Šta je novo?

Commodore 64 noviteti

Bas je brzo, znacajno brze nego Elite pa cak i od Stunt Car Racer-a. Mene interesuje koje tehnike u asembleru je koristio da postigne ovakve rezultate.
Secam se da je otprilike 1989. Castle Master spominjan kao revolucija. Ali na C64 i ZX Spectrum-u ja nisam uspevao duze od 10 minuta da ih igram (to je bio gameplay od 2fps...)
 
Jes' mnogo brži od Elitea na C64, ali kao da mu fali ta neka fizika koju je Elite imao.
Ono, kad kreneš da okrećeš brod na gore (kad povučeš džojstik dole :) ), imao si onu smooth akseleraciju od sporijeg ka bržem... ili ubrzanje napred..
Sve to čini da brod izgleda mnogo teže... i bolji je feeling..
 
ja sam puuuuno igrao Hard Drivin' na Spectrumu iako je FrejmRejt bio 2 fps...
 
Izašla je Galaga, može se preuzeti sa:
Veoma brza igra :)


Pre neku godinu je takodje izašao odličan C64 naslov inspirisan Galagom pod imenom Galencia, kontam da su neki već čuli i isprobali igru a za one koji nisu mogu da je skinu takodje za dž

 
Galaga, jedna od najboljih igara svih vremena
 
Izašao je Transwarp V0.82, ovoga puta praćen i programom za generisanje Transwarp d64 fajlova, cc1541 V3.3
Brzinu učitavanja igara treba videti da bi se poverovalo...
 
Izašao je Transwarp V0.82, ovoga puta praćen i programom za generisanje Transwarp d64 fajlova, cc1541 V3.3
Brzinu učitavanja igara treba videti da bi se poverovalo...

Vrhunska stvar, svaka čast programerima.....odradio sam brzinski test i učitao mi je Giana Sisters za 3 sekunde! Bukvalno za ne poverovati i to na običnom 1541 drajvu. U čemu je tačno magija ? Btw. još samo da skontam kako se koristi ovaj cc1541 konverter za fajlove

Transwarp_test.jpg
 
Vrhunska stvar, svaka čast programerima.....odradio sam brzinski test i učitao mi je Giana Sisters za 3 sekunde! Bukvalno za ne poverovati i to na običnom 1541 drajvu. U čemu je tačno magija ? Btw. još samo da skontam kako se koristi ovaj cc1541 konverter za fajlove

Pogledajte prilog 319489

Probao da odradim transwarp file u cc1541 v3.3 programu po ovom uputstvu ali mi ne prepoznaje igru kao transwarp extenziju kada probam da je učitam već kao običan .prg
Jel zna neko u čemu je fazon ? Najpre sam navodno kreirao fajl putem ove komande a onda ga ubacio u odgovarajući .d64 file

  • "cc1541 -s 4 -f program -w program.prg image.d64" (writes a file with a dedicated sector interleave for a fastloader - the best value depends on the used fastloader and its configuration)

  • "cc1541 -f game -W game.prg -f 'transwarp v0.82' -w transwarp.prg Transwarp-Game.d64" (creates a Transwarp disk image with the required boot file)
 
cc1541 -s 4 -f "rick dangerous" -W RD1.prg -s 4 -f krakout -W krakout.prg -f "transwarp v0.82" -w transwarp.prg T.d64

znači -f (ime fajla u budućem .d64) -W (ime .prg fajla koji ubacuješ u budući .d64) na kraju dodaješ "transwarp v0.82" -w transwarp.prg T.d64 da bi imao fastloader na disku.

e sad dosta teorije odoh da isprobam :D

EDIT: Ok praksa kaže sumanuto brzo... nemam drugi serial kabl da probam da prebacim na fizičku disketu. Ajd da izvadim x1541 iz budžaka pa da probam. Javljam....
 
Poslednja izmena:
Evo da dodam da mi je pošlo za rukom da kreiram verodostojan transwarp file, treba sve kucati kao što je naznačeno iznad gore kod @Misko78 ali treba voditi računa da stoji -W (veliko slovo W) ispred fajla igre koji se konvertuje ali isto tako mora stajati malo -w ispred transwarp.prg fajla. Zašto su programeri toliko zakomplikovali stvari i što nisu to naznačili lepo u opisu je već druga stvar
 
Genralno, većina alata koji nisu napravljeni na windows-u obično ima opcije u obliku istih i malih i velikih slova, sa različitim funkcionalnostima. Isto slovo se često koristi za različite stvari zavisno od veličine, mada često se napravi da je uloga slična, kao što je i ovde slučaj. Doduše, mogli su naglasiti da transwarp.prg treba da se stavi kao običan fajl na disk, to se slažem.
 
Ma idi, par sati sam se cimao....sva sreća pa je drugar pogurao inače ko zna koliko bih se još vrteo u krug. Samo da je lepše navedeno u opisu šta i kako i sve bi bilo ok. A ovo sa malim slovom w ispred transwarp.prg fajla mi je tek unelo zabunu pogotovo kada mi je izbacio nešto tipa "nije odgovarajući boot fajl", reko šta je sad....sine mi odmah u glavi da probam veliko W da zamenim malim i voila, proradilo odmah

P.S pojedine naslove mi je učitavao bukvalno za sekund, da ne poveruje čovek....a i btw. videh na netu da lik planira da napravi fastloader kertridž sa transwarp-om s tim što će gledati da odradi stvar tako da fajlovi ubuduće neće morati da se konvertuju nego će sve raditi i sa standardnim .prg.....ludilo
 
Da li neko od vas zna gde i kod koga kod nas su se krajem 80-tih/početkom 90-ih mogli kupiti kasetni originali za C64 ? Kao klinac sam uz svoj C64 dobio 3 original igre i sve je kupljeno kod nas a takodje sam vidjao i kod drugih klinaca original naslove. U oglasima, konkretno u SK, su se uvek pirati reklamirali uglavnom. :unsure:
 
Znam da su se devedesetih uz neka C64 pakovanja dobijalo po par orginalnih kaseta ili rom kertridz s igrom.
Drugar je svoj c64 kupio u beosoftu s kertridzom Microprose soccer. Posle je igru menjao s drugarima . Secam se da je sakupljao novac da kupi turbo modul i dugo je razmisljao koji da kupi ,ali je stvarno bilo tesko da dobijes sve u jednom modulu.
 
Negde mi je u glavi da je bila jedna firma koja se oglašavala jedno vreme u SK a da je prodavala originale, moraću da prekopam stare brojeve. A moguće i da su se isključivo uz kupovinu C64 delile igre po izboru koje su ovi lokalni prodavci uvozili iz Nemačke uglavnom kao i sve ostalo. Dobih info da je i u Novom Sadu bila jedna muzička prodavnica gde su se mogli kupiti C64 originali
 
transcom iz Subotice je valjao 'kasetne originale' .. tj presnimavano je sve to relativno kvalitetno da se lepo ucitavalo, samo je trajalo ihaha (Creatures smo ucitavali i igrali satima jednu partiju). Ja sam dobio bas kasno c64, i to je bio T2 bundle sa originalnom igrom u kutiji. lepa vremena.
 
transcom iz Subotice je valjao 'kasetne originale' .. tj presnimavano je sve to relativno kvalitetno da se lepo ucitavalo, samo je trajalo ihaha (Creatures smo ucitavali i igrali satima jednu partiju). Ja sam dobio bas kasno c64, i to je bio T2 bundle sa originalnom igrom u kutiji. lepa vremena.

Hmm moguće da su mi i oni ostali u tom sećanju. Ček kako nisu bili pravi originali, šta je onda to bilo i kako je izgledalo ?!
Evo im oglasa btw.
 

Prilozi

  • SK_92_11_040.jpg
    SK_92_11_040.jpg
    310.5 KB · Pregleda: 27
Originali presnimljeni na običnu kasetu, sve radilo kako treba imao sam desetak igara od njih. Znam da su snimali i na video kasete.
 
Kol'ko se sećam originale su imali ali ih nisu prodavali, već presnimavali. Verovatno je moglo da se kupi ako ih neko pozove i traži baš original. Al mogu samo da zamislim koliko je to tada koštalo (posebno '93.)
 
Bilo je originala te 1990-e u Beogradu i to u onom komisionu pored bioskopa Zvezda.
To je bio prvi put da sam video originalne igre za C64, čak nisu ni bili preskupi, ja sam uzeo neku horizontalanu pucačinu, koju sam kasnije poklonio najboljem drugu iz vojske, inače velikom c64 fanu.
Sama igra nije bila nešto naročito, ali eto povukla me želja, kartonsko pakovanje itd...
Što se tiče Transkoma, samo jednom sam uzeo snimljene kasetne originale sa igrama Batman the Movie i Defender of Crown, uglavnom jer sam hteo ovu drugu da odigram celu, a tada nisam imao disk.
Nije se nešto isplatilo, izgrizeš sve prste dok se učita, ali Ocean Loader na Batmanu je spasio stvar, bukvalno sam samo njega vrteo, umesto da igram igru, koju sam i ranije imao u turbo tape varijanti. :)
 
Kol'ko se sećam originale su imali ali ih nisu prodavali, već presnimavali. Verovatno je moglo da se kupi ako ih neko pozove i traži baš original. Al mogu samo da zamislim koliko je to tada koštalo (posebno '93.)

Jedan drugar kaže da je od njih svojevremeno kupio original Altered Beast i još nekoliko igara ali da su koštale bukvalno duplo nego li te presnimljene varijante. To se skoro pa poklapa sa tom pričom da si mogao da kupiš original izdanja na zahtev što bi rekli ali mi nije jasno zašto su u oglasima pisali da su to kasetni originali onda ? ....Seljačka posla


Bilo je originala te 1990-e u Beogradu i to u onom komisionu pored bioskopa Zvezda.
To je bio prvi put da sam video originalne igre za C64, čak nisu ni bili preskupi, ja sam uzeo neku horizontalanu pucačinu, koju sam kasnije poklonio najboljem drugu iz vojske, inače velikom c64 fanu.
Sama igra nije bila nešto naročito, ali eto povukla me želja, kartonsko pakovanje itd...
Što se tiče Transkoma, samo jednom sam uzeo snimljene kasetne originale sa igrama Batman the Movie i Defender of Crown, uglavnom jer sam hteo ovu drugu da odigram celu, a tada nisam imao disk.
Nije se nešto isplatilo, izgrizeš sve prste dok se učita, ali Ocean Loader na Batmanu je spasio stvar, bukvalno sam samo njega vrteo, umesto da igram igru, koju sam i ranije imao u turbo tape varijanti. :)

Da li misliš možda na Bezistan gde su se prodavale rock/metal majice svojevremeno ? Ha, ako je to ko bi rekao da je tu bilo takvih stvari :D Batman-a u turbo tape varijanti si morao da učitavaš svaki nivo zasebno koliko se sećam, kako sam mrzeo to uvek iz dna duše. btw. hvala za info
 
Ne mogu da se setim kako se zvala, ali mislim da je bila tik pre bioskopa Zvezda, iz pravca od Beograđanke ka Terazijama, neka mešavina knjižare i razne druge tehnike...
Komison je takođe bio tu odmah pored, pa sam pomešao... tu se moglo naći i igrica za Spectrum i po neki računar.
Takođe prekoputa je bila ona knjižara, gde su se prodavale ploče i kasete u podrumskom delu, koji je bio omiljen tadašnjim piratima, jer su tu kupovali jeftine kasete kojekakvom neprodatom š muzikom i snimali c64 komplete. :)
Još se sećam da sam The Last Ninja igrao na kaseti sa slovenačkim polkama - "Popevka vesele jeseni", piš živi...
 
Nazad
Vrh Dno