Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Mali Mrav Ma, razumemo se. Nego za ovaj konkretan slučaj pojavila se sumnja za fakturu u odnosu na robu i odlučili su da dopune praznu kasu...Može im se.

Nego, vidim stalna slična nespecifična pitanja...
Radi nedoumica oko internet kupovine koje ovde članovi stalno iznose, a radi se o tome da li se za nešto kupljeno na taj način naplaćuje dodatno šta od poreza, carina i zašto?
Zato nije na odmet podsetiti, iako sam napisao pre par postova konkretne odgovore na to, trebali bi znati da za sve pošiljke koje se dostavljaju poštom iz inostranstva od pravnog lica, da se po zakonu na sve plaća PDV, pa makar to koštalo 0,01$. Dodatno, carina ide preko 50€ vrednosti pošiljke.
Konkretno oko PDV-a, verujem da se mnogi sećaju kada su pre koju godinu poslali dopis da se doslovno primenjuje naplata PDV-a, baš negde u ovo doba oko nove godine, pa su gomile pošiljaka stajale i stajale na carini da dođu na red.

@markomix FedEx meni nikada nije naplatio špediciju, čak i u carinskom postupku. Ako ti carinici ne udare pečat "Ne podleže carinskom pregledu" i ne dođe ti nikakav trošak pa se dodatno obraduješ za poklon, najgore što može da se desi je da ti naplate 20% PDV-a na vrednost pošiljke

@Gadjan Sve ide na carinu. E, sad da li će primeniti propise i naplatiti dažbine verovatno zavisi od broja nagomilanih pošiljki i njenog gabarita. Znači fifti-fifti...
Iz mog iskustva za pošiljke iz EU od pravnih lica smatraju ispravnim ono što piše na samoj nalepnici na pošiljci, pa opet je fifti-fifti. Mada od nekih poznatih pravnih lica (trgovina) naplate mi redovno šta me kači.
Za fizička lica koja šalju, recimo sa ebay-a, otvore pa provere. E, sad za 70€(nenavedenih) može proći neki manji i lakši paket. Meni su prolazili i veći i skuplji, al to je verovatno sled nekih okolonosti koje se dese kod njih (obično nagomilane pošiljke koje stoje po 20+ dana )
Najbolje ti je da sračunaš koliko bi te koštale dodatne dažbine pre nego što naručiš,uporediš sa istim proizvodom ako ima ovde. Ato ti je tako isplativije, a može biti, svejedno ti je ako primene zakonska pravila. Ako ne primene i prođe free, onda se razveseliš i počneš razmišljati šta sledeće naručiti... :)
 
Poslednja izmena:
@illidan nisi u pravu. 57$ je manje od 47€, pa se poštarina ne uzima u obzir

Sa sajta carine i potvrđeno puno puta u praksi



U našoj najčešćoj praksi "internet kupac kupuje od stranog prodavca" to znači sledeće - da pošiljka kupljena od prodavca koji je iz inostranstva šalje poštom, bilo kojom, ako je vrednosti do 50€ plaća se samo PDV 20% na vrednost pošiljke (bez poštarine)
Ako je vrednosti iznad 50€ onda podleže i carini 10% na ukupnu vrednost pošiljke+poštarina i PDV-u na sve to 20% u ubrzanom carinskom postupku. U redovnom postupku može carina biti i manja od 10% za određenu robu ili pak veća, ali sve to zahteva i špediterske usluge.

Primeri kupovine robe koju vam šalju poštom iz inostranstva :

za manje od 50€
Ako je vrednost pošiljke recimo 45€ i poštarina recimo 10€ platiće se samo PDV od 20% na vrednost pošiljke
45*0,2= 9 evra u dinarskoj protivrednosti za PDV
+ 145 din. (to je pošti za podnošenje na carinski pregled tj.što poštanski službenik otvori i zatvori pošiljku pred carinicima)
Ukupno: 9€+145din


