Šta je novo?

Carinska zaplena ASIC uređaja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije samo moje, davis vecinu ovde svojim nesnosnim i dosadnim nepismenim repeticijama kako je Srbistan sjeban. Isfrustriran si sto, pretpostavljam, imas preko 35 godina u dupetu a ne mozes drugacije da zaradis novac nego da mine-ujes kriptovalute i nekako ti je drzava kriva za sve. Ja kad mi nesto ne valja onda menjam, da mi toliko ne valja zemlja otisao bih preko, ne bih sigurno trolovao forum svojim licnim nezadovoljstvom i pokusao da doprinesem temi tako sto cu da laprdam kako je carina u Srbiji losa, kao da u Srbiji bilo sta valja. Iju, tek sad vidim. Pa ti imas 4 i po hiljade poruka a nepismen si. Zato smo tu i gde smo sa takvim poput tebe. Necu ti se vise obracati posto je to debelo gubljenje vremena.
 
Poslednja izmena:
Predpostavljam da pored zmaja, sala i jos par ljudi.. niko nije imao priliku da nesto konkretno carini.. tj da ima direktan kontakt sa carinjenjem, uvozom, deklaracijama, fakturama, sertifikatima i slicno.. licno sam radio u jednoj mnogo mocnoj spediciji na carini.. oko god dana.. i dobro znam cega sam se nagledao i naslusao.. i koliko je tu kojekakvih ruckova, pica, tehnike i kojecega poklonjeno kako bi se zazmurilo na jedno oko :)

Cinjnica je da ne mozes protiv drzave.. tu si gde si.. uklopi se i prilagodi sistemu..
Carinici nisu glupi ljudi.. oni su visoko obrazovani i obuceni za taj posao.. kao i u svakom poslu imas onih cool tipova koji ce i da izadju u susret.. a uvek imas i one nabedjene bagre koja ce stalno nesto da zakuruje..

U konkretnom slucaju.. nas kolega rudar je sam sebi iskopao rupu u koju je upao.. nije igrao po pravilima i imao je tu nesrecu da natrci na penal.. nije ni prvi ni poslednji koji je hteo da ispadne pametniji od drzavne institucije.. cisto sumljam da ga je iko prijavio za tako nesto.. ipak je to samo kutija sa malo stampane ploce i nekim cipovima.. da je bruda stavio vrednost 500$ ne bi niko ni trepnuo i on bi do sad napravio te parice :)
 
i koliko je tu kojekakvih ruckova, pica, tehnike i kojecega poklonjeno kako bi se zazmurilo na jedno oko
- Znači, i uvoznik imao "vajdu" ... nema pravo da kuka ako nešto nem ože kako je on zamislio.

Carinici nisu glupi ljudi.. oni su visoko obrazovani i obuceni za taj posao..
+1

kao i u svakom poslu imas onih cool tipova koji ce i da izadju u susret.. a uvek imas i one nabedjene bagre koja ce stalno nesto da zakuruje..
kao i u svakom poslu i službi ...
 
Auu, ala ste se raspisali, kao da se desilo ne znam šta...
Kao što su mnogi do sada rekli, situacija je prilično jasna. Čovek kupio nešto za "pitaj-boga-koliko-para", bilo mu mnogo da plati oko 30% pdv i carinu na tu cifru, ali je bio toliko alav i nepromišljen da je preterao u smanjivanju vrednosti i popio je ono što je sam zakuvao. Da li je to neko prijavio ili je carinik posumnjao, pa malo zagrebao po internetu (ili je čitao teme na ovom forumu, pa je skapirao odmah), potpuno je nebitno.
Dakle, ovde je stvar u gramzivosti pojedinca koji je kupio nešto za pravljenje para, a u isto vreme nije hteo da plati više od par $ carinu i pdv. I onda je proradio gospodin Marfi, kao što se obično i desi...
 
Konacno neko pametan i razuman u ovoj temi :)
 
Predpostavljam da pored zmaja, sala i jos par ljudi.. niko nije imao priliku da nesto konkretno carini.. tj da ima direktan kontakt sa carinjenjem, uvozom, deklaracijama, fakturama, sertifikatima i slicno.. licno sam radio u jednoj mnogo mocnoj spediciji na carini.. oko god dana.. i dobro znam cega sam se nagledao i naslusao.. i koliko je tu kojekakvih ruckova, pica, tehnike i kojecega poklonjeno kako bi se zazmurilo na jedno oko :)

Cinjnica je da ne mozes protiv drzave.. tu si gde si.. uklopi se i prilagodi sistemu..
Carinici nisu glupi ljudi.. oni su visoko obrazovani i obuceni za taj posao.. kao i u svakom poslu imas onih cool tipova koji ce i da izadju u susret.. a uvek imas i one nabedjene bagre koja ce stalno nesto da zakuruje..

U konkretnom slucaju.. nas kolega rudar je sam sebi iskopao rupu u koju je upao.. nije igrao po pravilima i imao je tu nesrecu da natrci na penal.. nije ni prvi ni poslednji koji je hteo da ispadne pametniji od drzavne institucije.. cisto sumljam da ga je iko prijavio za tako nesto.. ipak je to samo kutija sa malo stampane ploce i nekim cipovima.. da je bruda stavio vrednost 500$ ne bi niko ni trepnuo i on bi do sad napravio te parice :)


sve to stoji, jos da isti arsin vazi za sve gradjane srbije pa de bi nam bio kraj? ko zna....
a sa druge strane sta koga briga koliko nesto SKLOPLJENO vredi??? to je DODATA vrednost i nema NIKAKVE veze sa carinom, zar ne?
 
ovde je stvar u gramzivosti pojedinca koji je kupio nešto za pravljenje para, a u isto vreme nije hteo da plati više od par $ carinu i pdv.


ako je tako, tj. ako su bitcoini pare, tj. ako je carinik uzeo cenu u bitcoinima kao relevantnu, onda bi red bio da se carina i pdv plate u bitcoinima.
 
Poslednja izmena:
Dobor znaš da se za te bitcoine mogu dobiti i evri, dolari, dinari,... šta god..., tako da i carinik ne mora da računa carinu isključivo u bitcoinima, već može i u nekoj njemu bližoj valuti. Tvoja priča bi pila vodu da bitcoine ne možeš da promeniš u neku drugu valutu, ali ovako ga džaba braniš. Hteo je za sitne pare da provuče nešto što je platio više i nasukao se, jbga, nije imao ni sreće, a bio je malkice alaviji nego što treba, pošto da nije verovatno bi prošao sa malo većim dažbinama, ali bi danas "kopao" već uveliko.
 
I šta onda, carina na banane treba da se naplaćuje u bananama?
Braniš, čim si se našao da advokatišeš... I bolje bi bilo da vidiš kako ti to bolje da izvedeš...
 
bsa me zanima kod koga ce ovaj uredjaj otici u ruke, kada carinik utvrdi da cena ne odgovara zadatoj prvo kontaktira primaoca i trazi racun ili fakturu ili sta vec, a ako toga nema onda on svojom odokativnom metodom odredjuje cenu i na osnovu toga naplacuje carinu i porez, zatim te obavestavaju telefonom o izmeni vrednosti posiljke i pitaju da li se slazes (u glavnom i da se ne slazes moras da se slozis), posle toga salju ti dokumenta i podatke gde da platis. OVAJ uredjaj je nekom zapao za oko i zato se desilo sta se desilo
 
I šta onda, carina na banane treba da se naplaćuje u bananama?
Braniš, čim si se našao da advokatišeš...


prvo, ja ne branim, vec kritikujem.

ne znam da li razumes implikacije toga sto je carinik uzeo vrednost izrazenu u bitcoinima kao relevantnu. to znaci da je bitcoin legitimno sredstvo placanja sto se tice carine, pa samim time i carinu mogu platiti u bitcoinima.

ako nije, onda ne vidim razlog zasto ne bih mogao carinu da platim u bananama.
 
Poslednja izmena:
Carina se uvek placa u dinarima. Ako iz racuna ne mogu utvrditi vrednost ili ne zele onda...
http://www.carina.rs/lat/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572
Carinski službenici osim navedene vrednosti (odnosno računa) kao metode za utvrđivanje carinske vrednosti, koriste i druge metode poput upoređivanja vrednosti slične ili istovetne robe za šta konsultuju kataloge i internet stranice sa istovetnom robom.
EDIT: sto ce reci nisu nasli pravu vrednost ostrice ali im je najlakse bilo naci butterflyov sajt i tamo videti vrednosti. Da je roba bila odrukana znali bi pravi naziv i vrednost.

Pogledajte malo tamo na carini vesti: http://www.carina.rs/lat/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=593
U Upravi carina počeo je seminar o zaštiti prava intelektualne svojine u poštanskom saobraćaju. Potencijalno krivotvorena roba stiže i brzim i običnim pošiljkama, pa kontrola predstavlja izazov za carinike širom sveta, zbog čega je razmena iskustava sa kolegama iz inostranstva dragocena.Seminar o zaštiti prava intelektualne trajaće od 27. do 31. maja i tokom tog perioda predviđeno je da u cilju upoznavanja s radom naše službe, razmene iskustava i informacija, gosti iz Poljske i Danske posete ispostavu Pošta Beograd, DHL i Aerodrom Beograd.
Toliko o tome koliko su oni neobrazovani, neobavesteni i slicno.
 
Poslednja izmena:
Da li si ti ozbiljan? Stvarno, ne znam šta drugo da te pitam, stvarno mi nije jasno šta ovim želiš da postigneš?
Dakle, stvar je kupljena za xx bitcoina, koji na internet berzi vrede xxxx eura. Čovek je pokušao da stvar provuče preko carine za xx puta manju cifru, bio je sumnjiv i cena mu je osporena. Ne može da dokaže da je platio toliko, a carinik ima pravo, ako sumnja u cifru da vrednost potraži na internetu i onda carini na novoprocenjenu vrednost.
To da li je bitcoin relevantna vrednost ili nije uopšte nema veze ako se gleda iz pozicije carinika, pošto on ne treba ništa da dokazuje, već to radi kupac te robe.
I to tako funkcioniše, ende.
Da je čovek oštećen na pravdi Boga pa da se ovako uskovitlaju duhovi, nego je u pitanju klasičan šverc-komerc, pa je malo trulo braniti ga, bez obzira što ni na carini nisu cvećke, ali brate, hteo da zaradi, a neće da plati...:trust:
 
Dakle, stvar je kupljena za xx bitcoina, koji na internet berzi vrede xxxx eura.


i ti tu ne vidiš problem?

ako sutra bitcoin bude vredeo 1 $, da li to znači da će carina povući prijavu za pokušaj šverca?
 
Svašta se ovde može pročitati ....

Carinu zabole u kojoj valuti si platio.... Plaćaš namete u dinarima. Da li si platio u Levama, Dolarima, Evrima, Bananama, ili BitCoinima, njih ZABOLE!!!!

U trenutku plaćanja, platio si u tolikoj i tolikoj protivvrednosti. Kraj priče. Na to treba da platiš Carinu od 1 do 22 posto, zavisi koja roba, i PDV 20 posto....

Dal ste bre ljudi pri svesti, šta pričate?

Sve što kupuješ po radnjama iz uvoza, plaćeno je ustranoj valuti. Pa u prodavnici plaćaš dinarima .... a ne u toj stranoj valuti...
 
Poslednja izmena:
Ја не видим разлог да му одузму справу. Што само не срачунају порез и царину на процењену вредност, он плати то и неку казну, врате му уређај и сви срећни?
 
Zato sto je vec protumaceno kao pokusaj sverca i to je to, popice neku kaznu verovatno i svakako ostati bez uredjaja. Kao sto vec davno rekoh da je odmah stavljena prava cena tog uredjaja i da je platio carinu kako treba nikakav problem ne bi imao medjutim APP retko kad prolazi. Alavost ga je kostala uredjaja.
 
Poslednja izmena:
Nije čak morao da stavi ni pravu cenu, dovoljno je bilo da ona bude trocifrena (i to u $)... Ali neeee, zašto da plati, kad ne mora... Zato je ovako i prošao...
 
Али није покушао да прокријумчари, већ је ишао легалним путам. Потпуно ми је неразумљиво да му одузимају уређај. Логично би било да плати одговарајући порез и царину и казну, реда неколико стотина евра (у зависноти од вредности робе), зато што је покушао да превари државу и то је то.
 
Poslednja izmena:
Samim tim sto nije stavio pravu cenu uredjaja to se vodi kao krsenje pravila odnosno krijumcarenje. Logicno bi bilo da plati kaznu za prevaru i da se moli bogu da mu nekako vrate uredjaj, ali mislim da od toga nema nista.
 
A sta njih sprecava da slikaju taj isti uredjaj, stave ga na ebay za 50k evra i odrede cenu po tome, cisto da bi mu oduzeli? Ovo sigurno sad ne stoji u magacinu, nego kopa kod nekog...
 
Svašta.:laugh:


sorry, ovo nije validan argument u raspravi.


...



novac košta! bitcoini ne koštaju ništa - oni su besplatni!


setite se samo devedesetih kada su ljudi isplaćivali kredite za stanove za 100 zapadno-nemackih maraka!
 
Poslednja izmena:
Citajuci interesantno tumacenje pojedinih genijalaca kako bi sta trebalo biti i kako se treba placati carina, dosao sam na genijalnu ideju.

Organizovacu firmu koja se bavi uvozom, ali ugovore i potrazivanja ka inostranim dobavljacima cemo potpisivati i ispunjavati iskljucivo kao kompenzaciju u krompirima. Dakle posto cemo tako obavljati razmenu necega i krompira, carina nece smeti da se drzne i da nam naplati carinu za robu koja je placena kromprilima jer krompiri danas mogu da vrede 100din a sutra 1din. Ko je jos placao carinu na racun placen krompirima!!!

Meni se cini da vi mnogo razmisljate po principu babe. Tj, sto je babi milo, to joj se i snilo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno