Šta je novo?

*** Commodore Amiga A500 - 35th Anniversary ***

Pričamo ti nešto ja i bratina @Misko78 pre neko veče i usput skontamo da postoji ScummVM verzija za Commodore Amiga OCS/ECS/AGA sisteme
😮
Što no bi rekli, umro bih u ubedjenju da postoji samo RTG verzija istog ali bilo koji akcelerator sa Motorola 030 CPU@50Mhz i minimum 32MB Ram završava posao bez problema (preporuka za A500, Terrible Fire TF536).

Ko ne zna šta je ScummVM može da se informiše ovde :

https://www.scummvm.org/

Elem ono što je zanimljivo u celoj priči jeste to da se igranje odvija po principu tzv. real-time konverzije iz VGA grafičkog formata (PC verzije igara su u pitanju) u Amigine formate, naravno paleta boja i zvuk su limitirani ali to sve i te kako izgleda lepo sa sve vrlo dobrim frame rate-om.
Za mene lično je ovo čista umetnost takoreći i neverovatno programersko dostignuće o kom se uopšte nije pričalo u dovoljnoj meri proteklih godina na Amiga sceni. Evo recimo i primera kako izgleda kultni LucasArts naslov Day Of The Tentacle na Amiga A500+ ECS mašini (64 colors mode)



A evo ga i Sam & Max Hit The Road

 
Danas sam slučajno na netu naleteo na A500 karticu sa IDE 40-pin priključkom koja se kači na amigin expansion port. Karticu je uradio i projektovao neki holandjanin i pustio je u prodaju pre malo više od godinu dana na svom sajtu, cena je 35€ (sa sve mini 3D printovanim kućištem) što nije uopšte puno. IDE ima podršku za sve uredjaje....CD-Rom/DVD-Rom, HDD, CF adaptere što na primer nije slučaj koliko znam sa većinom akceleratora koji podržavaju često samo CF adaptere preko 44-pin porta. Eto pa ako nekoga zanima neka baci pogled a i ima još koječega toga interesantnog poput ovoga recimo: https://www.gotek-retro.eu/shop-ps2keyboard-a500/

Gotek_IMG_3233.jpg

https://www.gotek-retro.eu/a500-external-ide-interface-released/

https://www.gotek-retro.eu/amiga-500-ide-external-40pin/
 
Poslednja izmena:
I ovde treba adapter s 40 na 44 pina za CF prosto zato sto se cf karta bode u 2,5" ide port s 44 pina .
 
I ovde treba adapter s 40 na 44 pina za CF prosto zato sto se cf karta bode u 2,5" ide port s 44 pina .

šta će ti kada postoji 40-pin CF to IDE adapter a i sam adapter može da se napaja preko kartice preko jednog od pinova....lik je napravio vrhunsku stvar

This interface has the possibility to provide power for the connected device via pin 20 of the IDE interface, the advantage of this is that you no longer need a power cable.
Pin 20 is normally the Keying pin, and is often omitted on devices, or close to IDE cables.
This option is therefore only intended for devices that support this, eg IDE-2-CF Adapters.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.
Da dodam da postoji i Amiga Vampire , akcelerator za A500/600/1200, delo Igora Majstorovica, povampirena prijateljica. Ja sam isto stari sinclar, commodore amigos, 500//600/1200/Blizzard 030. Na kraju nije nista ostalo. Jurim neku A600/1200 da probam da je povampirim opet. Inace sam na nekoliko tv stanica ubacivao Amigu i Scala MM/Infoschannel i genlock Sirium i Hama. To je radilo savrseno. Pratim scenu, al ovo sam Vampire me odusevilo.
 
Pozdrav svima.
Da dodam da postoji i Amiga Vampire , akcelerator za A500/600/1200, delo Igora Majstorovica, povampirena prijateljica. Ja sam isto stari sinclar, commodore amigos, 500//600/1200/Blizzard 030. Na kraju nije nista ostalo. Jurim neku A600/1200 da probam da je povampirim opet. Inace sam na nekoliko tv stanica ubacivao Amigu i Scala MM/Infoschannel i genlock Sirium i Hama. To je radilo savrseno. Pratim scenu, al ovo sam Vampire me odusevilo.

Vampire je opštepoznata stvar u Commodore retro krugovima, ja ga lično ne svrstavam u akceleratore klasične već je više standalone FPGA računar nakačen na Amigu iz koje crpi pojedine resurse (siše krv ko vampir jelte). Kao odličnu alternativu imaš Amiga PiStorm koji košta 10x jeftinije i koga zovu još i "vampire killer"
 
Pozdrav za Majstu. Za emulaciju koristim WinUAE. Amigu 1200 original, moze i neispravna, pa bi je posle vampovao :)
 
Pre ravno 35 god. Maj-a meseca 1987 Commodore Amiga A500, naša stara dobra i verna prijateljica ugledala je svetlo dana najpre u Evropi a nešto kasnije (Oktobar) i u USA/UK. Njena proizvodja nije trajala dugo, samo 5 godina (1987 - 1992) ali je njen aktivan život trajao dosta duže (do neke '97 recimo) da bi i danas zahvaljujući svima nama sa retro gaming scene koji je volimo i čuvamo sećanje na nju ona opet živela neki svoj novi život.
80-tih godina bila je revolucionarna mašina ili ti kućni računar, znatno ispred svog vremena (originalna A1000 je izašla '85) po pitanju grafike, zvuka, multimedije te su maltene svi drugi sistemi tog doba (IBM PC, Apple itd.) delovali smešno u poredjenju sa njom. Uživala je najveću popularnost i podršku u Evropi a takodje i ovde kod nas ima kultni status.
Inače Amiga je moj omiljeni računar i retro mašina, posvetio sam joj tonu svog vremena i ljubavi i nemam nameru da stanem. Prvi put sam došao u kontakt sa njom '89 kada me je burazer vodio kod svog ortaka da vidimo kakav to ultra vrhunski i najbolji sistem na svetu ima. Kada sam ugledao igru Hybris bio sam zaprepašćen da tako nešto, čitaj arkadnog kvaliteta postoji i može da se kupi...nakon Hybris došao je na red Dragon's Lair, uhh realno nije mi bilo dobro. Svoju prvu A500 dobio sam od pokojnog oca rane '92 god. iz Nemačke, pre kupovine me je pitao da li hoću Amigu ili PC i ja sam ko iz topa odgovorio Amiga!!! Elem, sa njom su došle 3 igre.....Battle Squadron, Lotus Esprit Turbo Challenge i RV Honda. Uz nju su provedeni sati, dani, meseci, godine.....kada god mi se ukazivala prilika nabavljao sam nove igre, menjao bih se sa najboljim drugarom u to vreme koji je imao A600 a često bi išli i zajedno ovde u BG-u na Slaviju u Shine Club da snimamo igre. Ja sam često i sam poručivao stvari iz Copy Club-a ako me sećanje služi.
Kroz moj floppy drive prošla je tona disketa ili ti tona raznih naslova. Igralo se bukvalno sve i svašta od žanrova a i na Amigi se rodila moja prva ljubav za game design-om i 3D modelovanjem. (Real 3D, Lightwave).
Rastali smo se neke '96 godine da bi se ponovo susreli godinama kasnije i znam da nas sada samo moja smrt može rastaviti.

Vredi napomenuti da je A500 nedavno doživela i svoje reizdanje u vidu A500 MINI sistema (verovatno će biti i maxi verzija), da je dobro odradjena, da radi posao što bi rekli i da se može nabaviti i kod nas.

Kakva su vaša sećanja na A500 ? Koje su vam omiljene igre, programi, šta god ?


Pogledajte prilog 344351
Amiga je moj neostvareni dechachki sam, ishao sam u Englesku da radim ko pekar, al sam skupio za cpc6128 1986. godine :p
Amiga 500 josh nije izashla nazhalost, verovatno bi nju kupio :p
1992. sam pocheo da radim pa sam kupio PC, jer niko nishta ozbiljno nije radio sa Amigom, sav privatan biznis bio na PC :(
 
Da ne bih otvarao novu temu da li neko od vas ko ima WinUAE na nekom boljem modernijem kompu može da mi kaže da li ima lag/delay problem sa zvukom kada pokrene neku igru sa CPU Emulation Speed opcijom podešenom na Fastest Possible ?
Kada namestim emulaciju na cycle exact sve je kako treba ali čim prebacim na Fastest nastaju problemi. Koristim inače poslednju i najnoviju WinUAE verziju na matorom Intel i7 (3rd gen)
 
Da ne bih otvarao novu temu da li neko od vas ko ima WinUAE na nekom boljem modernijem kompu može da mi kaže da li ima lag/delay problem sa zvukom kada pokrene neku igru sa CPU Emulation Speed opcijom podešenom na Fastest Possible ?
Kada namestim emulaciju na cycle exact sve je kako treba ali čim prebacim na Fastest nastaju problemi. Koristim inače poslednju i najnoviju WinUAE verziju na matorom Intel i7 (3rd gen)
Probao sam sad WinUae 4.10.1 a1200, Alfred chicken i Lotus II , radi zvuk normalno sa fastest possible.
 
A ja baš mislio da jedan stari laptop sa win XP koristim za emulaciju Amige.
 
A ja baš mislio da jedan stari laptop sa win XP koristim za emulaciju Amige.

Ma de, to eventualno samo da probaš da nabaviš neke mega matore WinUAE verzije ali pitanje kako i one uopšte rade tj. dal brljave sa nekim drugim stvarima. Ove nove verzije baš srču CPU sa nekim opcijama
 
Pa ja sam prvi put video WinAUE 1999 ili 2000-e na PII na 450Mhz. Ili mozda PII Celeron...Terao je igricu F16 raptor ili F22 intercepter..Malo je kochilo, ali sam omalo.
 
Nakon velike drame koja je nastala pre koji dan veoma popularan AmigaOS paket na retro sceni, CaffeineOS (custom build baziran na AmigaOS v3.9 sa raznim software-om i igrama) je zvanično stopiran kao projekat. Autor istog je sklonio sve linkove sa interneta i ukinuo Discord kanal te se obratio svima sa rečima da je OS zvanično mrtav. Razlog za ovu odluku je navodno to što su ga likovi koji stoje iza Amikit-a optužili da je pokrao neke stvari od drugih i da navodno širi pirateriju.
Ko nije uspeo da skine poslednju verziju OS-a v923 a treba mu neka mi se javi pa ću da mu prosledim torrent file

maxresdefault.jpg
 
Prvu igru koju sam video je Shadow of the Beast i to na jesen 1989 kod drugara u Subotici. Specijalno sam isao tamo samo da bih video A500 uzivo.
Muzika introa je bila carobna. Cuveni Amiga kompozitor David Whittaker je napravio muziku za igru i danas aktivan u softverskoj kuci Traveller's Tales.
Ludilo.
 
Prvu igru koju sam video je Shadow of the Beast i to na jesen 1989 kod drugara u Subotici. Specijalno sam isao tamo samo da bih video A500 uzivo.
Muzika introa je bila carobna. Cuveni Amiga kompozitor David Whittaker je napravio muziku za igru i danas aktivan u softverskoj kuci Traveller's Tales.
Ludilo.

Jašta, Shadow Of The Beast je bila jedna od onih Amiga igara koja je prodavala taj računar. Moj omiljeni deo je bio SOTB III koji je inače Amiga exclusive

arcade_quality_games_ad_for_the_commodore_amiga_by_zgodzinski-d7ax6fr.jpg
 
Nazad
Vrh Dno