Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ameri i Rusi već talambase o vakcini (ako su ovi naši lepo preneli vesti), možda bude nešto do novembra. Da čekam makar NG ko ljudi kad ne možemo nigde na more. :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Danas samo u Sabcu 139 novoobolelih, a navodno je u celoj Srbiji 386. 247 Ostaje za Nis, Novi Sad, Kragujevac, Novi Pazar, Beograd...

To mi ne izgleda realno.

Ma nerealno, stvarni brojevi su zasigurno strahoviti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako je NOLO pametno postupio i pelcovao sebe na vreme, zašto je ostatak Srbije koji ne poštuje mere loš?
 
Reddit nije neki narocito pouzdan izvor informacija ali je mnogo pouzdaniji od svih nasih glasila zajedno. Ne vidim tamo temu sa hiljadama pluseva o pronadjenoj vakcini. Do tada su vesti o vakcini/leku iz domacih novina kao ona s kraja 90tih kada je Skoti Pipen navodno presao u Radnicki.
 
Vise zemalja razvija vakcine i vise menje sve su uspele koliko znam. Testiranje tih vakcina je ono sto traje uzasno mnogo.

Tapatalk from Poco loco
 
Planirate da se pelcujete kad je bude?
 
Pamet se nikada nije cenila na ovim prostorima.

Svakako je bolje Nole, nego "fudbaleri", da ne pominjemo influensere/ke, blogerke, ..., farmu, zadrugu, ...

Ameri i Rusi već talambase o vakcini (ako su ovi naši lepo preneli vesti), možda bude nešto do novembra. Da čekam makar NG ko ljudi kad ne možemo nigde na more. :D
Ne nadaj se za vakcinu. Najbrža tek ulazi tokom jula u fazu 3. To je testiranje na više desetina hiljada volontera. Jeste da je to poslednja faza testiranja nakon koje ide formalno-pravna procedura odobrenja koja u EU traje minimum 2 meseca i to po ubrzanim procedurama. Problem je što treba naći toliko volontera (verovatno i najmanji problem), izvesti tako masovnu vakcinaciju pa čekati za svakog minimum 3 nedelje imuni odgovor, pa analiza krvi na antitela (ovo je sad rutina jer je u fazi dva već dobijen odgovor u smislu snage reakcije imunog sistema na vakcinu) pa praćenje SVIH pacijenata i neželjenih dejstava, kontakti sa virusom (potencijalni, hipoteticki, dokazani, praćenje životnih navika...).
Ovo traje mesecima pa pod uslovom da ih sve pelcuju do 1.8., do 1.12. ne bi bilo prikupljeno podataka od svih pacijenata. Pa analiza podataka, zaključak, podnošenje zahteva regulatornim telima, odobrenje... Da sve bude u ideali, pre 1.2.2021. mislim da nema podnetog zahteva za odobrenje. Da 1.4. bude odobrena vakcina i da oni krenu u proizvodnju čim su ustanovili da deluje, da ne umiru ljudi od toga I ne ostaju invalidi i sta god, a to je npr tokom jeseni, stotine miliona vakcina bi bile na raspolaganju možda sredinom 2021.

Jel da ubacimo u jednačinu da većina vakcina predviđa dve doze za potpun imuni odgovor?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
@Ninoslav1983:
Ja svakako, za ženu ne znam, dete verovatno. :)

@giovanni: Sem samozaštite, nada u vakcinu mi je jedino preostala.
 
Poslednja izmena:
Tast mi je preminuo (nije covid). Količina ljudi ispred kapele u kliničkim centru... ne odgovara izveštajima o preminulima... ili naprasno u KC Niš ljudi umiru od drugih stvari... Mene je onaj prizor prestravio.
 
Dok vakcina uopšte stigne do nas u protekcionaškim zemljama prvog reda (US, Kina i ostali) će se već vakcinisani milioni, mislim da ćemodo tada imati neku informaciju da li deluje i kao
 
Mislim da su već rekli da nameravaju da koriste Afriku kao pokusne kunice. Možda tek sledeće godine testiranje u Americi. Mada razmišljam šta su dali Trampu da može bez problema da bude u hali sa 7.000 ljudi a da se ne zarazi.
 
Slazem se sa Migrantom. Ukoliko daje dugotrajnu zastitu hocu. Takodje nameravam kada bude vakcina za grip da se takodje vakcinisem jer sam zdravstveni radnik. I ako je nisam primao decenijama.
 
Ja sam na temu vakcine protiv gripa razmišljao d ase ove godine vakcinisem. Verovatno će im trebati par miliona vakcina jer sam isto razmišljanje čuo na još 5 strana. Po običaju, naša g... će da naruče nedovoljan broj vakcina...
Poslednji put sam se vakcinisao pre 15 godina, kad mi je supruga bila trudna, da ne donesem ja virus u kuću tokom te zime. Nisam dobio grip ali me zadesila prehlada tri puta od oktobra kad sam se vakcinisao do proleća...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Tast mi je preminuo (nije covid). Količina ljudi ispred kapele u kliničkim centru... ne odgovara izveštajima o preminulima... ili naprasno u KC Niš ljudi umiru od drugih stvari... Mene je onaj prizor prestravio.

Kum mi je specijalista interne, poslali ga u COVID bolnicu u Nisu, zarazio se, sada je vec 3. nedelju u karantinu kod kuce jer se dobro oseca, 2. nedelje je opet bio pozitivan pa je zato i dalje u karantinu...sve sto su pricali je bila laz, ali je sada izasla na videlo, ne treba da covek ima nekog iznutra pa da zna koliko je stanje lose.
 
Slazem se sa Migrantom. Ukoliko daje dugotrajnu zastitu hocu. Takodje nameravam kada bude vakcina za grip da se takodje vakcinisem jer sam zdravstveni radnik. I ako je nisam primao decenijama.

Kolega, izvini jer će pitanje da bude "polu-offtopic" (jer si spomenuo vakcinu protiv gripa) ali ne mogu da ne iskoristim priliku da pitam zdravstvenog radnika da nam razjasni neke stvari:

  1. Kako znaš da će ta vakcina koju ponude da pokrije sve varijacije gripa koje se predviđaju?
  2. Da li imamo bilo kakav info o sastavu te vakcine i kako možemo da proverimo verodostojnost? Da li to iko radi u Republici Srbiji i ima li ovlašćenih ustanova za to? Snosi li bilo ko kakvu odgovornost zato što će potrošiti pare na nabavku vakcina, ako ništa drugo?
  3. Kako uopšte vi zdravstveni radnici gledate na preventivne vakcinacije protiv sezonskih bolesti u poslednjih nekoliko godina?

Unapred hvala!
:wave:
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko da li Torlak radi subotom u toku ove situacije?
 
Dobih poziv da dam plazmu, istekli 3 meseca od prvog negativnog testa, u ponedeljak idem prvo na testiranje na covid pa onda u toku nedelje dajem plazmu i kad dam, javice mi da li imam i u kojoj kolicini antitela.
 
@SuperStarr pokusacu da odgovorim.

1) Ne mogu da znam da ce da pokrije sve varijacije sezonskog gripa. Neko moje misljenje je da vakcinacija moze eventualno da umanji stetu koja moze da nastane ajd da kazem "vremenskim ukrstanjem" sezonskog gripa i COVID-19. Pogotovo kod osoba koje imaju neko hronicno onoljenje. To je samo moje misljenje.

2) Na ovo pitanje mogu da odgovorim jedino da smo nekada imali referentnu ustanovu Torlak. Sastav vakcine tesko da bi mogli da znamo. A kada su mahinacije i odgovornost u pitanju podseticu samo na nabavku miliona vakcina protiv mislim svinjskog gripa u kojoj je koliko znam ucestvovao jedan istaknuti clan kriznog staba i koje su bacene i nisu iskoriscene.

3) Mogu samo u licno ime da govorim. Ja sam za preventivnu vakcinaciju ali samo pod uslovom da se tacno zna koji je sastav vakcine.
Kao sto sam vec napisao nisam se dugi niz godina vakcinisao protiv gripa ali mislim da bih mozda trebalo sada na jesen ukoliko dodje do tog preklapanja ova dva virusa.
Nadam se da sam bar dao neki odgovor na ova pitanja. :)

Izvinjavam se sa skretanja teme.
 
Poslednja izmena:
lanmi86, imas li neke posledice danas posle 3 meseca od infekcije?
 
U sustini ne, osecam se sasvim normalno, danas me zvao drugar da proveri kako sam, jedna devojka koja je radila u Zemunskoj na radiologiji bas u vreme kad sam ja lezao tamo, u isto vreme je i ona dobila Covid i lezala na spratu nize, prelezala, izasla iz bolnice, bila zdrava i onda se samo nije probudila jedno jutro, valjda edem pluca ili tako nesto. Definitivno se neki ljudi ne oporave potpuno posle ovoga, iako lici da su zdravi.
 
Onda nije iskorišćen, nego je saučesnik, pod uslovom da je navedeno tačno.

@tema: večeras sam saznao da je jedan poznanik podlegao kovidu, potpuno zdrav je bio, 40 godina.
 
Poslednja izmena:
... Some New York neighbourhoods may have 68% coronavirus immunity

Clinics in neighbourhoods badly hit in the spring are seeing dramatically high rates of positive antibody tests


New data from clinics in New York City shows that some neighbourhoods may have already achieved remarkably high levels of immunity to the coronavirus, with as many as two-thirds of antibody tests coming back positive.

However, the results appear to be wildly uneven across the city, and neighbourhoods less affected by the city’s devastating spring outbreak may now be the most vulnerable if a new surge in infections begins.

The data, shared with the New York Times by healthcare company CityMD, indicate that clinics in two neighbourhoods – Corona and Jackson Heights, both in Queens – have seen the majority of antibody tests come back positive, with 68 per cent and 56 per cent respectively. Meanwhile, some wealthier neighbourhoods are seeing positivity rates as low as 13 per cent.
https://www.independent.co.uk/news/...dies-neighbourhoods-second-wave-a9612166.html
 
Mene vise brine da i kad preleze ljudi imaju razne posledice. Evo lanmi naveo doktoricu, a ima neke price o mozgu, a i raznim drugim organima.

I opet se postavlja pitanje imuniteta i trajanja istog.

ne znam da li je neko postavljao :

https://www.youtube.com/watch?v=inEZQFr94O8&
 
Poslednja izmena:
Španija je radila ispitivanje na 68 hiljada ljudi posle njihovog "prvog" talasa i otkrila da vrlo malo ljudi ima antitela, tipa 6,8% ili tu negde, Dr.John Campbell na youtube-u priča u jednoj od epizoda o tome a može se naći i još negde.
Ova procentaža od 13% u imućnijim "komšilucima" je možda zbog jače ishrane i stoga zdravlja ljudi pre zaraze, procentaža u siromašnim sredinama se ne poklapa ni sa čim.

Kina dok je izveštavala je rekla kako 20% zaraženih treba medicinsku pomoć (kiseonik, terapije, tretiranje) od kojih 20% (4% totala) zaglavi na intenzivnoj i dalje aparatima, njihova zvanična procentaža smrtnosti za tada se kretala na 3,6%.

Evo sestrić od našeg šefa ležao sa temperaturom 7 dana dok nije zaglavio na intenzivnoj a 36 godina (mlađi od mene). Zvaničan broj u samoizolaciji je 28 i par zaraženih novih (2-3 lekara su na lečenju u bolnicama i ko su ostali???). Baš ću pogledati da li se i kod nas praksa "jedan dan puna, sutradan nema "obaveštenja" na drvenoj tabli za poznanike i rodbinu", juče vidim dosta ljudi u 60im u drugoj nedelji jula isteklo za ovu sredinu.

Moje kolege se i dalje šegače, ljudi i dalje vise po kafićima (manje su gužve, ali mladi su primetno opušteni i kuliraju), mlađi ljudi su stvarno primetno nehajni i ja se nadam da im se neće obiti o glavu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno