Šta je novo?

Bus Plus tehnologija

Dobro, neka ima i kašnjenje od 2 minuta, pošalješ poruku i ugasiš telefon, kada ti priđe kažeš, evo samo sačekajte da upalim telefon, ugasio se sam,
i u međuvremenu stigne i poruka.
Plus, možeš da kažeš da si poslao poruku ali ne znam zašto ne stiže (meni se uzgred ovo i desilo, nije nikada ni stigla).
Šta ako ti se isprazni baterija u međuvremenu (uzgred, ovo kada mi nije stigla poruka, baš tada sam imao i manje od 5% baterije na telefonu)?
Postoji li obaveza da ti je svo vreme u autobusu uključen telefon, a ako je i ima to je pomalo besmisleno.
Znači oni odmah pišu kazne svima koji su ušli u autobus a nemaju primljeni SMS? Stvarno ne razumem poentu sa tim kašnjenjem SMS od nebitno koliko minuta. Trebalo bi da da otkucaš poruku pre nego što prevoz dođe ili šta? Ako ulaziš u prevoz kad i oni odmah dobijaš kaznu? Već sam pisao o ovome, ali šta te sprečava da kažeš ušao sam u prevoz sada, još mi nije stigla poruka i pokažeš da si poslao SMS. Na osnovu čega da ti pišu kaznu, ti si poslao poruku nije do tebe što sistem kasni.
 
Znate li kakvo je sada pravilo za starije od 65 godina a kakvo za penzionere?
Moji su ranije kupovali godišnju bus plus kartu koja je bila vrlo jeftina i praktično vožnja za džabe.
Da li je sada potrebno kupiti ili nabaviti ili dobiti neku ispravu? Hvala.
Treba da idu u opštinu, ne na prodajno mesto. U opštinama se izdaju doživotne karte za prevoz. One izgledaju ovaku:

doživotna.jpg
 
u vezi 2 minuta za poruku: već je nekoliko ljudi u ovoj temi napisalo svoja i iskustva njima bliskih ljudi a to je da poruka (karta) stiže momentalno (nema kašnjenja od 2 minuta)

@dervisbegovic_ da, tako bi trebalo. no, na onom linku se sada ne spominju te doživotne karte 🤔
 
Onaj link je svakao pun grešaka (npr. piše da je sms mesečna karta za kalendarski mesec od prvog do poslednjeg dana u mesecu, a zapravo je tačno 30 dana...), iskreno ni sam ne znam više kako i šta.
 
Dobro, neka ima i kašnjenje od 2 minuta, pošalješ poruku i ugasiš telefon, kada ti priđe kažeš, evo samo sačekajte da upalim telefon, ugasio se sam,
i u međuvremenu stigne i poruka.
Plus, možeš da kažeš da si poslao poruku ali ne znam zašto ne stiže (meni se uzgred ovo i desilo, nije nikada ni stigla).
Šta ako ti se isprazni baterija u međuvremenu (uzgred, ovo kada mi nije stigla poruka, baš tada sam imao i manje od 5% baterije na telefonu)?
Postoji li obaveza da ti je svo vreme u autobusu uključen telefon, a ako je i ima to je pomalo besmisleno.
Samo ne znam otkud ta dezinformacija da postoji kašnjenje od 2 minuta kada poruke stižu bukvalno instant i to govorim na osnovu iskustva više ljudi u okruženju uključujući i sebe.
 
Mislim da niko nije pisao da kod nas postoji kašnjenje u prijemu sms-a. Nego smo pričali o drugim gradovima (ja sam spomenuo Prag jer sam i sam bio tamo par puta) i metodama protiv kucanja sms-a kad vidiš kontrolu.
 