za više od 50€
ubrzan carinski postupak (najčešči za internet kupovinu)
Ako je vrednost pošiljke recimo 55€ i poštarina recimo 10€ platiće se carina od 10%(jedinstvena carinska stopa) na vr.pošiljke+poštarina pa još PDV od 20% na prethodno dobijen iznos
(55+10)*0,1= 6,5 evra u dinarskoj protivrednosti za carinu
(55+10+6,5)*0,2= 14,3 evra u dinarskoj protivrednosti za PDV
+ 145 din.[/B] (za podnošenje na carinski pregled )
Ukupno: 20,8€+145din

ili jednostvanija formula: (vr.pošilke+poštarina)*0,32=nešto € u dinarskoj protivrednosti + 145din

redovan carinski postupak - obično kada je kurir brza pošta; ili sami tražite da ide u redovnu proceduru carinjenja. Za to je potreban špediter.
Postupak je isti kao i u prethodnom primeru s tim što carina nije na sve (jedinstvena carinska stopa) 10% nego se carini prema tarifama utvrđenim Zakonom ocarinskoj tarifi (na njihovom sajtu pronaći) tj. svaka vrsta robe ima svoju posebnu tarifu.
Na sve to ukupno opet ide dodatnih 20% PDV-a.
Dodatni trošak je i cena špediterske usluge.

Nadam se da je sada jasnije šta se dešava ako odluče da primene pravila na vašu pošiljku.
da, izvini, pogresio sam
 
illidan,ma sve je u redu. Ovaj slučaj odstupa od neke dosadašnje prakse sitnijih pošiljaka, pa i treba pojasniti čoveku da imaju uvek osnov za naplatu.

A malo da se pojasni i drugima koji ne čitaju FAQ u prvom postu.
 
Rekao bih da si u situaciji kao i ja za prethodnu pošiljku. Više o tome imaš odavde: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=6241018

Porudžbina sa iHerb-a, bez obzira na fakturu oni procenili da je više i to je to. Bez obzira što su tražili i dobili dokaze koji se slažu sa fakturom (i sa sajta i od banke), a popust standardni od 10% i na neke proizvode dodatnih 5% (kada uzmeš 2 proizvoda).
Meni greškom isporučili paket DHL i nisu tražili da platim, već me posle zvali što sam naravno odbio, jer sam paket preuzeo i izgubio mogućnost i žalbe i odbijanja paketa. Naravno, dodata i bezobrazbo velika špedicija.
Posle nekoliko meseci mi je od carine stiglo rešenje o prinudnoj naplati duga. Uglavnom, taj PDV i carinu sam platio (kao i kamatu od ~45 dinara za ta 3-4 meseca), ali špediciju nisam.
 
Poslednja izmena:
Pokrenut carinski postupak ne može biti zaustavljen i kada se carinjenje okonča postajete carinski dužnik do izmirenja obaveza.
Ukoliko obaveze ne izmirite u predviđenom roku Carinski ograni pokreću postupak prinudne naplate.

Deslio se i meni isto, doduše sa redovnom poštom,poštar doneo i nije naplatio ništa. Greška lokalne pošte u njihovom prekucavanju naloga. A posle tri meseca me kontaktirali za zaduženje pre slanja rešenja o prinudnoj naplati. Zaduženje je na moje ime na carinskom listu, a ti znaš da ih briga da li je ko kriv...
 
Poslednja izmena:
Kako carina određuje vrednost pošiljke ukoliko mi paket šalje fizičko lice iz inostranstva? Bas stranac da mi pošalje, ne neki naš [emoji1787]
 
Предвиђено је ослобођење од плаћања увозних дажбина на:
•пошиљке мале вредности послате од стране физичког лица другом физичком лиaу, које нису комерцијалне природе и за које нема обавезе плаћања, у укупној вредности до 70 евра. Ове пошиљке су ослобођене плаћања и царинских дажбина и ПДВ-а.
Ovo se u praksi više odnosi na naše ljude, smatajući ih mogućom rodbinom.
Ali na strana fizička lica ipak uglavnom gledaju kao na prodavce (npr. isto kao što ti fizička lica šalju sa ebay-a, alieksperess-a i sl. bez faktura kao "gift", a tih stranih fizičkih lica koji nama šalju poklone je previše... )
Ako nema fakturu, procena pošiljke se vrši upoređujući sa istim proizvodom kod nas ili sličnim što nađu (mogu i na internetu).

A kako i koliko se obračunava imaš odgovor u 4-tom postu iznad.
 
Poslednja izmena:
Au ala bi imali prijatelja iz Kine na milione :D a i onako smo braća. Može da pošalje i stranac ali ono za ličnu upotrebu (šal, duks i sl.) ali čini mi se da mora da pokaže račun da je kupio prilikom popunjavanja CP23 jer mora da se upiše vrednost pošiljke. Na slanje poklona iz Kine zaboravite. Na zapadu je odavno ovo što se dešava kod nas u skorije vreme, oporezuje se svaka uplata na lični račun.
Inače na zapadu je veliki problem ako rade preko poslovnog računa, kako knjižiti priliv novca za uplatu iz inostranstva a nema nigde izvozne deklaracije. Otprilike to i sad postaje problem kod nas za paušalce, te šalje kao pravno lice te kao fizičko lice.
 
Poslednja izmena:
Ovo se u praksi više odnosi na naše ljude, smatajući ih mogućom rodbinom.
A u praksi da li je stvarno tako ili i tu ide od raspoloženja carinika? Znači pošalje rođak iz evropske unije gadget u kutiji neraspakovan sa priloženim računom (50 evra) i prolazi sigurno bez poreza i carine?
 
I praksa je takva, naša carina ne može da pobije vrednost pošiljke ali je razlika da li je stigla pošiljka ili stižu pošiljke redovno. Pišem iz iskustva a pročitaš ponovo moj predhodni komentar a ja ne dobijam od rodjaka.
Napisao sam za ličnu upotrebu a da li može nešta da se upotrebi kao sredstvo za sticanje dobiti je procena.
A šta prolazi bez poreza?
 
Poslednja izmena:
Fino ako je tako. Ovde je u pitanju tehno gadget, nesumnjivo za ličnu upotrebu.

ali je razlika da li je stigla pošiljka ili stižu pošiljke redovno. Pišem iz iskustva a pročitaš ponovo moj predhodni komentar a ja ne dobijam od rodjaka.
Ovo nisam razumeo.
 
Sviđa mi se Teclast P10HD tablet na banggood, trenutno je 109 dolara. Dodao bih na to i express shiping od 22 dolara. A ovde nigde ne mogu da nađem taj tablet u prodaji Da li se po vama ovo isplati uzimati zbog naše carine ili imate neki savet gde ovako nešto može da se kupi kod nas ?

Bengud ima i opciju "tariff insurance", plaćaš prilikom čeka outa ako hoćeš a ideja je da se zaštitiš od carine, zadnji put sam uzeo ovo (s obzirom da je bilo oko 40 centi, ako se ne varam) ali mi nisu naplatili carinu (ni pdv) pa nisam mogao da testiram da li zaista refundiraju te troškove. Elem ako ipak odlučiš da uzmeš tablet plati obavezno i taj tarif insurance pa ćeš da testiraš kako radi jer treba imati puuuuuno sreće da ne naplate PDV (i carinu).

Kako carina određuje vrednost pošiljke ukoliko mi paket šalje fizičko lice iz inostranstva? Bas stranac da mi pošalje, ne neki naš [emoji1787]

"Eci peci pec" sistem.
 
Jel može neko da mi kaže o čemu je ovde reč. Ili je vreme da tražim novac nazad? 53 dana je prošlo do danas 10.01.21.Neki M2 PSIE adapter je u pitanju plaćen 4,9 dolara. Dosta sam stvari naručio i posle ovog. Sve je stiglo sem ovog. .
f601c69e2e5f134def884adc8ee8b254.jpg


Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
I ja imam 2 paketa preko te LV poste, pa sam odavno odustao. Prodavac kaze da sacekam... ako je tacan ovaj tracking ovo je odavno kod nas. Nije preporucena posiljka i nigde se ne evidentira, pa mogu da je ukradu

873107dc1cc75983c8512165afe7ffe8.png


bea6aab03a42d87fba8f0fe0078b0f83.png
 
Ja sam cekao najduze 120 dana, tacno na 120ti dan je posiljka stigla. Inace od 23 posiljke , 22 mi idu preko LV i neke su stigle za tacno mesec dana, neke za 2 meseca. Nema pravila

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Evo i moga iskustva. Poručio sa Iherba neke vitamine. 6. januara. Nešto više od 49 Evra. Šiping (DHL) oko 8 Evra. Dakle platio sa karticom 57 Evra. Popust je inače bio 16,5 Evra (koristio kod za prvu kupovinu od 25%). Paket je na kućnoj adresi sutra do 13h :smash:
 
Jel može neko da mi kaže o čemu je ovde reč. Ili je vreme da tražim novac nazad? 53 dana je prošlo do danas 10.01.21.Neki M2 PSIE adapter je u pitanju plaćen 4,9 dolara. Dosta sam stvari naručio i posle ovog. Sve je stiglo sem ovog. .
f601c69e2e5f134def884adc8ee8b254.jpg


Послато са MI 8 помоћу Тапатока
Evo da javim stiglo je ipak danas posle tačno 55 dana. Da napomenem u poslednjih 3-4 meseca naručio sam oko 15 paketa kojekakve sitnice, sve free shiping i sve mi je stiglo.

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Danas stigao paket, naručen 30.10, do 120 dana cekam :D

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Paket koji sam poručio 27.07. stigao 25.12. Rekord?[emoji2]

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Au, a ja još kukam za 55 dana. Treba da pevam [emoji1]

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Definitivno rekord, strašno :D

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Meni je juče stigao neregistrovani LV naručen 25.06.2020.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Koliko dugo vam paketi čuče na carini?
Meni jedan iz UK stigao 24.12., i dalje se kiseli.
 
Pozdrav, zvali su me sa carine da im dostavim fakturu , paket je iz Kine. Kakva je tu procedura i sta tacno treba da dostavim,posto je se prekinuo razgovor u momentu kada su me zvali,posle toga se nisu javili. Zvao sam ih non stop ali bez uspeha. Hvala!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, zvali su me sa carine da im dostavim fakturu , paket je iz Kine. Kakva je tu procedura i sta tacno treba da dostavim,posto je se prekinuo razgovor u momentu kada su me zvali,posle toga se nisu javili. Zvao sam ih non stop ali bez uspeha. Hvala!

Ako ti sajt sa kog si kupio daje mogućnost da skineš fakturu u PDF formatu pošalji im to (na koji email šalješ zavisi od toga preko koje carine idu paketi za tebe a to zavisi od tvoje adrese stanovanja, imaš carinu Novi Sad, Beograd i Niš, možda još neka, nisam siguran. Email nađeš na sajtu carine ili guglaš a za BG je na prvoj stranici ove teme).
Ako nemaš mogućnost snimanja fakture napravi skrinšot gde se vidi plaćanje, recimo Order details stranica, gde se vidi kad si kupio, šta i pošto.
Uz to možeš da im pošalješ i izvod tog plaćanja iz banke ili skrinšot istog.

Samo hoće da provere koliko si pratio to što ti je stiglo.

PS nemoj da zaboraviš da u mailu navedeš za koju pošiljku šalješ podatke.
 
Imam paket koji je dospeo preko DHLa total vrednost paketa sa postarinom je 48e koliko je i placena , dakle ispod vrednosti za carinjenje je, medjutim na fakturi pise sub total vrednost od 70e od koje je oduzet kupon u vrednosti 30evra jer je u pitanju poklon, tako da je krajnja vrednost paketa 48evra.

Dhl trazi usluge spedicije carine i pdva, da li takav paket podleze carinjenju, bez obzira na krajnju vrednost fakture od 48e?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Zavisi kako su sročili fakturu. Ako na njoj tačno piše da je roba plaćena 48€ onda ne bi trebalo da ide na carinjenje.
 
Pozdrav, jel narucivao možda neko preko alija ili alibabe dijagnostiku za auto lexia3? Zanima me ako je je neko narucivao koliko su ga rebnuli.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Naručivali su neki moji poznanici ranije, ništa dodatno nije plaćeno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno