Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Stanovnici Novosadske i okolnih ulica u Staroj Pazovi danas su organizovali protest sa zahtevom da se makro 5G antena, velikog dometa i snage, izmesti iz tog naselja.

Kako je istaknuto na protestu, komšije su složne i odlučne da istraju u zahtevu da se antena mobilne telefonije kompanije A1 izmesti sa krova kuće u Novosadskoj 16 u staropazovački atar, na barem 500 metara udaljenosti od prvih kuća.
 
Pa radari i navođenje na aerodromu se meri u kilo watima. Topi čokoladu na 50 metara.
 
„Potrebno je vreme da se dokaže bezbednost korišćenja radio-frekvencija od početnih 26GHz, a kamoli u budućnosti planiranih 300GHz. Razumevanja radi, 4G koristi frekvenciju od 2 do 8 GHz, i po pravilniku za postavljanje bazne stanice 4G, ne preporučuje se da bude u blizini vrtića i škola“, rekao je za Betu Predrag Vidanović, jedan od komšija iz Novosadske ulice.

Nit' će da koriste 26+GHz, nit' 4G koristi frekvencije 2-8GHz.
Ali dobro, k'o da je to bitno :D
 
Dobar komentar na youtube. Prosledjujem ovde u nadi da ce domaci 5G teoreticari zavere da nabasaju na Benchmark i da procitaju nesto relevantno.

The only thing I take from people saying “5G radiation is dangerous” is that they didn’t complete basic secondary school physics or have no idea about the EM spectrum.

 
Nikako ne uvoditi 5G to šteti svima i dok ja ne zamenim svoj Huawei P60 pro sa P70 pro koji po najavama treba da ima 5G čip. 😉
 
I kod nas ce gasiti. Samo polako.
Posmatrano iz ugla potrebe zamene uređaja kod određenog broja korisnika, razmatra se mogućnost gašenja starijih tehnologija (2G i 3G), a izvesnije je da će se prvo gasiti 3G, u skladu sa trendom u Evropi i Severnoj Americi.
... operatori mogu sami da odlučuju o gašenju mreža pojedinih (starijih) tehnologija. Regulatori , sa svoje strane, prate planove i sam proces, kako bi se osiguralo da korisnici posle gašenja starijih tehnologija imaju adekvatno radio pokrivanje i obezbeđen optimalan tranzicioni period i kvalitet servisa. Operatori treba da razmotre mogućnost zamene uređaja socijalno ranjivim kategorijama korisnika, kao i podsticajne mere za zamenu uređaja koji podržavaju starije tehnologije uređajima nove generacije za ostale korisnike. Što se Srbije tiče, 69% aktivnih korisnika koristi 4G mrežu, 15% aktivnih korisnika 3G mreže i 16% 2G mreže.
izvor - RATEL-ova analiza korišćenja mobilnih uređaja, septembar 2023.
 
I kod nas ce gasiti. Samo polako.


izvor - RATEL-ova analiza korišćenja mobilnih uređaja, septembar 2023.
Uf, pa čoveče 30 posto korisnika na 2G i 3G nije zanemarljiv broj uopšte. Posebno sto 60 posto korisnika obavlja glasovne pozive kroz iste mreze. Koliko je GSM 2.2 a 3G 5 MHZ. Što znači 4G je 50 MHz recimo... A 7.2 koristi 60 posto korisnika od toga 30 posto je non stop povezano uključujući i data... Ovo uopšte nije dobra vest. Ali sa druge strane jeste da dosta uređaja ima 5G pa se automatski bar pola miliona korisnika prebacuje na 5G. I ostaje 4G slobodan...
 
Rano je jos za gasenje 2g i 3g mreze kod nas jer smo sirotilja koja jos koristi u velikoj meri dumb telefone, iz tog razloga jos ni nemamo 5G jer stvarno verujem da ljudi nemaju pojma niti su informisani o prednostima 5g mreze zato i kenjaju na sve strane da ce nas 5g pobiti debilan smo narod vladaj vucicu
Uopšte nisam mislio na tehnološke prednosti, nego na puku činjenicu da je 3g manje efikasan i da iz tog razloga, iz njihovih antena dolazi i jače zračenje nego, recimo, iz 4g. Dakle, em više struje troše, em je prolazak pored njih kao poseta rentgen kabinetu. A doktorka Nada, ništa na to... Ćuti...🙃
 
Uopšte nisam mislio na tehnološke prednosti, nego na puku činjenicu da je 3g manje efikasan i da iz tog razloga, iz njihovih antena dolazi i jače zračenje nego, recimo, iz 4g. Dakle, em više struje troše, em je prolazak pored njih kao poseta rentgen kabinetu. A doktorka Nada, ništa na to... Ćuti...🙃
Ma naravno potpuno te razumem, al eto mi smo ziv paradoks od drzave bas iz onih razloga
 
Ma ne, mikrotalasno i rentgensko (X )zračenje su na suprotnim krajevima spektra. Ovo drugo jeste jonizujuće, tj. može da menja veze molekula i oštećuje DNK.
Negde u sredini je obična sijalica koja zrači na oko 500 THz (teraherca!) i mi to vidimo kao narandžasto-žutu svetlost koje se na plašimo i "sunčanje je zdravo", a energija fotona je 100 hiljada puta veća od mikrotalasa. Mikrotalasi mogu da zagrevaju ako su dovoljno snažni (kao što može i svetlost), ali nisu jonizujuće zračenje.
 
Džaba pričaš ljudima kad su neobrazovani i na nivou "zemlja je ravna ploča" ubeđenja.

Na jednom seoskom zboru ovde u okolini su me za malo izbacili fizički jer sam pričao o tome da je dobro da imaju baznu stanicu u selu, jer će se telefoni manje "mučiti" da se "dobace" do BS 10km daleko na brdu. Jer su telefoni - dvosmerna komunikacija.
 
Na jednom seoskom zboru ovde u okolini su me za malo izbacili fizički ...
... u nedostatku vešala, lomače, giljotine. etc.

Coffee Cheers GIF by Holiday Inn Express
 
Ma samo im podeli staniolske kape i one piramide za upijanje zračenja za ispod kreveta ili angažuj popa da okadi antenu.
 
Nema nade za nas. Mozda sam i mogao da razumem kada se 5g prvi put pojavio, ali da posle 5 godina ljudi i dalje vrte istu pricu, neverovatan primitivizam.

Što se Srbije tiče, 69% aktivnih korisnika koristi 4G mrežu, 15% aktivnih korisnika 3G mreže i 16% 2G mreže.
izvor - RATEL-ova analiza korišćenja mobilnih uređaja, septembar 2023.

3G treba svakako ugasiti, to je prevazidjena tehnologija koja nikada nije ni radila kako treba. S druge strane, 2G i ako stara, svima je dobro poznata, sto bi rekli "delove imas na trafiku da kupis", trebalo bi da ostane kao backup mreza bar jos desetak godina (nece ni u evropi pre 2030-te).
Ovih 15% aktivnih 3G korisnika, pitanje je da li oni zaista koriste internet, ili samo za pozive i poruke, nego im se telefon prosto kaci na 3G umesto na 2G. Besmisleno je drzati 3G u funkciji zbog fantomskih 15% koji u realnosti koriste dumb telefone i ne bi ni primetili da ih sutra neko prebaci na 2G.
"Potrebno je vreme da se dokaže bezbednost korišćenja radio-frekvencija od početnih 26GHz, a kamoli u budućnosti planiranih 300GHz. Razumevanja radi, 4G koristi frekvenciju od 2 do 8 GHz, i po pravilniku za postavljanje bazne stanice 4G, ne preporučuje se da bude u blizini vrtića i škola“, rekao je za Betu Predrag Vidanović, jedan od komšija iz Novosadske ulice.
Al se ovaj nalupao nekih random brojeva, haos.
 
Nema nade za nas. Mozda sam i mogao da razumem kada se 5g prvi put pojavio, ali da posle 5 godina ljudi i dalje vrte istu pricu, neverovatan primitivizam.



3G treba svakako ugasiti, to je prevazidjena tehnologija koja nikada nije ni radila kako treba. S druge strane, 2G i ako stara, svima je dobro poznata, sto bi rekli "delove imas na trafiku da kupis", trebalo bi da ostane kao backup mreza bar jos desetak godina (nece ni u evropi pre 2030-te).
Ovih 15% aktivnih 3G korisnika, pitanje je da li oni zaista koriste internet, ili samo za pozive i poruke, nego im se telefon prosto kaci na 3G umesto na 2G. Besmisleno je drzati 3G u funkciji zbog fantomskih 15% koji u realnosti koriste dumb telefone i ne bi ni primetili da ih sutra neko prebaci na 2G.

Al se ovaj nalupao nekih random brojeva, haos.
Kako 3G nikad nije radio?
Pa 4G ne radi ni sada kako treba... Pola operatera ima VOLTE na pola uređaja pola nema.... ussd... Kako to ide? Nego preko 3G u principu. Za video pozive da ne pričam i standardizaciji istog...
Jedino sto je na nesrećnih 2.1 GHz osim yettela... Ali na yettelu skroz ok radi...
 
Poslednja izmena:
Interesantna stvar koju sam primetio - imam neku sekundarnu MTS prepaid karticu koja mi stoji u starom iPhone 6S telefonu, dopunjem kredit retko cisto da je ne bi ugasili jer je dobar broj, internet ugl preko wifi na tom telefonu. I kad je ta kartica dugo bez kredita i kad se mobilni internet dugo ne koristi mreza se prebaci na 3G. Cim uplatim kredit i probam mobilni internet mreza se vrati na 4G i tako u krug. Ne znam jel to zato sto ne zele da opterecuju 4G mrezu manje aktivne kartice ali mozda zato jedna fina grupa ljudi spada u korisnike 3G mreze.
 
Interesantna stvar koju sam primetio - imam neku sekundarnu MTS prepaid karticu koja mi stoji u starom iPhone 6S telefonu, dopunjem kredit retko cisto da je ne bi ugasili jer je dobar broj, internet ugl preko wifi na tom telefonu. I kad je ta kartica dugo bez kredita i kad se mobilni internet dugo ne koristi mreza se prebaci na 3G. Cim uplatim kredit i probam mobilni internet mreza se vrati na 4G i tako u krug. Ne znam jel to zato sto ne zele da opterecuju 4G mrezu manje aktivne kartice ali mozda zato jedna fina grupa ljudi spada u korisnike 3G mreze.
Isto se dešava sa Yettel pre paid karticama ;)
 
Kako 3G nikad nije radio?
Pa 4G ne radi ni sada kako treba... Pola operatera ima VOLTE na pola uređaja pola nema.... ussd... Kako to ide? Nego preko 3G u principu. Za video pozive da ne pričam i standardizaciji istog...
Jedino sto je na nesrećnih 2.1 GHz osim yettela... Ali na yettelu skroz ok radi...
Ne znam kako to da ti objasnim u 3-4 recenice. Ali otprilike: 3G je mobilna mreza, 4G je dizajnirana da bude native all-IP mreza, dakle full broadband internet mreza. I to se vidi i po optimizaciji, i po odzivu mreze i po svemu sto je uslo u siroku primenu od kada je 4G pustena, kao na primer streaming servisi, on demand video klubovi, mobilna televizija. Neko ce da kaze da je postojalo sve to i za vreme 3G - postojalo je, ali nije radilo kako je zamisljeno. 4G ne radi tamo gde je kapacitet na pucanju, ali sama mreza jako dobro radi u optimalnim uslovima. Kako god, ne gasi se za dzabe 3G umesto 2G, jer ne pruza nista sto 4G ne daje vec deset puta bolje. Nije to slucajno.
 
Ne znam kako to da ti objasnim u 3-4 recenice. Ali otprilike: 3G je mobilna mreza, 4G je dizajnirana da bude native all-IP mreza, dakle full broadband internet mreza. I to se vidi i po optimizaciji, i po odzivu mreze i po svemu sto je uslo u siroku primenu od kada je 4G pustena, kao na primer streaming servisi, on demand video klubovi, mobilna televizija. Neko ce da kaze da je postojalo sve to i za vreme 3G - postojalo je, ali nije radilo kako je zamisljeno. 4G ne radi tamo gde je kapacitet na pucanju, ali sama mreza jako dobro radi u optimalnim uslovima. Kako god, ne gasi se za dzabe 3G umesto 2G, jer ne pruza nista sto 4G ne daje vec deset puta bolje. Nije to slucajno.
Sve je to OK ali 3G je imao 60 MHz a 4G 150 Mhz. I sve to cenim. Ali voip je radio na Siemens telefonima.... Da ne pričam nokia. Super audio kvalitet....
Ali tri stvari su uvek radile (internet i poziv, ussd sms i video call, i mogućnost da je uređaj potpuno operativan sa 3g only mode). Nista od ovoga ne radi na LTE izuzev volte telefona gde imas internet i poziv....
 
Pa kako onda svi gase ili ugasili 2G/3G ako nista od toga ne radi? Mislim da je to malo stara prica.

Inace, nemam tacno spisak, ali mislim da svi novi telefoni podrzavaju VoLTE.
 
@synn,
Amerika je vec ugasila obe mreze 2G/3G (ako je neko preostao, to ce uraditi tokom ove godine). Gasenje 3G u Evropi uveliko traje (2026. je neki nezvanicni krajnji rok kod vecine EU clanica), s tim sto se planira da 2G ostane jos malo, do neke 2030. kao backup mreza. Mislim da i vecina azije planira da ugasi 3G do 2026. Znamo vec da su neki odavno tamo ugasili 2G, kao na primer Japan, Koreja, Singapur itd. Cak mislim da je i juzna amerika krenula sa gasenjem (s tim sto mislim da ce oni tamo kontra, prvo 2G pa 3G, mada mislim da ce se tamo razlikovati od drzave do drzave; Cile je recimo vec ugasio 2G).
 
@synn,
Amerika je vec ugasila obe mreze 2G/3G (ako je neko preostao, to ce uraditi tokom ove godine). Gasenje 3G u Evropi uveliko traje (2026. odlazi zauvek u istoriju kod vecine EU clanica), s tim sto se planira da 2G ostane jos malo, do neke 2030. kao backup mreza. Mislim da i vecina azije planira da ugasi 3G do 2026. Znamo vec da su neki odavno tamo ugasili 2G, kao na primer Japan, Koreja, Singapur itd. Cak mislim da je i juzna amerika krenula sa gasenjem (s tim sto mislim da ce oni tamo kontra, prvo 2G pa 3G, mada mislim da ce se tamo razlikovati od drzave do drzave; Cile je recimo vec ugasio 2G).
Pa onda nisu SVI. I ne poredi EU i SAD i Aziju jer su standardi u mobilnoj telefoniji potpuno drugaciji.
 
Pa onda nisu SVI. I ne poredi EU i SAD i Aziju jer su standardi u mobilnoj telefoniji potpuno drugaciji.
A kako to nisu svi, ako su Evropa, Severna Amerika, Juzna Amerika, Azija i Australija, ukljucjuci i zemlje balkana poput hrvatske i slovenije koji su isto najavili gasenje ili su vec ugasili neku od mreza. Ko to nije? Afrika?
90% svih njih je postavilo rok da do 2026, bar jedna mreza ode, ako ne i obe. Svako ko je uveo 5G gleda da se oslobodi bar jedne od starih mreza (i prenameni frekvencije).
 
Poslednja izmena:
3G ne nudi ništa što ne nudi kombinacija 2G i 4G. Zato se prvo gasi. 2G će ostati u životu malo duže, prvenstveno da se omogući Voice poziv populaciji koja nema VoLTE uredjaj (a koja je, prirodom problema) svakog dana sve manja.
Pozdrav
 
Upravo tako. 2G ima pokrivenost koju 3G nema, a 4G kapacitet i broadband. Onih 15% zvanicnih, ratelovih, pitanje je koliko zaista koriste internet na 3G only telefonima. Ne zbog same 3G mreze, vec zato sto su to uredjaji stari preko 7-8 godina, pitanje je koju danasnju aplikaciju oni zaista mogu da podrze, cak i preko wi-fi. Pitanje je kako uopste sljaka viber i facebook na nekom samsungu S4. Bolje bi bilo da se te frekvencije dodele 4G/5G mrezi, i povecaju kapaciteti. Cak i kod nas u Srbiji.
 
Planirano zastarevanje. Sad bi trebalo i auta da stave. Ispod 2010 godine auta na otpad. Jer ne podržava 3G....
3G mogu reći sta god ali sve je radilo na svim telefonima. Evo A1 volte ne radi... Na novom samsungu iz 2022. Ej....
Aj 3G na 2100 uređajima sto fizički nemaju 3G 900. Ali sta je ovde problem? Palamudjenje?
 
Nazad
Vrh Dno