Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Beču takođe, ali od utorka.
Jučerašnji plan je bio da kafane i restorani rade do 15h, danas su uveli totalno zatvaranje gastronomije od utorka.
Takođe parkovi, igrališta, zatvoreno.
Zabrana okupljanja više od 5 ljudi na skupoovima (do juče je bilo 100), osim na nestima gde će se rešavati pitanje korone

Baj d vej, znao sam da je irska na -1 sat vremenskog perioda, ali ti si bajo moj na -1 dan :d

Da dodam jos da se ide na posao u slucaju kad isti ne moze da se odlozi. Videcemo kako ce to da se zavrsi. Neke firme su u petak prestale sa radom.
 
Videcemo kad prodje tih famoznih 15 dana,to bi trebalo da bude otprilike sad sredinom ove nedelje?
 
Dozvoljavam sebi komentar, obzirom da mi je Nemacki realno drugi maternji jezik. Savrseno realno i razumljivo objasnjenje, kako to samo Nemci mogu da urade. Nadam se da ce ovo bar malo smiriti one najgore panicare i smanjiti malo nerazumnu paranoju.
 
POst za postom isti klip, je l cita neko ista ovde ?! ... a mozda i sporo pisu postove :) u svakom slucaju Nemac smiruje
 
Poslednja izmena:
Ja od sutra više ne koristim autobus. Bicikl i ja se od sutra redovno družimo. [emoji4]
 
Gotovo sam ubeđen da nema ništa od vanrednog stanja/situacije. Pitanje je i hoće li večeras glavni objaviti da zatvaraju škole i fakultete.
Tipujem da se sve nastavlja najnormalnije.

Da vanredne situacije neće biti govori i nova odluka vlade:
Vlada ograničila cene zbog koronavirusa, zabranjeno okupljanje više od 50 ljudi http://rs.n1info.com/Vesti/a578228/Nove-mere-Vlade-Srbije-protiv-koronavirusa.html

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Da li postoje neke, iole proverene informacije, o tome kako temperatura vazduha, drasticna promena temperature vazduha i indeks UV zracenja uticu na ovaj virus?

Gledam sada prognozu za 7 dana: https://www.weather2umbrella.com/vremenska-prognoza-beograd-srbija-sr/7-dana
Malo vise temperature od proseka za sredinu marta i indeks UV zracenja 5-6. Ali prema ovoj prognozi od ponedeljka sledi veliko zahladjenje sa snegom: https://www.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Belgrade/long.html
U zapadnoj Srbiji (i uopste juzno od BG) najavljuju dnevne temperature oko ili ispod nule, uz mokar sneg. Kako li ce sve to da utice na virus, sa 20 °C i 5-6UV na totalnu oblacnost, sneg i temperature oko nule ili u minusu.
Da ne pricam sto tezak, mokar sneg i mrazevi mogu da izmasakriraju poljoprivredu, sto ni u normalnim uslovima nije zanemarljiva steta a kamoli sada.
Ovo je novi virus kako je i u samom posetku glasio njegov naziv, novel coronavirus (nCoV), uticaj temperature je nepoznat i one price o 25-6 stepeni ili koliko vec su samo puka prica. Kao prvo, sama temperatura tela je mnogo visa, a kao drugo slucajevi su vec poceli da se pojavljuju kako u Africi tako i u Australiji. Kao sto smo svi vec culi Tom Hanks i njegova zena su se zarazili bas u Australiji.
Kao drugo, UV utice na virus, da li ga ubija ne znam ali mi se cini da je pomenuto da deaktivira virus. Posto se virus siri na celijskom nivou, stajanje na suncu sigurno ne znaci mnogo osim mogucnosti da eventualno neutralise virus pri prenosenju sa osobe na osobu aerosolizacijom.

WHO clanak recimo kaze sledece:

COVID-19 virus can be transmitted in areas with hot and humid climates


Nemojte da se opijate, alkoholna pica su isuvise slaba za virus, minimalan procenat koji se preporucuje za dezinfekciju je 70%. Msilim da cak nema ni poente piti jer se alkohol razgradjuje u jetri :)
 
Poslednja izmena:
U vezi alkohola, čisto da ne budete u zabuni
9dabb4119d92b1f905d37dd806d93508.jpg


Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 
Gotovo sam ubeđen da nema ništa od vanrednog stanja/situacije. Pitanje je i hoće li večeras glavni objaviti da zatvaraju škole i fakultete.
Tipujem da se sve nastavlja najnormalnije.

[/url]

Zatvaraju se skole i fakulteti, pocevsi od sutra, najkasnije utorak....
Pri tome se spremaju programi za TV za duzi period, tako da.... Nece ovo brzo...
 
E da čuo sam i ja da se profesori spremaju za predavanja na TV-u, ali meni sve ovo izuzetno čudno deluje.
Da ne govorimo o tome što se ogromna panika stvorila zbog sinoćnjeg nastupa Vulina. Ljudi po grupama dele da izlaze vojnici na ulicu i da niko neće smeti da napusti grad večeras od ponoći.
Ogromna većina studenata je pobegla danas iz grada...

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sto se tice teorije o spustanju krive rasta broja zaraženih, takva strategija deluje razumno samo što je pitanje koja država i društvo je u stanju to da izvede.
Drugo pitanje je, zašto je Kina rešila da ide drugim putem (ako je uopšte imala izbora). Videli smo da je u WuHanu i toj regiji došlo do eksplozije broja zaraženih. Da li je prevladao (verovatno opravdan) strah da na 1.3 mlrd stanovnika takva strategija nije moguća? Da li je zapravo prvi pokušaj skrivanja širenja zaraze ubio strategiju kontrolisanog širenja?
I sta mi zapravo dobijamo time što dozvoljavamo da se 60-70% stanovništva zarazi? Koji su benefiti? Sticanje imuniteta je veoma labavo. Izgleda da je ovaj virus sklon mutiranju u kraćem vremenu što znači da kolektivni imunitet neće biti stečen i da praktično može da se desi da idemo u krug posle 6 meseci ili godinu dana. Takođe, taj pridruženi period znači da smo pod određenim restrikcijama mnogo duže pa samim tim i privredna aktivnost će opasti mnogo više.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Zato sto u pocetnoj fazi ne znas sta se desava pa gledas da blokiras sirenje. Sad se vec zna sta se desava pa druge drzave znaju da opusteno mogu da dozvole da se rasiri postepeno kroz populaciju.

A to cemu je virus sklon su ciste spekulacije raznih polupismenih ljudi i gomile prepisivanja kvazi medija jednog od drugih.
 
Sto se tice teorije o spustanju krive rasta broja zaraženih, takva strategija deluje razumno samo što je pitanje koja država i društvo je u stanju to da izvede.

Svaka, samo treba da se sprovede izolacija u dovoljnoj meri.

Što je zdravstvo slabije, to je više potrebno "razvući" slučajeve.
 
Sad se vec zna sta se desava pa druge drzave znaju da opusteno mogu da dozvole da se rasiri postepeno kroz populaciju.

Šta? Ko opušteno širi zarazu kroz populaciju? Samo UK, mada i oni već uviđaju koliko je to suludo.
 
Nemci ce iskoristiti isti pristup, pustice da postepeno ide kroz sve po istom principu kao UK.
 
Naveo sam već i Švedsku!

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 
Danas 370 novih mrtvih u Italiji.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Postepeno != Opušteno

Pise u nastavku te recenice da ce opusteno pustiti da postepeno zarazi, trebalo je da napisem "opustenije", u kontekstu da ne razmisljaju toliko o tome da li ce pobiti pola populacije jer sad znaju mnogo vise o tome nego pre na osnovu primera Kine i Italije.
 
Kakvo god "stanje" da bude kod nas, to se nece primenjivati. Upadace u restorane i klubove i brojati ljude a u autobusu njih 100 se gnjeci, nosis masku a ostali kaslju i pljuju po ulici, pustis 50 u objekat a na kasi/salteru svi dahcu za vrat zbijeni...
I onaj zarazeni sto se javio da ga niko ne kontrolise moze da radi sta hoce, moze na koncert Ortodoxa, 17tog je St. Patrick bice zurki svuda.
 
Pa kad je Marija Šerifović održala koncert pre neki dan i kako sama kaže "U inat virusu" a publika oduševljeno podržala, šta dalje reći.

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ako dobro shvatam situaciju sa "novo otkrivenim slucajevima" obolelih (zarazenih) u Srbiji je da se broje samo oni koji su testirani i pozitivni, a testira se mali broj ljudi, samo "rizicni" na neki nacin dok se veliki broj ostalih ljudi koji "nisu bili u rizicnom kontaktu" se ne testiraju?
Da li se testiraju oni sa temperaturom, suvim kasljem i ostalim ocitim simptomima ili samo oni koji su imali rizicne kontakte?
Da li je tacno da nema ni priblizno dovoljno testova kod nas ni u svetu (gde bogatiji ipak imaju nesto vise), pa vise nema svrhe brojati obolele vec samo se mogu brojati testirani i pozitivni odnosno zadrzani u bolnicama i oni sa tezim simptomima (sirotinjska metoda procene stanja)?
 
Da li je tacno da nema ni priblizno dovoljno testova kod nas ni u svetu (gde bogatiji ipak imaju nesto vise), pa vise nema svrhe brojati obolele vec samo se mogu brojati testirani i pozitivni odnosno zadrzani u bolnicama i oni sa tezim simptomima (sirotinjska metoda procene stanja)?

Већа брига треба да ти буде то што ми "ЗВАНИЧНО" имамо 1008 аспиратора на нивоу целе земље.

Чекамо сад то фамозно обраћање па да видимо шта нам је чинити даље.
 
OK, sad dok vas malo prođu strasti i želja da prvi javite za brufen i ko je kad znao šta će vlast da uradi.

Čistimo temu pa ćemo otvoriti kasnije
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno