Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li neko zna ima li nekih zastoja ili sta vec na nasoj (legendarnoj) carini?

Stigao mi paket iz USA jos 1 jula i do danas stoji na carini....malte ne,vise stoji na nasoj carini nego sto je putovao iz USA first class-om...
 
Tek je 7., nije to nista cudno ;)
 
Nedavno nisam mogao da nađem neku glupost za kuću što mi je trebala i do kraja pronađem u nekoj online prodavnici iz Melburna. Naručim i stiglo mi za oko 13 dana. Globalizacija for teh win. :D
 
Meni posiljka od 29og stoji na carini, 3 dana putovala iz USA i evo skoro 10 dana bleji na carini.
 
Cenim da ce sada bleja na carini biti duza nego inace jer svi uzimaju godisnje odmore. Jeste da njih tamo ima brda ,ali..
 
Meni posiljka od 29og stoji na carini, 3 dana putovala iz USA i evo skoro 10 dana bleji na carini.

Sunce mu žarko,pa da li postoji neki rok dokle nešto što je stiglo na carinu može tamo da bleji? Mislim,da li oni mogu neki paket (koji neko željno iščekuje) da drže na carini i mesec dana?

Da li ih je neko nekada zvao i pitao šta se dešava?
 
Ma briga njih ko ceka i sta ceka.
Oni to rade u principu veoma nevoljno jer pare idu iz zemlje, pa pobeda pobeda i ostali ostaju bez prihoda.
Sve sto dozivljavate je sa ciljem da se obeshrabri bilo kakav uvoz.

Bez obzira da li je to majica, hard disk, ili baterija za mobilni, sve je to za njih isto.
 
Nakon kućišta prođe i kamerica za jedan dan! Ja se već bio spremio da idem kod njih i kukam. :) Nijedan nije otvaran, a stig'o je još jedan "trodimenzionalni" u međuvremenu. Možda imaju neku belu listu? :d
 
Moze li jedno pitanje, uvezao bih iz Nemacke dva polovna fara za automobil. To su dakle koriscene stvari, kako da trazim da se posalje kao gift, cadeau?
Kako se to onda carini?
 
Kako sam se iznervirao. Naručio sam eksternu bateriju iz kine, 16 dolara. Ajd što je bila 17 dana na carini, a stigla iz kine za 5 - to nekako i da razumem. Ali onda mi je stigla i morao sam da platim 800 dinara jer je carinik procenio bateriju na 30 dolara! Zaista nemam živce da za 800 dinara se cimam i žalim, s obzirom na to kako je komplikovano žaliti se trenutno, ali sam se baš iznervirao.
Trebalo bi da pokrenemo inicijativu da se promeni postupak osporavanja i da se omogući da možemo pre nego što stigne paket da pošaljemo izvod iz banke koliko smo mi to platili i da po tome obračunaju pdv.
 
Moze li jedno pitanje, uvezao bih iz Nemacke dva polovna fara za automobil. To su dakle koriscene stvari, kako da trazim da se posalje kao gift, cadeau?
Kako se to onda carini?

Ako nema fakture na osnovu koje može da se utvrdi vrednost ide se na slobodnu procenu.
Plus, ne znam da li znaš, ali po našem zakonu uvoz polovnih stvari od strane fizičkih lica nije dozvoljen, pa može da se desi i da ih vrate pošiljaocu.

To što na paketu piše gift ne znači da može da prođe carinu, sve ima neku vrednost, pa i poklon.
 
Sunce mu žarko,pa da li postoji neki rok dokle nešto što je stiglo na carinu može tamo da bleji? Mislim,da li oni mogu neki paket (koji neko željno iščekuje) da drže na carini i mesec dana?

Da li ih je neko nekada zvao i pitao šta se dešava?
Meni su skoro uvek drzali pakete do 2 nedelje, tj od dana kad paked dodje u Srbiju za 2 nedelje je kod mene. Naravno desava se da prodje odmah kao i da cami tamo nesto duze. Sto se tice ovog paketa od 29og, prosao je carinu juce, sto znaci da je kod mene u ponedeljak, tacno 2 nedelje od stizanja u zemlju pa do zeljnih ruku..
 
Narucio prvi put iz Kine torbicu 8 juna,na carinu doslo 3 jula a postar mi doneo 6 jula.Naplatili mi porez,otvaranje i dostavu.Dostava je 7-25 radnih dana.
Valjda sam imao srece.
 
Kako se gleda onih 50 evra na iherbu, tj. koje cene pisu na fakturi? Da li mogu da se kombinuju svi popusti dok ne dodje do 50 evra ili pak neke stavri na fakturi imaju punu cenu? Jer koliko vidim stoji popust od 5% za kupovinu preko 40 dolara, a za jednu stvar koju sam uzeo za 0.9 evra iz "trials" stoji u zagradi popust od 6 evra(pa ne znam da li ce staviti na fakturi 0.9 evra ili ...), pa mi bez tog popusta i sa tih 6 evracifra prelazi 50 evra. A ne znam ni da li da ubacujem onaj kod za 10 dolara popusta ako ce oni na fakturi prikazati prave cene

Meni trenutno u "checkout" stoji 46.59 i postarina 11.57 (popust je 2.45(49.04), a na onoj jednoj stvari stoji posebna napomena da je popust 6 evra), jel to to(ili tih 6 evra pravi problem) ili jel moze cak da se stavi onaj kod za 10 dolara popusta i da uzimem jos nesto i idem do 50 ili ne?

Planiram da uzmem preko dhl-a.

Jel probao neko da salje preko Airmail Premium €6.13 (pise da ima pracenje), a koliko vidim za obicno "Airmail" slanje ne stoji vise "non-refundable"
 
Poslednja izmena:
Stigla posiljka, nije naplacen pdv, samo 100 din otvaranje. Sreca sreca radost :D
 
Poslednja izmena:
Da li je neko porucivao neke laptopove ili brend telefone iz inostranstva tipa Samsung, Iphone itd, i kako ste prosli na carini? Nebitno da li je kupljeno ili dobijeno na poklon cisto me interesuje zbog carine... :)
 
Kad vide laptopove i brend telefone napale se kao mladi babuni :D kao kad bi prostitutka rekla "danas free šta god vam padne na pamet" zveknuli bi te sa 32% na najveću vrednost koju bi uspeli da pronađu na netu, svrbelo bi te i tamo gde nemožeš da se počešeš, zato tako često i čitaš kako ljudi naručuju "neke" laptopove :d
 
Da li je neko porucivao neke laptopove ili brend telefone iz inostranstva tipa Samsung, Iphone itd, i kako ste prosli na carini? Nebitno da li je kupljeno ili dobijeno na poklon cisto me interesuje zbog carine... :)


Mislim da bi te ošurili sa carinom, verovatno bi išla carina na najveću cenu koju bi našli na netu. Verovatno bi ti se jedino isplatilo ako bi tooooliko malo platio u nivou poklona.
Ne kažem moguće i da rođe jedan u hiljadu ali nije vredno rizika...
 
Pozdrav svima!

Zanima me sledeca stvar. Pre nego sto kazem sta je - zamolio bih da ne hejtujete jer je vec pitano xxx puta.

Elem, poznanik bi hteo da mi posalje jednu torbu za laptop iz USA. To se salje kao poklon, nema cenu nema nista.
Zanima me sta na carini mogu da mi naplate u tom slucaju i koja bi okvirno bila postarina (shipping, kako vec) za ovakvu posiljku iz USA.
 
Ček da bacim pasulj da vidim šta kaže :d Nije hejtovanje nego ti pitaš neke hipotetičke stvari tipa šta bi bilo kad bi bilo, što niko ne može da pogod, pre bi dobio 7micu na loto...

Pogrešio si u jednoj jako bitnoj predpostavci, bez obzira šta je u pitanju svaka roba IMA vrednost a samim tim i cenu.
Seti se onog starog primera: burazer ti pošalje golfa 5-icu is USA i ti kažeš carinicima "pa to je poklon, nema cenu nema ništa" šta misliš da li bi ti dali auto bez plaćanja carine, poreza, špedicije itd...
U varijanti A, drugar će uz torbu da ti pošalje i originalan fiskalni račun od iste (ako je nova) u tom slučaju možeš računati na PDV od 20% ako je iznos na fiskalnom ispod 50€ (preračunaj to u dolare) odnosno carinu + PDV (zajedno 32%) ako je iznos na fiskalnom računu veći od 50€. U varijanti B drugar nema/ne pošalje fiskalni, onda carinici imaju otvorena vrata da budu kreativni u proceni vrednosti robe, ako im se učini da je torba fensi i da izgleda skupo proceniće je na veći iznos i vice versa... To već niko ne može da predvidi...
Za poštarinu moraš pitati drugara koji ti šalje torbu jer zavisi od težine paketa i načina slanja, da li šalje kao običnu neregistrovanu pošiljku, kao običnu registrovanu, kao airmail, UPS priority mail itd... Generalno slanje iz USA nije baš najjeftiniji sport i pismo od recimo 100njak grama izađe oko 9$ registrovano znači sa brojem za praćenje ali sporom isporukom... Za UPS priority mail računaj 50$+ na ime šipinga...
 
Poslednja izmena:
Ček da bacim pasulj da vidim šta kaže :d Nije hejtovanje nego ti pitaš neke hipotetičke stvari tipa šta bi bilo kad bi bilo, što niko ne može da pogod, pre bi dobio 7micu na loto...

Pogrešio si u jednoj jako bitnoj predpostavci, bez obzira šta je u pitanju svaka roba IMA vrednost a samim tim i cenu.
Seti se onog starog primera: burazer ti pošalje golfa 5-icu is USA i ti kažeš carinicima "pa to je poklon, nema cenu nema ništa" šta misliš da li bi ti dali auto bez plaćanja carine, poreza, špedicije itd...
U varijanti A, drugar će uz torbu da ti pošalje i originalan fiskalni račun od iste (ako je nova) u tom slučaju možeš računati na PDV od 20% ako je iznos na fiskalnom ispod 50€ (preračunaj to u dolare) odnosno carinu + PDV (zajedno 32%) ako je iznos na fiskalnom računu veći od 50€. U varijanti B drugar nema/ne pošalje fiskalni, onda carinici imaju otvorena vrata da budu kreativni u proceni vrednosti robe, ako im se učini da je torba fensi i da izgleda skupo proceniće je na veći iznos i vice versa... To već niko ne može da predvidi...
Za poštarinu moraš pitati drugara koji ti šalje torbu jer zavisi od težine paketa i načina slanja, da li šalje kao običnu neregistrovanu pošiljku, kao običnu registrovanu, kao airmail, UPS priority mail itd... Generalno slanje iz USA nije baš najjeftiniji sport i pismo od recimo 100njak grama izađe oko 9$ registrovano znači sa brojem za praćenje ali sporom isporukom... Za UPS priority mail računaj 50$+ na ime šipinga...

Mozes li da bacis pasulj ponovo?
Ne svidja mi se sta ti je ispalo :D

Salim se, hvala na savetu, dakle da odustajem od toga dok je vreme.
 
Pasulj ne laže :d

Pa pazi, zbog veličine paketa velike su šanse da ga otvore, baš velike, naravno uvek može da se desi da baš tvoj paket bude taj jedan od 100-tinu, hiljadu velikih koji neće biti pregledan ali bolje i ne računati na to.
Dalje sve zavisi od toga da li ima računa u paketu ili nema, ako ima pročitao si gore šta može da se desi a ako nema to je onda rulet, šta te ubode...
Najsigurnija varijanta je da pošalje i račun pa da barem znaš koliko ćeš okvirno platiti za PDV i eventualno carinu.
 
Ajd konkretno iskustvo od mene - ako se drugar zove pera peric i ukupna vrednost torbe je ispod 70e, veoma je velika verovatnoca da ce proci bez ikakvih dazbina, jer ti on to salje kao privatno lice. imam vise iskustava iz prve ruke, gde mi je neko od familije/prijatelja posla neke sitnice spolja i proslo je bez problema svaki put.
kad se rodjak zove xio lami zu onda naravno ne prolazi :)

E sad dal ce je proceniti na ispod 70e, je vec pitanje za loto, to u principu ako ukucas tu torbu na internetu vidis sta ce da ispadne...

Pozdrav svima!

Zanima me sledeca stvar. Pre nego sto kazem sta je - zamolio bih da ne hejtujete jer je vec pitano xxx puta.

Elem, poznanik bi hteo da mi posalje jednu torbu za laptop iz USA. To se salje kao poklon, nema cenu nema nista.
Zanima me sta na carini mogu da mi naplate u tom slucaju i koja bi okvirno bila postarina (shipping, kako vec) za ovakvu posiljku iz USA.
 
Evo ja sma prvi put u životu sa iHerba naruči putem airmaila (mislim da je FedEx) jer DHL i UPS su nudili 40 evra dostavu na pisiljku od 30e. Naručio sam 03.07, shipped je bilo naredni dan, a rekli si mi da je estimated delivery date 13.07. Danas je 17 i nije još ništa stiglo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno