Šta je novo?

CPU termalne paste

vargax6

Poznat
Učlanjen(a)
02.04.2021
Poena
40
Moja oprema  
Laptop
Apple Macbook Air M1
Mobilni telefon
iPhone 13 PRO Alpine Green
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Sa Noctuom nema greske!

alex303

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.04.2005
Poena
1,215
Još jedan glas za Noctua pastu.

amdpower

...on thin ice...
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poena
305
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 3
Matična ploča
Asus
RAM
Patriot
GPU
Radeon Sapphire
Storage
Kingston M2 Toshiba hdd
PSU
BitFenix Formula
Kućište
MS Industrial
Monitor
Philips
Miš & tastatura
Altos
Mobilni telefon
Realme 7
Pametni uređaji
Tanix
Pristup internetu
  1. ADSL
  2. Mobilni internet

Gulftown

Slavan
Učlanjen(a)
15.11.2010
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
R9 5900X EK Velocity - R5 3600 LC CC 120
Matična ploča
ROG Crosshair VIII Hero X570 - Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal 4000Mhz CL15 - ADATA 3200MHz
GPU
RX 6900 XT XTREME WATERFORCE WB 16G - GT 1030
Storage
2x 1TB Samsung 970 Evo Plus, 250GB Samsung 870 Evo - 2x 8TB WD Purple, 250GB Samsung 870 Evo
PSU
Cooler Master V1000 - Cooler Master 500W
Kućište
Lian Li Dynamic 011 White - Fractal Design Node 304 White
Monitor
ASUS ROG Strix XG43VQ
Miš & tastatura
HyperX Alloy Elite RGB, MX Master 3
Laptop
ASUS G73JH
Mobilni telefon
S20 SD
Pristup internetu
  1. Optički internet
Vrlo su male razlike u pastama za svakodnevno korišćenje.

dzonihsv

Čuven
Učlanjen(a)
18.11.2007
Poena
615
Vrlo su male razlike u pastama za svakodnevno korišćenje.
Ovo sam i ja primetio kroz korišćenje raznih pasti. Najveća razlika se pravi u tome da neke duže traju na direct die aplikacijama, neke manje. Temperatura između GD900 i NT-H1 na procesoru sa ihs-om zna da bude maks 2C razlike, dok direct die aplikacija i po 5C, ali Noctua duže traje i sporije se suši (manje pump out-uje).

Interesantna pasta, možda poručim. Verovatno kinezi malo lažu za provodljivost, pa izgleda da ću da "jutubujem" ruske review-e sa kineskim pastama. :)

Gulftown

Slavan
Učlanjen(a)
15.11.2010
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
Matična ploča
RAM
GPU
Storage
2x 1TB Samsung 970 Evo Plus, 250GB Samsung 870 Evo - 2x 8TB WD Purple, 250GB Samsung 870 Evo
PSU
Kućište
Monitor
ASUS ROG Strix XG43VQ
Miš & tastatura
Laptop
ASUS G73JH
Mobilni telefon
S20 SD
Pristup internetu
  1. Optički internet
Tako je. GD900 odlična pasta, ali preporučljivo je menjati češće. Ni sa Gelid GC Extreme, Grizzly, Kingpin pastom se neće dobiti ništa u odnosu na Noctua pastu ili MX4.
Ali zato za ekstremni minus je nemoguće raditi bez ovih najjačih. Mada za to si i pravljene.

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
895
Moja oprema  
CPU & Cooler
Rakovica Wankel B13 edishn
Matična ploča
IMT 539 Nitro
RAM
2 tone protivteg
GPU
FAP agregat
Storage
Slamarnik
PSU
Gromobran
Kućište
Awliya XXL
Ako vam je toliko bitna dugotrajnost paste, uzmite industrijske i mirni ste.

Gulftown

Slavan
Učlanjen(a)
15.11.2010
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
Matična ploča
RAM
GPU
Storage
PSU
Kućište
Monitor
ASUS ROG Strix XG43VQ
Miš & tastatura
Laptop
ASUS G73JH
Mobilni telefon
S20 SD
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ma Noctua lepo traje, nema potrebe uzimati ništa specijalno.

Dogzilla

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poena
295
Sve je to isto +-1
Ni sa Gelid GC Extreme, Grizzly, Kingpin pastom se neće dobiti ništa u odnosu na Noctua pastu ili MX4.
Ne za svaki procesor, i ne van vodenog hladjenja. Mada opet moram da se ogradim, ovo su opet vrednosti od oko +- 2 do 3c maksimum (nije bas +-1c). Sto je po meni pod morati za odredjene nove procesore. Svaki korist, svaka razlika u temperaturi dokle god je razlika vec od margine greske, isplati se, i sve vise ce se isplacivati kako svaka nova generacija procesora bude imalo sve losije termalnu provodnost (pogotovo za vazdusno hladjenje).
Sta vise posto temperatura tu vise nije faktor nikakav na ryzen 7000 procesorima na primer, i ne moze da se koristi za uporedjivanje ponasanja procesora/grafika. Samo sinteticki test-ovi da pokazu koliki veci skor bolja pasta/bolje hladjenje donosi.

