd/m2, to je u narodu poznata kao optimalna vrednost i nema šta tu da se priča. To što ljudi vole da nabiju brightness na maksimum, spale sebi zenice i dobijaju glavobolju, to je stvar izbora 🙂 . Uostalom, kalibracija ne mora da se radi na 120cd/m2, možeš ti da kalibrišeš na koju vrednost hoćeš, dokle god koriguješ ostale parametre, samo što ćeš pri tome morati da žrtvuješ dubinu crne boje ako podesiš previsoko osvetljenost.
Vrednost kontrasta bi trebala na dobrom monitoru da bude približna i na 0 i na 100 Brigthness-a, zato u svakom testu uključujem stabilnost kontrasta u tabeli. Sa svetlom slikom ćeš izgubiti na dubini crne boje i na još ponekim stvarima, tako da je optimum za normalan rad ili 100 cd/m2 ili 120 cd/m2, sa tim da je 120 zastupljenije za sve ostalo, 100 je više preferirano za obradu fotografija, mada i tu ima nesuglasica.
Ne slažem se da je hardverska kalibracija potrebna samo za profesionalnu upotrebu, itekako je poželjno odraditi je i za amatersku.