Šta je novo?

Canon A530/A540

Izaberi po svojoj meri ...

Evo mog skromnog misljenja:

Za pocetnike i malo zahtevne korisnike (u koje spadam) koji ce slikati na odmoru u okviru porodice i sl. - vidi attach, A510 koji ja imam je idealan aparat. Uz to sto pravi solidne slike za kucnu upotrebu a ima i manualne kontrole za neko igranje, isprobavanje i ucenje. Znaci nista profi. Narocito je zgodan sto nije veliki i koristi obicne AA baterije pa posle 2 god. koriscenja necete morati da dajete 50-ak eura za neke LiON IXUS, Fuji, Panasonic, Sony ... baterije. Kao ponosni vlasnik A510 (svaki ciga svoga konja hvali), mogu reci da je A510 pravio mnogo bolje fotografije na jednoj svadbi od nekog Konika Minolta od 5 MPix i Casio takodje sa 5 MPix aparata u mracnijem okruzenju. Od one Konike koja je imala i veci displej i onako mala kao IXUS. Fotografije su bile neupotrebljive a slikano je sve na AUTO. Sa druge strane Casio koji se odlikovao jako izdrzljivom baterijom pravio je dobre slike samo iz blizine sve sto je bilo malo dalje od 2-3 m je bilo jako zrnasto i mutno. Tako da su trazili fotografije koje sam ja pravio mojim ruznim, vecim A510 :)

Po meni, jedino sto mu fali je malo veca brzina i bolji video mod (30 frejma na 640x480). Cak je i 3.2 MPix sasvim dovoljno.

Zakljucak:
Ako su te nedostatke ispravili sa A530 - veca brzina i bolji video mod, za takve korisnike nema boljeg aparata. Znaci za sve nas koji ce nositi aparat na odmor i slikati clanove porodice i po neki auto na salonu :)

A610 je malo ozbiljniji sto se tice i karakteristika i komforniji za rad zbog pokretnog dipleja, pa ako vam nesmeta velicina i 4 baterije onda on sigurno dolazi u obzir na drugom mestu.

Ni 540 ni 620 ne bih uzimao u obzir kao ni 520 jer su u odnosu na nizu cifru povecali samo po 1 MPix koji po meni ne znaci nista u toj klasi aparata.

Ako vec imate novca po meni bi trebalo uzeti jedan od sledecih:

1. FujiFilm FinePix F30 (ISO 3200, 230.00 pix ekran od 2.5") ili FujiFilm FinePix F10 (ima ISO 1600, 2.5" displej)

2. Panasonic Lumix DMC FX01 (sa sirokim uglom slikanja 28mm i ISO 1600) ili Panasonic Lumix DMC TZ1 sa zumom od 10x na tako malom aparatu i rezolucijom videa 848x480)

3. Canon Digital IXUS 65 (3" displej i 640x480 sa 60 frejma) i zato sto mi se svidja na izgled :)

4. Sony Cybershot DSC W50 (ISO 1000 ali koristi one sony skupe kartice)

E kada se naigrate sa ovim igrackama, dodjete do malo vise para da kupite torbetinu sa objektivima i pozelite da pravite ozbilnije slike, potrazicete mozda neki Panasonic Lumix DMC-FZ30 ili

1. Canon EOS 5D
2. Nikon D200
3. Nikon D50

a ako pocnete da slikate za Playboy ili National Geographics onda ce te potreziti nesto kao sto je

1. Canon EOS1 DS Mark 2
2. Nikon D2X
 

Prilozi

  • cvecka.jpg
    cvecka.jpg
    365.4 KB · Pregleda: 92
grozda je napisao(la):
Po meni, jedino sto mu fali je malo veca brzina i bolji video mod (30 frejma na 640x480). Cak je i 3.2 MPix sasvim dovoljno.

Zakljucak:
Ako su te nedostatke ispravili sa A530 - veca brzina i bolji video mod, za takve korisnike nema boljeg aparata. Znaci za sve nas koji ce nositi aparat na odmor i slikati clanove porodice i po neki auto na salonu :)

Ni 540 ni 620 ne bih uzimao u obzir kao ni 520 jer su u odnosu na nizu cifru povecali samo po 1 MPix koji po meni ne znaci nista u toj klasi aparata.
Meni isto tih 1 MPix razlike između A530 i A540 ne znači ništa, ali upravo je problem u video modu koji je kod A530 i dalje osakaćen, tj. 10fps za 640x480 i 20fps za 320x240, dok je kod A540 i za jedno i za drugo 30fps. Kod oba je ograničenje dužine snimka 1GB.
 
defragmenter je napisao(la):
pa verovatno je covek po prioritetu redjao kao i iz klase kompakta sto je takodje izredjao

U kompakt klasi je izredjao kompakte, a ovde stavio 3 razlichite klase u spisku od 3 aparata :D
 
Razlika između A530 i A540 je što ovaj prvi nema Av, Tv i M mod dok drugi ima, što je Canonova glupost. Axx klasa se do sada uvek isticala baš manuelnim modovima. Onima koji to ne koriste tih par položaja točkića ne smeta a onima koji bi to koristili su uskratili jednu jeftinu i korisnu klasu aparata. Do nedavno se za 150 eur mogao uzeti aparat koji ima PASM modove a sada će najjeftniji sa tom opcijom biti A540.
 
Ovo su tri aparata po klasama nagradjena u 2006 godini i nisu u istoj klasi naravno ...

TIPA Awards 2006 - Best Digital Photo Products in Europe
*******************************************
D-SLR ENTRY LEVEL - Nikon D50
D-SLR EXPERT - NIkon D200
D-SLR PROFESSIONAL - Canon EOS 5D
D-ULTRA COMPACT CAMERA - Canon Digital Ixus 65
D-COMPACT CAMERA - Fujifilm FinePix F30
D-SUPERZOOM CAMERA - Panasonic Lumix DMC-TZ1
MULTIMEDIA D-CAMERA - Samsung Digimax i6 PMP


A za 530 pise na sajtu da ima 20 frejma u 640x480 a ako 540 ima 30 onda je sigurno bolji izbor. Sa druge strane na 1 GB stane 10-ak minuta video zapisa u najvisoj rezoluciji pa sada vidi koliko je to iskoristivo. Podjes na more da slikas sa karticom od 256MB koja je mozda standard i posle 2-3 minuta nema vise mesta :) Dok ne pocnu sa komprimovanjem u neki MPEG4 na samom aparatu 640x480 ce se retko koristiti. Racunaj onda jos 50-ak eura za karticu od 1 GB ako nameravas da cesce koristis video opciju.
U svakom slucaju lepo je imati tu opciju sa 30 frejma. Sada vidim na: http://www.letsgodigital.org/en/camera/specification/compare/1232-875-1226-1237.html kazu da 540 ima 60 frejma na 640x480 e sada ako je to tacno a razlika u ceni nije velika ... 540 ima karakteristike i bolje od IXUS-a 65 po ovome ...

Ako neko ima 540 neka kaze svoje iskustvo sa aparatom i da li stvarno ima 60 frejma na 640x480
 
60 frejmova je rezervisano za QVGA mod, 320 x 240 pixela.

Nema toga na 640x480 :)
 
Ma kakvih 60fps u 640, jedva snimaju i 30 fps u toj rez.
 
grozda je napisao(la):
Ovo su tri aparata po klasama nagradjena u 2006 godini i nisu u istoj klasi naravno ...
ti i dalje hoces o tome da pricamo?

nemoj da dajes savete o onome o cemu ne znas dovoljno.

ps. koga cega - frejmova ;)
 
Poslednja izmena:
"Ali A610 ima tako neke iritirajuce stvari, kao neverovatno buchan objektiv (pri zumiranju), chuje se ko neka bushilica."

a i ruzni su do zla boga... nekako nezgrapni ...
 
majka je napisao(la):
ti i dalje hoces o tome da pricamo?

nemoj da dajes savete o onome o cemu ne znas dovoljno.

ps. koga cega - frejmova ;)

Ma necu uopste da pricam o njima (a niti se razumem) covek je pitao za ovaj jeftiniji :)
Ja sam samo naveo ove iz liste kao neki primer skupljih aparata koje ce traziti neko ko se vise razume i zahteva vise od fotoaparata ne ulazeci u detalje tacno u kojima ti aparati pripadaju.

Da se vratimo na temu ... cak i ako A540 ima 30 fps sto i vecina aparata danas ima to je super za tu klasu aparata. Znaci nema seckanja u slici ... kao VHS. Obzirom da 510 ima 10 fps a ovaj 30 lako je zakljuciti. Sada ako bi cena jos malo pala na nekih 200-tinak eura ja licno ne bih trazio bolji aparat za te pare trenutno. Govorim iz mog ugla jer imam A510 i mislim da onda A540 donosi bas poboljsanja koja su nedostajala.

Naravno, ko voli kompaktnije aparate sigurno ce potraziti nesto drugo. Meni se velicina A540 i dve AA dopadaju. Mislim da bi on bio moj uzbor kada bih sada kupovao aparat.

Po omome sto sam citao na diskusijama kazu da onaj Fuji A10 ima fantasticnu sliku za tu klasu aparata kao i onaj Panasonic 01 koji ima antishake koji je takodje lepa opcija. Ovo cisto kao neko moje razmisljanje. Najbolje je da nesto kaze onaj ko ima 540 ili neke od pomenutih aparata i kaze ono sto mu se ne svidja.

Licno ne volim one velike glomazne aparate za koje ti treba torbetina, naravno ko se time bavi ili mu je fotografija neka vrsta opsesije, hobija nikad nece pogledati ove "igracke" kao sto je A serija i sl.
 
Ja imam A540, pa pitajte sta vas zanima... pre nego sto sam ga kupio, dvoumio sam se izmedju njega i A610, ali kada sam A610 uzeo u ruke, odmah sam odustao od njega...veci je i tezi nego A540...zadovoljan sam aparatom, i video mod 640x480 ima max 30fps...i nema ni jedan mod sa 60fps...
 
Poslednja izmena:
driver je napisao(la):
Misko, nisi ti izgleda probao mnogo aparata :D

Ixus je recimo formula za stare A, a u odnosu na FX01, samo je prosechan...

Hm izgleda da ipak nije bas tako, si ti i dalje siguran u onih tvojih 2,3x brzi izgleda ad ga IXUS kida u svemu sto se brzine tice:

IMG0017024.gif
 
Poslednja izmena:
Kakve sve negativne gluposti citam o A610 ovde... Bolje da cutim i da nista ne komentarisem :D Sledece nedelje ga uzimam, pa javljam utiske - pozitivne, naravno ;)
 
Misko, utisak je takav da je FX01 znatno brzi od 610. Po dnevnom svetlu AF nije specijalno brzi, ali u loshim uslovima A610 se tradicionalno loshe ponasha kao i svaki A. Pored tog fokusa, A610 je sav ko trut, i ko je imao A70, nece videti nikakvu specijalnu razliku.
 
Poslednja izmena:
Ja sam nedavno pazario A530 i skroz sam zadovoljan
 
Pitanje jednog novajlije.
Imao sam prilike da u prodavnici pogledam uporedo modele A620 i Ixus 60. Kada sam objektiv okrenuo ka polici sa robom a displej ka vratima (suncu) na A620 jedva da sam nešto razaznao. Dok je Ixus bez problema sve pokazao. Prodavac je rekao da Ixus ima TFT displej i da je zato bolji. Vidim da se 610/620 dosta cene, ali nije li to sa displejom solidna mana. O čemu se radi.
 
Radi se o drugacijem premazu displeja. Na A610/620 je malo stariji tip sa nesto losijom vidljivoscu ali posto se isti moze okrenuti na sve strane, to i nije problem...

Bas me zanima kako bi izgledao aparat sa CRT displejom :)
 
vzoranms je napisao(la):
Prodavac je rekao da Ixus ima TFT displej i da je zato bolji.
Dobar je prodavac :d

Nego... vidim da se tu i tamo porede A540 i A610, između kojih se dvoumim. Jedino nisam video kako A610 snima video? A540 je ograničen na 1Gb...

Mislim, naravno da za sada sve ide u prilog A610, ali još taj info...
 
Zasto bi uzeo A610 kad A620 kosta smesno malo?
 
A kakav je A620 po pitanju kvalitete slike u odnosu na A610? Odnos šuma i tako to?
 
Bolji.
 
Vrh Dno