I onda chatGPT Ai da preracuna koliko se ta razlika sa sintetickog teksta odrazuje na odredjenu igru/koliko FPS donosi. Za par godina performanse hladjenja i izmedju delova ce se iskljucivo uporedjivati preko chatGPT-a bez koriscenja temperature osim kao pokazatelja ogromnih problema. Za finesu, malu razliku samo AI racunanje u pozadini od javno dostupnih brojki od strane GamersNexus, HardwareBusters i kompanije + uz big data svih korisnika.

I to ce biti integrisano u Microsoft Search u start meni-ju, google search, ili kao widget na sajtovima/youtubu, kao bot da iskoci na discord serveru/socijalnoj mrezi da te pita jer hoces da ti AI proceslja internet (pokupi podatke svih reviewera svih jezika), izracuna i izbaci kolika ce ti biti razlika izmedju neke 2 paste u The Witcher 4 na odredjenim procesorima, i odredjenjoj sobnoj temperaturi.
ali preporučljivo je menjati češće.
Zato je bolje koristiti paste koji imaju bolji sheer koeficijent, vecu poise vrednost viskoziteta i nisku specificnu gravitaciju, pogotovo za direct die/gpu/laptop. Arctic MX-6 na primer ima 45000 Poise vrednost viskoziteta u odnosu na MX-5 koja je imala ~550 Poise. i 2.6 g/cm2 naspram 3.2g/cm2 specificne gravitacije.

Nema svako vremena, strpljenja i umeca da menja cesto paste da odrzi performanse xD
li Noctua duže traje i sporije se suši (manje pump out-uje).
Zato i nonstop pricam, niko ne treba da kupuje stari Kryonaut i MX-5. Uzasan pump out i van velikih oscilacija temperature. Extreme i MX-6 imaju ispravljeno sheer svojstvo/elasticitet priliko promene agregatnog stanja.

Poslednja izmena:

amdpower

...on thin ice...
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poena
305
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 3
Matična ploča
Asus
RAM
Patriot
GPU
Radeon Sapphire
Storage
Kingston M2 Toshiba hdd
PSU
BitFenix Formula
Kućište
MS Industrial
Monitor
Philips
Miš & tastatura
Altos
Mobilni telefon
Realme 7
Pametni uređaji
Tanix
Pristup internetu
  1. ADSL
  2. Mobilni internet
Tako je. GD900 odlična pasta, ali preporučljivo je menjati češće. Ni sa Gelid GC Extreme, Grizzly, Kingpin pastom se neće dobiti ništa u odnosu na Noctua pastu ili MX4.
Ali zato za ekstremni minus je nemoguće raditi bez ovih najjačih. Mada za to si i pravljene.
Ja sam ranije koristio njihovu gd007,takodje dobra pasta.

niki999

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2005
Poena
425
@Dogzilla i dva tri stepena jeste statisticka greska i greska u merenju to je u rasponu do 5% tako da sve je to isto bar za obiĉne korisnike za entuzijaste to je druga priča

illidan

Znamenit
Učlanjen(a)
02.02.2005
Poena
1,225
Moja oprema  
CPU & Cooler
intel i9 9900k under noctua nh-u12s
Matična ploča
gigabyte z370
RAM
kingston predator 16gb
GPU
nvidia rtx 3060ti founders edition
Storage
samsung 980pro 1tb
Zvuk
topping e30+l30 with presonus eris 3.5, akg k712pro and kz zs10pro
PSU
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Kućište
corsair 4000d white airflow
Monitor
asus vg27aql1a
Miš & tastatura
glorious model o- wireless and kbd.fans tofu65 e-white
Pristup internetu
  1. Optički internet

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
845
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5800x Arctic Liquid Freezer II 360
Matična ploča
Asus Prime x470 Pro
RAM
Kingston 3600
GPU
Gigabyte, AMD Rx 6600
Storage
Samsung 970 Evo Plus, 500GB. Samsung 960 Evo 250GB, SPcc 240GB SSD. Kingston 120GB SSD, Cruical P1 1TB, WD Blue 2TB HDD.
Zvuk
On board Realtek 1220
PSU
660W
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
@Dogzilla i dva tri stepena jeste statisticka greska i greska u merenju to je u rasponu do 5% tako da sve je to isto bar za obiĉne korisnike za entuzijaste to je druga priča
Pa i tokio može da napravi razliku ake je baš na granici. Meni je nekih 2-5c niža temperatura sa prelaskom na Nt-h1 (sa Mx2) donela nekih 100--200 MHz boost-a na Ryzen 3700x jer max temperatura nije prelazila 70c gde je boost počeo da naglo opada. Nt-h1/2 su jako guste paste idealno za hrapave povržine hladnjaka.
Trenutno na 5800x, i 360 Arctic AIO, Thermal Grizzly Hydronaut nekih 10c manje nego sa nekom Hylznae pastom koju sam stavio jer sam se naćekao za Hydrtonout. Lertos jedva 80 .do 82c dok je sa starom pastom tzrkirao sa preko 90c.

NenadG

Cenjen
Učlanjen(a)
25.11.2009
Poena
160
Nisam baš neki stručnjak, ali eto ja juče stavio MX-6 pastu na moje AIO hlađenje.
Krajnje normalna pasta, lepo se nanosi. Uzeo sam i one MX krpice za skidanje stare paste, ekstra su :)

Dogzilla

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poena
295
Nemaju svi instrumente toliko jeftine/slabo kalibrisane, neki imaju preciznije

Takodje nezavisno od ko ima koliko bolje instrumente, quasarzone ima lepe grafikone i nesvakidasnje paste, expreview isto (expreview imaju manji raspon od 5% za greske ako se dobro secam, njihove metodologije, hwcooling takodje)

a1100b1647e0cdeb55dd6c70d6fa7477.png

Poslednja izmena:

niki999

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2005
Poena
425
I kolika je razlika u proseku? +-3 :) ako zanemarimo ovaj poslednji Zalaman koji dosta odskače iz ko zna kog razloga...

Što se tiče merenja da je problem samo instument...o tome ima cela nauka koji ljudi na jutjubu sigurno ne koriste...u svakom slučaju kada se sve sabere i oduzme ni jedno merenje sa velikom sigurnošću nije tačnije od +-5% (naravno to se odnosi na ove što testiraju po netu).

Poslednja izmena:

Dogzilla

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poena
295
o tome ima cela nauka koji ljudi na jutjubu sigurno ne koriste...
Hwcooling koristi, saradjuje sa naucnicama iz avio industrije i drugih naucnih industrija, ... Experview isto saradjuje sa uber pametnim azijskim naucnima, ... To sto je prosek los, ne znaci da nema top ljudi sakrivenih u internetu xD
VSG svoje testo-ve radi na multi-milionskim masinama u laboratorijama koje se bave naucno-istrazivackim radom najvisih nivoa, ... (u pauzama dok se te masine ne koriste za svoju originalnu svrhu)
u svakom slučaju kada se sve sabere i oduzme ni jedno merenje sa velikom sigurnošću nije tačnije od +-5% (naravno to se odnosi na ove što testiraju po netu).
Diskriminatorna generalizacija

(Sve sto si rekao iako stoji generalno ne vazi u ovom slucaju, odnosn posto sam ja vec odradio selekcije reviewer-a, odnosno ako sam odradio sta mi je hobi zadnjih pola decenije (a sto sam kalio zanat jos 7 godina pre toga), a to je ocenjivanje i gradiranje onih sto se bave ocenjivanjem/testiranjem xD) ja nisam taj koji radi recenzije, ja sam taj koji ocenjuje recenzente xD, koji proverava one koji se bave testiranjem i naucnim radom i uporedjuje ih sa konkurencijom, i pravi tier liste, i gradira ih, kako njihovu opremu, tako njihove metodologije, tako njihove licnosti/verodostojnost i koliko su tu za pare/ a koliko su tu za svoju dusu, altruisticki za progres znanja i covecanstva. Koliko imaju dobar balans zivota-posla (manje verodostojni), a koliko im nesto fali u glavi, pa rade svakodnevno prekovremeno bez naknade {vise verodostojni, vise nalik Nikoli Tesli} ).

Mora neko i njih da drzi in-check /s, dok me ChatGPT-4, ChatGPT-5 ne zameni :p
(Takodje i ako se malo salim, salio bih se kad ne bih spomenuo da sam nabasao/nasao istomisljenike pripomogao/uticao/istrenirao delimicino/delimicno indirektno/bio mentor novoj generaciji klinaca, za koju sam zadovoljan da ce poneti baklju i nastavati ovo, i vec uveliko rade u odredjenim sferama tehnologija)

Mogu komotno da se penzionisem/smanjim intenzitet i predjem da over-achievujem i zalazim u sitna crevca necem sledecem, 12 godina je dosta (ionako imam povecanu motivaciju kad ne razumem nesto/ucim tek xD

GamersNexus tacnost je isto cak bolja od naucne industrije (racunajuci instrumente koji se koriste), i metodologija kvalitetnija, i imaju manje confirmation bias-a nego sto se provlaci/izlazi u naucnim zurnalima, ...

Poslednja izmena:

CountMike

Old but gold
Učlanjen(a)
01.07.2012
Poena
845
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5800x Arctic Liquid Freezer II 360
Matična ploča
Asus Prime x470 Pro
RAM
Kingston 3600
GPU
Gigabyte, AMD Rx 6600
Storage
Samsung 970 Evo Plus, 500GB. Samsung 960 Evo 250GB, SPcc 240GB SSD. Kingston 120GB SSD, Cruical P1 1TB, WD Blue 2TB HDD.
Zvuk
On board Realtek 1220
PSU
660W
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Nemaju svi instrumente toliko jeftine/slabo kalibrisane, neki imaju preciznije

Takodje nezavisno od ko ima koliko bolje instrumente, quasarzone ima lepe grafikone i nesvakidasnje paste, expreview isto (expreview imaju manji raspon od 5% za greske ako se dobro secam, njihove metodologije, hwcooling takodje)

a1100b1647e0cdeb55dd6c70d6fa7477.png
Ti chart-ovi ne znače mnogo a ioš manje kada dolaze od proizvođača. Ima previše variabilnih da bi se poredilo kao nešto univerzalno, Naučna metoda podrazumeva strogo kontrolisane uslove ato se retko viđa u normalnoj upotrebi. Nisu sve kombinacije CPU/Cooler iste niti svako nanosi pastu na isti način, Variacije enviromnetalne temperature može da bude ogromna, kuleri raznih konfiguracija pa čaki kriva brzine ventilatora itd.
Mislim da bi naj fer bilo navođenje i testiranje samo termalne propustljivosti na velikom rasponu temperatura ne navodeći procesor i kuler.

Marti Misterija

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poena
805
Razlike izmedju termalnih pasta su bile delimicno bitne pre 15 god a danas su toliko male da cak i ne zasluzuju temu na forumu! :)

amdpower

...on thin ice...
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poena
305
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 3
Matična ploča
Asus
RAM
Patriot
GPU
Radeon Sapphire
Storage
Kingston M2 Toshiba hdd
PSU
BitFenix Formula
Kućište
MS Industrial
Monitor
Philips
Miš & tastatura
Altos
Mobilni telefon
Realme 7
Pametni uređaji
Tanix
Pristup internetu
  1. ADSL
  2. Mobilni internet
Kakve su

Halnziye HY-A8​

Halnziye HY880​

one se mogu naci kod nas.

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 6600K
Matična ploča
ASUS Maximus VIII HERO
RAM
KingstonHyperX DDR4 16GB (HK424C12SB2K2/16)
GPU
Asus GeForce GTX 960 4GB GDDR5 STRIX-GTX960-DC2OC-4GD5
Storage
NVME - Adata XPG GAMMIX S11 Pro 1TB, Seagate hdd 8TB IronWolf Guardian, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Philips Fidelio X2HR, Logitech X-230
PSU
Cooler Master V850 RS-850-AFBA-G1-UE Vanguard (850W, Gold +80)
Kućište
Fractal Design Define R5
Monitor
HP ZR24w
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kako izgleda termalna pasata kad se istisne iz sprica a koja nije za upotrebu?
Da li se moze koristiti ako je tecna i lepo se razmazuje bilo cime i izgleda kao i novootvroena Noctua NT-H1 ?

Posle skoro punih 6 gorina otvroim spric na MX4 i malo štrcnem na papir, pasta siva (kao i NT-H1), razmazuje se vrhom sprica i listom papira, ne deluje nimalo suvo, mislim da bi se bez problema rasirila ispod hladnjaka pa me zato zanima da li je mogla ostati dobra posle 6 godina stajanja u kutiji od stare matične ploce na sobnoj temeraturi...?

Roy Fokker

Slavan
Učlanjen(a)
27.11.2005
Poena
375
Moja oprema  
Laptop
Lenovo Thinkpad X250
Tablet
iPad Pro 9.7", Surface 2 Pro
Mobilni telefon
Samsung A52s 5G
Pametni uređaji
Mi Band 7
Ja sam sklopio novu mašinu neki dan i stavio Cooler Master High Performance koja je stajala zatvorena i u kutiji od 2015. :D Ne vidim da joj išta fali. Uvijek možeš da pratiš temperature pa ako ne valja, najlakše je zamijeniti.

dzonihsv

Čuven
Učlanjen(a)
18.11.2007
Poena
615
Kako izgleda termalna pasata kad se istisne iz sprica a koja nije za upotrebu?
Razdvoji se ulje i pasta na činioce, pa izađe "vodica" i onda pasta. Takva pasta je još uvek funkcionalna, ali pri visokim temperaturama (80C+) zna da se "proprži" i ispari.

Ako koristiš tu MX4 na bilo čemu što nije direktan kontakt sa die-om, slobodno cepaj i 99% sam siguran da ti neće praviti probleme minimum 2 godine što se temperatura tiče.

Vrh Dno