Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?


"U dve godine biće pokriveni najveći gradovi i autoputevi za pet godina cela zemlja".
Po najnovijim izjavama ministra.
Mada ove nikada nije obavezivalo to što izjave.
Izgleda da je nijim cilj da pokriju prostor za EXPO 27 sa signalom, a ostalo kad stigne.
 
Objavljene su vesti za 5G mrežu od strane Telekoma Srbije, ukucajmo samo 5G na google (chrome) i idite u sekciju : Vesti. Ima preko 4 objavljenih vesti za 5G mrežu.
 
Da ne bi guglali bespotrebno, Lucic je ovaj put najavio izdavanje licenci za 5G do kraja 2024. sto se poklapa sa pricom v.d. ministra... uz naravno hvalospeve kako je Telekom lider u AI, vec imaju stanice samo da ukljuce itd...

Kao sto sam pisao, ogromno politicko pitanje, za koje je jasno sto se toliko odlaze... samo ne bi bilo dobro da nekako uspeju da dobiju blagoslov i da ne daju dozvolu i SBB-u...

Inace, ako se formira vlada u rokovima u kojima se prica i RATEL dopise instrukcije u vidu broja licenci, pokrivenosti teritorije i cene u taj pravilnik, onda je stvarno tehnicki realno da to bude krajem 2024.
 
Odugovlace sa 5G da dvorske firme zauzmu mesto i uzimaju novac, plus moguce da ce neka od tih dobiti 5g licencu kao 4. igrac, sa 5G SA, verovatno u pocetku samo kao MBB, posle i VoNR.
 
Suludo je da bilo koji novi operater bude 5G only mreza. Morali bi da imaju dual-stack 4G / 5G + nacionalni roaming.
 
Suludo je da bilo koji novi operater bude 5G only mreza. Morali bi da imaju dual-stack 4G / 5G + nacionalni roaming.
Pa u neku ruku nije. Ako bi tukao roaming plus 5G.
Ali pretpostavljam da je 5G oprema kompatibilna da simulira starije generacije. Tipa A1 kad je GSM cekas da mreža odgovori sa vremena na vreme. Verovatno dinamički dodeljuju frekvenciju za 2G pa dok ne dobijes...
 
Jedini način je kao što je poglavica rekao, da grade svoj 5G od nule, a da za 4G/3G imaju nacionalni roming sa nekim operaterom
 

"U dve godine biće pokriveni najveći gradovi i autoputevi za pet godina cela zemlja".
Po najnovijim izjavama ministra.
Mada ove nikada nije obavezivalo to što izjave.
Izgleda da je nijim cilj da pokriju prostor za EXPO 27 sa signalom, a ostalo kad stigne.
Ovo je i moguce i nemoguce u isto vreme. Sa 4G su to zapravo uspeli da urade. Samo sto ovaj put pet godina ne mogu da se nakane samo da ga uvedu, a mi sada treba da pricamo o SA, 5G advanced i celoj teritoriji srbije.
 
Pa i 4G pati od infrastrkture. U neku ruku gore nego od pre nekoliko godina.
 
Pa pati jer smo hteli ne hteli dostigli limite i kapaciteti su polako na ivici pucanja, i to je pocelo da se oseca. Pre par godina je prosecan paket imao 3 GB, a sada preko 20. Ili evo, da ne pricam napamet, izvor ratel, kolicina prenetih podataka (u TB) je 2018 bila 208, 2022 je bila 846, u ovoj godini verovatno ide preko 1400.
Ali sama pokrivenost 4G mreze je 2021. godine bila sasvim zadovoljavajuca.
Ma nema nista u skorije vreme jos ni vlada nije formirana
Na zalost, jer pravilnik treba da usvoji nova vlada. Kao da to ima neke veze...
 
Poslednja izmena:
Pa pati jer smo hteli ne hteli dostigli limite i kapaciteti su polako na ivici pucanja, i to je pocelo da se oseca. Pre par godina je prosecan paket imao 3 GB, a sada preko 20. Ili evo, da ne pricam napamet, izvor ratel, kolicina prenetih podataka (u TB) je 2018 bila 208, 2022 je bila 846, u ovoj godini verovatno ide preko 1400.
Ali sama pokrivenost 4G mreze je 2021. godine bila sasvim zadovoljavajuca.

Na zalost, jer pravilnik treba da usvoji nova vlada. Kao da to ima neke veze...
Pa kod mene A1 je dodao bas dosta sektorskih antena u okruženju. Tako uda faktički pokusavaju da mitigiraju problem uvođenjem sektora sa manjim uglovima. Sreća naša je da 4G nije toliko ne upgradovan naspram 5G pa se drži. Odnosno 5G najviše na spektar plus noviteti oko novog signala. I tu nam je problem resen trajno za neku brzinu (Kao xdsl kad je došlo 30 mbps da svi mogu imati) sa tom brzinom je sve postalo dostupno. Uvek bolje je više ali sa ovim sve možeš da uradiš a da nisu dani u pitanju.
 
Bas me zanima da li ce 5G resiti stvarno problem pokrivenosti. Bas sam bio na planini na istoj lokaciji 15 godina kasnije.
Sve je isto kao na K770i
Jedini novitet je neupotrebljiv b20 signal. I saltanje između EDGE neupotrebljivog i 3G na par mesta upotrebljiv...
B20 apsolutno neupotrebljiv... 3G isti kao pre 15 godina...
Ceka se 5G... Bas me 4G neprijatno iznenadio na 800 MHz da ne radi...
 
Info za koji ne mogu da dam izvor ali računajte da je 99% sigurno:
Mts i Yettel prvi kreću sa 5G, Yettel već ozbiljno testira
Kako mislite da Yettel već ozbiljno testira ( 5G mrežu ) ?
 

Kako mislite da Yettel već ozbiljno testira ( 5G mrežu ) ?
Interna testiranja su počela odavno, sada su samo intenzivnija. Više o tome: https://www.yettel.rs/sr/o-yettelu/o-nama/yettel-mreza/5g
 
Bas me zanima da li ce 5G resiti stvarno problem pokrivenosti. Bas sam bio na planini na istoj lokaciji 15 godina kasnije.
Sve je isto kao na K770i
Jedini novitet je neupotrebljiv b20 signal. I saltanje između EDGE neupotrebljivog i 3G na par mesta upotrebljiv...
B20 apsolutno neupotrebljiv... 3G isti kao pre 15 godina...
Ceka se 5G... Bas me 4G neprijatno iznenadio na 800 MHz da ne radi...
Po tim zabitima(pretpostavljam da je zabit ako ima samo L800) nemoj da očekuješ da će 5G da reši problem. Prioritet su veliki gradovi, posle manji gradovi, prometni putevi, turističke atrakcije. Neće sigurno niko da radi 5G roll-out po skroz ruralnim predelima, nije isplativo. Bar ne u bližoj budućnosti.
Info za koji ne mogu da dam izvor ali računajte da je 99% sigurno:
Mts i Yettel prvi kreću sa 5G, Yettel već ozbiljno testira
Za yettel znam da su pokrili dobar deo Kragujevca, Bg treba da krene uskoro polako.

Ne znam za mts/A1..
 
Izgleda jok, mislim da ce konkurs biti tako namesten da zadrzi postojece stanje tj postojeca 3 operatera. Mts u ovakvom stanju bi bio unisten od strane konkurencije, narocito SBB-a.
I uvodjenje 5G mreze kasni dok mts ne nadje para da isfinansira projekat. Vidis da stubove nesrecnici prodaju, a kamoli da se takmice sa SBB-om .
 
Po tim zabitima(pretpostavljam da je zabit ako ima samo L800) nemoj da očekuješ da će 5G da reši problem. Prioritet su veliki gradovi, posle manji gradovi, prometni putevi, turističke atrakcije. Neće sigurno niko da radi 5G roll-out po skroz ruralnim predelima, nije isplativo. Bar ne u bližoj budućnosti.

Za yettel znam da su pokrili dobar deo Kragujevca, Bg treba da krene uskoro polako.

Ne znam za mts/A1..
Ma nije ni Srbija u pitanju (jeste zabit) nego mi je jedinstven slučaj. Jer nista nije menjano ( Sve antene su 100 posto na istim lokacijama kao i pre 15 godina- na brdu iznad sela (6 km od mene odoka plus mnogo vegetacije) jedino update je sto ima B20 LTE. Pa je doslovno poslužilo kao referentna vrednost. Da u principu vidim da nije domet poboljšan. Naravno 3G plus bilo kakav 4G je uvek poželjno. Ali u ovom slučaju apsolutno 3G nešto hvata. 4G nikakv protok nije mogao...
 
Ali u ovom slučaju apsolutno 3G nešto hvata. 4G nikakv protok nije mogao...
Po mom lokalnom iskustvu je suprotno, na lokacijama gde se 3G skroz muči LTE800 je prihvatljivo upotrebljiv (ponekad i sasvim).
 
Info za koji ne mogu da dam izvor ali računajte da je 99% sigurno:
Mts i Yettel prvi kreću sa 5G, Yettel već ozbiljno testira
Odgovorno tvrdim da A1 već ima pušten 5G signal na nekoliko lokacija u Srbiji, ja sam lično na svom telefonu "snimio" bar 4 BS u Nišu i 2 u Kragujevcu. Naravno, bez nekog malo naprednijeg softvera na telefonu - bar NetMonster aplikacija - to nećete videti jer je pristup 5G mreži ograničen za sada na samo uzak krug službenih A1 kartica. Sve što A1 treba da uradi je da sistemski dozvoli pristup na većem broju SIM kartica toj 5G mreži.

Poenta je da A1 u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu već ima aktivnu 5G mrežu, na ograničenom broju lokacija - istina, ali mreža postoji. Postoji odprilike od proleća 2023. Koja dinamika širenja će biti primenena ne znam.
 
Po mom lokalnom iskustvu je suprotno, na lokacijama gde se 3G skroz muči LTE800 je prihvatljivo upotrebljiv (ponekad i sasvim).
Ovo je referentna vrednost jer nema drugih antena. Nema novih antena i sa iste BS se emituje bez smetnji signal.
I tu se vidi realna slika da 3G dolazi a 4G je isto na ivici ali ne radi (sad ne znam da li je 3G na 900 ili 2100)
 
Niko nema aktivnu 5G mrezu u Srbiji vec svi operateri imaju tzv testno okruzenje gde su pustene bazne stanice koje emuliraju brzine i funkcionalnost 5G ali nemaju sve elemente 5G mreze i radi se vec uveliko sa njima po privremenim dozvolama od RATEL-a kako za testove samih operatera tako i za razvoj komercijalnih resenja u okviru naucno tehnoloskih parkova npr...

Nece krenuti niko prvi, svi ce krenuti u isto vreme i svi rade testove i svi se spremaju vec duze vreme ukljucujuci i A1... samo kao sto sam rekao postoji opcija da neko od provajdera krene u SA 5G...
 
Odgovorno tvrdim da A1 već ima pušten 5G signal na nekoliko lokacija u Srbiji, ja sam lično na svom telefonu "snimio" bar 4 BS u Nišu i 2 u Kragujevcu. Naravno, bez nekog malo naprednijeg softvera na telefonu - bar NetMonster aplikacija - to nećete videti jer je pristup 5G mreži ograničen za sada na samo uzak krug službenih A1 kartica. Sve što A1 treba da uradi je da sistemski dozvoli pristup na većem broju SIM kartica toj 5G mreži.

Poenta je da A1 u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu već ima aktivnu 5G mrežu, na ograničenom broju lokacija - istina, ali mreža postoji. Postoji odprilike od proleća 2023. Koja dinamika širenja će biti primenena ne znam.
Slazem se sem jednog dela: to nije aktivna 5G mreza već testno okruženje, aktivna će postati onda kada prvi komercijalni korisnik bude imao 5G pristup.

Lično mislim da nece biti isuvise dobro na početku imajući u vidu način rada 5G mreže.

Da li mislite da će operateri u početku nuditi besplatno 5G mrezu ili uz nove skuplje pakete?
 
Operaterima je cilj da rasterete mrežu u kojoj se količina prenetih podataka eksponencijalno povećava.

4G je u Srbiji preopterećen baš zato što nema 5G-a.
 
Nazad
Vrh Dno