Šta je novo?

CELIK - Citac elektronske licne karte :)

ista situacija kod mene, nece drajver koji je navodno kod proizvodjaca nesto arc 360 ili tako nesto vec samo genericki od win7...i sta sad da radimo?
 
Malo dizem temu iz mrtvih ali da li je neko probao da iscita LK preko Vituelne Masine?
Kad pokusavam da iscitam LK u w7/w10 koji se nalaze na VM pod MacOSXom dobijam error tipa: "Greska broj - 1 prilikom citanja podataka o dokumentu"
Ako to radim na desktop racunaru sve je ok i LK se lepo iscitava.

Da li je neko imao ovaj problem?
 
Probao sam ranije, radi. Obe masine su bile W7. Samo sam prikacio gemPlus Card Reader unutar VMa, nista posebno nisam dodatno radio (sem toga), sto nisam u host masini.
 
Meni nikako ne uspeva, sa novom verzijom app 1.2.3.
 
Može mala pomoć . Naime instalirao sam čelik sa svim driverima i on očita ličnu kartu A kako sada da prebacim na usb u pdf formatu ? Zato što prijavljivanje na E- upravu zahteva i popuniti polje očitana lična karta u pdf-u
 
ideš na štampu, izabereš da snimiš kao pdf, snimiš i prebaciš na fleš.
 
Juce mi je stigla bimetrijska LK, ali imam problem sa citanjem iste. Skinuta poslednja Celik aplikacija, uz sve ostalo sto je trebalo skinuti, ali mi izbacuje gresku prilikom citanja. Da bih eliminisao problem u samom citactu, pokusao sam da u kopirnici ocitam, ali isti je problem. Kaze radnica da ne mogu da citaju novije LK, jer navodno je problem u samoj aplikaciji.
Da li je neko uspeo ovo da resi i kako?
 
Ja sam vadio u junu i kod mene radi sve ok. Možda je problem u sertifikatu, pošto su promenjeni od avgusta 2020 (imaju 4 ma kraju naziva). Čelik je 1.3.3.0 verzija.
 
Ne znam stvarno, odmah sam trazio i elektronski sertifikat za e portale i kao sve je ubaceno, ali eto, ni obicno ocitavanje ne radi. Celik verzija 1.3.5.0
 
Hvala ti, to sam sve uradio. Nasao sam u jos jednoj temi da je nekome pomoglo da koristi 32bitnu verziju umesto 64bitne za TrustEdge, ali ni to nije resilo problem.
 
na HP laptopu imam integrisan nekakav smart card reader, jel u njemu mogu da se ocitavaju LK, saobrcajna?

ja nisam uspeo, nije mi jasno ni da li je to taj citac...
 
Instalirao sve kako treba i pokrenem program i radi medjutim kad ubacim LK javlja mi grešku pri čitanju kartice. Šta može biti problem?
 
Poslednja izmena:
Stavio LK naopačke?
Lična je starija ili novija od verzije programa?
 
Danas trebao da iščitam ličnu kartu iz 2023. godine pa zbog greške prilikom čitanja sam morao da ažuriram Čelik aplikaciju.
Preuzeo sam je odavde:
HTML:
http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/kes/

ovaj link - OPREZ!
HTML:
http://crl.mup.gov.rs/Celik64bit.msi

Windows 10 antivirus, Defender mi prijavljuje trojanca i stopira mi download.
Verzija 32-bit mi prošla bez problema pa sam nju koristio.

IMG_20240307_162506.jpg
Međutim skeniranje problematičnog fajla 64-bitnog online, pokazuje da nije štetan.

Još neko?

Od juče sa MUP sajta info:
06.03.2024.
Објављена је нова верзија апликације Челик вер. 1.4.0.0, којој је додата функционалност читања података са нових картичних докумената: дозвола привремени за боравак и дозвола за привремени боравак и рад.
 
Poslednja izmena:
Generalno, ja verujem virustotal-u i verovatno je false positive. Wacatac se redovno javlja na MS Defenderu na "lekovima" za igre koji su sigurno čisti (scenska izdanja).
 
Prvi put kod mene službeni softver "padne" kao fals positive.
Mada dešava se to i sa kumovskim vezama.

Poslat uzorak MS-u i još nekima na analizu.
 
Gde može da se skine softver za saobraćajnu ?
 
Kome treba lična karta u PDF formatu:
Ispod imate objašnjenje kako to da uradite.

Sve što treba da se uradi:
1. Download Java: https://www.java.com/download/ie_manual.jsp > install
2. Download Git: https://git-scm.com/downloads > install
3. Download code editor (npr. Visual Studio Code) https://code.visualstudio.com/ > install
4. Download repo-a iz link-a: Click na "Code" (zelena boja) > download as ZIP.
5. Ko ima čitač za LK > Neka skenira > Screenshot slike > Sačuvati kao licna.png

Posle skidanja i instaliranja:
1. Preko Visual Studio Code-a otvoriti "ocitana-licna-karta-main" folder.
2. Dvoklik na fajl: licna.txt. Popuniti podatke: Gde je ćirilica - popuniti ćirilicom, gde je latinica - popuniti latinicom.
Najbolje je uporediti ako već imate očitanu LK. Voditi računa da su upisani validni podaci
4. Otvorite folder "ocitana-licna-karta-main" i u njega prebacite screenshot-ovanu fotografiju pod nazivom "licna.png"
5. Vratite se na Visual Studio Code program
6. U navigacionom delu izabrati "Terminal" > "New terminal" > kliknuti na padajuću strelicu posle + znaka i izabrati Git Bash.
7. Prekopirati komandu za generisanje PDF fajla: ./gradlew run > enter (poželjno je prekontrolisati sve da li je kako treba i onda uraditi ovo).

Generisan fajl će se pojaviti u folderu "ocitana-licna-karta-main".

Napomena: Generisani PDF faj se sastoji od dve strane, jedna gde su podaci i druga koja je prazna.
Da bi ste obrisali tu praznu stranicu potreban je pdf editor.
 
Hmm, kod mene nema opcija ta.
Kod mene je iz nekog razloga povezao One Note i tamo mi cuva sve podatke u celini u png formatu.

Znam da je zajebancija ovo gore, al' meni je samo Java falila pa se nisam mnogo mucio.
 
U Čeliku za Windows samo ideš na Štampa podataka pa Print to pdf. Jedino ako si na Linux ili Mac pa moraš njegovu aplikaciju za čitanje ličnih karata sa githuba, onda nema drugog rešenja.
 
Nazad
Vrh Dno