Odricanje odgovornosti: Svo pisanje ovde je moje lično tumačenje predočenih propisa i audio/video zapisa i ne mora da bude tačno niti obavezujuće. Nisam odgovoran za bilo kakve posledice proistekle iz pozivanja na, navodjenja ovog teksta, u celosti ili delovima ili ikakve njegove druge primene. Sve radite na svoju ruku i odgovornost.
Ovaj tekst je zamišljen da bude osnovna smernica i odgovor na vrlo česta pitanja na forumu koliko se čega naplaćuje prilikom dobijanja pošiljki iz inostranstva, ali nikako nije i ne može da bude generalan odgovor primenljiv u svakom slučaju i situaciji, iako teži da to bude. Teorija o nametima prilikom uvoza je toliko široka i na trenutke vrlo detaljna da je uzaludan posao pokušati prepričavanje te materije u za forum pogodnom obliku. Praksa dodatno komplikuje stvari. Zato će ovaj tekst da se pozabavi teorijskom stranom, to jest kako bi sa (pod)zakonske strane trebalo sve da izgleda, i sa aspekta koji interesuje posetioce ovog foruma.
Tabela ispod prikazuje formule po kojim se računaju nameti pri prijemu pošiljki putem uobičajene pošte i carinjenju skraćenim postupkom gde se primenjuje Jedinstvena carinska stopa.
•
VR – vrednost robe. Može da bude prihvaćena cena navedena uz pošiljku, a može i carinik da izračuna novu vrednost, ako smatra da priložena nije istinita. Sajtovi uglavnom odmah po slanju naplate
VR, tako da u ovoj tabeli služi za izračunavanje potrebnih nameta, ne i za plaćanje prilikom preuzimanja pošiljke.
•
P – troškovi slanja iliti poštarina, u ovom slučaju samo za pošiljke koje pristižu standardnom poštom. Sajtovi po pravilu naplate
P zajedno sa
VR, tako da u ovoj tabeli služi za izračunavanje potrebnih nameta, ne i za plaćanje prilikom preuzimanja pošiljke.
•
C – iznos jedinstvene carinske stope od 10 % na
VR ili na (
VR +
P) zavisno od tipa pošiljke, tipa pošaljioca i VR. Važi samo za tzv. skraćeni postupak carinjenja, kada pošiljka stiže preko standardne pošte. U ovu veličinu mogu da udju i druge dažbine, kao što su akcize, i da to ispadne i više od 10%, zavisno od vrste i količine robe u pošiljci.
•
PDV – stopa poreza na dodatu vrednost od 8 ili 20% na
VR, (
VR +
P) ili {(VR +
P) +
C} zavisno od tipa pošiljke, tipa pošaljioca i
VR (računari i komponente, knjige se oporezuju sa 8% itd.).
• O – ostali sitniji troškovi fiksnih iznosa, npr. carinska kontrola pošiljke. Član 21 Carinskog zakona kaže:
Carinski organ ne naplaćuje naknadu za obavljanje carinske kontrole, kao i u ostalim slučajevima primene carinskih propisa za vreme redovnog radnog vremena.
…
Po ovome ispada da, ako pošiljka dodje na postupak kod carinika van njegovog radnog vremena, naplatiće trošak pregleda. Carinici u državnoj službi imaju prekovremeni rad, izgleda. Koliko je vama jasna ova rečenica, toliko je i meni.
Ako drugačije nije navedeno, smatra se da primalac pošiljke snosi troškove vrednosti robe i poštarine.
NAPOMENE:
Carinski radnik drži sve karte u rukama. Može da prihvati ili da odbije priloženu dokumentaciju, samim tim i navedenu cenu pošiljke i da na osnovu zakonom datih ovlašćenja navede vrednost robe za koju smatra da je odgovarajuća i na nju obračuna dodatne namete. Ukoliko smatrate da ste oštećeni i imate validne dokaze (Paypal izvod, izvod iz banke, račun, itd), ne primajte pošiljku, nego podnesite žalbu i priložite dokaz(e) za svoje tvrdnje. Ako primite pošiljku i platite traženu sumu, nemate pravo žalbe za taj konkretan slučaj.
Kada primate pošiljke iz inostranstva mimo naše Pošte nekom od kurirskih službi (DHL, UPS, FedEx,...), ne važi C (jedinstvena carinska stopa od 10%), nego se primenjuje tzv. redovni postupak carinjenja koji je preopširan i komplikovan za ovaj tekst, ali nameti po pravilu ispadnu viši nego po skraćenom postupku. Prednosti kurirskih službi jesu kraće vreme putovanja pošiljke, praćenje pošiljke i veća sigurnost nego kod poštanske isporuke, ali to košta.
IZVORI:
[1]Carinski zakon republike Srbije
http://www.paragraf.rs/propisi/carinski_zakon.html
[2]Zakon o porezu na dodatu vrednost
http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_porezu_na_dodatu_vrednost.html
[3]Raspis Carine od 12.04.2013. godine
http://ge.tt/3cbqN3f/v/1
[4]Uredba o vrsti, količini i vrednosti robe na koju se ne plaćaju uvozne dažbine, rokovima, uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobodjenje od plaćanja uvoznih dažbina
http://mfp.gov.rs/pages/article.php?id=7939
[5]Intervju Vladimira Ocokoljića, šefa Carinske ispostave pošte, RTS 1 25.04.2012.
http://www.youtube.com/watch?v=PnckTqtwuBQ
[6] Intervju Vladimira Ocokoljića, šefa Carinske ispostave pošte, Radio Index 12.04.2012.
http://www.youtube.com/watch?v=d1dVh8hHseY
P.S.
Preskačem pitanja koja imaju odgovore u navedenim propisima ili A/V zapisima. Uložio sam jako puno vremena i truda kako bih što bolje sastavio ovaj tekst, pa možete i vi da odvojite malo od svog i pretražite spise pre postavljanja pitanja.