Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kao što rekoh, ne prave razliku izmedju verzija telefona. Čak i gadjaju najskuplje što nadju na netu.

Izgleda treba i kineze kupovati na oglasima ili gadjati najskuplje verzije odredjenog modela pa se možda posreći.


Evo da javim telefon je stigao sa carine Dooge X5 placen tamo do 56 evra ono kada je bila akcija11.11 uzela i kaljeno staklo i to sve za 56 evra. Doneo postar i kos placeno 2660, dina
 
Evo da javim telefon je stigao sa carine Dooge X5 placen tamo do 56 evra ono kada je bila akcija11.11 uzela i kaljeno staklo i to sve za 56 evra. Doneo postar i kos placeno 2660, dina. obro prosla
 
Koja je procedura oko zalbe u slucaju da carina naplati vise nameta?

Uzeo sam akcionu kameru za $109, redovna cena $159. Znam da ce hteti da ocarine na 159, pa me zanima da li da platim postaru pa da se zalim ili da odbijem prijem pa da se zalim (saljem dokaz o uplati).
 
Roba poslata UPS-om i na njihovoj stranici za tracking stoji delivery date. Da li to oznacava datum kada posiljka stigne na carinu ili na kucnu adresu? Pretpostavljam da je prvo, posto od slanja pa do tog datuma ce proci samo 6 dana.
 
Ti si mogao platiti i 1$ jer je Kinez tog dana dobio dozvolu za drugi dete ali to ne menja činjenicu da taj proizvod vredi 159$. Kapiraš sada?
 
Ti si mogao platiti i 1$ jer je Kinez tog dana dobio dozvolu za drugi dete ali to ne menja činjenicu da taj proizvod vredi 159$. Kapiraš sada?

Karikiras ozbiljno pitanje. Valjda je poenta carine da se plate stvarni nameti a ne fiktivna vrednost. Stvarna je ona koja je placena, fiktivna je ona koju prodavac napise na paketu.

Bolje mi pomozi oko procedure ako znas, batali palamu*enje.
 
Karikiras ozbiljno pitanje. Valjda je poenta carine da se plate stvarni nameti a ne fiktivna vrednost. Stvarna je ona koja je placena, fiktivna je ona koju prodavac napise na paketu.

Bolje mi pomozi oko procedure ako znas, batali palamu*enje.
Ja sam se žalio u pošti, neka ne primi paket i neka ode u poštu da se žali na carinu, tamo će mu sve objasniti.
Ali potvrđujem da carina ne gleda cenu koju ste platili, nego cenu sa nekog sajta gde se prodaje taj proizvod. Ne vrede ni izvodi iz banke, ni screenshoot sa Paypal-a. Možda pomogne postojanje računa u paketu, ali ovo još nisam proverio.
 
Karikiras ozbiljno pitanje. Valjda je poenta carine da se plate stvarni nameti a ne fiktivna vrednost. Stvarna je ona koja je placena, fiktivna je ona koju prodavac napise na paketu.

Bolje mi pomozi oko procedure ako znas, batali palamu*enje.
Nisam palamudio, na šaljiv sam ti način rekao suštinu.
S'obzirom da kinez tog dana nije dobio dozvolu da pravi drugo dete, ti si platio realnu vrednost iako misliš da je to bio ogroman popust.

Carinici imaju pravo da procene vrednost robe bez obzira koliko sibje ti platio. Posto su dobri u svom poslu, procenice je najverovatnije dobro.

Ako je precene, imas mogucnost zalbe. Ako je potcene, takodje mozes da se zalis. [emoji6]
 
Ti si mogao platiti i 1$ jer je Kinez tog dana dobio dozvolu za drugi dete ali to ne menja činjenicu da taj proizvod vredi 159$. Kapiraš sada?

nije bas duhovito,a sta ako recimo tog proizvoda nema vise u toj prodavnici a raspon cena mu je od $150 do $300 jel onda treba da ga carine na $300 samo cena koja je placena treba da se uzme kao osnovica
 
nije bas duhovito,a sta ako recimo tog proizvoda nema vise u toj prodavnici a raspon cena mu je od $150 do $300 jel onda treba da ga carine na $300 samo cena koja je placena treba da se uzme kao osnovica
Da, carinice ga 300 ukoliko zaista toliko vredi.
Ponavljam, s obzirom da si ga ti platio 100, proizvod toliko i vredi.
 
Ja sam recimo platio telefon na akciji 124usd, uglavnom je svuda 180-200, a kako svi znamo (ne znam dal carinici znaju, ipak su maheri svog zanata), na kineskim shopovima se obično stavi jedna prenaduvana cena ( u mom slučaju 270USD)na koju kao ide popust, i sad treba tu cenu da gledaju, jel?
 
Da, carinice ga 300 ukoliko zaista toliko vredi.
Ponavljam, s obzirom da si ga ti platio 100, proizvod toliko i vredi.

nisam ga ja platio $100 nego $150 i evo kolega kupio x600 za $124 a na tom sajtu je zaista neka bezvezna cena od $270 na prvom kliktanju,na drugi klik izadje cena $164 a na treci $124,znaci 3 klika carine ga dele od sudbine gorke

ja sam recimo kupio na istom sajtu nubiu z9max placena je $140 ,ova verzija koju sam ja uzo ima raspon cene od $140-$427,znaci treba da me carine na $427,ako se kojim slucajem malo preracunaju pa vise cenu neke skuplje verzije z9max onda mogu da dodju do cene od $527 mozda bi to bilo najpostenije

inace sajt sa koga smo kupiji mislim da stavlja racun unutra e sad dali je cena bez kupona ili sa kuponom to vec ne znam
 
Ako ne zelite da se zalite (na sta placate administrativnu taksu, cini mi se da je >1000 trenutno za ponovno carinjenje), i ne zelite da vam cene telefon drugacije, nemojte porucivati iz Kine. Case closed, krastavac :(
Ako im cena izgleda nerealna na racunu, ili jos gore ako nema racun, carinik ima pravo da sam nadje cenu, a nece se on cimati da nadje najnizu, nego prvu koja naidje na Google-u. Mozda ce probati da nadje AliExpress umesto JiBaoShiu-a, ali nece se cimati dalje.

Tako stoje stvari, i po zakonu i po praksi :)
 
Pitanje za Nišlije samo :). Prvi put dobijam pismo od carine da dostavim račun, dokaz o plaćanju, link itd. Radi se o slušalicama sa gearbesta. Kako je najbolje da se to odradi? Poštom? Mejlom? Da li može lično da se odnese tamo sve šta treba? Na ovom papiru nema ništa o tome.
 
Imas li mail ili adresu posebnu na koju da posaljes? AKo ne, najbolje odnesi sam. Niska carina je, po mom iskustvu, prilicno normalna, i ne smara. (porucujem za caleta tamo, i ponesto za mene, kada nisam u BG, a ne smem da ostavim bilo kome)
Drugi kazu bas suprotno doduse.
 
Ima broj telefona za bliža obaveštenja. Ništa, zvaću u ponedeljak da vidim koja varijanta je najbrža. Slažem se da su do sada bili generalno OK mada imaju i oni bisere ponekad.
 
Ako ne zelite da se zalite (na sta placate administrativnu taksu, cini mi se da je >1000 trenutno za ponovno carinjenje), i ne zelite da vam cene telefon drugacije, nemojte porucivati iz Kine. Case closed, krastavac :(
Ako im cena izgleda nerealna na racunu, ili jos gore ako nema racun, carinik ima pravo da sam nadje cenu, a nece se on cimati da nadje najnizu, nego prvu koja naidje na Google-u. Mozda ce probati da nadje AliExpress umesto JiBaoShiu-a, ali nece se cimati dalje.

Tako stoje stvari, i po zakonu i po praksi :)
To je samo po našem lopovskom zakonu, svugde u svetu te lepo pozovu sa carine, dostaviš papire i gotovo.
Kad te država potkrada gde stigne, ostaje ti da se snalaziš, za sada jedino ne plaćam busplus, pa kad me negde opljačkaju, kažem ok, odbiću od busplusa i tako se plaćaju od mog poreza (koji su ukrali)
 
Poslednja izmena:
Ko hoce sliku kao dokaz da je paket sa dva telefona ima pecat ne podleze carinskom pregledu
 
Skapirali smo sustinu, a to je ukoliko je oni procene na 150, a placena 109, kako se zaliti?

Nemam problem sa placanjem carine ali koja je procedura? Inace, ranije je bila taksa oko 400din.
 
Nisam se zalio jer sam sve iz Kine mi je stizalo nesto sitno, pa me carina nije pogadjala (samo otvaranje paketa harac, ali bolje nego da se smaram za tolicko). Sve sto je sa zapada ima racun, i taj racun se u dinar ispostuje.
Pisalo je u tarifniku za carinu da je zalba valjda 1600 sada (da, bila je 400, moguce da smo ovo pogresno protumacili da je sadasnja taksa za taj tip zalbe).

Fora je da ako ti procene na 160 a ti platio 110$, razlika 50$, tebe ce taksa izaci otprilike koliko i razlika u carini+PDV, a ostaces im u secanju pogresnom :( Ta taksa se ne refundira ako se prihvati zalba!

Pise u prvoj poruci kako se zali:
- Nikako ne prihvatati paket, jer time gubite pravo zalbe
- Kada vam jave koliko je carina/PDV, odite do mesta gde treba da pokupite paket (ili pozovite ako moze), i pitajte kako da se zalite, razlikovace se od mesta do mesta
 
To je samo po našem lopovskom zakonu, svugde u svetu te lepo pozovu sa carine, dostaviš papire i gotovo.
U Nemackoj bi poceli da budu 10x gori od nas da imaju toliko porudzbina iz Kine kao mi. U J. Koreji su pokusali da usvoje i zakon kojim se zabranjuje porucivanje preko 5000$ godisnje van zamlje (nama zvuci puno, ali za njih se moze preci toliko, plus sto iz Amerike imaju dosta olaksica za slanje). Stranac ne moze preko 80$/100$ (zavisi za sta i kakav status ima) da poruci bez sasave papirologije i raznih carinskih brojeva (ovo je po vec usvojenom zakonu od pre ~4 godine).

Svaka drzava ima svoje probleme i gleda kako da ih resi. Ne svidja mi se ovo, ali ne mogu da se zalim kada skoro sigurno bi i ja, kao zakonodavac, tako postupio. Mozda i gore :(
(valjda ko prizna pola mu se prasta :D)
 
Mogu da se kladim da imamo najmanje porudžbina, nama je i tih 100usd mnogo, nemac kaže "daj 5 komada", youtube pun snimaka gde ljudima stižu džakovi i kutije sa po više 10ina itema, kod nas bi to odmah vratili pošiljaocu.
 
Poslednja izmena:
Pa nisi bas u pravu. I tamo imaju limit. Primer, moj ortak skoro narucio 10 4G modema iz Kine, na carinu stiglo u Drezden, 2 mu pustili bez dazbina, ostatak trazili da se plati. ALI, veliko ali, trazili dokaz o vrednosti (placeno). Meni je to postenije nego ovako odokativno.

Elem, ovu kameru sam narucio za 108.99.
 
O tome pričam, ovakvo divljaštvo ne postoji nigde u svetu.
I još nešto, makar za telefone, mogli bi da koriste kimovil. Com.
 
Poslednja izmena:
Mogu da se kladim da imamo najmanje porudžbina, nama je i tih 100usd mnogo, nemac kaže "daj 5 komada", youtube pun snimaka gde ljudima stižu džakovi i kutije sa po više 10ina itema, kod nas bi to odmah vratili pošiljaocu.

Manje porudzbina iz Kine imaju Nemci sigurno, barem po glavi. Njih ne zanimda se cimaju da probaju jeftine kineske telefone, kada jeftino dobijaju high-end kod operatera, za stvarno OK razliku i cenu paketa.
Da imaju kao mi, shvatili bi da im to pravi problem za ekonomiju (prodaju u prodavnicama kod njih), pa bi bilo gore nego kod nas. Ovako, dok je mali broj - neka prodju.

Dao sam ti i primer J. Koreje, koja je mozda i najextremniji primer razvijenih zemalja po tom pitanju. A telefone da porucim iz Kine tamo... ne znam iskreno da li bi uopste i pustili uvoz. Bas cu pitati ESLovce, sigurno neko ima iskustva.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno