Šta je novo?

Dell n5110 i5 2410m temperatura velika

Ne bih da te uvredim ali cini mi se da je moje znanje i iskustvo o HW-u podosta opsirnije nego tvoje, kriterijumi su mnogi i da nisam uzeo XPS verovatno bi K53SV, XPS je u svakom pogledu bolji laptop ali i skuplji da se odma razumemo, ali imao sam lovu pa mi je bilo jasno sta ciniti. Inspirion je klasa sa K53 ali ima problem sa zagrevanjem i mislim da nikad ne bi uzmeo 5110 pored K53SV ali ovo samo ako pricam o tom nekom cenovnom rangu do 500e.
 
nemam ja nista protiv tebe, niti protiv xps-a niti dell-a,niti sam fan boy, i boli me ona stvar za te stvari,samo mi se malo kenja kad cujem kad neko daje tako nekonstruktivne i neobjektivne informacije i komentare o necemu, kao sto na primer ti u svakoj temi gde se ja pojavim, ne znam da li slucajno ili namerno malo malo pa umanjujes vrednost k53ke

pa nisam ja retardiran, XPS je po ceni KLASA iznad k53, ali druze ti imas najlosij laptop iz te serije dok ja imam najbolji iz serije nize, ja sam imao kesha da uzmem G seriju asusa ali jednostavno nemam potrebe za tim sada i novac trosim sto je pametnije moguce, jer ga ne berem na grani :)
taj xps sam razmatrao kao i lenova y570 koji bi se takodje mogao svrstati u klasu sa xps-om i N serijom, i N seriju sam odpisao zato sto mi se ne svidjaju neka resenja na njoj,
uostalom, to sve nije priza za ovu temu, ovde je tema n5110 i ja sam dao svoje misljenje, evo vam i revju, procitajte opet, nekima se svideo - nekima nije, sta cu ja :D

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?266945-DELL-N5110-User-Review -

Cak bi slobodno mogao reci, na osnovu svog iskustva i podataka sa raznih cenjenih revjuova,pride i korisnika sa ovog foruma ukljucujuci i tebe - da xps ima primetno toplije kuciste od jadnog i bednog asusa iz k serije sto je po meni porazavajuca informacija, ako se uzme u obzir da je rec o laptopu 200 evra skupljem,slabijim procesorom (i5 vs i7) slabijom karticom(525 vs 540, makar i u klokovima) i vise aluminiuma u kucistu. a da ne pominje prethodne serije xps-a na kojima si mogao jaje da przis.

XPS je u svakom pogledu bolji laptop

bas u svakom pogledu? e tu si se malo preracunao ;-D

Ne bih da te uvredim ali cini mi se da je moje znanje i iskustvo o HW-u podosta opsirnije nego tvoje,

tvoje misljenje me ne vredja jer me i ne poznajes, stoga ne znas kakva su moja znanja i iskustva sa HW-om :)
 
Poslednja izmena:
@najslabiji, najjaci? Po kojim to kriterijumima? ti imas i7, drugo mi nista ne pada na pamet? meni na laptop-u ne treba i7 da je bio isti lap ko moj sa i7 a da je kostao 20e skuplje ne bi uzeo...sad ti misli sto...tacno znam sta mi treba i sta ce mi u buducnosti trebati i dugo sam vagao sta uzeti. Ne znam sta bi ti rekao za toplinu kucista, to je jako subjektivna stvar, meni su prsti ledeni dok ovo kucam, kad bi bilo toplije kuciste prijalo bi mi...a sta je tu tebi porazavajuce stvarno ne znam, razumem i potrebu da opravdas svoju kupovinu i izbor ali porediti laptop iz serije koja je u prvih 5 multimedijalnih na svetu sa nekim koji nije u prvih 50 je glupo i uopste ne zelim da vodim ovakvu raspravu, inspirion je klasa sa K53, ja ne mogu sebi da dozvolim da poredim ove dve masine kad nisu ista klasa. moj XPS je isti kao i onaj od 1200e, nema tako dobar ekran i i7 ali su fizicki i po kvalitetu isti, a K53 koliko god imao dobar HW ce uvek biti K53 ili ti niza srednja klasa.
Pa cak i ovi sa Bencha koji rade testove su mu dali ocenu 90 bez ijedne mane, a mnogi znaju da imaju dobar odnos sa predstavnicima asusa....nema lazi nema prevare...

Kakva si ti jaja przio, za sta tebi treba i7 SB na laptopu i kakve ti "porazavajuce' informacije imas me stvarno ne zanima, opekao si se sa "verovatno" falicnim 5110 uzeo si Asusa iz istog ranga i zadovoljan si i ok, ali nema potreba da kroz svaki drugi post na forumu provlacis "kako si mogao i XPS i y570 da uzmes, ali si naravno uzeo K53", prva dva su klasa za K53 i tu raspravu mene neces uvuci jer je besmislena.

Uzivaj u lap-u, nek te lepo sluzi a opusti se malo...nije sve tako crno, koliko je mene puta neki brand "zajebao" pa ih nisam uzeo na zub, desava se svima, kad se setim jedne godine su mi crkle 3 razlicite sapphire highend karte. Lep si "rivju" za 5110 odradio al to je jedan u moru laptopova i ne mora da znaci da ce svaki da se ponasa kao tvoj.

Ne poznajem te, al ti citam postove i cinjenica je da donosis lakomislene i pausalne zakljucke kojima stvaras neku svoju realnost.

Pozdrav druze odo da gledam partizan

P.S. Ako osetis da ti je sujeta nekim cudom povredjena odgovori mi na PM da ne spamujemo temu vise.
 
Poslednja izmena:
ae kad si me vec isprozivao i potegao za jezik pa da ti odgovorim ovde, cisto da se 'opravdam'

1. @najslabiji, najjaci, xps 15 koji ti posedujes je najslabija varijanta koja je dostupna(od xps serije), k53sv ispred mene je najjaca varijanta koja je dostupna(od k53 serije), na to sam mislio, ne znam po cemu bi najvise trebalo da se razlikuju varijante istog modela ali ubo si jednu od mnogih ali i najbitniju a to je procesor, da ne razglabam dalje o tome.

sto ne bi uzeo i7 da je 20evra skuplji? plasis se da svemocni xps ne bi mogao da izdrzi 15w tdp-a vise ? nemoj da podcenjujes tu masinu! :D
ako vec gledas u buducnost onda quad core pruza daleko bolji i dalji pogled u tu ne tako svetlu i jasnu buducnost, zar ne? ne ne govorim o igricama(jer je gt500 serija slaba da bi gurala igre i pratila i7 kroz par godina) vec i o ostalim svrhama u koje se racunar moze koristiti gde je procesorska snaga jako bitna..

ja sam i7 verziju uzeo iz vise razloga, jedan od njih je i to sto cu biti procesorski 'osiguran' 2-3 godine koliko planiram da koristim ovaj laptop, prodavnica u kojoj sam pre godinu dana kupio laptop sa i3 procesorom i 5730 karticom za 60,000 je imala samo ovu verziju bez windowsa, sve ostale verzije su bile sa windowsom i cenom daleko neprihvatljivom, kada ga poredim sa ovim modelom ;) doplatio sam hiljadu dinara na one pare od pre godinu dana i dobio sam neverovatan upgrade, kojim sam po prvi put zadovoljan u svim aspektima koji su meni bitni :)



Toplota kucista jeste subjektivna stvar, ali ako cemo da pricamo o subjektivnosti, 'lepota' i osecaj/ukus za lepo je daleko subjektivnija stvar, da se tako izrazim, ono sto se tebi svidja i lepo ti je na oko - meni nije, pride lepota kucista kako ja shvatam tebi igra ulogu, makar ona bila mala, dok meni ne znaci nista, jos bi takodje dodao da laptop uopste nije 'ruzan' niti je obican, aluminiumska povrsina je daleko od obicnog i daleko da ces je sresti na prosecnom laptopu. Dok kod toplote glavnu ulogu igra odnos temperature kucista i dlanova, temperatura tela je ~36 stepeni s'tim sto su ruke u proseku dosta hladnije od ostatka tela, ajde da kazemo 35 stepeni. sto su ti ruke hladnije to je osecaj toplote veci i obrnuto, ali manje vise osecaji za toplotu kod ljudi su dosta priblizniji nego osecaj za lepo bar koliko ja znam a verujem da ces se i ti samnom sloziti, makar oko te konstatacije



porazavajuce mi je ovo,

dell-vs-asus.png

(sad ne znam koji je tvoj,pretpostavljam 'obicani' xps, ali navodio si neki top5 gde se nalazi xps15z pa sam i njega okacio, oba xps-a su iza asusa po temperaturama.
ukratko, laptop koji je dve stotine evra skuplji, sa indenticnom konfiguracijom ( da ne kazem istom, da se ne uvredi neko:D) ima slozicete se primetno jace temperature nego laptop iz nize klase, eto to je porazavajuce. Ja se nadam da je ovo 'opravdalo' moju kupovinu? hm? :D

e sto se tice pravdanja, kao sto sam naglasio, nemam sta da se pravdam, ja samo iznosim moje zadovoljstvo jer sam napravio po mojoj proceni jako dobru odluku, uzeo sam laptop za male pare koji nudi daleko vise nego sto to nude laptopovi iz visih segmenata i kategorija, eg temperature tela! i da bio sam jako zagrejan za y570 ali su me odvratile temperature baze laptopa koje sam nasao u 2 razlicita ruska revjua ( na notebookcheck-u ga uopste nema?!) i zato sam odustao od te masine.



sto se tice prvih 5, moram da naglasim da je kao 4ti laptop u segmentu najbolji multimedialni laptop pripalo tadaaaaaaaaaaaaa XPS 15z, koji je upgradovana verzija xps 15, elem, taj xps je asusa presisao i ubio sa citavih 3%, da da ljudi, 3%, ako to stavimo na papir proporciju, 700evra:83%=500evra:80% ovde cak i matematika zakazuje, jednostavno ispada da 3% vrede citavih 200evra, dakle - smejurija! naravno to je ocena 'ugrubo' evo i pojedinacnih ocena gde se razlike medju ta dva laptopa mogu bolje videti,



dell-vs-asus2.png

*iz nekog razloga su izracunali average 83 a velikim fontom istakli 84, mora da im je dell platio za taj jedan procenat - naravno salim se..


znaci najveca prednost dell-a je bolji ekran, zvucnici, sve ostalo je tu negde, osim segmenata : hladjenje i buke

jedna mala beleska:
testni dell je imao 9cell bateriju, stoga je ova 'bitka' malo i nerelana, dok je testirani asus bio bez usb 3.0 porta, dok ga moj poseduje, kad se sve sabere i oduzme tu su negde - naravno matematicki, ali ako uzmemo i 200 evra razlike u racunicu ( notebookcheck to ne uzima u sistem rangiranja i ocenivanja) racunica je vise nego jasna!



eto, ti si sebi dozvolio da 'u pokusaju' uporedis ove dve masine, ja sam ih uporedio, i izneo neke cinjenice( za razliku od tvoje konstatacije " moj xps od 700 evra je isti xps od 1200 evra samo bez full hd ekrana i bla bla bla, dok ce k53 uvek ostati jadna niza-srednja klasa!" ) i ne vidim u cemu je problem? zato sto taj dell na sebi ima logo XPS neuporediv je sa 200 evra jevtinijim masinama? evo nadam se da sam ti dokazao suprotno ;-)



ja se ni u jednom trenutku nisam pozvao NI NA JEDAN revju sa zvanicnog benchmarka, te ne vidim zbog cega ih pominjes, tu se slazem sa tobom, nerealni su - ali to nije slucaj samo sa asusom, takav tretman imaju sve kompanije koje im 'valjaju' - ruka ruku mije i te fore.



Opekao se sa inspirionom jesam, uzeo k53 jesam koji je cenovno i nizia klasa od inspiriona,jer je jeftiniji u proseku 70ak evra, dok je sa ostalih aspekata daleko ispred te masine koja ni ne zasluzuje da se zove masinom - bar po mojim subjektivnim iskustvima, a kao sto sam rekao mnogi ljudi sa kojima sam stupio u kontakt a vlasnici su n5110 serije su mi potvrdili neke stvari stoga je to i malo vise od mog subjektivnog misljenja, i daleko da je to samo falican laptop, pre bih upotrebio izraz FALICNA SERIJA, jer su mi i serviseri potvrdili da je to 'normal behavior' sto je po meni daleko od normal ;)

Ja uzivam u laptopu maksimalno, i mislim da se to vidi? jer kad god neko pita za savet o kupovini laptopa za te pare rado cu mu preporuciti k53, cak je jedna drugarica uzela i3 verziju prezadovoljna je - naravno ona nije zahtevan korisnik u meri kao ja pa to i nije toliko relevantno za ovu diskusiju ( izmedju mene i tebe :D) a sigurno ne bi preporucio prijatelju nesto sto ne valja ili iz neke sujete da bih opravdao kupovinu kao sto je tvoje vidjenje mene kao osobe :)



i opusten sam, ne znam odakle ti to da nisam? mozda ti moji postovi govore drugacije? ali nisi tako dobar psiholog da zakljucis da li sam opusten ili nisam iz par postova, kao sto si pogresio u raznim konstatacijama u vezi mene ;D

ja ako nekad nesto napisem u brzini i nerazmisljanju ne znaci da je to i moj finalni zakljucak, uostalom ne znam odakle ti sve to ? ;/



Pozdrav i tebi, nadam se da ce se taj srpski fudbal dovesti jednom na nivo koji gledaoci i navijaci zasluzuju pa i ja mozda opet krenem da ga pratim, ziv bio ;-)
 
Poslednja izmena:
U bre koliko teksta.Ja sam mislio da sam najgori sa duzinom postova al vas dvojica ste me zaj... :D :D Ljudi nema potrebe za prepirkama sta je bolje a sta ne.Vazno je da laptop vas sluzi i da ste vi zadovoljni.Nije vazna ni serija ni koliko je ko dao para.Ja realno mislim da je dell OK brend.Ne mislim da je idealan ali mislim da je bolji brend od vecine.E sad ko ce sta ubosti je subjektivna stvar.

Marko je ubo loseg dell-a i OK.Playboy je u pravu da zbog 1 loseg laptopa ne treba pljuvati ceo brend.Medjutim svi smo mi Marko.I ja kad sam se opekao sa MSI nisam mogao da ga vidim ocima.Svima je sopstvena muka najveca.Ja radim servis laptopova i desktopa i mogu reci sledece "Svi su sr...".Znaci dolaze mi svi brendovi na servis i nema pravila.Najvise zavisi od $ , zatim od serije i normalno od onog sto ga koristi.Na primer neko hvali HP i toshibu a ja sam imao 100 servisa tih brendova.Na primer najmanje sam imao lenovo da se kvari.Medjutim to su moja skromna iskustva.

Ja sam dosao do zakljucka da MSI C serija je zesce sr...Svi laptopovi imaju isti bug i ponasaju se isto.Takodje pre neki dan sam naleteo na N5030 koji ima isti bug kao MSI.Takodje HP-compaq za 25 000 din je isto tesko smece a isto tako i acer emashines za 300 evra.Znaci nema pravila.E sad cim das vise kesa odma imas kvalitet bolji.Ako nemas srece ko Marko onda krastavac...Na primer ja sam imao srece da uzmem zastareli model XPS-a koji ima solidan hardver ali vrhunski kvalitet.

E sad ja i jos njih 300 u Srbiji za sad smo zadovoljni.Pratim jako puno foruma i raznih sajtova i do sad ljudi nisu imali zalbe na moj laptop.Sa druge strane citao sam komentare ljudi iz USA i tamo nije tako sjajno kao ovde.Tamo se dosta ljudi zalilo na losu plocu , los hard , losu grafiku i....Sa jedne strane postoje komentari ljudi koji kazu "best laptop in my life" i komentari tipa "this is worst laptop in my life".Znaci sve zavisi sta kome zapadne.Naravno kad neko pljune 1000 evra na laptop i ima problema normalno da je nezadovoljan.Medjutim tamo napolju ko kupi skup laptop ima vrhunsku servis podrsku.

Takodje i MSI kojeg licno ne volim ima dobre laptopove ako kupujete G seriju.Znaci sve ima svoje prednosti i mane.Neko kupi envy za 1200 evra i bude nezadovoljan a neko uzme MSI G seriju za 800 evra sa boljim hardverom i bude 100 puta zadovoljan.A isto tako neko ko ja bude toliko besan da oce da razlupa laptop o glavu serviseru.Znaci sve zavisi od slucaja.Nemojte bacati drvlje i kamenje na nesto dok se to nesto ne desi celoj seriji laptopova.1 lasta ne cini prolece.dell je nekada bio pojam za racunare a danas je brend koji pokusava da se izbori sa poplavom jeftinih laptopova iz drugih brendova.Samsung je nekada imao najace monitore a danas mozes procitati na bencu kako se 30 ljudi zali da im je crko monitor 2 nedelje posle garancije.

To je nazalost realnost.Budite srecni da vam laptopovi rade i da ste zadovoljni sto ne morate da se vucarate po servisu.A to sta je bolje nevazno je.Vazno je da ste vas dvojica zadovoljni sa racunarom.....
 
Poslednja izmena:
Smorio me partizan do jaja, sad sam usao u kucu mrzi me i da krenem da ti citam post, aj sutra cu mozda ako nadjem vremena.

Pozdrav
 
@markozutic
@PLAYBoY
Vas dvojica vodite borbu kroz vise tema istovremeno :D. Ne bih da se mesam u vasu diskusiju i da se ja nesto pravim pametan, jer mislim da obojica znate vise o hardveru od mene, ali obzirom na zestinu vase diskusije, moram da izlozim svoj stav iz mog ugla gledanja na ovu stvar :).
Mislim da vecina ljudi prilikom kupovine (pogotovu kod nas) prvo gleda cenu, pa onda kvalitet i ostalo, pa onda uporedjuje taj proizvod sa konkurentskim proizvodima i na taj nacin vrsi odabir. Kada cenovno uporedimo ova dva laptopa, ASUS kosta izmedju 61 000- 63 000, DELL kosta 69 000, cini mi se da je neko od vas dvojice u toku diskusije pominjao neku razliku od 200e izmedju ova dva modela, to nije tacno, ovaj ASUS ne moze da se nadje ispod 600e, sto znaci da je razlika mnogo manja. DELL je skuplji oko 70-80e. Sada treba videti sta su prednosti DELL-a i da li opravdavaju ovu razliku u ceni, koliko sam ja citao testove i komentare na netu, ai sam sam bio zainteresovan za oba modela, DELL ima nesto malo bolji displej, znatno bolje kuciste, odnosno izradu, ima godinu dana vecu garanciju, i brzi hard disk, jedini nedostatak u odnosu na ASUS je procesor. E sada, i7 je po meni samo za korisnike koji koriste neke profesionalne programe koji zahtevaju procesorsku snagu, za vecinu korisnika to je sasvim bespotrebna stvar, ne ulazim u to da li je tebi Marko taj procesor potreban, mozda i jeste, ali ogromnoj vecini nije. Drugo, ja mislim da je za brzinu rada lap topa mnogo bitniji hard disk, jer je on usko grlo, a ne procesor koji je po brzini znatno ispred ostalih komponenti. Znaci po meni ovaj DELL opravdava ovu razliku u ceni, i ja mislim da bi vecina malo naprednijih korisnika bez razmisljanja uzela DELL XPS, kada bi birala izmedju ova dva modela.
Po meni, pravo pitanje bi bilo, DA LI OVAJ DELL XPS OPRAVDAVA RAZLIKU U CENI U ODNOSU NA ASUS K53SV SA I5 PROCESOROM? Takav ASUS kosta oko 500e i po meni to je best bay sto se tice ove serije. Hteo sam da narucim DELL XPS, ali su mi javili da ih vise nema, taman kada sam poceo da gledam ovaj ASUS, zvala me je radnica iz pc****tic-a i obavestila me da je nasla jos jedan komad kod uvoznika, tako da cekam da mi javi sta ce biti sa mojom porudzbinom.

@markozutic
Nemoj mislti da se svrstavam na jednu stranu i da sam pristrasan posto sam i sam narucio DELL-a, ako ne budem mogao da kupim XPS, kupujem ASUS k53sv i to bez razmisljanja. Uopste ne smatram da si pogresio sa svojim izborom, ali ja mislim da je u cenovnom rangu 600-700e ovaj DELL best bay, ali ni izbliza toliko koliko je ASUS najisplativiji ako neko uzima laptop koji kosta oko 500e.
 
@markozutic, nemoj se ljutiti ali me majke mi mrzi, da ti citam post, odakle ti snage, ja sam mislio da sam se ja iskenjao sa onilikim postom, ali ti si objasnio neke stvari, pogledao sam samo "slike" cim sam zapazio da je je po njima bolja tastatura na K53 pa makar i za 2% meni to sve pada u vodu. Izivni al nemam snage takvo je neko vremen za spavanje...nemam potrebu da branim XPS niti da agresivnim nastupom opravdavam svoju kupovinu, a svejedno mi sta ce neko ovde sa foruma da kupi, nemam ni potrebi da cesljam forum o temama "koji lap za taj i taj novac" i da im pricam kako sam testirao 5110 koji se pragreva i da sam mogao da uzmme XPS i onaj Lenovo ali sam uzeo K53 bla bla bla...krastavac meni su ovo nebitne stvari u zivotu... aj uzdravlje, ako je tebi lepo i meni je. A lepo sam ti reko da mi odgovoris na PM, al sujeta je jaca...(koliko si ti vremena utrosio na taj post QQ)

@veljkoka, procitao sam ti poslednji pasus upravu si, on i ja spominjemo nekih 200e razlike a ustvari nije ni 100e to govori o tome koliko mi je bitno...ko da je bitno, ovde svako hvali svoga konja...X puta sam napisao i marku zuticu da nisam naisao na ovaj XPS kupio bi K53 odma, a to sam pisao i mnogo pre nego sto je on kupio pomenuti lap, ali njemu to vredja sujetu/ponos sta god, jer je on "mogao da pazari i XPS i y570 ali je uzeo K53"...i meni je taj K53 super za do 500e max ali preko nikako...
 
Poslednja izmena:
do jaja brate, pratis partizan, shvatili smo, moj si idol :D

opet pricas neku svoju pricu o povredjenom ponosu i sujeti a nisi ni procitao moj odgovor, koja bahatost co'ece :D

jos jednom da naglasim da se ja nigde nisam busao u grudi sa i7 procesorom ili nesto tome slicno a vi stalno insistirate na tome, govorim o nekim drugim stvarima u kojima je bedni asus od 500 evra bolji od tog svemocnog xps-a i neke sam opisao gore ali ocigledno te ne zanima tudje misljenje :p

U svakom slucaju, kad se uporede moja i tvoja masina (ovo levo ispod mog i tvog imena) jasno se moze videti cija je sujeta ranjivija :p

pljunes me u lice i onda mi kazes da ti se javim na pm,

a u vezi tastature, tu te cekam :D
kad notebookcheck da jadnu ocenu od 60% tastaturi od N53/N55 serije to je kul i onda su u pravu, a kada xps dobij 2% manji skor od k53 onda je prica smesna, vidi xps ima indenticnu (da ne kazem istu) tastaturu kao n5110, a ja sam imao n5110 i znam da ta tastatura nije bog-zna-kakva te ni xps nema tastaturu za cistu 10'ku, tu ipak vladaju thinkpadovi, cak i lenovo idea pad y560 koga sam imao ima daleko bolju tastaturu od dell-a :)

http://vukajlija.com/forumas/69719

@ veljkoa cek cek, jel ti poredis sa i5 ili i7 verzijom?
i5 dell vs asus razlika je ugrubo 200 evra, asus se moze naci za 53-4 hiljade, a dell 72,000, dok je verzija sa i7 63.000 (61 sa popustom u practicu)

kuciste nije toliko drasticno bolje, najveca razlika je lid od aluminiuma, sto je po meni lepo ali i nije presudno druga stvar, dell-ovom hardu ne mozes pristupiti jednostavno kroz otvor sa donje strane dok kod asusa mozes, to je minus na racun dell-a.

garancija za asusa se moze doplatiti naravno, 40-50 evra i kad to dodas razlika medj i5 asus i dell-a je nesto manje od 150 evra.. sto ostavlja prostora za SSD +4gb rama, dok kod della moras da bacis/prodas oba ili jedan da bi upgradovao ram jer je u 2x2gb njemu ram.

ja ne kazem da je asus apsolutno bolja masina od dell-a, to ne moze biti jer je dell 200 evra skuplji i spada u visu klasu, ali dosta stvari - kaos to je na primer hladjenje, temperature i buka sumnogo bolje na asusu, kao i ono sto sam pomenuo u poduzem postu iznad :)
 
Poslednja izmena:
Busao u grudi? bas si nacitan decko ili si se bas uziveo u pricu kad takve epitete koristis u prici o hardware-u :) Izvini za ne citanje posta ali je stvarno kilometarski a ne gajim neko izrazito interesovane za sadrzaj istog.
Odakle ti da ja pratim notebookcheck, poima nemam ni koju je ocenu dobila tastatura N53...pobrkao si me s nekim? neces naci nijedan post gde sam ja citirao nesto sa notebookcheck ili ih koristio u nekom poredjenju, marko_n cesto koristi njih kao neki reper mozda si zato pomesao od silnih tema u kojima smo sva trojica postovali...ja sam kod njih par puta "svracao" vezano za neke grafike, jer jedino oni imaju testove za mobilne grafike i tacne specifikacije. A generalno nijedan test koji vidim preko neta ne uzimam zdravo za gotovo ne vezano za lapove...dosta tu ima manipulacija i puno stvari je relativno.

Cemu sarkazam pa onda neki smajli koji se plazi? svemocni, bedni, itd? Covece to je HW zaboravi da sam ti se ikad obratio vezano za temu, ako smatras da sam ti zbog HW-a pljuvao u lice izvini do neba nije mi bila namera, gde ti nalazis sve te stvari u mojim postovima...mozda citas izmedju redova...
Nemas potrebe da se osetis povredjenim, ispljuvanim(kako ti kazes), uvredjenim, ali nemoj ni ti "ja samo pircam o stvarima u kojima je neki bedni laptop bolji od svemocnog"? koje ti epitete dodeljujes masinama sacuvaj Boze...koja su to poredjenja, smo se se sad spustili na nivo osnovaca? Cemu emocije u raspravi o nekoliko predmeta? Aj kad ti poredis da poredim i ja: brat mi ima neki samsung lap iz 2009 godine placen mozda 35-40k a ima tastaturu po meni najbolju tastaturu za lap koju sam probao(ne racunam apple to mi je TOP) bolja je od tastature mocnog XPS-a...cemu ovakve kostatacije? Asusi nemaju kvalitetnu tastaturu i to je to, na K53 je za klasu bolje nego na N53 ali ruku na srce to nije tesko...sve ove tastature sam licno probao i potrebu nemam da trazim u testovima ove cinjenice.

Uzivaj sokole, evo napisi ti meni sta ce tebe zadovoljiti da ja napisem i da smo kvit, nesto te muci,tisti, evo spreman sam da pomognem samo reci kako?

Hladjenje svih asus-a je sjajno od low do high segemnta! Tu se tacno vidi njihovo iskustvo sa desktop komponenti prebaceno na lap kakve rezultate ima, komponente koje imaju veliku disipaciju su orijentisane tako da ne greju delove kucista koji su u kontaktu s rukama, e sad markentiga radi oni su to pretvorili u citavu tehnologiju "ice mega ziro" ili kako vec:) ali moze im se. Asus nema ujednacen kvalitet svih komponenti, svaki model ima neku izrazitu manu, vremenom ce valjda skapirati jer su mnogo jaka firma, ali kako su krenuli sa N55 bice tesko, to je korak u nazad, mnogo me zanima K55 kakav ce biti jer su N55 usrali do... isto interesovanje sam gajio i za K53.

veljkoa je napisao da smo ti ja pricali o 200e razlike izmedju tvoje i moje masine a nije tolika razlika nigde ti i ja nismo spomenutli K53 sa i5 verzijom nema potrebe da se cudis, samo je to napisao decko.

P.S. Moras da poradis na tim epitetima koje kostisis, ljudi te pogresno shavtaju, "deleko bolja", "cista 10ka", "bedni", "svemocni", nacitan si decko imas veliki dijapazon prideva ali ih podeli u grupu low/medium/high pa ih tako i koristi :)
 
Poslednja izmena:
do jaja brate, pratis partizan, shvatili smo, moj si idol :D

opet pricas neku svoju pricu o povredjenom ponosu i sujeti a nisi ni procitao moj odgovor, koja bahatost co'ece :D

jos jednom da naglasim da se ja nigde nisam busao u grudi sa i7 procesorom ili nesto tome slicno a vi stalno insistirate na tome, govorim o nekim drugim stvarima u kojima je bedni asus od 500 evra bolji od tog svemocnog xps-a i neke sam opisao gore ali ocigledno te ne zanima tudje misljenje :p

U svakom slucaju, kad se uporede moja i tvoja masina (ovo levo ispod mog i tvog imena) jasno se moze videti cija je sujeta ranjivija :p

pljunes me u lice i onda mi kazes da ti se javim na pm,

a u vezi tastature, tu te cekam :D
kad notebookcheck da jadnu ocenu od 60% tastaturi od N53/N55 serije to je kul i onda su u pravu, a kada xps dobij 2% manji skor od k53 onda je prica smesna, vidi xps ima indenticnu (da ne kazem istu) tastaturu kao n5110, a ja sam imao n5110 i znam da ta tastatura nije bog-zna-kakva te ni xps nema tastaturu za cistu 10'ku, tu ipak vladaju thinkpadovi, cak i lenovo idea pad y560 koga sam imao ima daleko bolju tastaturu od dell-a :)

http://vukajlija.com/forumas/69719

@ veljkoa cek cek, jel ti poredis sa i5 ili i7 verzijom?
i5 dell vs asus razlika je ugrubo 200 evra, asus se moze naci za 53-4 hiljade, a dell 72,000, dok je verzija sa i7 63.000 (61 sa popustom u practicu)

kuciste nije toliko drasticno bolje, najveca razlika je lid od aluminiuma, sto je po meni lepo ali i nije presudno druga stvar, dell-ovom hardu ne mozes pristupiti jednostavno kroz otvor sa donje strane dok kod asusa mozes, to je minus na racun dell-a.

garancija za asusa se moze doplatiti naravno, 40-50 evra i kad to dodas razlika medj i5 asus i dell-a je nesto manje od 150 evra.. sto ostavlja prostora za SSD +4gb rama, dok kod della moras da bacis/prodas oba ili jedan da bi upgradovao ram jer je u 2x2gb njemu ram.

ja ne kazem da je asus apsolutno bolja masina od dell-a, to ne moze biti jer je dell 200 evra skuplji i spada u visu klasu, ali dosta stvari - kaos to je na primer hladjenje, temperature i buka sumnogo bolje na asusu, kao i ono sto sam pomenuo u poduzem postu iznad :)


Ja samo kazem da je bolje porediti i5 verziju ASUS-a sa DELL-om, jer je ovaj jeftiniji skoro 200e, sto je mnogo, i zbog toga je veliko pitanje da li ovaj DELL zasluzuje ovoliko vecu cenu. DELL takodje ima popust i kosta 69 000 sa istim. Sto se tice tempreratura, tu je ASUS uvek bio master :), ali to nije nesto drasticno, daleko je od toga da DELL ima lose hladjenje, jedina zamerka je neujednacen rad kulera, to za pristup komponentama necu da komentarisem, jer neznam nista o tome. Ja ti lepo kazem, ne navijam ja uopste ni za jedan brend, da je MSI bolji ja bih njega uzeo, sve mi je svejedno, ja samo zelim da za svoj novac uzmem najbolje moguce. Samo sam primetio da je ta verzija ASUS-a sa i7 procesorom malo preskupa u odnosu na i5 verziju, 100e. I da je po meni bolje uzeti i5, jer na netu sam negde nasao i 7200rpm hard za oko 51 000, sto je sasvim zadovoljavajuce. Po meni, ne vredi dati 100e za samo jaci procesor. To je cela poenta moje price, mislim da nisi shvatio sustinu mog predhodnog posta, procitaj ponovo. U utorak bih trebao da dobijem laptop, pa cu izneti moje impresije, e sada, da li ce to biti DELL, ili ASUS videcemo :).
 
alo covece, konstantno me napadas kako sam ja neki tip koji sad po svaku cenu mora da opravda svoju kupovinu, meni vise i nije zanimljivo da se "raspravljam" sa tobom jer slabo baratas sa cinjenicama ali se sluzis dosta jakim recima bez ikakve potpore, ja sam ti ih izneo dosta u onom postu pa ako zelis, a vidim da se uporno nastavljas, odvoji minut i procitaj jer bez cinjenica mi pricas prazne price.Kad nemas sta da kazes pametno onda vadis neke zakljucke kako ja opravdavam kupovinu,prebacujes teziste na neke sporedne stvari kao sto su epiteti kojima se ja sluzim a ne nekim konkretnim stvarima koje sam izneo - ocigledno moras par puta da procitas ono sto sam napisao da bi to shvatio u celosti, jer uporno vadis neke celine i onda ih samostalno tumacis i verovatno odatle dobijas pogresan utisak da se ja osecam uvredjeno/povredjeno/ispljuvano/sujetno/da se pravdam itd :D

iza "svemocni i bedni" se ustvari krije taj sarkazam, i odnosi se na tvoju cuvenu "moj xps je isti xps k'o onaj od 1200evra minus i7 i full hd, dok ce k53 ostati niza sredja klasa bez obzira na to koji HW je unutra" - i ovo je recenica ko me ne vredja, niti izaziva potrebu da opravdam svoju kupovinu vec me tera na smeh, jer je toliko glupa i neosnovana,iz nje se vidi koliko si pun sebe..


bitno je da si zdravo za gotovo uzeo to da je xps u top 5 multimedijalnih masina? ajde bezi bre..

u lice mi "pljujes" kad kazes da se ja tebi dokazujem i opavdavam sa svojom kupovinom, da sam folirant - kao ja sam mogao da uzmem i lenova i della ali nisam, ili sta god si hteo da kazes sa tim, i mnogo toga upoceno na moj racun, a ne na racun asusa,mene ne mozes da uvredis koliko god da blatis ili omalovazavas bilo koji HW bez obzira da li ga ja posedovao ili ne, ali mi smeta kad neko iznosi netacne informacije, ne zato sto upravo ja posedujem taj laptop pa da bi se opravdao vec iz drugih razloga, i upravo zbog toga ti odgovaram, a ne iz sujete po 15 put ponavljam ...


A vidim ni ti nisi los sa pridevima,samo moje "pljunuo si me" ti to shvatas kao da sam ja povredjen, povredjena mi je sujeta, da sam ispljuvan, da sam ne znam ni ja vise sta, i sta ? ja sad tebi trebam sarkasticno da kazem da si i ti nacitan? pa ces ti meni opet da vratis ? i gde to vodi? da upravo na taj nivo osnovne skole, samo sto se ti ubacujes sa nekim prozivkama na moj racun koje nemaju veze sa ovom raspravom dell vs asus.

da skratim pricu i da sumiram, moja poenta i razlog zbog kog sam pazario ovog asusa su sledeci(u odnosu XPS) iako sam xps odpisao odmah u startu i sveo izbor na lenovo vs asus.

- Niza cena (100 evra jevtiniji)
- Bolji HW ( i5 vs i7 i gt525 vs gt540m)
- Bolje temperature => bolji sistem hladjenja => duzi vek trajanja => pametniji dizajn => prijatniji za upotrebu => zadovoljniji ja :D
- Bolja kultura rada (buka)
- pogodniji za upgrade u buducnosti ( 1 slot od 4gb rama, lak pristup hard disku )
- lose iskustvo sa dell-om, indirektno dobra iskustva prijatelja i poznanika sa asus laptopovima( konkretno K serija)

segmenti gde xps predjaci su
-ekran
-ozvucenje
-3 godine garanije(mada nebitno jer se i asusu moze doplatiti garancija)
-vise aluminiuma ( lid je alu,i bottom ako se ne varam?! ovo nije nuzno uvek plus jer aluminium je dobar toplotni provodnik pa ako hladjenje nije dobro izvedeno, vrlo lako ceo laptop moze biti 'rerna')
-2mpix kamera


kad se ovo sve stavi na papir po meni ce asus uvek biti bolja kupovina od dell-a i to je to (konkretni modeli, ne generalno)

I naravno ja sad mogu da budem kao ti i da kazem da iz sujete neces odgovoriti na ovo i da ces napisati kako te mrzi da citas, i wtf? :D


@veljkoa ja kad sam poredio xps i k53 i naveo razliku od 200 evra to je naravno pod uslovom da su obe i5 verzije kao sto sam i naveo, mozda se pogresno izrazio negde ili pomenuo svoj laptop pa ste me i pogresno shvatili...
 
Kud svi Turci tu i celavi Mujo :p Aj i ja da se malo ubacim posto ste mi zanimljivi :D Po meni cena XPS-a je opravdana.Opravdana je jer XPS serija je najace od dell-a(ako ne racunamo alienware).Znaci kad neko prodaje najace iz svoje serije mora da bude skupo.Dal je to opravdano?Pa verovatno za njih jeste a za nas nije.Na primer neki Ameri na sajtu dell-a porede kako je dell xps moj laptop bolji od apple u isto cenovnom rangu(govorim o starom apple ne ovim novim).

Na primer po meni je nemoguce porediti moj dell i bilo koji apple iz 1000 razloga.Tako isto mislim da je nemoguce porediti asus koji marko ima i dell koji ima playboy.Jer dell xps je jednostavno vrh njihov.On ne moze nikad da spusti cenu kao slabija serija asus-a jer jednostavno dell xps cilja na kupce koji ima da izdvoje dosta para.Ja necu da ulazim u diskusiju sta je bolje iz razloga sto nemam ni 1 ni 2 laptop a nisam se ni zanimao kakvi su.

Al ocu da kazem da dell cak i ako napravi najgore smece u xps seriji on ce ga i dalje prodavati za puno $ jer jednostavno xps ne moze da se prodaje za lupam 500 evra.Kao sto i asus najaca serija ne moze da se prodaje za malo $.Inace ta cena od 700 evra je jeftina za xps jer su oni ranije svi bili preko 1000 evra.Primera radi moj xps nije bilo sanse da se uzme ispod 1000 evra u USA a do juce su prodavali tamo za 1000 dolara.Ja kad sam uzimao dell xps uzimao sam bas zbog serije i bas zbog kvaliteta.Mozda sam mogao da uzmem bolje za manje para ali to je cena koju zelis ili ne zelis da platis.

Verujem da Marko je isto kao i ja zeleo da plati tu cenu kvaliteta xps serije.I verujem da je kao i ja zadovoljan i sta vise prezadovoljan kvalitetom.Tako isto neko kad uzima HP elitebook moze da uzme i za 500 evra brutalan HP koji radi sve sto i HP elitebook samo malo sporije.Ali on nije platio samo HW u elitebook nego je platio ime i kvalitet.

I da me me shvatis pogresno.Ja nisam branioc dell-a niti xps serije.Takodje nisam ni neki fensi lik koji baca kes na neku seriju samo zbog imena.I ja nisam zarobljenik brendova i ne uzimam dell jer mrzim ostale.Ali ocu da ti kazem da sam spreman da platim cenu losijeg hardvera da bi dobio vrhunski kvalitet.Jer ne mogu da se svaki put kockam sa raznim modelima.Ti si ubo super asus koji je mozda 2% losiji od xps-a.Ali isto tako si mogao da uzmes i neko smece iz asus-a.A vidis smece u najacim serijama je mnogo teze nego smece u nizim serijama.I taj N5110 koji si napljuvao da je los(ne sumljam da je to istina) je upravo ono sto ti pricam.Znaci mogao je neko da uzme taj N5110 i da kaze vauu super a mogao je opet da bude nezadovoljan.To je ona cena koju placas kad uzimas losije...Moze da bude super a moze i ocajno.Dok kod najace serije kad se desi uzas onda bas nisi imao srece.........
 
Poslednja izmena:
@markozutic
Mozda sam pogresno razumeo, nije ni bitno. Znas kako, u principu, sta god da se kupi od ova dva modela nema greske. Ovo su laptopovi koji nude najbolji odnos cena-kvalitet na nasem trzistu. Cini mi se da si i ti ucestvovao u diskusiji na mojoj temi "laptopovi za 700-800e", i mislim da si mi ti upravo skrenuo paznju na k seriju, iskreno ja sam imao trilemu, izmedju DELL-a, ASUS N55 serije i pomenutog lenova. Kasnije sam se informisao i video da je ASUS N55 serija promasaj, umesto nje sam uzeo u obzir ovu k seriju. HP paviloni su skupi, kao i toshibe. Ko hoce dobar laptop za relativno male pare, ova K53 sv serija sa i5 procesorom, evo predloga:
http://www.laptopovi.com/asus_k53sv-sx508-12777
Ko hoce malo kvalitetnije kuciste, bolje zvucnike, lepsi dizajn, bolju kamericu, Lenovo ideapad, ili XPS. Samo, ko hoce da kupi ovaj XPS, neka pozuri, danas me je zvala radnica PC PR****C-a, kaze da su zalihe na samom kraju, uvezena je nova kolicina, ali sa 540 grafikom:
http://www.laptopovi.com/dell_xps_l502x_-_core_i5-2410m_-_aluminijum_-_dx502-17b-12823
Ovo je po meni preskupo, 100e razlike, samo zbog grafike...
 
@markozutic, na pm sam ti napisao sta sam imao, necu ti vise replicirati na ovom forumu, niti citati tvoje postove. Nema potrebe za nerviranjem i emotivnim rekacijama, kad bi tako reagovao osecao bi se retardirano, a posto tako uticem na tebe necemo se vise obracati jedan drugom na forumu i kraj price, obojici lepo. Stavio sam te na ignore listu pa nemoj pokusavati da mi pises nesto jer ne vidim vise tvoje postove na ovom forumu a ni PM od tebe ne mogu primiti. Sve najbolje.

@veljkoka, kupi sta hoces, slusaj sta drugi pricaju, citaj testove i poredjenja a odluku sam donesi, jedino se tako neces kajati...
XPS koji si okacio i koji kosta 100e vise od onog do kom smo do sad pricali za taj novac ima: "brzu" grafiku sa 2gb Vrama, hard 640GB u odnosu na 500GB, win7 original. Razlika u ceni jeskoro sigurno opravdana ovim stavkama s jedne strane, a s druge strane nije, ako ti nije dosta 500GB HDD ni 640 ti nece napraviti razliku, original win7 ne znam za sta ti treba, a grafika daje iste performanse kao i GT525 a tih 2GB memorije na rezoluciju 1366x768 je cisto mazanje ociju, pa ni programima za obradu slike i vide to nista nece znaciti jer je rezolucija mala...Sta ti je ciniti izvagaj sam, ja ti mogu reci iz prve ruke kakav je XPS u radu i to je to.
Inace probaj da kontakiras ove: http://www.laptopovi.rs/proizvodi/dell/xps-l502x-wy4k8-hd-7074 kod njih sam ja uzeo, ok su, tj je ustvari pc praktik.

@bora81, ceo post ti je u nekom tonu da si neutralan da ne favorizujes nikog itd itd, kao da se pravdas? Nema potrebe nikom da se pravdas ovde, opusti se i uzivaj pisi sta ti je na umu relano boli te uvo ko ce kako to da shvati, imas svoje misljenje i to je to. Ovo je samo jedan forum na internetu gde se raspravlja o obicnim predmetima(masinama) nema potrebe da se uzubudjujemo i da emotivno reagujemo, bar takvih reakcija s moje strane nema, ne kazem da ima sa tvoje ali slobodno pisi sta mislis bez nekih "ustezanja" - ne trebam ti ja da ti ovo kazem ali sam primetio da se nesto ogradjujes :) neki u raspravi su burno reagovali kao da raspravljamo o ne znam ti ni ja cemu, al dobro sad je gotovo... :)

laq noc
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,imam jedan problem i nadam se da cete moci da mi pomognete. Vlasnik sam ovog laptopa od pre 15 dana i imam jedan VELIKI problem,naime temperatura njegova ide od 55-60C dok slusam muziku ili surfujem pa do 90c dok igram igru (duke nukem)!!! Najveci problem je sto laptop "zabaguje" na sekund i cuje se onaj glupi zvug "rrrrrr" (zakoci muziku i celokupan rad). Sta mi je ciniti??? Hvala. :mad:

To je sigurno neki bug na motherboard-u. Zameni ga novim.
 
@PLAYBoY

Ne pravdam se nego samo necu da me neko vezuje za bilo sta.Nisam nikad bio rob ni jednog brenda i ne vezujem se za bilo sta.Kad sam kupovao ranije mobilne kupio sam siemens i bio je los i posle njega sam kupio nokia i bio je 1000 puta bolji.Posle nokia telefona sam kupio sony ericsson jer je u to vreme bio bolji od nokia tj nudio je mnogo vise za manje para.E sad ako uzmes u obzir da sam pre siemensa imao ericsson koji je bagovao onda ti je jasno da nisam rob bilo koje firme jer sam se vratio na nesto sto sam uzeo lose.

Tako isto i kod laptopova.To sto sam sad uzeo dell-a koji je odlican ne znaci da cu dozivotno da kupujem dell samo zato sto sam dobro prosao.Ako sutra MSI( kojeg ovde redovno napadam zbog loseg kvaliteta i servisa) napravi odlican laptop bolji od dell-a ja cu uzeti MSI.Znaci ne zanima me brend i iskreno ne podnosim ljude koji furaju fazon"Nokia je najbolji telefon a sve ostalo je sr..".Znaci mrzim takav stav jer mi je to pecina.Zato sam ovde i napisao post kao da se pravdam a ustvari se ne pravdam nikome nego zelim da objasnim zasto mislim da je XPS dobra investicija.

Ako realno uzmemo da je svakom malo ozbiljnijem korisniku dovoljan i5 cpu i 540M grafika za nekih 56 000 din dolazimo do zakljucka:"Pa sta ce nam bolje?".Realno sa i5 cpu mozes da radis sve sta ti dusa pozeli a sa 540M grafikom mozes da igras sve najnovije igre na medium-high detaljima.Dal je za laptop to dosta?Pa naravno da je dosta.Tako da cemu onda jaca grafika , vise ram-a i jaci cpu.Pa nicemu.Placas vise $ jer zelis da kupis najbolje.Ja iskreno da mogu kupio bi sutra elitebook ili alienware cisto da vidim kako to radi.Ali posto nemam para i posto zivim u Srbiji onda moram da kalkulisem tj da gledam da uzmem nesto OK za normalne pare.


U sustini moj post je bio usmeren da objasnim nekima da nije sve u takmicenjima na testovima.Jednostavno najace serije lapova se prave da ciljaju na korisnike sa velikim budzetom.Na primer mozda mercedes C klasa je losiji od lupam nekog fiata.Ali mercedes bio losiji ili bolji od fiata uvek ce biti mercedes.E tako i ovo.XPS serija ce uvek biti XPS pa makar napravili najgore smece.I mozda ce se neko smejati u lice i vikati "E majmune uzeo si xps koji ne radi a ja sam uzeo krs za 300 evra i radi ko Svajcarac" al to je ona cena koju placas za seriju i kvalitet.Moze da ti radi savrseno a mozes da ubodes i krs.A taj sto uzme krs za 300 evra ce u 8 od 10 slucaja naleteti na kantu.Ja sam 1 napajanje uzeo rex power koje kosta 10 evra a moj drug je uzeo chieftec za 50 evra.

Meni je moje napajanje radilo 7 godina bez greske a njemu je chieftec za 50 evra crko u garanciji i bacio ga je u smece jer mu nisu prihvatili reklamaciju.Ali isto tako sam ja bacio u poslednjih 12 meseci 3 Kineska napajanja i sad od kako imam chieftec nemam vise problema.E on je bio 1 od 10 koji je ubo lose napajanje a ja sam bio 1 od 10 koji je ubo dobro rex power napajanje :)
 
@markozutic
@PLAYBoY
Nema potrebe da se svadjate, ****te, pa diskutujemo o laptopovima, cemu emocije!!!? I laiku je jasno da ste obojica u pravu, samo zavisi od ugla gledanja. Oba laptopa su dbra investicija, user bora81 je u pravu, ako hoces malo veci kvalitet i ime, moras to dodatno da platis!!! I to je to. Sta ima da se vredjate oko laptopova ????!!!
 
Auuu, sunce ti poljubim, koliko ste se vi napisali.... i koliko ste tek otisli daleko u offtopic. :d

Evo jednog konstruktivnog(sa dozom sale) predloga: "Promenite brend i predjite na HP, nesto u ovom stilu: http://www.pcpractic.rs/proizvodi/laptop/7192-hp-probook-4530s-lh309ea.
Em sto je iz biznis serije HP-a, dakle pouzdanije od mainstream segmenta, kvalitetnija izrada, AG ekran... a i ne kosta mnogo. ;)

Ne znam dal' je drugima, ali je meni apsolutno logicno da Asus ima nize cene od HP, Dell i Lenovo laptopova, sa istim konfiguracijama... kada pokusavaju da povecaju svoj udeo u laptop segmentu, naravno, po broju prodatih laptopova. Jaka konkurencija, potrebno je da ponude vise za isto ili cak manje novca. Smanje svoju profitnu marginu a povecaju prodaju... ekonomski logicno.
Dok je Asus prigrlio Intelov koncept i ideju "ultrabook" i izbacio svoj prvi model: http://www.laptopmag.com/reviews/laptops/asus-zenbook-ux31.aspx, koji i nije bas preterano nahvaljen ali je odlican pocetka neke konkurencije Macbook Air modelima, pogotovo po pitanju samih komponenti i autonomije baterije. U svakom slucaju bolje od Acer S3 rivala.
Dell ide nekom drugom logikom i naprave XPS 15z, kao konkurencija Macbook Pro 15 modelu. A prvenstveno guraju svoje Precision i Latitude serije laptopova, koji su, naravno, iz biznis segmenta.

I po stranim forumima sam primetio da se sve cesce pojavljuje neki oblik direktnog rivalstva izmedju Dell i Asus laptopova. Pogotovo u HighEnd gaming segmentu(Alienware vs G serija), pa sve do ovih najjeftinijih masina, za po 300-400e.


@markozutic, Ne znam da li si obratio paznju, kolike su bile sobne temperature prilikom testiranja ta 3 laptopa, cije si SS okacio radi poredjenja u svom postu? Vrlo bitan detalj. ;)
 
@veljkoa ja se ne svadjam, samo iznosim svoje misljenje on ga ne moze prihvatiti i sta ja tu mogu :D

@ays da, naravno da sam obratio paznju na temperaturu okoline,ispod svake tabele stoji room temperature, za 15z to je 23, asus 21C a za xps15 18 stepeni, znaci prednost je tu data XPS-u ali je asus 'pobedio' uprkos toj temperaturnoj razlici, xps15z bez obzira na 2 stepena topliju okolinu ima drasticno vece temperature...
uostalom 2-3 stepena razlike u sobnoj temperaturi i nije neka velika stvar, za toplotnu disipaciju dosta su vaznije povrsina hladnjaka, materijal od koga je napravljen i brzina protoka vazduha :p

slazem se da je taj probook odlican racunar, drug ga ima i prezadovoljan je, samo meni je 6470 previse slabo.. bar 6650 da ima kao opciju i bilo bi taman za moje potrebe, ali kad nema .. :p
 
Poslednja izmena:
I laiku je jasno da ste obojica u pravu, samo zavisi od ugla gledanja. Oba laptopa su dbra investicija, user bora81 je u pravu, ako hoces malo veci kvalitet i ime, moras to dodatno da platis!!! I to je to. Sta ima da se vredjate oko laptopova ????!!!

..ja iz ove teme uopste ne vidim da je ovaj Dell dobra investicija. Vidim da je mnogo bolji onaj hladniji i tisi asus, iste komponente i jos par boljih resenja oko memorije i hd-a. a manje love.
 
XPS 15z je napravljen od aluminijuma, ali kompletno. I moje dosadasnje iskustvo sa laptopom koji je napravljen na isti nacin od Apple firme, govori da se taj materijal izuzetno brzo hladi, ali jos brzi zagreva. Takodje, XPS 15z barem ima neki otvor na donjo stranici za protok vazduha, koji na Mac laptopovima ne postoji... sto dovodi do tog veceg zagrevanja.
Sobna temperatura ima udela, ne kazem da je od presudnog znacaja, ali i te kako ima udela u tim testiranjama, posto je hladjenje vazduhom.

Probook i Elitebook laptopovi, iako napravljeni od Alu, nisu u potpunosti, posto je donja strana od plastike i postoje gomile otvora za hladjenje komponenti. Zato i kada pogledas rezultate testova disipacije na notebookcheck vidices da izuzetno dobro odstranjuju topao vazduh iz tela laptopa, kao i da sprecavaju pregrevanje onih delova laptopa, gde npr, treba da drzis ruke. STo je ujedno i moja najveca zamerka za MBP laptopove, sto mi se letos leva strana racunara toliko zagrevala da sam morao da drzim peskir pored sebe da brisem znoj sa ruke. Laptop kuleri u slucaju MBP, ne pomazu... za sve ostale, skoro svaki ce pomoci, pa barem za 5 stepeni.

Sa druge strane, laptop kao sto su Thinkpad T serija, nemaju probleme sa pregrevanjem, posto im je "kuciste" napravljeno od plastike. Naravno u pitanju je kvalitet te plastike i da citiram Lenovo(nekada i IBM), njihovi laptopovi su napravljeni od "Military grade" plastike... cool, zar ne? :d

Moj ortak ima laptop kao tvoj, doduse slabiju verziju sa i3 procesorom... ali njegova najveca zamerka su na kvalitet izrade, tastaturu i ekran. Ne na same komponente i/ili rad istih. Naravno da nije merodavno, posto je to licni stav. Ali, posto je on obican, nikakav it/hw guru, korisnik, to je najcesce misljenje na koje sam nasio po netu, kada sam mu trazio testove i misljenja drugih vlasnika k53sv laptopova. On se odlucio za isti, vodeci se logikom da je 150e jeftiniji od nekog drugo laptopa koji mu se, cak i vise, dopadao.

Dell inspiron, je njihova najjeftinija serija laptopova... jer na kraju dana, skoro uvek vazi pravilo: "koliko para - toliko muzike". ;)
 
..ja iz ove teme uopste ne vidim da je ovaj Dell dobra investicija. Vidim da je mnogo bolji onaj hladniji i tisi asus, iste komponente i jos par boljih resenja oko memorije i hd-a. a manje love.

Koja bolja resenja za hard!!? Vidis li da DELL ima bolji hard od ASUS-a, DELL-ov hard radi na 7200rpm, posto su hard diskovi danas "uska grla" u okviru masine, za brzi rad kompa veoma je bitno da ima brz hard disk, sta mislis zasto ljudi toliko ugardjuju SSD diskove umesto hard diskova!!!? Objasni mi po cemu je mnogo bolji ASUS!!!? Ovu konstataciju uopste ne razumem. To za hladjenje nije toliko drasticno, pogledao sam vise testova i za jedan i za drugi model, posto sam se lomio upravo izmedju ove dve serije, to je par stepeni, neznam zasto se dize tolika halabuka oko hladjenja. Navedi mi koji je to laptop bolja investicija za ovih 69 000 koliko kosta DELL? Ako gledas suvi novac, onda ASUS nudi nesto bolji odnos cena kvalitet, ali ta razlika nije nikako 200e, DELL ima duzu garanciju, imas mogucnost produzetka garancije za ovaj ASUS, to kosta oko 50e, pa onda malo bolji displey, kvalitetnije kuciste, bolji hard, bolja kamera, zvucnici ne mogu ni da se porede.Da ne pominjem e sata ulaz, mini displey port....
Ako nesto neznas ,nemoj da zbunjujes ljude pausalnim i netacnim informacijama. Treba da dobijem ova XPS u utorak, ukoliko ga bude na stanju, javljeno mi je da ima jos jeda komad ali nisam siguran da cu ga dobiti, ako ne dobijem, odmah cu naruciti ASUS K53sv seriju.
I @markozutic i @playboy su u pravu, samo ne treba da se tako zustro raspravljaju oko ovakvih stvari, jednostavno ove dve serije laptopova su tesko uporedive, zbog klasa kojim pripadaju.
 
^ne znam koji si ti model narucio, ali onaj dell sa GT 540M ima toliku cenu, da kad se na asus sa istom karticom i CPU-om ubaci SSD, doda garancija i memorija jos ti ostane keka...
Ostali sa GT 525M su verovatno niza klasa, a opet su skuplji od asus modela sa GT 540M...
 
Po meni temperature su vazan segment tek kad laptop izadje iz normalnih okvira.Na primer ako laptop u idle ide na preko 70 stepeni onda to nije dobro za laptop.A to ako on ide u normalnim temperaturama a drugi laptop je hladniji kad ga pipnes to nije tako vazno.Kriticno je kad npr acer aspire 722 sa amd fusion ide na 100 stepeni a kuciste kad pipnes skoro da mozes da przis jaje.

E to je onda lose.Jer sam probao bar 3 laptopa sa amd fusion i posle nekoliko sati cackanja on je bio isti kao kad sam ga upalio.Medjutim i ta prednost fusiona ide samo ukoliko laptop planirate da koristite za kuckanje u word-u , igranje minica, pilica i solitare.Jer cpu je toliko kilav da moze da se meri sa mojim amd sempronom iz 2004 godine.Znaci sve ima svoje prednosti i mane.

Na primer moj laptop ima temperature od 50 stepeni za cpu , 60 stepeni za grafiku i oko 40 stepeni za hard.Znaci to su mi prosecna temperature za surf, gledanje filmova divx i youtube.Igre ne igram na laptopu tako da nemam pojma kako je u 3D-u.E sad laptop nije hladan kao fusion medjutim nije ni vreo da mozes jaje da peces.E sad ako neki laptop koji ima slican ili isti hardver kao moj ima hladnije kuciste zbog cega je to velika prednost?Pa ja nemam problem sa temperaturama.

Tako isto gledam i ovo poredjenje asus vs dell.Znaci ako dell ima normalne temperature onda nije nikakva prednost asus-a ako ima koji stepen manje ili ako je kuciste malo hladnije.Prednost za mene su druge stvari.Ovde se konstantno gresi zato sto je poredi najbolja serija dell-a sa srednjom klasom asus-a.I kao sto rekoh mozda sam ja mogao kupiti bolji HW za iste pare ali neke stvari se ne mogu porediti.

Na primer moj drugar ima manje vise isti HW kao ja.CPU su meni i njemu isti , zatim memorije su njemu bolje jer ima dd3 , grafika je moja bolja ali posto je slaba to je tu negde, hardovi su nam isti i...Njegov je inspirion N5030 a moj je XPS M1530.Znaci kad stavimo hardvere na vagu to je tu negde.E sad gde je prednost mog XPS-a na spram njegovog N5030.Prvo izgled.

Izgled mog laptopa je neuporedivo lepsi od njegovog.Zatim izrada.Moj je aluminium a njegov je najgora plastika.Zatim tastatura.Njegova je uzas nad uzasima a moja je meni licno najbolja koju sam probao.E sad ako neko poredi hardver moze da kaze"Pa sta je ovaj bora bacio vise para za isti laptop kad ja sve imam kao on samo za manje para".Takodje da ne zaboravim cinjenicu da moj laptop ni 1 nije resetovan zbog bugova a njegov sam za 2 sata koriscenja 2 puta resetovao jer je laptop zapucao.Isto ovo sve sto sam rekao mogu da uporedim moj prethodni laptop CR700.

I MSI je imao malo losiji HW od mog dell-a(imao je manje memorije , manji hard , cpu skoro isti , grafiku slabiju za nijansu).E sad kod MSI je tastatura je bila solidna , izrada je bila solidna, izgled je bio pristojan.Samo sto kod MSI se isto laptop zapucavao iz cista mira slicno kao N5030.Ako uzmemo u obzir da decko moje sestre ima isti MSI i da njemu radi normalno dolazimo do onog zakljucka - Kad kupis losu seriju onda moras da imas srece da ne ubodes krs kao ja.

I zato je ova rasprava besmislena.Jer ne mozete da poredite losije i bolje klase.Jedino ako taj dell xps ima puno problema i bugova onda mozete da kazete da je dell zasr... najbolje sto ima.Playboy je 100% u pravu kad kaze xps je xps.To je istina 100%.Jednostavno ako razmisljas da moze dobro a jeftino onda nemoj nikad da gledas ni xps ni envy ni elitebook ni qosmio_Onda jednostavno gledas losije serije i gledas kako se pokazao i kupujes.

Jer ma sta ja mislio o apple i znam da nikad necu kupiti nista od njih opet apple ce biti apple.Kad uzmes ipad2 , iphone 4 i vidis kako radi i kako izgleda onda ti je sve jasno.Mada ja znam da lupam HTC za manje para nudi bolje od iphone4 i mada ja znam da je HP elitebook bolji od macbook pro ali opet ako nisi spreman da das 1000 evra za apple i ako neces nikad kupiti apple jer ti je preskup onda nemoj ga ni porediti sa bilo cime.
 
Poslednja izmena:
^ne znam koji si ti model narucio, ali onaj dell sa GT 540M ima toliku cenu, da kad se na asus sa istom karticom i CPU-om ubaci SSD, doda garancija i memorija jos ti ostane keka...
Ostali sa GT 525M su verovatno niza klasa, a opet su skuplji od asus modela sa GT 540M...

Narucio sam ovaj:
http://www.pcpractic.rs/proizvodi/laptop/7074-dell-xps-l502x-wy4k8-hd
Imas 5% popusta na njega, to je 69000. Decko, ne mozes ti bilo kakav SSD da ubacis u lap top jer kada ubacujes SSD moras da izvadis hard disk. Sta, ubacis SSD od 64GB, dok instaliras operativni i programe, nece ti ostati prostora da ubacis 10 mp3 pesama. Trenutno, sa ovim cenama, to samo teorijski lepo zvuci. Ja tebi opet moram da ponavljam da realna razlika nije tolika, u okviru tih 200e ASUS je stedeo na gomili stvari koje sam ti naveo, i zato ne mozes da kazes da ASUS ima isti kvalitet kao i XPS, ali eto kosta 200e manje, jer to jednostavno nije tacno!!! Ali ti izgleda ne razumes poentu moje price. Procitaj post od usera "bora81", decko je potanko objasnio zasto ne mozes tako uprosceno da uporedjujes ova dva modela. Ovaj ASUS je najbolja kupovina u klasi laptopova od 500e, i tu nema nikakve diskusije, ali ako hoces veci kvalitet, i spreman si da das jos 200-400e vise, onda je ovaj DELL best bay, pregledao sam sve domace sajtove, procitao dosta komentara, testova, i jedina serija koja moze da dodje u obzir su HP paviloni sa 6770 grafikom, ali oni su skuplji za oko 100e od ovog XPS-a.
 
^...dobro je sto si zadovoljan svojim odabirom, ali meni bi bilo glupo preko ovog uzeti ovaj jer se dobija sporija, toplija, glasnija i dosta skuplja masina... ali to je samo moje misljenje.
 
^...dobro je sto si zadovoljan svojim odabirom, ali meni bi bilo glupo preko ovog uzeti ovaj jer se dobija sporija, toplija, glasnija i dosta skuplja masina... ali to je samo moje misljenje.
Upravo taj model ASUS-a sam hteo da narucim, da mi nisu javili da ima XPS. Ja ti sve vreme dajem konkretne cinjenice, a ti sve vreme pausalno pises sporiji, topliji, bez obrazlozenja, sporiji ne moze biti nikako, no dobro, mozda ti znas sto ja neznam. Samo, daj mi molim te neki link da i ja procitam te testove sto si citao, i gde pise da je dell tako inferioran u odnosu na ovaj ASUS. Jedino stoji, da je malo bucniji, ali to je skoro zanemarljivo, i to se vise odnosi na neujednacen rad kulera nego na neku buku, procitaj postove usera "marko n", on je detaljno opisao taj problem, i kako se resava. Nemojte da me shvatite pogresno, ne branim ja svoj izbor ovde, jednostavno, odlucio sam da dam tih 180e vise za ovaj laptop, i to je to, to je moja procena. ti si "uruk" u pravu, ko hoce da za 500e ima solidan laptop, ovaj ASUS je kao bombona. Ko hoce vecu klasu, ovaj DELL je logican izbor.
 
U ovoj temi ima par linkovanih primera i svedocenja ljudi da ovi dell modeli idu ~90C. A sporiji je zbog grafike i to ~20%, a to znaci npr. kada nekom na GT 525M igra bude padala na 35 FPS-a i pocinjala da secka, onom ko u svojoj masini bude imao GT 540M ce jos uvek kliziti na 40+ FPS-a, zato kazem sporije... Dobro, to sto je sporiji su nadoknadili nekim drugim stvarima i vecom cenom:S:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno