Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo meni je i druga, koja stoji od 19.1. usla u Srbiju. Da li neko zna koliko je cekanje na carini ovih dana?
 
Meni je upravo stigla posiljka, na carini je bila od 7Januara … Sta me je iznenadilo sto sam platio carinu 800din + 200din dostava a vrednost posiljke je 4000dinara I free shipping, nije mi jasno od kada placamo PDV na porudzbine sa interneta koje nisu vise od 50e? Ili me je carina zajebala :)
 
Oduvek se plaća PDV, pa sve i da je cackalica u pitanju. Do 50e se placa PDV, na iznos preko 50e se placa PDV plus carina.
 
Verovatno je čovek permutovao pojmove u kucanju :)

Elem, fora je što su kinezi masovno godinama na pošiljkama navodili da su poslati predmeti pokloni, ili im davali neke preniske vrednosti, pa carina pored računa na kome piše iznos odnosno vrednost pošiljke, može da koristi druge metode za utvrđivanje stvarne vrednosti. Tako da vama ako na pošiljci stoji da je npr vrednost 40 EUR, a oni upoređivanjem sa drugim proizvodima iste vrste utvrde da je vrednost npr 55 EUR - ona će podlezati carinjenju. Tako da je procena vrednosti prilično subjektivna i od-slučaja-do-slučaja, mada ja nisam primetio da nešto previše odstupaju od stvarne vrednosti odnosno cene proizvoda koji se šalje.
 
Mož'biti. Osnovno jeste da se plaća PDV od 20% na sve. Sve što je preko 50e plaća se PDV 20% plus carina 10%(valjda je još uvek tako) ali u tom slučaju se uračunava i cena šipinga. Dalje nastaju varijacije na temu tipa pogrešne procene vrednosti od strane carinika, isplativosti eventualne žalbe(za koju se plaća taksa), kurirskih službi(troškovi špedicije), itd.
Bilo bi lepo da podignu limit za carinu sa 50e na 150e i da prestanu da naplaćuju uslugu otvaranja paketa(ili kakogodtovećzovu). Čovek bi pomislio da je u opisu radnog mesta carinika da otvara pakete i da je plaćen za to. Ovako ispada da imamo"magacionere" koji naplaćuju uslugu otvaranja pošiljke kako bi mogli da je ocarine, mada kapiram da ima i drugih troškova, tupe se makaze, žuta traka nije jeftina, itd. Pozdrav za carinike, verujem da ima kul ljudi tamo, nešto drugo ne štima kako treba..
 
Ti misliš da je lako biti ekonomski tigar 😆
Carinici su tu najmanji problem, zakon je takav kakav je, ostavlja prostor za samoprocenu i to je to, u suštini uvek moraš biti spreman za sve, ali bar po onome što znam oni generalno znaju da približno dobro procene, tako da ti neće Aliexpress igračku od 5$ proceniti na 50$, ali neke brendirane zezancije i skuplje igračke sigurno hoće ;)
Kod braće crnogoraca npr do 75 EUR ne plaćate ništa, od 75-150 EUR plaćate samo PDV (kod njih je 21%) a preko 150 plaćate carinu + PDV.

Ima i slučaj kada pošiljalac plaća carinu (npr ako ti šalje neko koga poznaješ iz inostranstva) i u tom slučaju te pozivaju sa carine i mejlom šalju papirologiju koju je potrebno popuniti, nakon čega šalju pošiljku dalje na adresu.
 
^
U pravu si, preciznije je reći da pošta naplacuje otvaranje pošiljke koja se komisijski sagledava u saradnji između poštanskog službenika koji podnosi pošljku na carinjenje i carinskog službenika koji vrši carinjenje a u prostorijama javnog preduzeća Pošta Srbije.
Sve se slažem sa prethodno rečenim, svaki novi komentar bi išao u offtopic.

Poz
 
Pihh sunce im poljubim.. secam se da ranije nisam placao nista, ovo me iznenadilo sada :D hvala na pojasnjenju ljudi, zivi bili!
 
Planiram da porucim ovaj ruter,mislim da salju iz UK.Koliko da ocekujem carinu porez i hoce li biti spedicije ako se salje dhl expres
 

Prilozi

  • 3736F6BB-6D07-45B4-886D-87A91383CCAB.png
    3736F6BB-6D07-45B4-886D-87A91383CCAB.png
    343.8 KB · Pregleda: 102
195.62$ + 32% (porez i carina) + oko 3500-4000 DHL špedicija (ne znam koliko je tačno sada ali tu je oko 4K)
Znači oko 290$ ukupno.
 
Još jedan način da se malo oštete građani je kod uvoza kad lepo dođe račun zapakovan sa uvoznom deklaracijom koja je u dolarima (69.99) da naša carina isti iznos lepo prekrsti u eure, pa onda 10% carina pa na sve to 20% PDV ukupno 300 dinara razlike, nije velika ali gledaju da ukradu na svaki mogući način.
 
Ako paket prođe NS carinu za 5 radnih dana, da li je roknut PDV ili je propušten? :) Pošto čitam da se čeka i dve nedelje...
 
And again, Novi Sad's customs officer turned a 8..10$ item into 20$... He didn't even bother to investigate the exact product name and simply indicated "PREDMET" in the description. Delivering postman added something on top of that and turned 411 (+150?) into 600rsd.
That looks absolutely atrocious... After that happened 3rd time, I'm really scared of ordering anything registered... They can easily convert do-it-yourself 2$ cable into 40$ branded analogue price... And customs complaint system doesn't make it any better.
 

Prilozi

  • 202202101141501001.png
    202202101141501001.png
    42.7 KB · Pregleda: 52
  • 202202101141501000.png
    202202101141501000.png
    46.7 KB · Pregleda: 73
From my experience, a small parcel sitting for 4 days @ Customs from February 1 to February 4 was taxed.
Just after the question, one watch, payed 12.65$ has passed customs in Novi Sad in 7 days. Arrived 1st of February, departed 8th. I payed only 100 RSD.

Yet another watch (20$) is currently waiting departure from customs, arrived 3 days after first one. I will share his destiny here.
 
Just after the question, one watch, payed 12.65$ has passed customs in Novi Sad in 7 days. Arrived 1st of February, departed 8th. I payed only 100 RSD.
Issue is, if they tax, it goes completely unfair... I can't recall any other country which taxes 50-60% of the inital product price...
Having paid for postage since I completed the order on aliexpress, then having paid enormous Customs fee from a double price (as the customs officer "estimated" it), I also pay the post office for an "autopsy", and then pay the postman who adds a "small" bonus amount for himself? (see my post above - cheap 10$ product turned into 16$)
 
Issue is, if they tax, it goes completely unfair... I can't recall any other country which taxes 50-60% of the inital product price...
Having paid for postage since I completed the order on aliexpress, then having paid enormous Customs fee from a double price (as the customs officer "estimated" it), I also pay the post office for an "autopsy", and then pay the postman who adds a "small" bonus amount for himself? (see my post above - cheap 10$ product turned into 16$)
Yap, I know, it's been almost 8 years when I started ordering from Ali, it's a gamble with them (customs)... To be honest, in last three years, and many packages, I didn't pay any fees. This is the first time (these 2 watches) after almost three years.
 
Moj evo 12-ti dan ne mrda. Možda će sutra kad prorade.
Pa koji ti je poslednji status? Stvarno nikad necemo pohvatati kako oni funkcionisu

kod mene je bilo ovako:
02.02. 11003 IZMENIČNA POŠTA
08.02. 62200 CARINA GPC NOVI SAD
08.02. 20200 GPC NOVI SAD
posle toga isporuka

redovan registrovan paketic iz kine RF...LT
 
Pa koji ti je poslednji status? Stvarno nikad necemo pohvatati kako oni funkcionisu

kod mene je bilo ovako:
02.02. 11003 IZMENIČNA POŠTA
08.02. 62200 CARINA GPC NOVI SAD
08.02. 20200 GPC NOVI SAD
posle toga isporuka

redovan registrovan paketic iz kine RF...LT
Evo dva primera...
Primer 1: plaćeno 100 dinara.
Screenshot_2022-02-16-23-05-44-144_yqtrack.app.jpg
Primer 2: još čekam...
Screenshot_2022-02-16-23-05-03-031_yqtrack.app.jpg
 
Primer 3: ovi nisu kršteni ..Screenshot_2022-02-17-10-40-03-137_yqtrack.app.jpg
Paket 1: vrednost 12$
Paket 2: vrednost 20$
Paket 3: vrednost 30$

Paket 2 čeka već 13 dana carinu, paket 3 prošao izgleda bez dažbine...
 
Pa ovi nisu normalni više....
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-02-21-11-24-48-917_rs.assecosee.pttandroidapp.jpg
    Screenshot_2022-02-21-11-24-48-917_rs.assecosee.pttandroidapp.jpg
    72 KB · Pregleda: 52
@dennydjs pošalješ im dokaz o plaćanju i navedeš broj pošiljke na koju se odnosi. Moglo je i da se traži prisustvovanje postupku carinjenja (otvaraju pošiljku pred tobom), po novom ne znam da li postoji ta mogućnost jer mi to nije zanimljivo, nisam baš zainteresovan da se pojavljujem tamo :D.
Da li bi mogao (ili neko drugi sa foruma) da podelis mail na koji bi trebalo posalti dokaz o placanju, posto ne uspevam da ga nadjem
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno