Šta je novo?

CPU termalne paste

Sa Noctuom nema greske!
 
Još jedan glas za Noctua pastu.
 
Vrlo su male razlike u pastama za svakodnevno korišćenje.
 
Vrlo su male razlike u pastama za svakodnevno korišćenje.
Ovo sam i ja primetio kroz korišćenje raznih pasti. Najveća razlika se pravi u tome da neke duže traju na direct die aplikacijama, neke manje. Temperatura između GD900 i NT-H1 na procesoru sa ihs-om zna da bude maks 2C razlike, dok direct die aplikacija i po 5C, ali Noctua duže traje i sporije se suši (manje pump out-uje).

Interesantna pasta, možda poručim. Verovatno kinezi malo lažu za provodljivost, pa izgleda da ću da "jutubujem" ruske review-e sa kineskim pastama. :)
 
Tako je. GD900 odlična pasta, ali preporučljivo je menjati češće. Ni sa Gelid GC Extreme, Grizzly, Kingpin pastom se neće dobiti ništa u odnosu na Noctua pastu ili MX4.
Ali zato za ekstremni minus je nemoguće raditi bez ovih najjačih. Mada za to si i pravljene.
 
Ako vam je toliko bitna dugotrajnost paste, uzmite industrijske i mirni ste.
 
Ma Noctua lepo traje, nema potrebe uzimati ništa specijalno.
 
Sve je to isto +-1
Ni sa Gelid GC Extreme, Grizzly, Kingpin pastom se neće dobiti ništa u odnosu na Noctua pastu ili MX4.
Ne za svaki procesor, i ne van vodenog hladjenja. Mada opet moram da se ogradim, ovo su opet vrednosti od oko +- 2 do 3c maksimum (nije bas +-1c). Sto je po meni pod morati za odredjene nove procesore. Svaki korist, svaka razlika u temperaturi dokle god je razlika vec od margine greske, isplati se, i sve vise ce se isplacivati kako svaka nova generacija procesora bude imalo sve losije termalnu provodnost (pogotovo za vazdusno hladjenje).
Sta vise posto temperatura tu vise nije faktor nikakav na ryzen 7000 procesorima na primer, i ne moze da se koristi za uporedjivanje ponasanja procesora/grafika. Samo sinteticki test-ovi da pokazu koliki veci skor bolja pasta/bolje hladjenje donosi.

I onda chatGPT Ai da preracuna koliko se ta razlika sa sintetickog teksta odrazuje na odredjenu igru/koliko FPS donosi. Za par godina performanse hladjenja i izmedju delova ce se iskljucivo uporedjivati preko chatGPT-a bez koriscenja temperature osim kao pokazatelja ogromnih problema. Za finesu, malu razliku samo AI racunanje u pozadini od javno dostupnih brojki od strane GamersNexus, HardwareBusters i kompanije + uz big data svih korisnika.

I to ce biti integrisano u Microsoft Search u start meni-ju, google search, ili kao widget na sajtovima/youtubu, kao bot da iskoci na discord serveru/socijalnoj mrezi da te pita jer hoces da ti AI proceslja internet (pokupi podatke svih reviewera svih jezika), izracuna i izbaci kolika ce ti biti razlika izmedju neke 2 paste u The Witcher 4 na odredjenim procesorima, i odredjenjoj sobnoj temperaturi.
ali preporučljivo je menjati češće.
Zato je bolje koristiti paste koji imaju bolji sheer koeficijent, vecu poise vrednost viskoziteta i nisku specificnu gravitaciju, pogotovo za direct die/gpu/laptop. Arctic MX-6 na primer ima 45000 Poise vrednost viskoziteta u odnosu na MX-5 koja je imala ~550 Poise. i 2.6 g/cm2 naspram 3.2g/cm2 specificne gravitacije.

Nema svako vremena, strpljenja i umeca da menja cesto paste da odrzi performanse xD
li Noctua duže traje i sporije se suši (manje pump out-uje).
Zato i nonstop pricam, niko ne treba da kupuje stari Kryonaut i MX-5. Uzasan pump out i van velikih oscilacija temperature. Extreme i MX-6 imaju ispravljeno sheer svojstvo/elasticitet priliko promene agregatnog stanja.
 
Poslednja izmena:
Tako je. GD900 odlična pasta, ali preporučljivo je menjati češće. Ni sa Gelid GC Extreme, Grizzly, Kingpin pastom se neće dobiti ništa u odnosu na Noctua pastu ili MX4.
Ali zato za ekstremni minus je nemoguće raditi bez ovih najjačih. Mada za to si i pravljene.
Ja sam ranije koristio njihovu gd007,takodje dobra pasta.
 
@Dogzilla i dva tri stepena jeste statisticka greska i greska u merenju to je u rasponu do 5% tako da sve je to isto bar za obiĉne korisnike za entuzijaste to je druga priča
 


:)
 
@Dogzilla i dva tri stepena jeste statisticka greska i greska u merenju to je u rasponu do 5% tako da sve je to isto bar za obiĉne korisnike za entuzijaste to je druga priča
Pa i tokio može da napravi razliku ake je baš na granici. Meni je nekih 2-5c niža temperatura sa prelaskom na Nt-h1 (sa Mx2) donela nekih 100--200 MHz boost-a na Ryzen 3700x jer max temperatura nije prelazila 70c gde je boost počeo da naglo opada. Nt-h1/2 su jako guste paste idealno za hrapave povržine hladnjaka.
Trenutno na 5800x, i 360 Arctic AIO, Thermal Grizzly Hydronaut nekih 10c manje nego sa nekom Hylznae pastom koju sam stavio jer sam se naćekao za Hydrtonout. Lertos jedva 80 .do 82c dok je sa starom pastom tzrkirao sa preko 90c.
 
Nisam baš neki stručnjak, ali eto ja juče stavio MX-6 pastu na moje AIO hlađenje.
Krajnje normalna pasta, lepo se nanosi. Uzeo sam i one MX krpice za skidanje stare paste, ekstra su :)
 
@Dogzilla i dva tri stepena jeste statisticka greska i greska u merenju to je u rasponu do 5% tako da sve je to isto bar za obiĉne korisnike za entuzijaste to je druga priča
Nemaju svi instrumente toliko jeftine/slabo kalibrisane, neki imaju preciznije

Takodje nezavisno od ko ima koliko bolje instrumente, quasarzone ima lepe grafikone i nesvakidasnje paste, expreview isto (expreview imaju manji raspon od 5% za greske ako se dobro secam, njihove metodologije, hwcooling takodje)


a1100b1647e0cdeb55dd6c70d6fa7477.png
 
Poslednja izmena:
I kolika je razlika u proseku? +-3 :) ako zanemarimo ovaj poslednji Zalaman koji dosta odskače iz ko zna kog razloga...

Što se tiče merenja da je problem samo instument...o tome ima cela nauka koji ljudi na jutjubu sigurno ne koriste...u svakom slučaju kada se sve sabere i oduzme ni jedno merenje sa velikom sigurnošću nije tačnije od +-5% (naravno to se odnosi na ove što testiraju po netu).
 
Poslednja izmena:
o tome ima cela nauka koji ljudi na jutjubu sigurno ne koriste...
Hwcooling koristi, saradjuje sa naucnicama iz avio industrije i drugih naucnih industrija, ... Experview isto saradjuje sa uber pametnim azijskim naucnima, ... To sto je prosek los, ne znaci da nema top ljudi sakrivenih u internetu xD
VSG svoje testo-ve radi na multi-milionskim masinama u laboratorijama koje se bave naucno-istrazivackim radom najvisih nivoa, ... (u pauzama dok se te masine ne koriste za svoju originalnu svrhu)
u svakom slučaju kada se sve sabere i oduzme ni jedno merenje sa velikom sigurnošću nije tačnije od +-5% (naravno to se odnosi na ove što testiraju po netu).
Diskriminatorna generalizacija

(Sve sto si rekao iako stoji generalno ne vazi u ovom slucaju, odnosn posto sam ja vec odradio selekcije reviewer-a, odnosno ako sam odradio sta mi je hobi zadnjih pola decenije (a sto sam kalio zanat jos 7 godina pre toga), a to je ocenjivanje i gradiranje onih sto se bave ocenjivanjem/testiranjem xD) ja nisam taj koji radi recenzije, ja sam taj koji ocenjuje recenzente xD, koji proverava one koji se bave testiranjem i naucnim radom i uporedjuje ih sa konkurencijom, i pravi tier liste, i gradira ih, kako njihovu opremu, tako njihove metodologije, tako njihove licnosti/verodostojnost i koliko su tu za pare/ a koliko su tu za svoju dusu, altruisticki za progres znanja i covecanstva. Koliko imaju dobar balans zivota-posla (manje verodostojni), a koliko im nesto fali u glavi, pa rade svakodnevno prekovremeno bez naknade {vise verodostojni, vise nalik Nikoli Tesli} ).

Mora neko i njih da drzi in-check /s, dok me ChatGPT-4, ChatGPT-5 ne zameni :p
(Takodje i ako se malo salim, salio bih se kad ne bih spomenuo da sam nabasao/nasao istomisljenike pripomogao/uticao/istrenirao delimicino/delimicno indirektno/bio mentor novoj generaciji klinaca, za koju sam zadovoljan da ce poneti baklju i nastavati ovo, i vec uveliko rade u odredjenim sferama tehnologija)

Mogu komotno da se penzionisem/smanjim intenzitet i predjem da over-achievujem i zalazim u sitna crevca necem sledecem, 12 godina je dosta (ionako imam povecanu motivaciju kad ne razumem nesto/ucim tek xD

GamersNexus tacnost je isto cak bolja od naucne industrije (racunajuci instrumente koji se koriste), i metodologija kvalitetnija, i imaju manje confirmation bias-a nego sto se provlaci/izlazi u naucnim zurnalima, ...
 
Poslednja izmena:
Nemaju svi instrumente toliko jeftine/slabo kalibrisane, neki imaju preciznije

Takodje nezavisno od ko ima koliko bolje instrumente, quasarzone ima lepe grafikone i nesvakidasnje paste, expreview isto (expreview imaju manji raspon od 5% za greske ako se dobro secam, njihove metodologije, hwcooling takodje)


a1100b1647e0cdeb55dd6c70d6fa7477.png
Ti chart-ovi ne znače mnogo a ioš manje kada dolaze od proizvođača. Ima previše variabilnih da bi se poredilo kao nešto univerzalno, Naučna metoda podrazumeva strogo kontrolisane uslove ato se retko viđa u normalnoj upotrebi. Nisu sve kombinacije CPU/Cooler iste niti svako nanosi pastu na isti način, Variacije enviromnetalne temperature može da bude ogromna, kuleri raznih konfiguracija pa čaki kriva brzine ventilatora itd.
Mislim da bi naj fer bilo navođenje i testiranje samo termalne propustljivosti na velikom rasponu temperatura ne navodeći procesor i kuler.
 
Razlike izmedju termalnih pasta su bile delimicno bitne pre 15 god a danas su toliko male da cak i ne zasluzuju temu na forumu! :)
 
Kakve su

Halnziye HY-A8​

Halnziye HY880​

one se mogu naci kod nas.
 
Kako izgleda termalna pasata kad se istisne iz sprica a koja nije za upotrebu?
Da li se moze koristiti ako je tecna i lepo se razmazuje bilo cime i izgleda kao i novootvroena Noctua NT-H1 ?

Posle skoro punih 6 gorina otvroim spric na MX4 i malo štrcnem na papir, pasta siva (kao i NT-H1), razmazuje se vrhom sprica i listom papira, ne deluje nimalo suvo, mislim da bi se bez problema rasirila ispod hladnjaka pa me zato zanima da li je mogla ostati dobra posle 6 godina stajanja u kutiji od stare matične ploce na sobnoj temeraturi...?
 
Ja sam sklopio novu mašinu neki dan i stavio Cooler Master High Performance koja je stajala zatvorena i u kutiji od 2015. :D Ne vidim da joj išta fali. Uvijek možeš da pratiš temperature pa ako ne valja, najlakše je zamijeniti.
 
Kako izgleda termalna pasata kad se istisne iz sprica a koja nije za upotrebu?
Razdvoji se ulje i pasta na činioce, pa izađe "vodica" i onda pasta. Takva pasta je još uvek funkcionalna, ali pri visokim temperaturama (80C+) zna da se "proprži" i ispari.

Ako koristiš tu MX4 na bilo čemu što nije direktan kontakt sa die-om, slobodno cepaj i 99% sam siguran da ti neće praviti probleme minimum 2 godine što se temperatura tiče.
 
Iscitah dosta unazad :D pa da se ubacim u temu. Zadnjih godina sam najvise koristio Thermal Grizzly paste i metal i zaista sam prezadovoljan rezultatima. Stavih pre 2 meseca u lap top Thermal Grizzly pastu na GPU i kontrolere i Thermal Grizzly tecni metal na CPU. U sobi mi je prosek 22-23 c i temperature se krecu oko 71 - 75 c za CPU i 72 - 76 c za GPU dok recimo igram BF2042 i RDR2. Procesor je 12700h a graficka 3070 ti.

Takodje sto se tice ovih nanosenja, meni se uvek za pastu najbolje pokazalo u 5 tacaka a za tecni metal mnogo strpljenja i paznje, sto tanje i eventualno po sredini da bude ono kao malo deblje i nema problema :)
 

Prilozi

  • 93DFF197-7E95-4146-8BCC-687DA1EA9E55.jpeg
    93DFF197-7E95-4146-8BCC-687DA1EA9E55.jpeg
    1.2 MB · Pregleda: 41
  • A7B01AB2-E5E2-4B29-B488-39A990DAECC5.jpeg
    A7B01AB2-E5E2-4B29-B488-39A990DAECC5.jpeg
    667.8 KB · Pregleda: 46
MX-4 posle tacno godinu dana. Nisam primetio nista neobicno pri postavljanju jer je ne bih ni stavio:

20230307_173248.jpg

20230307_173156.jpg
 
??? Šta je ovo 😁
 
Skorup :LOL:
Btw odakle ideja da skines i proveris,jesu li temo u nebesa otisle ili?
 
Cuo sam da je cpu vent bucan i gadno varira sa obrtajima sto ranije nije radio. Interesantno da je i bez paste Alpenföhn dobro hladio. No kada sam pustio cpu test iz Furmarka, zakucao je 90+ za par sekundi. Odmah sam znao sta je.
 
Ma brate ovo ni skorup nije, nema paste, nestala ju ju 😂
 
Nazad
Vrh Dno