Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ćao svima! Imam jedno pitanje - naručila sam neku sportsku opremu na Black Friday akciji, ukupno oko 120€. Medjutim, saznala sam da oni šalju fakturu sa cenama pre popusta, što je znatno više. Da li neko ima predstavu koliko će me ocariniti? Da li je neko imao sličnu situaciju?
 
Mene zanima ovaj AliExpress shipping, koje troškove da očekujem za to? Da li ima špedicija ili je samo carina + pdv?
 
Uglavnom naručujem sa Alija sitnice do 20e vrednosti, pre par dana stigla mi neka roba plaćena oko 7e naplatili carinu 230d i poštarinu 150d nema pravila 🤷
 
Ćao svima! Imam jedno pitanje - naručila sam neku sportsku opremu na Black Friday akciji, ukupno oko 120€. Medjutim, saznala sam da oni šalju fakturu sa cenama pre popusta, što je znatno više. Da li neko ima predstavu koliko će me ocariniti? Da li je neko imao sličnu situaciju?
Ocariniće te po fakturi ukoliko je respektabilna prodavnica.
 
Izvinjavam se ako je ovo pogrešna tema za sledeće pitanje, ali da li bi mi trebao ATA karnet ako želim poneti malo ozbiljniju kameru za video na put u, recimo, Dubai? 10 dana maksimalno, jedan objektiv, sve staje u putni ranac regularno.
 
Samo trazis od carinika na izlasku iz zemlje formular u kojem popuniš šta od tehnike iznosiš iz zemlje, on to overi pečatom uz moguće pokazivanje opreme i to je to. Postoji carinska kancelarija pre pasoške kontrole na beogradskom aerodromu (ako letiš iz Beograda).
 
Paket mi je stajao na carini 2 dana,da li postoji mogucnost da mi nisu naplatili nista ili su postali azurni pa ocarinili na brzaka.
 
2 paketa iz kine stizu na vrata preko litvanije za 2 nedelje... zanimljivo
 
Zdravo, ako neko moze da me savetuje. Nabavio bih onaj Yubikey sa njihovog sajta. 45e proizvod, 10e UPS Standard dostava. Dakle bez dostave <50e ali sa dostavom je preko. Moze li mi neko reci sta ovde placam sve. Da li placam carinu ako je proizvod 45e (bez dostave), i kada se placa ta spedicija od UPS a kada ne. Na checkout delu pri narucivanju Yubico sajt mi da neku otprilike procenu koliko cu kasnije morati platiti kada stigne posiljka - duty 0.55e, UPS Serbia Disbursement Fee 16.5e, Tax 14.41. Pretpostavljam da je ovaj Fee ta spedicija? Ako racunaju da ce biti spedicije sta je onda Tax? Carina+PDV? Nesto mi je to malo. Ili su oni ovo pogresno sve pretpostavili koliko ce me izaci? Kako sam shvatio odavde iz prethodnih komentara, tu spediciju i carinu ne bih trebao placati ako je proizvod <50e (iako je sa dostavom 55e). Ja se nadam da je tako?
 
Pregledao sam temu i nisam nasao jasan odgovor. Uzeo bi (normalno, kao fizicko lice) robu sa aliexpressa 90 dolara + UPS Expedited 40 dolara....
Da li UPS naplacuje uslugu spedicije fizickim licima kada su porudzbine preko 50e?
 
Posiljka poslata iz Nemacke DHL-Parcel 22.11.
Nije jos uvek stigla do Srbije.
Da li je neko bio u slicnoj situaciji??
DatumMestoStatusPrimalac
25.11.2021 05:45:00DE-DENUEBPrispela
22.11.2021 08:28:00DE-DE-29664Prijem
 
Pregledao sam temu i nisam nasao jasan odgovor. Uzeo bi (normalno, kao fizicko lice) robu sa aliexpressa 90 dolara + UPS Expedited 40 dolara....
Da li UPS naplacuje uslugu spedicije fizickim licima kada su porudzbine preko 50e?

Do pre mesec dana nisu. Naplate ti carinu i pdv standardno, nema dodatnih troškova za njihove usluge. Najbolje da ih pozoveš da proveriš.
 
Posiljka poslata iz Nemacke DHL-Parcel 22.11.
Nije jos uvek stigla do Srbije.
Da li je neko bio u slicnoj situaciji??
DatumMestoStatusPrimalac
25.11.2021 05:45:00DE-DENUEBPrispela
22.11.2021 08:28:00DE-DE-29664Prijem
Meni stoji od 27.11 :) Prethodna je stigla u DE-DENUEB 6.11, a u Srbiju 15.11, tako da pretpostavljam da ce sutra/prekosutra...
 
4 dana, 19.11 je otislo sa carine. Izasla je tacno 10%+20% na iznos sa fakture, standardnih ~32%.
 
Posiljka poslata iz Nemacke DHL-Parcel 22.11.
Nije jos uvek stigla do Srbije.
Da li je neko bio u slicnoj situaciji??
DatumMestoStatusPrimalac
25.11.2021 05:45:00DE-DENUEBPrispela
22.11.2021 08:28:00DE-DE-29664Prijem

Meni je danas stigla u Srbiju posiljka koja je 22.11. prispela u DE-DENEUB.
 
Potrebna mi je pomoć oko žalbe na carinsku deklaraciju, tj. ne slažem se sa iznosom robe koja se carini. Na ebay sam kupio muzičke diskove u vrednosti od 40eur+transport 14Eur što je ukupno koštalo dakle 54eur, platio preko paypal. Na carinskoj deklaraciji koju sam video u pošti, piše vrednost robe 76,20eur jer je, pretpostavljam, prodavac platio više za poštarinu. Imam račun sa ebay i paypal, i izveštaj iz banke da sam zaista platio nižu vrednost.
Sve u svemu, pitanje je kome i u kom formatu pišem i šaljem zahtev za ponovnom procenom, tj na koju adresu šaljem. Da li samo predam u pošti sve papire ili ... Koja je uopšte procedura ? I da li da podižem paket uopšte, jer ga nisam još uvek uzeo ?
 
Po mom iskustvu ne isplati se...
izgubices vreme i novac samo da bi isterao pravdu

Da se ne placa taksa sve bi i imalo smisla, ovako nema.

Ja takve pakete jednostavno vise necu da preuzmem, jeftinije mi.
Ili jednostavno plati i preuzmi, ali nemoj da se zalis.
 
Pretpostavljam da će biti takav ishod. Ipak bih probao, jer na vrednost diskova 40Eur treba da platim carinu 30Eur. Moj slučaj je specifičnam, jer pretpostavljam da su u ukupan iznos uzeli i poštarinu za koju se prodavac za..bo pa platio veću cenu pa je sve ukupno tako izašlo preko 70Eur.
Da li si prigovor slao regularnom poštom ili ima neki e-mail, tipa korisnička podrška na koji pošaljem dokumentaciju ? Kolika je taksa ?
A možda bi bilo dobro i za neke buduće probleme sa carionom, da opišemo tačno šta-i-kako raditi, jer ovim prećutkivanjem i dizanjem ruku od svega dajemo za pravo barabama da nas kradu.
 
Ukoliko smatraš da nisu realno procenili vrednost pošiljke sa zahtevom i pratećom dokumentacijom obrati se Carinarnici u kojoj je roba ocarinjena najkasnije 5 dana od dana kada si odbio prijem pošiljke.
Da nas ne bi "krali" lepo pošaljemo carini potvrdu o plaćanju kad pošiljka stigne u izmeničnu poštu i neće biti problema.
 
Pretpostavljam da će biti takav ishod. Ipak bih probao, jer na vrednost diskova 40Eur treba da platim carinu 30Eur. Moj slučaj je specifičnam, jer pretpostavljam da su u ukupan iznos uzeli i poštarinu za koju se prodavac za..bo pa platio veću cenu pa je sve ukupno tako izašlo preko 70Eur.
Da li si prigovor slao regularnom poštom ili ima neki e-mail, tipa korisnička podrška na koji pošaljem dokumentaciju ? Kolika je taksa ?
A možda bi bilo dobro i za neke buduće probleme sa carionom, da opišemo tačno šta-i-kako raditi, jer ovim prećutkivanjem i dizanjem ruku od svega dajemo za pravo barabama da nas kradu.
Ja sam jednom imao slican slucaj, naplatili su mi i carinu i pdv umesto samo pdv i pritom su racunali neku vecu vrednost pa sam se zalio i realno samo izgubio vreme. Zalbu sam predao u posti u kojoj sam trebao da preuzmem paket, taksa je oko 500 din i to je nepovratno. Cekao oko mesec dana da se zavrsi taj postupak i na kraju sam za neku sitnu razliku cekao vise od mesec dana da preuzmem paket.
 
Pretpostavljam da će biti takav ishod. Ipak bih probao, jer na vrednost diskova 40Eur treba da platim carinu 30Eur. Moj slučaj je specifičnam, jer pretpostavljam da su u ukupan iznos uzeli i poštarinu za koju se prodavac za..bo pa platio veću cenu pa je sve ukupno tako izašlo preko 70Eur.
Da li si prigovor slao regularnom poštom ili ima neki e-mail, tipa korisnička podrška na koji pošaljem dokumentaciju ? Kolika je taksa ?
A možda bi bilo dobro i za neke buduće probleme sa carionom, da opišemo tačno šta-i-kako raditi, jer ovim prećutkivanjem i dizanjem ruku od svega dajemo za pravo barabama da nas kradu.
Zalbu predjaes pismeno u posti gde ti je paket, paket ostaje kod njih, odmah predajes sve dokaze koje imas.

pri tome nemas uvid u sadrzaj paketa, posta vraca paket carini.

taksa je bila 500 dinara pre 3 godine, i nepovratna je bez obzira na rezultat.
Ne bi se iznenadio da je i to poskupelo.

Posle toga ostaje da cekas par nedelja da oni sami odluce da li su u pravu, i na kraju i pored svega mogu da odluce da ipak moras da platis koliko su odredili i da odbace zalbu i preporuce da se ponovo zalis ako platis taksu, ali tada su ti vec izrasle magarece usi.

besmislen sistem u kome nikako pozitivan ne mozes da budes cak i ako donesu odluku u tvoju korist.
 
Zalbu predjaes pismeno u posti gde ti je paket, paket ostaje kod njih, odmah predajes sve dokaze koje imas.

pri tome nemas uvid u sadrzaj paketa, posta vraca paket carini.

taksa je bila 500 dinara pre 3 godine, i nepovratna je bez obzira na rezultat.
Ne bi se iznenadio da je i to poskupelo.

Posle toga ostaje da cekas par nedelja da oni sami odluce da li su u pravu, i na kraju i pored svega mogu da odluce da ipak moras da platis koliko su odredili i da odbace zalbu i preporuce da se ponovo zalis ako platis taksu, ali tada su ti vec izrasle magarece usi.

besmislen sistem u kome nikako pozitivan ne mozes da budes cak i ako donesu odluku u tvoju korist.
Baš tako, besmislen sistem ... opsovaću u sebi par puta i podići paket.
 
Ukoliko smatraš da nisu realno procenili vrednost pošiljke sa zahtevom i pratećom dokumentacijom obrati se Carinarnici u kojoj je roba ocarinjena najkasnije 5 dana od dana kada si odbio prijem pošiljke.
Da nas ne bi "krali" lepo pošaljemo carini potvrdu o plaćanju kad pošiljka stigne u izmeničnu poštu i neće biti problema.
"krađa" ... eto, izletelo mi, ne znam šta mi bi, kad se stvarno ne susrećemo sa time svakodnevno !!!
 
Meni je danas stigla u Srbiju posiljka koja je 22.11. prispela u DE-DENEUB.
Takodje danas moj paket stigao konacno u Srbiju.
Ja sam kupio uredjaj sa EBay-a od fizickog lica, zamolio sam ga da odstampa sve dokaze o placanju.
Ne znam da li ce to uzeti u obzir.
Znaci ne postoji mogucnost da se posalju svi dokazi carini pre carinjenja??
 
Potrebna mi je pomoć oko žalbe na carinsku deklaraciju, tj. ne slažem se sa iznosom robe koja se carini. Na ebay sam kupio muzičke diskove u vrednosti od 40eur+transport 14Eur što je ukupno koštalo dakle 54eur, platio preko paypal. Na carinskoj deklaraciji koju sam video u pošti, piše vrednost robe 76,20eur jer je, pretpostavljam, prodavac platio više za poštarinu. Imam račun sa ebay i paypal, i izveštaj iz banke da sam zaista platio nižu vrednost.
Sve u svemu, pitanje je kome i u kom formatu pišem i šaljem zahtev za ponovnom procenom, tj na koju adresu šaljem. Da li samo predam u pošti sve papire ili ... Koja je uopšte procedura ? I da li da podižem paket uopšte, jer ga nisam još uvek uzeo ?
Carina se plaća na ukupnu vrednost (roba+poštarina). Ako je ta vrednost iznad 50 evra, kao kod tebe, plaćaju se i carina i pdv. Ako je ispod 50 evra plaća se "samo" pdv.

Kako je tvoja realna carinska osnovica 54e, svakako podleže i carini i pdv-u. Ako su procenili na 76e, realno si ostao kratak nekih 7 evra. Što ne pravi neku značajnu razliku vrednu žalbe, pogotovo ako se uzme u obzir taksa od 500rsd. Što bi značilo i da ti prihvate prigovor izvukao bi 350 dinara.

Da je neka ozbiljna suma imalo bi smisla, ovako ne. Pogotovo kad se uzme u obzir da se češće dešava da potcene robu, ili da je puste i bez pdv-a, nego da je precene, tako da se sve to izniveliše.

A teranje inata i pravde ih ne bi dotaklo, samo bi ga terao sebi. Oni imaju fiksno radno vreme, pauze, praznike, neće im nikakvu muku zadati da ga procene ponovo. Samo će neki naredni paket sačekati malo duže na procenu.
 
@dennydjs pošalješ im dokaz o plaćanju i navedeš broj pošiljke na koju se odnosi. Moglo je i da se traži prisustvovanje postupku carinjenja (otvaraju pošiljku pred tobom), po novom ne znam da li postoji ta mogućnost jer mi to nije zanimljivo, nisam baš zainteresovan da se pojavljujem tamo :D.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno