Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Kapacitet. Radilo je sve kada je najnapredniji paket "za mlade" bio telenorov prenesi plus sa 1GB neta. Secam se da sam jedno vreme imao Vipov Smart 4000, to je kao bilo ludilo, a toliko je i kostalo. Sta je tacno moglo da sljaka sa 3GB mesecno 😄 Toliko danas spucam za jedan dan bukvalno. Ne kazem, to mi je tada bilo wow, i tih par pesama na youtube-u sto pustim, a van kuce sam. Ili izdopisujem se na FB, a nisam morao da dizem nikoga sa kompa. Ne znam dal ce ikada i jedan telefon da mi probudi ono sto je za mene bio HTC Desire Z kada sam ga prvi put video.
Evo A1 volte ne radi... Na novom samsungu iz 2022
Koji je to samsung, ali iskreno reci
 
Sta mislite ima li sanse do kraja 2024 godine da 5G mreža bude dostupna u ovim većim gradovima (BG, Niš, KG, Novi Sad itd..)
 
Kapacitet. Radilo je sve kada je najnapredniji paket "za mlade" bio telenorov prenesi plus sa 1GB neta. Secam se da sam jedno vreme imao Vipov Smart 4000, to je kao bilo ludilo, a toliko je i kostalo. Sta je tacno moglo da sljaka sa 3GB mesecno 😄 Toliko danas spucam za jedan dan bukvalno. Ne kazem, to mi je tada bilo wow, i tih par pesama na youtube-u sto pustim, a van kuce sam. Ili izdopisujem se na FB, a nisam morao da dizem nikoga sa kompa. Ne znam dal ce ikada i jedan telefon da mi probudi ono sto je za mene bio HTC Desire Z kada sam ga prvi put video.

Koji je to samsung, ali iskreno reci
A33, ali poenta priče nije ni najgori daleko od najboljeg... Ali kad sam uzimao 3G telefon znao sam da uma 3G koji radi... A ovde eto on je 5G a ne radi ni Volte.. . Ali zato je (ima neki signal ide 100 Mbps) malo mrdnes prelazi na Edge/H+
4CA grmi ne retko vidim i blizu 250 mbps... Ali eto Volte. Nekim razlogom ne radi...
 
@Miki919 Jesi zvao korisnicki servis i pisao tiket, jer oni moraju ručno da ti aktiviraju opciju volte. Tako sam ja rešio problem za Honor Magic 5 Lite (bitno da taj telefon A1 ima u ponudi, a klk vidim imaju A33 u ponudi i sigurno imaju podesavanja za njega).
 
Sta mislite ima li sanse do kraja 2024 godine da 5G mreža bude dostupna u ovim većim gradovima (BG, Niš, KG, Novi Sad itd..)
@Vladimir5, mi da budemo srecni ako do kraja godine bude aukcija. Od tog trenutka, racunaj ga pola godine da 5G bude solidno prisutan u BG, NS, Nis, KG, Subotica... Nakon toga, neki kakav takav kontinuitet pokrivenosti, tipa pored vecih gradova, da budu pokriveni i veci putevi, vojvodina, srednji gradovi i turisticke lokacije, racunaj ga dve godine. Izvodjivo je i realno je. Sve dalje od toga zavisi od dosta faktora, uslova licence itd. Da 5G bude ono sto je 4G danas, potrebno je 6-7 godina, ali to je vec 2030-ta. To je vec neki drugi zivot.
 
Poslednja izmena:
Ako mislite da kod nas 3G i 2G već nisu otišle daleko daleko u legacy status, varate se. To se desilo negde oko 2019-2021.

1) mts
  • 2G sada radi isključivo na 900MHz, postoji dobar broj mts baznih stanica (naročito u gradovima) koje uopšte ne emituju 2G signal više - a nekad su imale.
  • 3G sada radi na 2100MHz ali sa smanjenim kapacitetom na 1/3 originalnog - sa ~5MHz širine kanala u odnosu na nekadašnjih 15MHz - brzine su do 6-7 / 2Mbps max
  • 4G sada ima 3CA (10MHz na 800MHz + 20MHz na 1800MHz - na uštrb 2G mreže + 10MHz na 2100MHz - na uštrb 3G mreže) nekad je 4G radio sa 15MHz ukupno, sada sa 40MHz.

2) Yettel
  • 2G sada radi isključivo na 900MHz, sa 1/2 nekadašnjeg kapaciteta, takođe bez 2G mreže na svim baznim stanicama u gradovima
  • 3G radi sada samo na 900MHz sa 1/3 kapaciteta dok je 4G zauzeo svih 15MHz na 2100MHz
  • 4G sada ima 3CA (10MHz na 800MHz + 20MHz na 1800MHz - na uštrb 2G mreže + 15MHz na 2100MHz - na uštrb 3G mreže) nekad je 4G radio sa 15MHz ukupno, sada sa 45MHz.

3) A1
  • 2G kod A1 više nije "prava GSM mreža" - već mreža kompatibilna sa 2G GSM standardom nazvana LeanGSM gde bazne stanice na nekom području dinamički dele resurse a ćelije izgledaju kao "omni direkcione" i ako to nisu. 2G mreža A1 ima ubedljivo najmanji kapacitet, ali dinamički alocira resurse. Pozivi i SMS poruke pristojno rade dok data prenos izuzetno otežano radi. Radi samo na 900MHz
  • 3G sada radi na 2100MHz ali sa smanjenim kapacitetom na 1/3 originalnog - sa ~5MHz širine kanala u odnosu na nekadašnjih 15MHz - brzine su do 6-7 / 2Mbps max
  • 4G kod A1 sada podržava 4CA (agregaciju 4 nosioca) (10MHz na 800MHz, 20MHz na 1800MHz + dodatnih 10MHz na 1800MHz - na uštrb GSM mreže - + 10MHz na 2100MHz - na uštrb 3G mreže). Tako A1 uz 4 carriera ima najviše - ukupno 50MHz za 4G.
 
Hvala. Zapravo predivna informacija, nisam ni znao da su nasi operateri toliko zedni novih frekvencija, ovo je odlicno. Mislim da je 2100 previse atraktivna za 5G, koliko vidim 3G nece ni kod nas jos dugo.
 
Što se 2600 tiče, nikad država nije ponudila taj opseg na nadmetanju. Ratel je dodeljivao privremene dozvole i jedan broj baznih stanica Yettel mreže u Beogradu je nekoliko puta po 2 meseca imao uključen B7 (2600MHz) u 4CA konfiguraciji 800+1800+2100+2600 sa 10+20+15+20MHz širine - ukupno 65MHz.

Drugi operateri nisu koristili B7 2600MHz.

Takođe, Yettel je imao privremene dozvole za LTE700 (B28) i imao je isti aktivan na području Kruševca, Trstenika, Vrnjačke Banje i Kraljeva. Dok je na jednoj BS u Vrnjačkoj Banji sa tim privremenim dozvolama imao 5CA konfiguraciju 700+800+1800+2100+2600 sa 10+10+20+15+20Mhz - ukupno 75MHz 4G.
 
75 MHz to bi trebalo preko 500 Mega da izvlači. Blize 700...
A da i ja koliko se secam samo 700 i 3600+ frekvencije za 5G. Sto je na postojeće stanje odličan ugrade. Posebno za A1 Nokia je dosta pouzdan partner i ne sumnjam da imaju dobra rešenja za DSS.
 
Meni je rečeno u poslovnici Yettela e sad pitanje je da li je istina (u vezi 5G mreže/signala) : Kada se mt:s, Yettel i A1 budu složili da u isto vreme puste 5G mrežu/signal, tada će biti 5G mreža i ne može sva tri operatera da puste kada hoće/ranije npr. ne može Yettel da pusti pre mt:s i A1, ne može A1 da pusti pre Yettel i mt:s, mt:s ne može da pusti pre Yettel i A1 (radnik Yettela). Znači (takozvano) sva tri operatera se moraju dogovoriti i složiti kada će u isto vreme da puste 5G mrežu/signal.
 
Meni je rečeno u poslovnici Yettela e sad pitanje je da li je istina (u vezi 5G mreže/signala) : Kada se mt:s, Yettel i A1 budu složili da u isto vreme puste 5G mrežu/signal, tada će biti 5G mreža i ne može sva tri operatera da puste kada hoće/ranije npr. ne može Yettel da pusti pre mt:s i A1, ne može A1 da pusti pre Yettel i mt:s, mt:s ne može da pusti pre Yettel i A1 (radnik Yettela). Znači (takozvano) sva tri operatera se moraju dogovoriti i složiti kada će u isto vreme da puste 5G mrežu/signal.
A složiće se čim MTS bude dostigao tehničko-političke uslove da ga pusti.
 
Meni je rečeno u poslovnici Yettela e sad pitanje je da li je istina (u vezi 5G mreže/signala) : Kada se mt:s, Yettel i A1 budu složili da u isto vreme puste 5G mrežu/signal, tada će biti 5G mreža i ne može sva tri operatera da puste kada hoće/ranije npr. ne može Yettel da pusti pre mt:s i A1, ne može A1 da pusti pre Yettel i mt:s, mt:s ne može da pusti pre Yettel i A1 (radnik Yettela). Znači (takozvano) sva tri operatera se moraju dogovoriti i složiti kada će u isto vreme da puste 5G mrežu/signal.
To tako zamišlja mali Perica koji radi u poslovnici :)

Pustiće onda kad država organizuje tender za dodelu frekvencija, i kad operatori iskeširaju ogroman novac da kupe spektar.

U prevodu, onda kad mts bude spreman ;)
 
@Miki919 Jesi zvao korisnicki servis i pisao tiket, jer oni moraju ručno da ti aktiviraju opciju volte. Tako sam ja rešio problem za Honor Magic 5 Lite (bitno da taj telefon A1 ima u ponudi, a klk vidim imaju A33 u ponudi i sigurno imaju podesavanja za njega).
Jesam evo cetvrti put ih zovem, ne radi VOLTE ni na Huaweiu na kom znam da radi, a ne radi ni na Samsungu... A navodno su aktivirali isti... Eto toliko o "naprednosti" Zato kazem ako 5G popravi da na pola kartica nesto radi na pola ne... I na pola telefona a na pola ne... Ja bih bio presrecan...
P.S. na istom profilu radi u oba telefona VOLTE. Tako da potvrdno da radi na A33. Ali na ovom Simu ne mogu da upale...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
Da ne bih prelistavao temu interesuje me da li se isplati kupiti danas 5G telefon na prostoru Ex yu? Ne razumem se baš u to pa mi nemojte zameriti ;)
Mislim da su cene samog modela dosta slične, nebitno jel 4G ili 5G pa gledam samo da se ne zeznem.
 
Pozdrav,
Da ne bih prelistavao temu interesuje me da li se isplati kupiti danas 5G telefon na prostoru Ex yu? Ne razumem se baš u to pa mi nemojte zameriti ;)
Mislim da su cene samog modela dosta slične, nebitno jel 4G ili 5G pa gledam samo da se ne zeznem.
Isplati se. I onako većina telefona na tržištu dolazi sa 5G. Osim ako baš izabereš neki koji još ne podržava.
 
Na prostoru ExYu već rade 5G mreže, osim ekonomskih tigrova (BiH i Srbija). Pardon, i Srbija ima 5G mrežu, eno na KiM jedna. Ako kupuješ novi telefon, manji je izbor onih koji ne podržavaju 5G nego onih koji podržavaju.
Pozdrav
 
Sve je do klase - koliko para hoce da izdvoji. Ali s obzirom da je 5G na pragu ako ne.menjas cesto telefone,vredi kupiti i biti '5G ready'
 
Dobro su se setili...možda do kraja ove godine stvarno i buden pušten 5G signal....
 
Biće i ranije nadam se 🙏🏻🙏🏻
 
Pozdrav,
Da ne bih prelistavao temu interesuje me da li se isplati kupiti danas 5G telefon na prostoru Ex yu? Ne razumem se baš u to pa mi nemojte zameriti ;)
Mislim da su cene samog modela dosta slične, nebitno jel 4G ili 5G pa gledam samo da se ne zeznem.
5g verzije su skuplje a mislim da se razlika neće isplatiti još nekoliko godina. Na većini lokacija u Srbiji nema ni krštenog 4g pa je 5g tel bacanje para.
 
Nazad
Vrh Dno