Šta je novo?

DDR5 memorije (sve u vezi DDR5 memorija, tajminga, SR/DR itd)

Sad sam i ja bacio pogled, izgleda da bios za tu plocu i dalje nije optimizovan.
Sta da ti kazem, srecno :)
 
Odradio update poslednjeg biosa, bez problema sad radi sa dva stika (drugi i četvrti slot, nisam pokušavao prvi i treći) sa uključenim XMP1 - 6000MHz CL32-38-38 @1.35V :)
Dakle kit nije EXPO, radi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Divno! Onda ne diraj ništa i uživaj :)
 
Juče stigao procesor i ram, o jadu sam se zabavio. Neće pa neće da postuje, guglajući sam provalio da u ploči mora biti samo jedan ram stik i to obavezno u drugom slotu. Vidjeh da je bios F1, dako ažuriranje sredi problem, baviću se time danas...
To je uvek tako bilo unazad 15 godina, pogotovo sa novijim platformama (Intel 5000 serija HEDT recimo, gde se izgube sati namestajuci RAM na nekim plocama), mora prvo jedan RAM stick u specifican slot, pa onda ka se podesi u bios-u, onda je istrenira, i onda mogu sledeci komadi posle, ako sam dobro shvatio da ti je originalno htelo na kraju da upali sa vise ?

Svejedno, extra da ima manje cimanja/smaranja s novom bios-om
 
Poslednja izmena:
Laičko pitanje:
Kupio sam hardver na KP, i poslali su mi AMD Expo memoriju, i intel i5 13600k procesor.
Da li je to uopšte kompatibilno, ili da tražim da zamijenim?
IMG_20230407_071247.jpg
 
Kompatibilno je, nemaš brige
Piše EXPO/XMP
 
Mozda nekome bude od koristi:
 
ima li ko link, zanima me koji ddr5 su sk hynex.
 
ima li ko link, zanima me koji ddr5 su sk hynex.
raspareni brojevi latencija (na 6000MHz), 30-30-30-38, 32-30-30-38, 32-32-32-39, 32-32-32-39

Svi Kingston Fury su SK Hynix kvalitetan, Vecina G.Skill.

Corsair kuburi i previse je neizvesna i rizicna kupovina.
 
Poslednja izmena:
corsair dominator platinum me zanima samo...imo sam ddr4 nikakvih problema..pronaso sam da je 6200mhz sk hynix..no izgleda da je d- die.
 
Ja nemam gde da proverim osim da verujem sajtovima koja je "best white" za 7800X3D :)
ActuallyHardcoreOverclocking, overclock site, computerbase, hardwareluxx, HardwareUnboxed snimak, gde god hoces moze da se proveri, sve u sitna crevca istestirano ispricano i odradjeno. Od kompleksnog i vremenski zahtevnog do prostog i brzo za zakljucak doneti.

Micron najgori, pa Samsung, SK Hynix kida. I kako da se prepozna sta je gde. I na reddit-u kad je kvalitetan post kako da su prepoznavali memoriju, isto.

Takodje sve sazvakano je dostupno na raznim discord kanalima (za DDR5 recimo nisam detaljno pratio uopste Buildzoid-a na ActuallyHardcoreOverclocking, sve je sazeno lepo u par HardwareUnboxed snimaka)
Barem sad za DDR5 nije komplikovano nema toliko revizija jos uvek, od kad je izasla DDR5 memorija sve isto vazi, prosto ko pasulj:

1. za sad iskljucivo SK Hynix svejedno da li A-die ili M-die.

2. Gigabyte ploce dominiraju bez cackanja, svejedno da li je EXPO ili XMP, bice najbrze od konkurencije i stabilno.

i to je to, samo ostaje provaliti ko ima SK Hynix, na nacin kako god se kome svidja, a ima ih vise.

QVL liste za maticne ploce izbacuju ko pravi koju memoriju, recimo:


za Corsair je Ver.5 uvek SK Hynix, samo treba provaliti kad se kupuje.
 
Poslednja izmena:
corsair dominator platinum me zanima samo...imo sam ddr4 nikakvih problema..pronaso sam da je 6200mhz sk hynix..no izgleda da je d- die.
Samo da nisu ista prva tri broja za latenciju, nego da ima skok, 30-36-36, i 36-38-38, ti 6000 MHz Corsair Dominator Platinum su SK Hynix unutra.

i onda za vece brzine 36-39-39, 38-40-40 i tako, samo da ima skok izmedju prvog i ostalih brojeva, da nisu isti. Sam serijski broj je beskoristan jer Corsair Koriste sve chip-ove, samo da stoji ver.5 na kraju je nacin da se vidi da li je SK Hynix sigurno.
 
Poslednja izmena:
pa necu bukvu 3 klasa u pc..
ima na ovom linku neki spisak koji moze da posluzi.

Hynix List
e to..hvala..ja sam naletio na neku drugu informaciju al sam na poslu, papci ukinuli copy/paste opciju..

Samo da nisu ista prva tri broja za latenciju, nego da ima skok, 30-36-36, i 36-38-38, ti 6000 MHz Corsair Dominator Platinum su SK Hynix unutra.

i onda za vece brzine 36-39-39, 38-40-40 i tako, samo da ima skok izmedju prvog i ostalih brojeva, da nisu isti. Sam serijski broj je beskoristan jer Corsair Koriste sve chip-ove, samo da stoji ver.5 na kraju je nacin da se vidi da li je SK Hynix sigurno.
hvala, te sam opcije skonto..al me zanima koji stapic je a, a koji b..
 
@spavac22
Moja greska, pročitao sam a-die.
 
ovo sam pronaso za corsair

If you have Corsair RAM, you can look at the version number written on the module, and look up which die it corresponds to.

  • Corsair v3 is Micron, v4 is Samsung, v5 is Hynix, and v6 is Nanya.
  • .2 is 4Gb, .3 is 8Gb, and .4 is 16Gb.
  • (usually) .x0 is A-die (or Rev. A, AFR, etc), .x1 is B-die, .x2 is C-die, .x3 is D-die
So Corsair RAM with 8Gb Samsung B-die is v4.31. My RAM is v3.31 (8Gb Micron B-die/Rev. B).

zatim ovo - sa corsair sajta

Our DDR3 / DDR4 / DDR5 kits use the following version numbers:

  • V3.XX: Micron-based ICs
  • V4.XX: Samsung-based ICs
  • V5.XX: Hynix-based ICs
koja je fora da slike nece da prihvati, non stop mi pise slika ne moze sa odredjenog linka, a u pitanju je igorlab..
 
Slucajno nabasam da su i ovi niski SK Hynix, iako ne izgleda tako da na prvi pogled, u Americi su $104 pa se zato razglaba o njima xD



 
ActuallyHardcoreOverclocking, overclock site, computerbase, hardwareluxx, HardwareUnboxed snimak, gde god hoces moze da se proveri, sve u sitna crevca istestirano ispricano i odradjeno. Od kompleksnog i vremenski zahtevnog do prostog i brzo za zakljucak doneti.
Nisam pogledao sve to, nešto jesam, jasno mi je koliko znače latencije za igre, samo za ono što je meni potrebno to nije mnogo bitna stvar. U smislu, meni lično je bolje da imam 6000 sa 40-40-40-77 nego 5600 sa 28-34-34-89, počev od onoga što mi treba do toga da znam da je 6000 neki "sweet spot" za nove Ryzene.
Tek treba da kupim novu mašinu, pomno razmatram šta/kako/koliko i u svakom slučaju "cas latency" kod memorije meni lično nije bitna stavka.
 
vezano za corsair stapice..What does the model version for DDR5 memory mean?

Two example part numbers with the model version in bold are CMK32GX5M2B5200C38 and CMK32GX5M2X5200C38. The meaning of the above model versions are:

  • B: Overclocked PMIC supports up to 1.435V on VCC/VDD
  • X: Extreme overclocked PMIC supports up to 1.9V on VCC/VDD
 
Interesantni problemi sa Intel procesorima i visokim DDR5 frekvencijama

 
^Nešto slično je i Der Bauer otktio, da brzina i latencija RAM memorije ne igra ni blizu veliku ulogu U IGRAMA. Kao i mnogi koje sam gledao. Jedino kod Hardware Unboxed su razlike u memoriji sumanuto drugačije nego kod drugih.

 
Hmm, kolika je razlika izmedju 4800mhz i 7800mhx nek je cl kod oba 34?
 
Ja imam kingston ddr5 5600mh cl36,do skoro je bila na 5200(slucajno je odabrano u bios) juce sam prebacio na 6000-manuelno i kopirao jos neke tajminge od yt( LINK ) ali ne vidim nesto sad vau :D ni u igricama ni ovako, samo vidim da su temp vece, pre je drzalo do 35-36 sad ide do 45-48...
 
Tesko da ces primetiti 5-10% razlike u performansama, i to pod uslovom da si CPU bound u igri.
 
Nazad
Vrh Dno