Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav,

Imam pitanje, i "procesljao" sam temu, ali je bas ogromna da bih sve procitao, pa ako je neko raspolozen da mi objasni...

Koja bi bila procedura ako zelim da porucim vecu kolicinu proizvoda sa Alibabe?
Tipa, 100-200 kom nekog proizvoda sa cenom od nekoliko stotina eura. Kasnije mozda i vece kolicine/vrednosti.
Naravno, placa se carina za to. I koliko sam procitao, morao bih imati otvorenu firmu za tako nesto.
Ali koji tip firme je najbolji (citaj: najjednostavniji) za tako nesto?
Takodje, spedicija... Da li mogu da se konsultujem sa bilo kime, ili postoje spedicije koje bas rade uvoz iz Kine?

Izvinjavam se ako su pitanja glupa, ali bas nemam iskustva u ovome, i voleo bih ako je neko raspolozen da mi malo detaljnije objasni.

Hvala unapred
Mislim da nemaš prava kao fizičko lice da uvezeš od 10 jedinica neke robe. Moraš kao firma. E sad koja firma...kako...to moraš da upitaš neku knjigovodstvenu agenciju
 
@Aleksandar_82
Fizička lica imaju pravo uvoza u količini samo za sopstvene potrebe ili potrebe domaćinstva.
Pravna lica uvoze i postupak carinjenja je drugačiji i može biti potreba za raznoraznim sertifikatima (plaćaju se naravno) u zavisnosti od vrste ili namene robe. Da li se registrovati kao preduzetnik paušalac, preduzetnik knjigaš ili DOO zavisi koja je namena proizvoda (potrošni materijal, rezervni deo ili je za dalju prodaju) te udri po konsultacijama sa nekim knjigovodjom i nekim špediterom koji će ti objasniti i moguće dodatne troškove pa se sabiraj ili ćeš se istog trenutka oduzeti.
 
Pozdrav svima,

Jel moze neko da mi kaze da li i dalje radi ona fora da trgovac koji mi salje robu (iz USA) koju porucujem preko neta napise na paketu neku cenu ispod 50e i da se tako zaobidje carinjenje?

Realna cena robe koju bih porucio je negde oko 150e-200e.
 
da, samo ne mora da znaci da ce proci, zavisi od carinika koji pregleda taj paket.

moze recimo da pogleda na internetu i vidi da to vredi 450$ i carini na taj iznos
 
da, samo ne mora da znaci da ce proci, zavisi od carinika koji pregleda taj paket.

moze recimo da pogleda na internetu i vidi da to vredi 450$ i carini na taj iznos
Znaci u tom slucaju da se izbegne kockanje bi bilo najbolje da trgovac stavi realne cene?

Ili cak da budu preko 50e (da smanji sansu da carinik otvara), a opet manje od realne cene?

A isto tako posto bi roba bila po Black Friday cenama - da li ima smisla da isto to stoji na paketu kako "bi opravdalo'' nizu cenu (pa i ispod 50e) i smanjilo sansu otvaranja posiljke?

Pokusavam da shvatim kako carinjenje kod nas zapravo funkcionise i koje su realne fore da se neke stvari eskiviraju kolko-tolko😅
 
najbolje je da se stavi faktura sa pravim cenama, zvanicni dokument i miran si, znas koliko treba da platis. ukoliko je nesto polovno, moze da stavi da je gift i vrednost neka, recimo 40$ i najcesce prodje tako ako je iz USA, ali opet nije pravilo.

takodje sto se tice bf discount, meni su iz Cargo YU (predstavik za fedex) odgovorili da se uvek kod carinjenja gleda cena bez discount
 
Moram da pohvalim carinu u Beogradskom terminalu u Ugrinovackoj ulici. Od svih terminala i speditera i svih ostalih preko kojih sam kupovao i uvozio robu ovi zu najbolji. Stigao paket iz Nemacke. Ogromna kutija. Nemci posteno napravili dobre fakture i istakli cene jasno i transport . Nasi cak nisu ni otvarali kutiju. Posteno su zaracunali sve sa faktura i naplatili na osnovu toga. Ni cent vise od onoga sto bi trebalo. Predmete sam kupio sa popustima i kodovima i sve je uvazeno prema tome.
 
Po novom vrednost pošiljke je ukupno plaćena vrednost (roba+poštarina ili ti roba sa svim troškovima do mesta carinjenja) na koju ide PDV ako je vrednost do 50e odnosno PDV+carina ako je vrednost preko 50e tako da više ne boli glava sa kombinacijama da li će računati poštarinu ili ne. Za sve komercijalne pošiljke se radi izvozna deklaracija gde prodavac svojoj carini prilaže fakturu (trebalo bi dve istovetne, jedna njihovoj carini i jedna za kupca) a to šta će pisati na koverti ili paketu ništa ne znači, koverta dodje kao taraba može da se piše svašta. Vrednost na koverti jedino znači pošti ako je u pitanju vrednosna pošiljka. Sa registrovanim pošiljkama su već počeli tako da rade dok za neregistrovane ne znam ali mi smrdi da će i njih globiti da bi se stalo na put nestanku pošiljki, najlakše je zaduži te država za davanja i onda se zna put pošiljke.
Izgleda da se i u Kini nešta dogadja vezano za fakture odnosno izvozno carinjenje jer mi stoje pošiljke pristigle u HUB izmedju 19. i 22. i nema mrdanja.
Koliko mi se čini po novom zakonu carini se na vrednost ukupnog plaćanja a da više ne važi vrednost bez diskaunta.
 
Poslednja izmena:
Po novom vrednost pošiljke je ukupno plaćena vrednost (roba+poštarina ili ti roba sa svim troškovima do mesta carinjenja) na koju ide PDV ako je vrednost do 50e odnosno PDV+carina ako je vrednost preko 50e tako da više ne boli glava sa kombinacijama da li će računati poštarinu ili ne.
Ne svidja mi se to "po novom" jer je nepovoljnih po nas...
Ali opet nisam ni skroz siguran da to tako radi, za dve tri kineske pošiljke jesu računali sa sve postarinom, i naplatili pdv pošto je bilo ispod 50e, ali recimo stigao je paket sa DHL-m od 48e + 30e poštarina i naplatili su samo pdv na 48e... dakle koliko kapiram po "starom"...
Meni se sve čini da oni kad vide račun za koju se brojku prvo uhvate tako naplate, jer negde se napise poštarina, negde odvoje, negde saberu, pa koja cifra carinik u brzini zapadne za oko tako carini...
 
@dEXE
Carinski zakon tako kaže a što se tiče DHL ne mogu da komentarišem, njihov zastupnik ti radi špediciju :D.
 
@dEXE
I ja očekujem neke vrednije pošiljke ali nisam mislio da će sad početi da globe po "novom" jer je bilo reči da će početi uhodavanje od novembra.
Moj komentar je bio da znamo šta sve možemo da očekujemo kao krajnju cifru prilikom kupovine pa da se ili sabiramo ili oduzmemo.
 
Ima li neki email carine gde bih postavio neka pitanja u vezi carinjenja?
Na paket od 36eura ukupne vrednosti sam doplatio još 1200 dinara a nije mi jasno zašto
 
dobijes onaj papir, zalepljen na paket, gde pise po stavkama sta je koliko naplaceno
 
Desilo se slicno i meni pre neki dan, oni procenili paket na 4300 dinara, naplatili PDV i pregled 1050 dinara, nalepili na paket da je ocarinjen a nije naplaceno 10% carine.
Nisam uspeo da shvatim kako rade, jer po pravilima ne bi trebalo da se plati nista osim pregleda ako je ispod 50e
 
pdv se placa na sve, cim otvore. najcesce na male pakete ne naplacuju nista, ne otvaraju, samo proslede postama, da ubrzaju shipping
 
Procitaj pravila opet, PDV placas i da vredi 1 dinar ako paket ode na carinjenje.

PDV 20% + Carina na sve to od jos 10% ide na 50e+.

Pecat OCARINJEN ne znaci i da ti je naplacena carina.
 
Desilo se slicno i meni pre neki dan, oni procenili paket na 4300 dinara, naplatili PDV i pregled 1050 dinara, nalepili na paket da je ocarinjen a nije naplaceno 10% carine.
Nisam uspeo da shvatim kako rade, jer po pravilima ne bi trebalo da se plati nista osim pregleda ako je ispod 50e
Kao sto rece i kolega @Lanikor , cak i kada naplate samo otvaranje i PDV, stavice stambilj "OCARINJENO", jer ne postoji "OPEDEVLJENO"...smesno zvuci ali je tako :)
 
Ima li neki email carine gde bih postavio neka pitanja u vezi carinjenja?
Na paket od 36eura ukupne vrednosti sam doplatio još 1200 dinara a nije mi jasno zašto
Što illidan napisa dobio si obračun gde su upisane sve stavke sa upisanom vrednošću (carinska osnovica) koja je korišćena u obračunu.
Teško da će ti razjašnjavati kako se carini odnosno Carinski zakon, smatra se da si upoznat sa propisima čim uvoziš nešta bez obzira da li unosiš u zemlju ili je online kupovina. Prihvatanjem pošiljke prihvatio si i postupak carinjenja, da nisi saglasan sa carinom mogao si da ne prihvatiš pošiljku uz napomenu poštaru da ili nisi saglasan sa obračunom i ulažeš žalbu i pošiljka se vraća carini i imaš rok u kom moraš da uložiš žalbu ili ne prihvataš pošiljku (odričeš se pošiljke).
 
Procitaj pravila opet, PDV placas i da vredi 1 dinar ako paket ode na carinjenje.

PDV 20% + Carina na sve to od jos 10% ide na 50e+.

Pecat OCARINJEN ne znaci i da ti je naplacena carina.
Zahvaljujem na pojasnjenju, iskreno nisam mnogo ni citao pravila, znam okvirno godinama unazad, da ne kazem decenijama, da se ne placa ispod 50e nista osim sitno nesto ali izgleda da sam bio u krivu :D

Medjutim ima tu jedan problem, par dana kasnije nakon tog paketa stigao neki drugi paket, bio je na carini, pise da je oslobodjeno od carinjenja, vrednost 30e, fakture sve full, naplaceno 100 dinara (u posti zena rece da je to carinski pregled dazbina), znaci da ne placam ipak PDV svaki put kad ode na carinu, jedino ako ja opet nisam nesto razumeo, preterano je sve to komplikovano , kao i sve kod nas :ROFLMAO:
 
Placas kako cariniku dune uglavnom.

Mnogo cesce ces da platis manje nego sto treba u proseku.
 
1. Postoji nešto što se zove zakon o carinskom postupku i u njemu je sve objašnjeno, pa ga je dobro znati da bi se znalo koliko će MOŽDA/VEROVATNO/NAJVEROVATNIJE/SIGURNO da se plati.
2. Postoji nešto što se zove državni organ carine u Srbiji, za koga ti je potrebna kristalna kugla.
 
U celoj toj priči je pitanje kakva je prateća dokumentacija uz pošiljku. da li je PDV, porez, TAX VAT ili kako se već u kojoj zemlji zove ta globa prikazana, verujem ako je prikazana posebno da onda prolazi kod nas bez dodatnih troškova (normalno ako je vrednost do 50e). U zadnjih par meseci nisam imao nikakvih dodatnih troškova a kupovano je u zvaničnim prodavnicama, čekam i neke stvari od 11.11. pa ću videti a vrednosti su bile od 20-40e. Ranije pošiljke mi nisu merodavne jer je prolazilo kako je prolazilo.
Ima i neka zanimljiva stvar kada se dobija poruka za potvrdu adrese da li ste primetili razliku u ceni jer se prvo pojavljuje šta je naručeno sa cenom (koja je niža od plaćene) pa tek onda ide adresa za potvrdu.
Nije carina naivne, teško da bi se neko igrao sa 50e a da pukne za posao.
 
Danas mi stigao paket iz Francuske placen 26 evra sa 3 proizvoda i postarina 7,5 evra nesto preko 33 evra, sve regularno sa racunom koliko kosta svaki pojedinacno i koliko postarina, zalepljeno za kutiju. Neki lik sa carine mi naplacuje pdv na sumu sa postarinom 33,7 evra, ukupno 789 dinara. Ranije su naplacivali pdv samo na proizvode. Da li su poceli da naplacuju pdv i na postarinu. BTW ovo je duplo oporezivanje jer sam na tom francuskom sajtu vec platio pdv uracunat u cenu proizvoda, nije skinut kao na jednom nemackom sajtu.
 
Kome si platio pdv tamo? Srbiji? Ciji je to problem sto nije skinut pdv? Posalji Srbiji zahtev za povracaj pdva posto ocigledno se to ne radi vise u zemlji u kojoj se kupuje proizvod...
 
U fakturi izgleda nije odvojen porez već data cena sa uračunatim porezom a vrednost pošiljke je cena+poštarina i sve to zajedno ulazi u carinsku osnovicu.
 
Kome si platio pdv tamo? Srbiji? Ciji je to problem sto nije skinut pdv? Posalji Srbiji zahtev za povracaj pdva posto ocigledno se to ne radi vise u zemlji u kojoj se kupuje proizvod...
Pa toj francuskoj firmi, a oni su u EU. Kupovao sam od njih ranije pre 3-4 godine i cene kad ubacim adresu se smanje za oko 20%, ista situacija i sa nemackim sajtovima. Sada naplacuju punu cenu sa pdv sto znaci da ima neki dogovor sa Srbijom da naplacuju pdv kod njih. Naravno ove bas briga i deru pdv, pa cak i na postarinu sto je najveca besmislica. Nije to Balkan pa da oni ad hoc odjednom krenu da prodaju sa ugradjenim pdv za Srbiju bez nekog postignutog dogovora, u fazonu moze nam se
 
Poslednja izmena:
Pa toj francuskoj firmi, a oni su u EU. Kupovao sam od njih ranije pre 3-4 godine i cene kad ubacim adresu se smanje za oko 20%, ista situacija i sa nemackim sajtovima. Sada naplacuju punu cenu sa pdv sto znaci da ima neki dogovor sa Srbijom da naplacuju pdv kod njih. Naravno ove bas briga i deru pdv, pa cak i na postarinu sto je najveca besmislica.
To trebas proveriti sa tom firmom oko povrata pdv-a, ako se uopste bave time, a carine ukupnu cenu sa postarinom koja pise na fakturi, meni nikada nisu carinili samo proizvod.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno