ta je novo?
  • Novi Benchmark sajt

Sa velikim ponosom 鱉elimo da podelimo informaciju da je Benchmark, nakon 8 godina, dobio novi sajt!

Jako mnogo truda, rada i energije smo ulo鱉ili u prethodne dve godine kako bi mogli da ga predstavimo danas.

Pozivamo vas da posetite novi sajt i da ostavite komentar i utiske u ovoj temi.

Bojler za Kupatilo

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
不不不不不不
Samo....
Brzi psti, da ne ka鱉em brti przti 不

MikiBL

Poznat
Ulanjen(a)
30.09.2020
Poena
30
Imam dva pitanja,
1) Mi禳ljenje-iskustvo za kuhinjski bojler pod pritiskom: Podpultni Atlantic O'Pro 10 l (2 kW) ili je Ariston Andris RS 10U/3 EU 10 l (samo 1200 W) koji je ne禳to skuplji, dosta bolji (ako je uop禳te bolji)? Elit mi je preskup.
2) Izveden je u kuhinji, kao opcija, i vod za toplu vodu iz kupatilskog bojlera. Volio bih napraviti nekako, s nekim ventilom da kad ima禳 tople vode u velikom, prebaci禳 na njega, a kad nema禳, onda na mali bojler. Da ne palim veliki samo za sue, a i br鱉e e ugrijati. Bilo bi zgodno, zar ne?! Ako mo鱉e da neko nacrta skicu.

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
Po禳to je taj Atlantic O'Pro 10 l?

MikiBL

Poznat
Ulanjen(a)
30.09.2020
Poena
30
Atlantic 140 KM (oko 70 evra), a onaj Ariston je 160 KM (80 evra). Onih 1200 W kod Aristona mi djeluje slaba禳no. Preferiram Atlantic, ako nije lo禳iji.
Zanima me i ono sa povezivanjem kuhinjske slavine na 2 bojlera pod pritiskom, pa izbor jednog, zavisno od raspolo鱉ivosti tople vode

Poslednja izmena:

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
Jedino 禳to mi pada na pamet je trokraki ventil kojim e禳 da bira禳 iz kog smera e voda ii prema slavini - pololo鱉aj 1 voda ide iz kupatila, polo鱉aj 2 voda ide iz malog bojlera.

MikiBL

Poznat
Ulanjen(a)
30.09.2020
Poena
30
Jedino 禳to mi pada na pamet je trokraki ventil kojim e禳 da bira禳 iz kog smera e voda ii prema slavini - pololo鱉aj 1 voda ide iz kupatila, polo鱉aj 2 voda ide iz malog bojlera.
I meni, kao elekto kvalifikovanim, padaju na pamet takve ideje, poput el. preklopnika izmeu dva kruga, ne禳to kao SPDT, ali ne znam kad je voda pod pritiskom da li to postoji i kako to izvesti. Ako neko zna, bio bih zahvalan.

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
Ne znam koliko ti se to sve isplati. Bojler od 10l sa grejaem od 2kW zagreje vodu na 60 stepeni za oko 15 minuta.
Taman dok se popije kafa dobije禳 vruu vodu za pranje sudova.

MikiBL

Poznat
Ulanjen(a)
30.09.2020
Poena
30
Ne znam ni ja. Nije problem u tom vremenu zagrijavanja malog bojlera.
Tri su varijante za sudoper:
a) Kupatilski bojler
b) Kuhinjskii bojler
c) Izbor izvora izmeu njih
Prva je u startu najjeftinija, tj. bez tro禳ka za kuhinjski bojler. Ali, malo je lanova pa nema rezona stalno dr鱉ati ukljuenim veliki bojler ili posebno zbog sua.
Druga nudi brzo zagrijavanje manje koliine vode, nezavisnost od velikog bojlera i bez gubitaka toplote u dugim cijevima..
Trea nudi u禳tedu kori禳enja eventualno raspolo鱉ive tople vode iz kupatila, a ako je nema, onda brzo a time i jeftinije zagrijanje s kuhinjskim.

E sad za ovu varijantu c) ne znam 禳ta je tro禳ak osim tog trokrakog ventila?
Onaj sa gornje slike mi lii kao da ima neki regulator (ono dugme), a trebao bi samo kao preklopnik sa 2 mogua polo鱉aja.

Nothingman

Slavan
Ulanjen(a)
06.10.2005
Poena
425
Ne znam da li je iko okarakterisao Ariston kao smee iole zbog neeg drugog a ne kazana. Taj bugarski Tesy ima isti tip kazana ili gre禳im? Ako ne gre禳im, po emu je onda u prednosti u odnosu na Ariston?
Postoji i Ariston sa Inox kazanom, samo je skup mnogo (ukoliko ga uopste i ima vise da se kupi). Ja sam ga uzeo pre par meseci.
Kao sto su ranije navodili, najveca mana ovog Aristona je verovatno to sto ima previse stvari koje mogu da crknu (dva grejaca + elektronika).
Mene za sada dobro sluzi ali imam dve zamerke kojima ne znam sta je uzrok:

1) Bojler dosta glasno "cvili" kada greje vodu
2) Voda iz bojlera ima blago neprijatan miris. Oseti se kao sumpor. Prvih par dana se bas dosta osetilo, a sada je to daleko manje. Nadam se da ce nestati u potpunosti u nekom trenutku, posto bojler koristim tek 14 dana.

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
Priaju ljudii dosta o Ariston bojlerima. Uglavnom se ne禳to 鱉ale. Ima previ禳e delova koji se mogu pokvariti. Elektropnika, dva grejaa... Jedina prednost im je izgled. Ko ne mari za izgled bolje je da uzme neki domai inox sa bezuslovnom garancijom na kazan.
Sve ostalo se lako menja i nije skupo.

Nothingman

Slavan
Ulanjen(a)
06.10.2005
Poena
425
Pored izgleda prednost mu je i dubina. Nekoliko kolega i ja smo uzeli ovaj bojler samo zbog toga sto nam je raspored kupatila takav da smo ograniceni na odgovarajucu dubinu bojlera.

perafilozof

Slavan
Ulanjen(a)
06.03.2013
Poena
275
Moja oprema  
Steam
perablenta
Pristup internetu
  1. Optiki internet
Da li i koliki je ovo problem, boiler kod mene u kupatilu leva cev. Koliko vidim korodirala itava matica i rua? ( zelena) polako curi i spu禳ta se niz ploice

Prilozi

• IMG_20220622_070510.jpg
    IMG_20220622_070510.jpg
    170.6 KB · Pregleda: 57

Marko_

Cenjen
Ulanjen(a)
22.04.2008
Poena
180
ja sam bas skoro izmenjao ta creva i gumice slicno bilo. ali sam menjao grejac, prekidao vodu pa usput izmenjao i creva da vise ne curi. ako ti e smeta nije problem neki...

doggmania

Slavan
Ulanjen(a)
13.01.2009
Poena
240
Ta creva bi trebalo preventivno menjati na jedno 5 godina, ma koliko kvalitetna ona bila. Ne vidim odakle curi ali mozda moze da se dotegne tj da se predihtuje ponovo.

perafilozof

Slavan
Ulanjen(a)
06.03.2013
Poena
275
Moja oprema  
Steam
perablenta
Pristup internetu
  1. Optiki internet
Bilo nam je curilo, ono pravo, kap po kap pre jedno 3 godine. Tad je zamenjeno. Sad ovako klizi prljav禳tina ova ali nema ba禳 vodenik kapi da ih vidim niti je vla鱉no. Mo鱉da samo kondenzuje? Nemamo prozor, samo ventilator u kupatilu.

Hvala na odgovorima.

kraguljac

Slavan
Ulanjen(a)
07.02.2007
Poena
330
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ta creva ne bi ni trebalo stavljati na bojler gde je visok pritisak.
Kvalitet im je nikakav i hoce od viseg pritiska da puknu kada se najmanje nadate.

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
Ima li neko iskustva sa Elmac bojlerima? Vidim da na kazan daju bezuslovnu petnaestogodi禳nju garanciju a da im je izolacija ak 5cm mineralne vune.

danijel00

uven
Ulanjen(a)
08.11.2003
Poena
545
Imam ja jedan od 50L, radi bez problema oko 4 godine.
Odlicno je sto je kompaktan, pa zauzima malo mesta. Nismo primetili da se igde greje spolja, tako da je izolacija OK.

Neprofesionalac

Po禳tovan
Ulanjen(a)
14.09.2021
Poena
55
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optiki internet
  2. Mobilni internet
Vidim da su se neki serviseri pozitivno izja禳njavali o njima. Hvala.

quince9

Zapa鱉en
Ulanjen(a)
28.10.2022
Poena
1
Ljudi da li neko zna da mi ka鱉e kako da pustim vodu u bojler, treba da ponemo da iznajmljujemo stan a gazdarica nam je napomenula da treba sami da pustimo vodu u bojler. Ja sam navikla na ona matora mesingana uda 禳to vire iz zida, i da, treba da se iskilavi禳 da ih otvori禳 ali ovo je neki pipak koji viri iz zida ima neki plastini deo na sebi i kako god da ga vrti禳 ni禳ta se ne de禳ava. Nisam sigurna da li treba da zovem vodoinstalatera? Mo鱉e li neko da me posavetuje
Hvala unapred

Der Schnitter

Cenjen
Ulanjen(a)
23.07.2021
Poena
165
Kupatilo ili kuhinja? Bojler je nov, samo montiran bez vode u sebi ili je voda ve u njemu? Neka slika njega i tog "pipka" bi dobro do禳la.

optical

Cenjen
Ulanjen(a)
05.05.2017
Poena
155
Dok sam studirao, u par stanova je bila ista stvar. Mesingani ventil koji ima plastinu "kapicu" pomou koje se odvre i zavre ventil. Vremenom se od kori禳enja pojede unutra禳nje nazubljenje, pa mo鱉e禳 da ga vrti禳 koliko hoe禳. Problem re禳avaju neka kle禳ta tipa motorcangle.

Ovo je dodu禳e napisano napamet, 禳to ree kolega gore, slika bi svakako pomogla.

Der Schnitter

Cenjen
Ulanjen(a)
23.07.2021
Poena
165
Za svaki ventil treba manji vilju禳kasti ili podesivi klju a ne klje禳ta, ogloe se oas posla pa je ventil praktino neupotrebljiv. Ti 禳to imaju kapice za odvrtanje/zavrtanje, njima treba skinuti kapicu pa kljuem. Plastika pa se brzo polome, vi禳e su ukras.
Ne znam stvarno, meni deluje po opisu da je neki EK ventil ali ni禳ta bez slike.

quince9

Zapa鱉en
Ulanjen(a)
28.10.2022
Poena
1
Bojler je koliko vidim potpuno nov, kupatilo je u pitanju poku禳au sad da objavim i slike 20221031_170045.jpg20221031_170040.jpg20221031_170022.jpg20221031_170030.jpg20221031_170045.jpg20221031_170040.jpg20221031_170022.jpg20221031_170030.jpg

Der Schnitter

Cenjen
Ulanjen(a)
23.07.2021
Poena
165
Auh... To je neko Rosan udo verovatno. Ta plastika na vrhu slu鱉i da se lak禳e odvre/zavre bez potrebe za kljuem. Pretpostavljam da mu je slaba vajda ako se ventil nije dirao godinama i zapekao.

Mislio sam da je kuglasti neki pa mo鱉e da se vrti beskonano. Meutim, ovaj bi trebao da ima gumicu na kraju. Stoga, odvrtanje/pu禳tanje vode u smeru kontra kazaljke na satu (neki ka鱉u ulevo) a zavrtanje u smeru kazaljke (desno). Po禳to ventil nije beskonaan, mora da mo鱉e da se odvrne ili zavrne do kraja. Ako se kraj ne nazire, mogue da je ta plastika oglodana i da se samo ona vrti ali ne i osovina ventila. Na slici ne mogu da uoim je li to sluaj. Onda bi trebalo tu plastiku skinuti odvrtanjem tog 禳rafa na vrhu.

Ako je i on zapekao, slaba vajda. Moglo bi verovatno fenom na vreli vazduh (ne onaj za kosu)/brenerom ali ko jo禳 to dr鱉i u kui... A ako bi ventil morao da se menja morao bi majstor prvo da razbija okolne ploice jer su ga duboko uzidali te ne mo鱉e direktno kljuem. Dobro ga nisu celog zazidali.:cautious: Sve ventile a pogotovo takve uzidane treba s vremena na vreme za pola kruga odvrnuti i zavrnuti, ne dozvoliti da se kamenac nagomila.

Moram da pitam, je li sigurno taj ventil od bojlera? Nalazi se obino ispod cevi za dovod hladne vode. Imaju posebno ventili za kotli, lavabo, kadu. I naravno glavni ventil. Ako je glavni odvrnut, treba odvrnuti i taj od bojlera i ekati da se napuni. Pustiti vruu vodu na slavini i ekati da potee.

quince9

Zapa鱉en
Ulanjen(a)
28.10.2022
Poena
1
Hvala ti do neba za informacije, jeste taj je tano ispod creva za hladnu vodu ispod bojlera. Poslu禳ala sam tvoj savet i za禳rafila 禳raf koji je bio skoro ispao napolje, odvrnula ventil do kraja u pravcu kazaljke na satu i ni禳ta se nije desilo, bojler se uop禳te ne puni, kad se pusti voda i na lavabou i u tu禳 kabini voda uop禳te ne izlazi. Jue smo zvali gazdaricu, eka nas pregovaranje o vodoinstalateru. Dr鱉ite mi paleve
Hvala puno

Der Schnitter

Cenjen
Ulanjen(a)
23.07.2021
Poena
165
Zapravo, ventil se zatvara kao i dovod vode u smeru kazaljke na satu (udesno). Odvre se ulevo - kontra kazaljki na satu. Isto kao 禳to je i na slavini.
Ako se ni禳ta ne puni vodom, ni kotli, ni bojler a nema vode ni nad lavaboom, treba pogledati glavni ventil u kupatilu. On je negde sigurno blizu poda. Posle njega se proverava sledei ako je potrebno. Mo鱉e se eventualno nai i jedan izmeu glavnog ventila i ventila od bojlera.

Zuel

Po禳tovan
Ulanjen(a)
30.07.2020
Poena
85
Moja oprema  
Laptop
Lenovo x201i
Tablet
X96 Max X3
Mobilni telefon
Mi10T
Pristup internetu
  1. Optiki internet
Mora da se otvori slavina za toplu vodu na bateriji dok se puni bojler i kad krene voda na bateriji onda je pun.

dejca

Cenjen
Ulanjen(a)
19.11.2012
Poena
195
A ima li hladna voda na tim baterijama u kupatilu i voda u kazanetu za wc 禳olju. Ako nema onda je glavni ventil zatvoren.

Vrh Dno