Naravno da niko nema prava da te natera da drzis upaljen telefon, ali njih to ne zanima. Dodju, pitaju da pokazes kartu, ako ti se ugasio telefon isto je kao da je nemas jer nemas nacin da dokazes da si je zaista kupio. Sto se njih tice, daju ti kaznu pa se ti iduci put pobrini da drzis telefon ukljucenim i punim
Da, ali koji je vremenski rok da moraš da im daš na uvid da si kupio kartu,
ako kažeš da imaš kupljenu kartu, samo da sačekaju da se upali telefon, zašto to ne bi bilo ispravno?
Dakle, po tome što ti tvrdiš, nakon kog vremenskog perioda oni kreću da pišu kaznu?
Imaš vremena da izvadiš telefon iz džepa? Da otključaš telefon? Da prekineš sve poslove koje radiš na telefonu i da uđeš u poruke, nađeš poruku i pokažeš im?
Koliko je to u sekundama?
Šta ako razgovaraš telefonom, imaš važan razgovor, moraš istog trenutka da prekineš, ili uopšte ne smeš da razgovaraš telefonom u autobusu?
Pričamo naravno hipotetički, nemaju ni oni pojma šta da rade u ovakvim situacijama, niti su razmišljali o tome.
 
Znamo kako izgleda karta, ali ne znamo kako radi validacija.
Da li je iko imao iskustvo sa belim i pregledom karti za sada?
 
Jos nije zapocela bilo kakva validacija karata a beli su primeceni otprilike kao ugrozeni snezni leopardi.
Edit: 🤣 bukvalno kako sam ovo napisao, dvoje je uslo. Ne proveravaju nista, samo pitaju da li posedujete kartu i daju neke savete. Vise su tu da pokazu da postoje.
 
dodatna pravila za temu:
  • nema ponavljanja (prvo prelistati prethodne strane)
  • bez traženja načina kako zeznuti sistem
  • strogo bez politike, uključujući i auto-šovinizam
 
Jos nije zapocela bilo kakva validacija karata a beli su primeceni otprilike kao ugrozeni snezni leopardi.
Edit: 🤣 bukvalno kako sam ovo napisao, dvoje je uslo. Ne proveravaju nista, samo pitaju da li posedujete kartu i daju neke savete. Vise su tu da pokazu da postoje.
U uniformama?
 
Da li besplatan prevoz za starije od 65 godina važi samo za stanovnike Beograda ili za sve? Uključujući i strance?
 
Vazi uz karticu, ne verujem da stranci mogu da izvade karticu.
 
A sto cimaju starije ljude da idu i cekaju u redu za bespotrebnu karticu? Kaze keva ne pada joj na pamet, pokazace licnu kartu i tu mogu da vide koliko ima godina, sto bi i trebalo da je dovoljno.
 
Vazi uz karticu, ne verujem da stranci mogu da izvade karticu.
Ali da li važi za "domaće" koji ne žive u Beogradu pa nije realno da vade ovu karticu zbog par vožnji godišnje? Lična karta gde se vidi da je neko stariji od 65 bi nadam se trebalo da je dovoljna.
 
Kartica se verovatno mora izvaditi zbog optimizacije sistema i validacije od strane kontrole. Ne znam ni da li su dali "belima" da imaju pravo da traze licnu kartu, nisam ispratio cemu oni sluze ustvari i koja su im sve ovlascenja. Imamo ogranaka policije koliko i fudbalskih klubova, ne razumem ali ajde.
 
A kako bi pisali kazne ako ne mogu da legitimišu?
 
Ali da li važi za "domaće" koji ne žive u Beogradu pa nije realno da vade ovu karticu zbog par vožnji godišnje? Lična karta gde se vidi da je neko stariji od 65 bi nadam se trebalo da je dovoljna.
Neće moći da vade karticu jer nemaju prijavljeno prebivalište u Beogradu, nego će plaćati vožnju ta 3 puta godišnje kad im bude trebalo.
 
A kako bi pisali kazne ako ne mogu da legitimišu?
Evo neznam bogumi, ali nasa resenja su prepuna takvih nelogicnosti.

Konkretno, komunalci su dobili da mere buku ugostiteljskih objekata, jos jednu kaznu nisu naplatili ko ih je odveo na sud jer funkcionisu van zakona sa nekim "gradskim odlukama" itd. Brdo dokumenata je u sukobu a onda se to resi sa nekim ministarskim proglasom koji ne pije vodu zaista. Da ne gusim temu, ne bi me cudilo nista, to je poenta.

Soko je isto poceo "ilegalno" pa su ispeglali sa gradskim odlukama. Isto je mogao da se obara 1/1 u pocetku. Moze u sustini i sada jer zakon o saobracaju nije izmenjen ali je peripetija. Oni se pozovu na odluku, sudija je prihvati, endless zalbe, itd. Tj. zavisi sta, na parkingu ne moze da se obara kad se ne plati jer je kao to njihovo, nije javno.
 
Poslednja izmena:
Ali da li važi za "domaće" koji ne žive u Beogradu pa nije realno da vade ovu karticu zbog par vožnji godišnje? Lična karta gde se vidi da je neko stariji od 65 bi nadam se trebalo da je dovoljna.
U LK se vidi i da li su iz BG, ako je to uslov.
 
Valjda se vidi samo gde je izdata LK, a trenutno prebivalište mora da se očita sa čipa?
 
Valjda se vidi samo gde je izdata LK, a trenutno prebivalište mora da se očita sa čipa?
Nece niko da ocitava licnu, napisah gore, Beogradjani (po prebivalistu) ce morati da izvade tu dozivotnu karticu besplatno, ako je nemaju u trenutku kad udje kontrola, pisace im se kazna, mislim da ih nece interesovati da li imaju vise od 65 godina i da li su iz Beograda.
 
I do sad su stariji od 65 pravili kartice i plaćali su jednom godišnje 400 dinara. Sad će kartica da im važi trajno i neće da plaćaju ništa. Kartice za ovu godinu im važe do kraja ove godine, kao što je i trebalo, a ko hoće može odmah da napravi ovu novu trajnu. Tako je rekao Šapić.
 
Nece niko da ocitava licnu, napisah gore, Beogradjani (po prebivalistu) ce morati da izvade tu dozivotnu karticu besplatno, ako je nemaju u trenutku kad udje kontrola, pisace im se kazna, mislim da ih nece interesovati da li imaju vise od 65 godina i da li su iz Beograda.
Šta je sa onima koji su teško pokretni? Kako oni da dođu lako do kartice a ne može, čini mi se, neko drugi da izvadi umesto njih?
 
Brate, šta sad tu pravite cirkus oko nečeg što je ostalo praktično isto kao i do sad, nije da do sad penzioneri nisu morali da vade kartice. Njima se realno ništa nije promenilo, čak im je jednostavnije, jer su se do sad morali cimati svake godine da prave novu, a sad ne moraju, dobiće trajnu.
 
Pozove se notar da izadje na teren (do stana/kuće teško pokretne osobe), napravi se ovlašćenje, sa tim ovlašćenjem ovlašćena osoba ode u GSP i izvadi karticu za osobu koja je dala ovlašćenje.
Pozdrav
 
Ako zanemarimo to što teško potrebnoj osobi treba godišnja kartica. U bus ne može da uđe ni dobro pokretna osoba kako treba, a kamoli neko ko jedva hoda. Jeste rečenica malo surova, ali ko se vozi redovno, zna o čemu pričam.

Ako i negde ide, jednom u 300 godina, sms karta i ćao.
 
@daxyco
Za starije od 65 god je olakšano jer ne trebaju da svake godine produžavaju karticu plaćanjem valjda beše 300 din. već dobijaju karticu u opštini što je i u jednom od prethodnih postova napisano. Moraju da budu prijavljeni u Bgd a po starom je bilo i koji minimalni period su morali da budu stanovnici Bgd-a što je lako moguće i da je ostao taj uslov, nisam još u tim godinama pa ne pratim.
Ne mešajte pojmove penzioneri i stariji od 65 god,, penzioner može da bude i sa dvadeset godina starosti.
 
Nazad
Vrh Dno