Šta je novo?

da li tft monitore treba iskljucivati?

trancema

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2007
Poruke
76
Poena
309
dakle... da li tft monitore treba iskljucivati, ili ih ostaviti na stand by...
postoje razne urbane legende o ovome :) ...
Sta vi mislite?
 
Ne znam sta bi moglo da im fali ako se iskljuce?
 
Moj Fujitsu Siemens W19-1 treba jer sam dobio one linije koje nestaju ili skoro nestaju kada se iskljuci monitor na izvesno vreme (recimo nekoliko dana)!
 
Bash sam o ovome skoro raspravljao sa drugom... Ja mislim da treba... Ne mora da se gasi naravno, ali mu se smanjuje radni vek... Vi mozete i mixer da ne gasite, ali koliko ce trajati? Ipak je monitor pod naponom kada je na standby-u... A zashto da bude pod naponom ako ga necete koristiti celu noc ili duze? Ne mora ni da se pali-gasi na 15min, naravno...
 
Moj Fujitsu Siemens W19-1 treba jer sam dobio one linije koje nestaju ili skoro nestaju kada se iskljuci monitor na izvesno vreme (recimo nekoliko dana)!

PA ti Fs monitori se i nisu proslavili. U firmi smo kupili 4 kom. od kojih su 2kom. momenentalno dobili po 2 mrtva pixela.
 
mislim da je u zadnje vreme kod jeftinijih monitora situacija sa bp 50-50%
 
Sada nisu samo BP u igri..sve vishe je raznih anomalija sa slikom...uf....ushteda pravi sranja :(
 
Au kakvih odgovora na bespotrebno pitanje

Pa dobro bre deco zasto razmisljate tako nelogicki.
Ajde malo logicki da razmislimo u standby-u TFT monitori trose 1 do 2w.
CRT monitori su po tom pitanju daleko nepovoljniji posto trose 30w pa navise sto na godinu dana izadje bar na 10€ (u racunu za struju).

Koliko trosi obican TV prijemnik u standby-u?
Da li ga nocu iskljucujete na POWER dugme?
Ne verujem da to radite, pa me interesuje sto bi u tom slucaju iskljucivali TFT monitor koji je u poredjenju sa CRT-om pravi "kirjanja" zar ne.

Zaista ne vidim potrebu da se to radi pa TFT dijagonale 17-19" trosi stuje kao CRT u standby-u.
 
Bash sam o ovome skoro raspravljao sa drugom... Ja mislim da treba... Ne mora da se gasi naravno, ali mu se smanjuje radni vek... Vi mozete i mixer da ne gasite, ali koliko ce trajati? Ipak je monitor pod naponom kada je na standby-u... A zashto da bude pod naponom ako ga necete koristiti celu noc ili duze? Ne mora ni da se pali-gasi na 15min, naravno...

Upravo obrnuto... Najrizicniji trenuci za skoro sve elektronske uredjaje su paljenje/gashenje. To da se komponenti smanjuje radni vek kada je stalno pod naponom je tacno... ali ako poredimo sa uredjajem koji je zapakovan u kutiji (i ne koristi se). A ako poredimo dva uradjaja od kojih se jadan cesto pali/gasi a drugi je uvek ON, definitivno drugi ima duzi radni vek.

Kod monitora je vazno cuvati display, dakle u zavisnosti od nacina korishcenja bacati ga u stand by i to je to.
 
Nema potreba da iskljuchujete monitor na "power" taster.Previshe brinete o nebitnim pitanjima.
 
Pa na FS W19 se pojaljuju linije koje se otklanjaju tako sto se pojacaju bright i contrast na max ili jos bolje da se monitor iskljuci izvesno vreme!
Najgore je to sto to izgleda ne ulazi u garanciju...

Ja sam ga uzeo pre 1,5 god i planirao da bar do isteka garancije od 3 godine ne mislim o monitoru ali sada vec uveliko razmiljam o novom.

Inace nisam ukljucivao screen saver ali sam kada god ne radim, ili kada sam ostavljao da down-uje nesto tokom noci iskljucivao monitor "na dugme"...
 
Poslednja izmena:
Sto znaci da ako ja recimo nikad ne gasim komp (recimo u firmi je pa se radi po smenama i potrebno je da non-stop bude upaljen) a monitor posle nekog vremena pocne da brljavi, ne mogu da se pozovem na garanciju. Ma da, kako da ne, ne daj da te zavlace...
 
Upravo obrnuto... Najrizicniji trenuci za skoro sve elektronske uredjaje su paljenje/gashenje. To da se komponenti smanjuje radni vek kada je stalno pod naponom je tacno... ali ako poredimo sa uredjajem koji je zapakovan u kutiji (i ne koristi se). A ako poredimo dva uradjaja od kojih se jadan cesto pali/gasi a drugi je uvek ON, definitivno drugi ima duzi radni vek.

Kod monitora je vazno cuvati display, dakle u zavisnosti od nacina korishcenja bacati ga u stand by i to je to.

Slazem se da su najrizicniji trenuci za skoro sve elektronske uredjaje paljenje/gashenje... Ali zashto da monitor bude pod naponom, ako ga ne koristish duze vreme??? Pa josh ako uzmemo u obzir i nashu strujnu mrezu... Dovoljno je da samo bude u standby-u i stuja ce odraditi ostalo... Kao shto je odradila sa mojim TV-om koji nije bio ugashen na power button...
 
Pa dobro bre deco zasto razmisljate tako nelogicki.
Ajde malo logicki da razmislimo u standby-u TFT monitori trose 1 do 2w.
CRT monitori su po tom pitanju daleko nepovoljniji posto trose 30w pa navise sto na godinu dana izadje bar na 10€ (u racunu za struju).

Koliko trosi obican TV prijemnik u standby-u?
Da li ga nocu iskljucujete na POWER dugme?
Ne verujem da to radite, pa me interesuje sto bi u tom slucaju iskljucivali TFT monitor koji je u poredjenju sa CRT-om pravi "kirjanja" zar ne.

Zaista ne vidim potrebu da se to radi pa TFT dijagonale 17-19" trosi stuje kao CRT u standby-u.
Niko ovde ne govori o potrosnji struje...
 
Slazem se da su najrizicniji trenuci za skoro sve elektronske uredjaje paljenje/gashenje... Ali zashto da monitor bude pod naponom, ako ga ne koristish duze vreme??? Pa josh ako uzmemo u obzir i nashu strujnu mrezu... Dovoljno je da samo bude u standby-u i stuja ce odraditi ostalo... Kao shto je odradila sa mojim TV-om koji nije bio ugashen na power button...

Znaci proizvodjaci su izmislili stand by da bi svojim uredjajima smanjili radni vek, a korisnicima povecali racune za struju???
 
Poslednja izmena:
Ja sam oko ovog pitanja kontaktirao tehnicku podrsku Samsunga i oni su mi odgovorili da NE MORAM da ga gasim na power, da se time NE SKRACUJE radni vek monitora, te da ga je dobro iskljuciti na power SAMO ako se putuje negde ili se duze vreme nece koristiti.
 
Ja imam FS w19 od kada se pojavio na trzistu.Savrseno radi 3 godine.I upravo sada moj sin igra igrice na njemu.Kakve linije?
 
Mislim da se ovde prica o onom sort-of "ghosting" fenomenu (ali ne onom klasicnom sa kasnjenjem slike i blurovanjem), vec kada duze vremena monitor ostane ukljucen prikazujuci *staticnu* sliku... tada se vide kao "duhovi", tj. ostaju obrisi te prikazane slike (bio je primer za neki web browser, koji se jasno ocrtavao u pozadini).
Naravno, ovo ne vazi kada se monitor baca u stanby ili se pali screensaver... kao ni za igrice tvog malog ;)

Samo kada je slika staticna, tj. apsolutno se ne menja neko vreme.
 
Ja sam moj poceo da gasim jer non stop mi je ukljucen racunar, a cesto iz nekog razloga odbije da se ukljuci screensaver, pa sam u tripu da mi se ne pojave duhovi. Inace, da nije toga, ne bih ga gasio uopste...
 
Nisam ni mislio na struju...

Niko ovde ne govori o potrosnji struje...

Nisam govorio o potrosnji struje kao ekoloskom problemu nego sam naveo potrosnju u nadi da ce neko shvatiti da je monitor (ekran) u standby-u potpuno neaktivan jer bi u protivnom slucaju vukao daleko vise struje i fizicki se trosio kao i sve drugo na kugli zemaljskoj.
Samim tim kad je standby-u pikseli su ugaseni nema signala na ekranu, tako da me interesuje o kakvim bre duhovima se ovde prica... covek je sam u svom pitanju pomenuo urbane legende (one iz '61 proslog veka) kad su prvi monohromatski monitori zbog neusavrsene tehnologije i primitivnih materijala stvarno imali efekat pamcenja slike, tj fosforni premaz sa unutrasnje strane je stvarno svetleo i nakon fizickog gasenja monitora.

E sad me interesuje da li je neko skoro video taj famozni efekat na nekom od novijih CRT monitora.

Ovaj sto mu se pojavljuju poprecne linije ima neku falinku na samom monitoru a ne problem sa standby modom.:crash:

A sad lek za one koji imaju "duhove", pa odgledajte na racunaru Ghoustbusters 1 & 2 i oni ce nestati ko rukom odneseni.;):eyebrows:;)
 
...covek je sam u svom pitanju pomenuo urbane legende (one iz '61 proslog veka) kad su prvi monohromatski monitori zbog neusavrsene tehnologije i primitivnih materijala stvarno imali efekat pamcenja slike, tj fosforni premaz sa unutrasnje strane je stvarno svetleo i nakon fizickog gasenja monitora....

...E sad me interesuje da li je neko skoro video taj famozni efekat na nekom od novijih CRT monitora.
Ja sam video. Monitor je bio u nekoj kancelariji i na njemu je non stop bio neki program sa onom osnovino DOS-olikom grafikom... i jasno se videlo kako je izgledala maska programa.

A to sto pricas da je fosforni premaz svetleo, to je mozda bilo 61ve. Ali nije poenta da ce taj premaz svetleti kad se iskljuci monitor, nego ce se jasno razlikovati delovi ekrana koji su bili izlozeni konstantoji slici (znaci potpuno staticnoj, kao sto je bila maska programa u primeru koji sam naveo) tj. konstantoj i dugotrajnoj interakciji sa ubrzanim elektronima, od onih delova kod kojih je slika bila promenljiva.
 
Nisam govorio o potrosnji struje kao ekoloskom problemu nego sam naveo potrosnju u nadi da ce neko shvatiti da je monitor (ekran) u standby-u potpuno neaktivan jer bi u protivnom slucaju vukao daleko vise struje i fizicki se trosio kao i sve drugo na kugli zemaljskoj.
Opet, uopste se ne govori ni o jednom ni o drugom... procitaj ti to ponovo, ali sad vec mozes i celu temu, pa ce ti valjda biti jasnije.
Svima ja jasno o cemu se prica, samo tebi izgleda nije.
Samim tim kad je standby-u pikseli su ugaseni nema signala na ekranu, tako da me interesuje o kakvim bre duhovima se ovde prica... covek je sam u svom pitanju pomenuo urbane legende (one iz '61 proslog veka) kad su prvi monohromatski monitori zbog neusavrsene tehnologije i primitivnih materijala stvarno imali efekat pamcenja slike, tj fosforni premaz sa unutrasnje strane je stvarno svetleo i nakon fizickog gasenja monitora.
Dobro, znaci ipak znas o cemu se prica, pominjes "tzv. "pamcenje" slike... e, vidis, to nije bilo samo nekada, to je aktuelno i danas, sa aktuelnim TFT monitorima. Ocito.
Pominje se cak i u reedme-ovima help fajlovima samih monitora... tu su termini poput "ghosts", "sticking", "staining", "image retention", "image burn-in"... preporucuje se (od strane samih proizvodjaca) standby ili screensaveri na 10-20 minuta neaktivnosti...
Imas i dosta price o tome i sirom neta, potrazi malo.
U stvari, evo, da ne trazis mnogo:
http://www.behardware.com/articles/615-1/lcds-with-persistent-images.html

I nije to "falinka" samo njegovog monitora...
 
I takodje ima nekoliko tema bas na Benchu vezano za tu pojavu, tako da je sve to daleko od urbane legende iz 60ih

P.S. Svojim ocima sam video taj efekat pamcenja slike dok sam bio u vojsci na radarskim ekranima...
 
Slazem se da su najrizicniji trenuci za skoro sve elektronske uredjaje paljenje/gashenje... Ali zashto da monitor bude pod naponom, ako ga ne koristish duze vreme??? Pa josh ako uzmemo u obzir i nashu strujnu mrezu... Dovoljno je da samo bude u standby-u i stuja ce odraditi ostalo... Kao shto je odradila sa mojim TV-om koji nije bio ugashen na power button...

Ok na duze vreme... al jednu ili dve noci ne racunam u duze vreme. O stabilnosti napona u nashoj elektricnoj mrezi, udarima groma itd nekom drugom prilikom...
 
Mislim da se ovde prica o onom sort-of "ghosting" fenomenu (ali ne onom klasicnom sa kasnjenjem slike i blurovanjem), vec kada duze vremena monitor ostane ukljucen prikazujuci *staticnu* sliku... tada se vide kao "duhovi", tj. ostaju obrisi te prikazane slike (bio je primer za neki web browser, koji se jasno ocrtavao u pozadini).
Naravno, ovo ne vazi kada se monitor baca u stanby ili se pali screensaver... kao ni za igrice tvog malog ;)

Samo kada je slika staticna, tj. apsolutno se ne menja neko vreme.
Aham,,,,,hvala na pojasnjenju.Sad sam bash gledao.Kod mene toga nema.Ko zna,mozda je ovaj moj prva serija pa je valjda kvalitetniji.Shta znam...
Vidim da Philips troshi 1w kad je na stand by.Sasvim mizerno.
 
Hm..Malo se rasplamsala tema i na CRT monitore (odakle je sve i pocelo :) )...

Ipak bih ja iskljucivao monitor kada ga duze ne koristim (prko noci etc.)... Znamo kakva je nasa struja...
Da ne postavljam novo pitanje,pa da ovo ne bude off topic: da li jedan mrtav pixel moze skoditi monitoru u smislu da moze da dovede do pojave drugih dead pixela ? (stupid question!?) :sceptic:
 
Poslednja izmena:
Znaci proizvodjaci su izmislili stand by da bi svojim uredjajima smanjili radni vek, a korisnicima povecali racune za struju???

A FAST FOOD je izmishljen da bi korisnici bili gojazni, ziveli ceo zivot sa kompleksima i bacali pare na razne preparate za mrshavljenje???
 
Poslednja izmena:
apsolutna potreba postoji ako ti je monitor u nivou glave dok spavas, pa ti blinka plavo svetlo celu noc... :D
 
Aham,,,,,hvala na pojasnjenju.Sad sam bash gledao.Kod mene toga nema.Ko zna,mozda je ovaj moj prva serija pa je valjda kvalitetniji.Shta znam...
Vidim da Philips troshi 1w kad je na stand by.Sasvim mizerno.
Ma jok bre, DARK, uopste nije stvar sa tvojim monitorom, tj. FS W19-icom iskljucivo... to je pojava koja pogadja i monitore svih drugih proizvodjaca.
To sto se slucajno javio neko sa FS-om koji je iskusio tu pojavu nema nikakve veze... isto tako je mogao da se javi neko sa Samsung-om, NEC-om, SONY-em, Belineom... nebitno.


2 trancema:
Pa postoji prica da mrtvi pixel-i pokazuju tendenciju sirenja... mada ja zaista ne znam koliko ima istine u tome.
Na prethodnom monitoru, ja sam imao jedan zaglavljeni, koji se pojavio nakon godinu dana od kupovine... ali u narednom periodu koliko je monitor bio u mom vlasnistvu, jos dve godine minimum - ostalo je na tom jednom. Mozda je to zasto sto je bio stuck pixel, a ne dead... zaista ne znam.


2 CamBieL:
Pa i za to ima leka, vrlo lako moze da se otvori monitor, i iskljuci ta annoying diodica... ;)
 
Nazad
Vrh Dno