Šta je novo?

*** Commodore Amiga A500 - 35th Anniversary ***

ripkid

Cenjen
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruke
812
Poena
115
Pre ravno 35 god. Maj-a meseca 1987 Commodore Amiga A500, naša stara dobra i verna prijateljica ugledala je svetlo dana najpre u Evropi a nešto kasnije (Oktobar) i u USA/UK. Njena proizvodja nije trajala dugo, samo 5 godina (1987 - 1992) ali je njen aktivan život trajao dosta duže (do neke '97 recimo) da bi i danas zahvaljujući svima nama sa retro gaming scene koji je volimo i čuvamo sećanje na nju ona opet živela neki svoj novi život.
80-tih godina bila je revolucionarna mašina ili ti kućni računar, znatno ispred svog vremena (originalna A1000 je izašla '85) po pitanju grafike, zvuka, multimedije te su maltene svi drugi sistemi tog doba (IBM PC, Apple itd.) delovali smešno u poredjenju sa njom. Uživala je najveću popularnost i podršku u Evropi a takodje i ovde kod nas ima kultni status.
Inače Amiga je moj omiljeni računar i retro mašina, posvetio sam joj tonu svog vremena i ljubavi i nemam nameru da stanem. Prvi put sam došao u kontakt sa njom '89 kada me je burazer vodio kod svog ortaka da vidimo kakav to ultra vrhunski i najbolji sistem na svetu ima. Kada sam ugledao igru Hybris bio sam zaprepašćen da tako nešto, čitaj arkadnog kvaliteta postoji i može da se kupi...nakon Hybris došao je na red Dragon's Lair, uhh realno nije mi bilo dobro. Svoju prvu A500 dobio sam od pokojnog oca rane '92 god. iz Nemačke, pre kupovine me je pitao da li hoću Amigu ili PC i ja sam ko iz topa odgovorio Amiga!!! Elem, sa njom su došle 3 igre.....Battle Squadron, Lotus Esprit Turbo Challenge i RV Honda. Uz nju su provedeni sati, dani, meseci, godine.....kada god mi se ukazivala prilika nabavljao sam nove igre, menjao bih se sa najboljim drugarom u to vreme koji je imao A600 a često bi išli i zajedno ovde u BG-u na Slaviju u Shine Club da snimamo igre. Ja sam često i sam poručivao stvari iz Copy Club-a ako me sećanje služi.
Kroz moj floppy drive prošla je tona disketa ili ti tona raznih naslova. Igralo se bukvalno sve i svašta od žanrova a i na Amigi se rodila moja prva ljubav za game design-om i 3D modelovanjem. (Real 3D, Lightwave).
Rastali smo se neke '96 godine da bi se ponovo susreli godinama kasnije i znam da nas sada samo moja smrt može rastaviti.

Vredi napomenuti da je A500 nedavno doživela i svoje reizdanje u vidu A500 MINI sistema (verovatno će biti i maxi verzija), da je dobro odradjena, da radi posao što bi rekli i da se može nabaviti i kod nas.

Kakva su vaša sećanja na A500 ? Koje su vam omiljene igre, programi, šta god ?


Amiga500_system.jpg
 
Nego, da li neko zna da mi da info iz prve ruke u vezi sa tim kako su se Amiga igre 80-tih i 90-ih sa HDDa prebacivale/snimale na diskete ? Koji su software u ono vreme koristili piratski klubovi ? Znam da je postojao onaj ADF2DISK ali to je neka '96 ili '97, pre toga mora da je bilo nešto drugo tog tipa. ADF je i tada kao image file bio prisutan ako se ne varam.
 
Šta nikoga nema da bekne koju ajmeeee.... Dodatno pitanje, da li su se pre pojave A1200 Amiga igre kopirale isključivo sa diskete na disketu u piratskim klubovima ? IDE konekcija i PCMCIA su olakšale skladištenje podataka....zanima me koji je software korišćen u periodu od '93 do '97 ? U Amiga klubovima uvek su mi direktno snimali igre sa HDDa na diskete (A1200T). Na internetu ne mogu da nadjem NIKAKAV info u vezi software-a. Svi programi tipa ADF2DISK, TSGUI i slični su došli kasnije.
 
Nego, da li neko zna da mi da info iz prve ruke u vezi sa tim kako su se Amiga igre 80-tih i 90-ih sa HDDa prebacivale/snimale na diskete ? Koji su software u ono vreme koristili piratski klubovi ? Znam da je postojao onaj ADF2DISK ali to je neka '96 ili '97, pre toga mora da je bilo nešto drugo tog tipa. ADF je i tada kao image file bio prisutan ako se ne varam.
Disk masher, iliti .dms format. Bilo je sigurno još nešto, ali se sada ne sećam
 
U vreme dok je vladala A500, pre pojave A600 i A1200 hard diskovi su bili prava retkost. Uglavnom smo svi imali klot Amige, sa proširenjem od 512k i eventualno eksternim flopi drajvom i to je bilo to. O akceleratorima se nije ni razmišljalo, niti su za igre bili potrebni. Dok se piraterija nije razvila kod nas, do igara smo dolazili uglavnom skidanjem sa stranih BBS-ova a pošto su telefonski impulsi prema inostranstvu bili basnoslovno skupi, BBS-ove smo posećivali "na smenu" i onda razmenjivali igre. Igre su se kopirale sa diskete na disketu a koristio se XCopy.
 
Disk masher, iliti .dms format. Bilo je sigurno još nešto, ali se sada ne sećam

Znači igre su se pakovale u .dms format pre nego li adf ? Za Disk Masher System se navodi svuda da je bio metod pakovanja ali ne i klasičan software, to me buni. Jel to bila neka skripta koja se izvršavala ili kako ? Jel si .dms format mogao da raspakuješ na disketu i da ona bude odmah čitljiva tj. butabilna ? Jel za to korišćen neki drugi software i koji ?
Ništa od ovoga nema na netu lepo i detaljno objašnjeno, po meni teška sramota jer je istorijski bitna stvar koja se tiče Amige.
U vreme dok je vladala A500, pre pojave A600 i A1200 hard diskovi su bili prava retkost. Uglavnom smo svi imali klot Amige, sa proširenjem od 512k i eventualno eksternim flopi drajvom i to je bilo to. O akceleratorima se nije ni razmišljalo, niti su za igre bili potrebni. Dok se piraterija nije razvila kod nas, do igara smo dolazili uglavnom skidanjem sa stranih BBS-ova a pošto su telefonski impulsi prema inostranstvu bili basnoslovno skupi, BBS-ove smo posećivali "na smenu" i onda razmenjivali igre. Igre su se kopirale sa diskete na disketu a koristio se XCopy.

Da, pretpostavio sam da su pirati igre držali ranije isključivo na disketama pa kopirali po potrebi, a znači dobavljali su ih preko BBS-a i ono kada im neko donese ? 80-te sam naveo kao primer jer je tada postojala A2000 na koju si mogao da nakačiš SCSI HDD ali verujem da je to većini bila nedostižna stvar tada tako da onda HDD ispada iz svake priče pre pojave A1200. A da li se sećaš čime ste raspakivali te igre 80-tih koje ste skidali preko BBS-a ?
 
Poslednja izmena:
Malopre naleteh jedva na reddit-u na ovo u vezi DMS-a što će reći da je u pitanju CLI tool a ako sam skontao mogao je i da se potera u okviru Directory Opus-a kao skripta

"Put the file you want to extract in RAM:T then fire up SHELL/CLI and type :

dms write ram:t/file.dms where file.dms is your dms file you want to extract. Make sure you have a floppy in the DF0:

Make sure that the tool DMS is in your C drawer on your computer. To create a DMS you simply exchange read for write and it will copy your floppy disk to RAM and call it the chosen file name."

inače koga zanima da proba, evo alatke na linku:

http://aminet.net/package/util/arc/dms111
 
Poslednja izmena:
Prilično je bilo jednostavno, skineš .dms image sa nekog BBS (tipa tada popularni Heart of Nowhere) i potom ga snimiš na disketu.. Komandne linije se sigurno ne sećam :)

Pre toga se isključivo kopiralo.
 
Evo još par zanimljivih stvari vezano za Amigu A500....Da li ste znali da je svojevremeno A500 ploča ugradjivana u arkadne kabinete ? Mad Dog McCree (1990) je bila prva igra koja je koristila 2 Amiga ploče navodno koje su bile uparene sa genlock-om. U pitanju je bila neka custom budževina koja navodno nije bila licencirana od strane Commodore-a. Pored Amiga verzije postojala je i standardna laser disc verzija.

".....The arcade edition of the game has been released with four different hardware setups, using a laserdisc player as well as a Commodore Amiga 500 motherboard with special interfaces for controls and booting, and a genlock...."



Na početku videa možete videti ono o čemu pričam a btw. kako videh bio je i neki pokušaj od strane Mastertronic-a sa sistemom poput Nintendo Playchoice, Arcadia se zvao i koristio je Amiga ploču.

"These titles were made by a group called Mastertronic under the label of Arcadia. They were based on the Amiga hardware, and possibly only released in Europe and Australia. According to Zzapp64, these games were part of the Super Select System, similar to a Playchoice-10 but with Amiga-based games. The first five make the "Sports Simulation" package, while the latter five are the "Arcade Action" package. "
 
Koliko se sećam, lokalni pirati su u početku kopirali sa diskete na disketu koristeći XCopy ili DCopy, a kad se pojavila a1200 sa hard diskom, onda su čuvali DMS format fajlova i "otpakivali" na disketu koristeći skriptu u Directory Opusu.
U to vreme sam imao dodatni fdd pa je to išlo dosta brzo sa diskete na disketu, a zanimljivo je da su ljudi koji nisu imali roširenje memorije na 1mb i dodatni drive morali čak dva puta da menjaju diskete prilikom kopiranja jer (naravno) 880kb nije moglo stati u 512kb interne memorije :)
 
Prilično je bilo jednostavno, skineš .dms image sa nekog BBS (tipa tada popularni Heart of Nowhere) i potom ga snimiš na disketu.. Komandne linije se sigurno ne sećam :)

Pre toga se isključivo kopiralo.

Sada pokušavam da se setim stvari kroz maglu iz tamo neke '95. Lik iz Shine Club-a gde sam snimao igre je koristio nešto što je ličilo na Dopus na svojoj A1200T tako da je verovatno to bila ova varijanta koju sam gore spomenuo. Hvala puno u svakom slučaju na odgovoru, da se rasvetli ta "misterija" konačno :D
Koliko se sećam, lokalni pirati su u početku kopirali sa diskete na disketu koristeći XCopy ili DCopy, a kad se pojavila a1200 sa hard diskom, onda su čuvali DMS format fajlova i "otpakivali" na disketu koristeći skriptu u Directory Opusu.
U to vreme sam imao dodatni fdd pa je to išlo dosta brzo sa diskete na disketu, a zanimljivo je da su ljudi koji nisu imali roširenje memorije na 1mb i dodatni drive morali čak dva puta da menjaju diskete prilikom kopiranja jer (naravno) 880kb nije moglo stati u 512kb interne memorije :)

E to bravo, to je upravo i moj zaključak cele priče. .dms + Dopus i udri. Koji je to bio san snova u ono vreme čoveče :D
 
A jel znaš za VBS (Video backup system). Snimanje disketa na VHS video kasetu? Arhiviranje disketa, svaka je zauzimala nekoliko minuta videa na video kaseti i morao si je (naravno) vratiti nazad na disketu da bi je koristio. Luda stvar, ali čak je radila i dosta pouzdano :)

I nešto na temu:
kod brata prvi put videh Amigu 500, konkrento igrice Kikugi, Ports of call i Jumping Jack'son. Instant ljubav! Poslednja mi je i danas jedna od omiljenih.

Do nedavno sam bio bez Amige, retro potrebe zadovoljavao emulacijom i Speedlink Competition Pro-om, ali od nedavno mi je stigla A500 mini pa mi je srce na mestu :)
 
A jel znaš za VBS (Video backup system). Snimanje disketa na VHS video kasetu? Arhiviranje disketa, svaka je zauzimala nekoliko minuta videa na video kaseti i morao si je (naravno) vratiti nazad na disketu da bi je koristio. Luda stvar, ali čak je radila i dosta pouzdano :)

I nešto na temu:
kod brata prvi put videh Amigu 500, konkrento igrice Kikugi, Ports of call i Jumping Jack'son. Instant ljubav! Poslednja mi je i danas jedna od omiljenih.

Do nedavno sam bio bez Amige, retro potrebe zadovoljavao emulacijom i Speedlink Competition Pro-om, ali od nedavno mi je stigla A500 mini pa mi je srce na mestu :)

Znam, VBS su valjali ovi likovi Transcom iz Subotice, oni su bili valjda ofišl distributer toga a mislim da je baš neki naš lik bio tvorac tog sistema pa ga je posle licencirao. Posle je još par njih to valjalo. Imao je to baš ovaj moj ortak koga spomenuh gore u textu :D U pravu si, šljakalo je to dosta dobro...neki vid zamene za HDD
 
Da, DMS je bio jako popularan alat u to vreme i sve što se postavljalo na BBS-ove je bilo u tom formatu. Meni je san bio da imam svoj BBS, čak sam ga i napravio ali je u to vreme bilo užasno teško doći do dodatnog broja telefona ako već imaš jedan tako da je priča propala. Tačnije, 80-ih si imao sreće ako si uopšte imao telefon jer se na broj čekalo mesecima pa i godinama. Još ako imaš sreće pa budeš sam na parici i nemaš "dvojnika" to je bilo kao sedmica na lotou!

Moj prvi modem je bio 2400 bps, bez korekcije grešaka, pa kad na analognoj telefonskoj liniji nešto zašušti ti dobiješ gomilu đubreta na ekranu 😆 Kasnije sam nabavio modem sa korekcijom grešaka. Prenos 9600 bps, koštao je preko 500 nemačkih maraka (otrpilike trećina Amige). Retko ko je mogao da priušti sebi Supra ili US Robotics modem od 28800 bps. To su u to vreme bili najbrži i najkvalitetniji modemi ali su i koštali kao jedna Amiga. Kasnije sam naravno i ja došao do US Robotics-a, i dan danas ima 2 komada. Taj jedan koji mi je bio "radni" na Amigi a kasnije i na PC-u u eri Dial-Up-a, a drugi stoji u kutiji, nov neotpakovan, nikad skinut celofan sa njega. Čekam još koju deceniju pa da ga zavaljam za brdo para i obezbedim sebi penziju 😉
 
I ja sam napravio VBS za Amigu. Jeste bilo super jer si na jednu standardnu VHS kasetu mogao da nasnimiš nekih 100 disketa. Ja i dalje imam porodični Panasonic NV-G21 plaćen sredinom osamdesetih basnoslovnih 2000 DEM, naravno kod švercera jer drugačije nisi ni mogao da ga kupiš 😁

Srećna vremena, naivna u odnosu na ovo danas...
 
Zato je i dosta BBS-ova radilo samo noću, kad roditelji vlasnika BBS-a spavaju :)

2400 bauda bez MNP5 protokola, e da...
 
Na A1200 sa turbo kartom je solidno brzo radio PC emulator pa se kroz njega vozio MTE, klijent sa softverskim MP4 emulatorom.
 
DMS je radio iz komandne linije ali su postojale kasnije i gui verzije istog.Mogao je da sacuva citavu disketu takva kakva jeste oko 900kb ili da je kompresuje u dva stepena kompresije sto je umelo da potraje ali se dobije manji fajl.
DOpus 4 je bio poprilicno mocan fajl menadzer i jedna od najvecih prednosti je bila sto si mogao sam da konfigures raspored "tastera" s komandama. Sad ko je umeo moga je lako da doda nove komande tasteru pa i sam dms2disk ili disk2dms u obliku dos komande. Isto je vazilo i za LZX i LHA arhive. Sami tasteri su mogli da imaju vezane i dve komande zavisno od toga dali se klikne levim ili desnim tasterom misa.
DOpus 5 magelan je cak mogao da zameni citav OS .Meni licno to nije bio bas poseban gust pa sam to sam drzao kao poseban startup.
Generalno je na amigi imalo tona korisnih programcica.
 
Tragajući večeras po netu za DMS Tool-om naleteh na ovu vest od pre nekih 2 meseca. Elem radi se o test verziji software-a za Greaseweazle koji je uradjen po uzoru na stari X-Copy Amigin i zove se G-Copy.....dosta odličnih alatki je ubačeno izmedju ostalog i DMS2Disk, DMS2ADF što je extra.

Evo linka ka vesti a tu imate i download link koga zanima da proba

http://www.amiga-news.de/en/news/AN-2022-03-00117-EN.html

1.png
 
Do nedavno sam bio bez Amige, retro potrebe zadovoljavao emulacijom i Speedlink Competition Pro-om, ali od nedavno mi je stigla A500 mini pa mi je srce na mestu :)

Nije lepo od mene da budem party breaker, ali i a500 mini je emulator. Jako lepo našminkan i obučen, ali i dalje - emulator. ;)
I ja sam napravio VBS za Amigu. Jeste bilo super jer si na jednu standardnu VHS kasetu mogao da nasnimiš nekih 100 disketa. Ja i dalje imam porodični Panasonic NV-G21 plaćen sredinom osamdesetih basnoslovnih 2000 DEM, naravno kod švercera jer drugačije nisi ni mogao da ga kupiš 😁

Srećna vremena, naivna u odnosu na ovo danas...

Danas ti je to najskuplji časovnik u kući :)
 
Nisam mogao da gledam do kraja. Tuga me uhvatila, Koji *****, uništo A1200 da bi ugradio A500 mini u kućište...
 
Nisam mogao da gledam do kraja. Tuga me uhvatila, Koji *****, uništo A1200 da bi ugradio A500 mini u kućište...

krastavac može mu se, lik je extremna buržujčina koja živi na visokoj nozi u LA-u a i ljudi mu doniraju sve i svašta. Mene više brine količina likova u komentarima koji se oduševljavaju ovim kao da je ne znam šta u pitanju
 
Ja sam imao Amigu 500, keva nam kupila 1991, a lepo si me podsetio na X-Copy:

Imali smo osnovnu verziju pa smo posle dodali onaj 512Kb dodatak, ah lepa vremena. Stvarno je bila neverovatna mašina u ono vreme.
Neke od igara koje se igrale (imam romove za emulator):
Agony, Alien Breed, Another World, Batman - The Movie, Battle Chess, Battle Squadron, Beach Volley, Blood Money, Body Blows, Bomb Jack, Brian the Lion, Bubba 'n' Stix, Bubble Bobble., Cabal, Cadaver, Castlevania, Chaos Engine, Chuck Rock 1 i 2, Commando, Death Trap, Deliverance, Double Dragon II - The Revenge, Dragon's Lair (na automatu je moj brat prvi prešao igru i dobio nagradu 100 žetona koje su tada bile neke kovanice pare, pa jedi, igraj, lepa vremena), Duck Tales - The Quest for Gold, Dynamite Dux, Elf, Elite, Emerald Mine, Fightin' Spirit (neverovatna grafika), Final Blow, Final Fight (koji nije baš bio neki port jer sam ga igrao i na automatu i prelazio sa jednim životom), Fire and Brimstone, Flimbo's Quest, Flood, Full Contact, Ghouls 'N Ghosts, Gods, Golden Axe, The Great Giana Sisters, Hook, Hudson Hawk, International Karate+ (pišijada od igre), Ikari Warriors, Impossamole, Indiana Jones and the Fate of Atlantis i The Last Crusade, Ivanhoe, Jaguar XJ220, Jim Power in Mutant Planet (i ovde je muziku radio Chris Huselback kao i za Turrican), Joe & Mac - Caveman Ninja, Joe Blade, The Killing Game Show, Leander, Lemmings, Lioneheart, Lost Vikings, Lotus Esprit Turbo Challenge 1 i 2, Magic Pockets, Maniac Mansion, Mega Twins, Mercs, Midnight Resistance, Moonstone - A Hard Days Knight (ovo sam obožavao), The New Zealand Story, Nicky Boom, Ninja Spirit, North & South, Operation Wolf, P.P. Hammer and His Pneumatic Weapon, Pac-Land, Pac-Mania, Pang, Panza Kick Boxing, (Pinball Dreams, Fantasies), Pirates! (ovo smo igrali ja ne znam koliko), Prehistorik, Prince of Persia, Project X, Putty, Puzznic, Rainbow Islands, Rick Dangerous (dal ima teže igre na svetu?), Risky Woods, Robocop 1 i 2, Second Samurai, The Secret of Monkey Island (legenda...), Shadow Dancer (odličan port, jedan od najboljih), Shadow Fighter, Shadow of the Beast 1 i 2 (igre koje su remek dela kako po grafici tako i po muzici), Shinobi, Silkworm, Simon the Sorcerer, Snow Bros, Space Harrier, Speedball, Super Cars, Super Hang-On, Superfrog, Switchblade 1 i 2, SWIV, Terminator 2 - Judgment Day, Teenage Mutant Ninja Turtles, Test Drive 1 i 2, Toki, Traps 'n' Treasures, Turrican 2 (isto jedna od najboljih igara, muzika neprevaziđena u jednoj igri), Unreal, i još puno drugih....
Pomenuti Turrican 2 i muzika imaju remixe koji su rađeni, kao i simfonijski orkestar koji je to odsvirao, remek dela:

Trailer:

Ja ovaj trajler kad god odgledam naježim se, udara nostalgija....
 
Ja sam imao Amigu 500, keva nam kupila 1991, a lepo si me podsetio na X-Copy:

Imali smo osnovnu verziju pa smo posle dodali onaj 512Kb dodatak, ah lepa vremena. Stvarno je bila neverovatna mašina u ono vreme.
Neke od igara koje se igrale (imam romove za emulator):
Agony, Alien Breed, Another World, Batman - The Movie, Battle Chess, Battle Squadron, Beach Volley, Blood Money, Body Blows, Bomb Jack, Brian the Lion, Bubba 'n' Stix, Bubble Bobble., Cabal, Cadaver, Castlevania, Chaos Engine, Chuck Rock 1 i 2, Commando, Death Trap, Deliverance, Double Dragon II - The Revenge, Dragon's Lair (na automatu je moj brat prvi prešao igru i dobio nagradu 100 žetona koje su tada bile neke kovanice pare, pa jedi, igraj, lepa vremena), Duck Tales - The Quest for Gold, Dynamite Dux, Elf, Elite, Emerald Mine, Fightin' Spirit (neverovatna grafika), Final Blow, Final Fight (koji nije baš bio neki port jer sam ga igrao i na automatu i prelazio sa jednim životom), Fire and Brimstone, Flimbo's Quest, Flood, Full Contact, Ghouls 'N Ghosts, Gods, Golden Axe, The Great Giana Sisters, Hook, Hudson Hawk, International Karate+ (pišijada od igre), Ikari Warriors, Impossamole, Indiana Jones and the Fate of Atlantis i The Last Crusade, Ivanhoe, Jaguar XJ220, Jim Power in Mutant Planet (i ovde je muziku radio Chris Huselback kao i za Turrican), Joe & Mac - Caveman Ninja, Joe Blade, The Killing Game Show, Leander, Lemmings, Lioneheart, Lost Vikings, Lotus Esprit Turbo Challenge 1 i 2, Magic Pockets, Maniac Mansion, Mega Twins, Mercs, Midnight Resistance, Moonstone - A Hard Days Knight (ovo sam obožavao), The New Zealand Story, Nicky Boom, Ninja Spirit, North & South, Operation Wolf, P.P. Hammer and His Pneumatic Weapon, Pac-Land, Pac-Mania, Pang, Panza Kick Boxing, (Pinball Dreams, Fantasies), Pirates! (ovo smo igrali ja ne znam koliko), Prehistorik, Prince of Persia, Project X, Putty, Puzznic, Rainbow Islands, Rick Dangerous (dal ima teže igre na svetu?), Risky Woods, Robocop 1 i 2, Second Samurai, The Secret of Monkey Island (legenda...), Shadow Dancer (odličan port, jedan od najboljih), Shadow Fighter, Shadow of the Beast 1 i 2 (igre koje su remek dela kako po grafici tako i po muzici), Shinobi, Silkworm, Simon the Sorcerer, Snow Bros, Space Harrier, Speedball, Super Cars, Super Hang-On, Superfrog, Switchblade 1 i 2, SWIV, Terminator 2 - Judgment Day, Teenage Mutant Ninja Turtles, Test Drive 1 i 2, Toki, Traps 'n' Treasures, Turrican 2 (isto jedna od najboljih igara, muzika neprevaziđena u jednoj igri), Unreal, i još puno drugih....
Pomenuti Turrican 2 i muzika imaju remixe koji su rađeni, kao i simfonijski orkestar koji je to odsvirao, remek dela:

Trailer:

Ja ovaj trajler kad god odgledam naježim se, udara nostalgija....


Vidim igrala se baš dosta Amiga kod tebe, sve nabrojano su sami klasici. Uvek je lepo videti nekoga novog da se priseti igranja na njoj 🍻
 
Ne verujem da cje praviti TheAmigaMaxi.
 
Nazad
Vrh Dno