Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

dobro, dobro... dosta sa tim fašizmom vlasnika najmodernijih nvme ssdova , koji se uopšte ne greju!
 
Koliko vidim po porukama, dosta ljudi je zadovoljno sa Kingston A2000 NVMe 500GB. Kosta oko 75eur u domacim maloprodajama, dok je visa klasa (AData 8200 Pro ili Samsung 970 Evo) dosta vise, ne manje od 110/120eur. Isplati li se uopste razmisljati o tim skupljim (i ovaj Kingston ima 5 godina garancije), posto sam prilicno siguran da nema sanse da su toliko brzi u prosecnoj kucnoj upotrebi da opravdavaju toliku razliku u ceni.

Nakon Samsunga 850 M.2 sam kupovao iskljucivo jeftiniju konfekciju i menjao u starim racunarima i laptopovima, pa sam totalno van tokova bio.
 
Ako se ne varam obično se preporučuje da se uzme onaj sa većom garancijom i onaj koji se inače pokazao kao pouzdan, jer se u svakodnevnom radu ne osjeti razlika u brzini između njih.
Pošto ja gledam modele od 1 TB razlika između tog Adata XPG SX8200 Pro i Kingston A2000 je oko 45 €. Mislim da oba imaju 5 godina garancije. Mada sad gledam po testovima, taj Adata djeluje dosta dobro.
 
računica jasna
 
Људи, да ли би Silicon Power A55 од 120 GB помогао старијем рачунару? Да ли би га убрзао?
На њега бих ставио само систем, а на старији HDD бих складиштио све остало. Рачунар ми служи за сурфовање највише, Јутјуб, друштвене мреже и филмове.
 
Naravno. Bilo koji ssd za sistem bi ga ubrzao.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
120GB je ko garsonjerice, malo, skuceno i jedva dovoljno, 240-250 je kao dobar jednosoban stan, a 480-500-512 su vec dobri dvosobni stanovi pa dobro razmislite dal samo 120 ili ipak vece uzeti...
 
Zavisi, ako imaš još neki HDD, 120GB je dovoljno za OS. Sve što ne mora na SSD može na HDD, čak i programi i igre a o lićnim podatcima da i ne govorimo.
 
Na Redditu sam uz razumne komentare i savjete naletio na link ka jednom testu, i zaista sve se to lijepo vidi sa testa.
11 SSD-ova, neki SATA neki NVMe, od 970 EVO preko Adata XPG, dva Cruciala i dva Intela do 860 QVO.
Nakon nekoliko uvijek nebitnih sintetičkih testova oni za realne aplikacije su zanimljivi.
Boot time, učitavanje videa i slika, otvaranje Visual Studio projekta, load time za igre.
Razlika između najbržeg i najsporijeg je nekad 0.2 sekunde, ili 0.8 sekundi, ili 1.3 sekunde.
Kod učitavanja čiste instalacije Windowsa njih 10 je unutar 0.9 sekundi a kod "napunjenog" Windowsa njih 10 je unutar 3.4 sekunde.

Ja bih ipak uzeo Kingston A2000 ako budem u prilici pošto je u Beogradu otprilike iste cijene kao ovde kod mene MX500 i 960 EVO, jer sa NVMe ne moram vući kablove, a valjda je bar jednako brz kao ova dva. Ali u slučaju veće razlike u cijeni po svemu ovome djeluje da je bolje, kako i kažu, uzeti veći SATA nego manji NVMe.
 
Zavisi, ako imaš još neki HDD, 120GB je dovoljno za OS. Sve što ne mora na SSD može na HDD, čak i programi i igre a o lićnim podatcima da i ne govorimo.

Apsolutno...na mom 120GB SSD-u (111GB raspoloživo), imam kompletan Windows, programe i 36GB igara, i još uvek imam 39GB slobodno. Dakle, ceo sistem (ne naročito sveža Win 10 LTSC instalacija) sa programima koje koristim mi zauzima svega 36GB, manje od trećine drajva.
 
Evo pre tri dana sam uzet Kingstone a2000 od 256 giga. Montirao ga i na njega instalirao Win 10 i programe koje koristim. Testirao sam ga samo Cristal Disk Mark-om, jer nemam potrebe za nekim testovima koje će disk da drndaju sa nečim sa čime se on u realnom radu neće ni sresti, ili će se sresti jednom ili dvaputa i to na veoma kratko vreme. U običnom radu mi temperatura ne prelazi nikada 40 stepeni. Većinu vremena je oko 38 stepan. Pri tome mi je temperatura u sobi oko 25 stepeni. Nisam na njega stavljao nikakve hladnjake. Staviću ih jednom pa da uporedim temperature. Sve u svemu ja zadovoljan, naročito zbog 5 godina garancije.

M.2.JPG
 
Kad smo kod realnog rada, evo finog poređenja učitavanja igara između Samsunga 970 Pro (dakle ona vrhunska verzija), AData SP920 (klasični 2.5" SATA SSD) i 6TB Toshina HDD-a:



TL;DW

Razlika između prosečnog SATA SSD-a i vrhunskog Samsung NVMe je 1-2 sekunde u većini slučajeva, u par nije bilo razlike, u par je NVMe bio 3-4 sekunde brži...i to je top tier NVMe.
Možeš zamisliti koliko su tek bacanje para oni PCIe x2 NVMe drajvovi...
 
Poslednja izmena:
grešiš, ali grešiš silno sinko... što bi reko sofronije
nije sve u te dve tri sekunde, a ni u brzini
 
120GB je ko garsonjerice, malo, skuceno i jedva dovoljno, 240-250 je kao dobar jednosoban stan, a 480-500-512 su vec dobri dvosobni stanovi pa dobro razmislite dal samo 120 ili ipak vece uzeti...

Јасно све то, али ја бих само ОС држао на ССД, а на ХДД бих скидао филмове и серије јер само то и радим, игрице не играм осим Кантера преко стима и то је све.
Можда узмем од 256, али видећу још јер ми само треба бржи рад, меморија за скидање ствари и не баш.
Хвала на савету свакако. :)
 
Kad smo kod realnog rada, evo finog poređenja učitavanja igara između Samsunga 970 Pro (dakle ona vrhunska verzija), AData SP920 (klasični 2.5" SATA SSD) i 6TB Toshina HDD-a:



TL;DW

Razlika između prosečnog SATA SSD-a i vrhunskog Samsung NVMe je 1-2 sekunde u većini slučajeva, u par nije bilo razlike, u par je NVMe bio 3-4 sekunde brži...i to je top tier NVMe.
Možeš zamisliti koliko su tek bacanje para oni PCIe x2 NVMe drajvovi...


grešiš, ali grešiš silno sinko... što bi reko sofronije
nije sve u te dve tri sekunde, a ni u brzini

Za prosečnog korisnika poput 90% nas, jeste.

Gledano na "duge staze", apsolutno se slazem sa L. Kokanom!!!

Jurodivi ima poentu samo kad je u pitanju cijena, nista vise.
 
Јасно све то, али ја бих само ОС држао на ССД, а на ХДД бих скидао филмове и серије јер само то и радим, игрице не играм осим Кантера преко стима и то је све.
Можда узмем од 256, али видећу још јер ми само треба бржи рад, меморија за скидање ствари и не баш.
Хвала на савету свакако. :)

Slobodno skidaj na ssd !!!
Nema shanse da ga izribas. Ukoliko imas Nas pa sa Pc-a saljes na Nas, razlika u brzini,vise nego ocekivana.Gledanje filmova, motanje unaprijed-unazad je na strani ssd-a.

Ovaj "moj" maltretiram...i sve vise mi se stice utisak da treba dobro gledati koju marku sa kojim kontrolorom treba uzeti, neovisno o velicini i brzini.
 
Osim Teamgroup L5 lite 3D (koji ima previse otkazivanje) nema nijedan drugi koliko se secam.

Ne isplati se uzimate nijedan koji si naveo iznad, niti ostale jeftinije, kad su WD Blue, MX500 i Kingston A2000 toliko blizu u ceni, pogotovo kod madjara.

A za onog ko hoce da ima nesto na papiru najbrze u rangu 970 PRO, tu je uvek Silicon Power P34A80 kod madjara za malo vise kinte od ovih modela. (na primer za 1500-2000 din vise od WD Blue odnosno A2000 500GB modela kod madjara, a WD BLUE je ~7200 din).
 
Poslednja izmena:
Da li je neko koristio ovaj Intel? https://www.tomshardware.com/reviews/intel-ssd-660p-qlc-nvme,5719.html

Sudeci po testovima, sasvim je solidan SSD (''ogoljen'' ali to i nije toliko bitno). Zanima me samo da li je za preporuku za 14-15k din? Meni deluje kao dobra kupovina s obzirom na kapacitet i garanciju ali predlozite ako postoji bolji po toj ceni.
 
Poslednja izmena:
Baš gledam neki Anand review za ovaj gore pomenuti Silicon Power P34A80 pa primjećujem nešto za taj Intel 660p a i onaj ranije pomenuti Adata XPG SX8200 Pro koji važi za dobar, oni izgleda dosta gube na performansama kada je disk pun. Obično se na testovima to nepirkazuje ali ovi na Anadu valjda testiraju i to. Evo ovde se to vidi. Ta dva su najmanje konzistentni od svih. Da li je u pitanju manjkavost kontrolera ili memorije? Ne razumijem se u njih, koji kako stoji, vidim da taj Adata ima neki SMI SM2262EN. Taj Silicon Power P34A80 ima neki E12.

Ne znam koliko se to vidi u realnom radu. Bilo bi lijepo da su testirali učitavanje igara i rad u programima na punim i praznim diskovima. U nekim Random Read testovima taj Adata XPG SX8200 Pro je brži i od 970 Pro, i to dosta.
 

Dao Repp za ovo, hvala. Jos sam ja odgledao taj video ali opis mi promakao. Da onda postavim ovde:
SATA III:

GIGABYTE SSD240 (HBM KEŠIRANJE)
ADATA SU700 (SLC KEŠIRANJE)
BIOSTAR S100 SERIJA (DRAM KEŠIRANJE)
PATRIOT BURST (DRAM KEŠIRANJE)
KINGSTON UV500 (SLC KEŠIRANJE)
SILICON POWER A55 (SLC KEŠIRANJE)
ADATA SU800 (SLC KEŠIRANJE)
ADATA ULTIMATE SU900 (MLC + SLC + DRAM - NAJVIŠA KLASA)


M.2/NVMe:
PATRIOT VIPER VPN100 (512MB DRAM KEŠA)
GIGABYTE M.2 PCIe (HMB KEŠIRANJE)
ADATA SX8200 (DRAM KEŠIRANJE)
SAMSUNG 960EVO (DRAM KEŠIRANJE)
WD BLACK (SLC KEŠIRANJE)
KINGSTON A1000 (SLC KEŠIRANJE)
SAMSUNG 970EVO (DRAM KEŠIRANJE)


Ne uzimam za sebe, ja imam Kingston A1000 480GB nego mi treba za servis, uzimam obicno Biostar ili Gigabyte jer je neko ranije pomenuo da imaju kesiranje. Takodje oba modela su bila na akciji po 2000din pa gledam da uvek imam par komada kod sebe zbog hitnosti posla, nikom vise ne predlazem hard disk, pogotovo ne polovni.
Zna li se sta koristi Kingston A2000?
 
Baš gledam neki Anand review za ovaj gore pomenuti Silicon Power P34A80 pa primjećujem nešto za taj Intel 660p a i onaj ranije pomenuti Adata XPG SX8200 Pro koji važi za dobar, oni izgleda dosta gube na performansama kada je disk pun. Obično se na testovima to nepirkazuje ali ovi na Anadu valjda testiraju i to. Evo ovde se to vidi. Ta dva su najmanje konzistentni od svih. Da li je u pitanju manjkavost kontrolera ili memorije? Ne razumijem se u njih, koji kako stoji, vidim da taj Adata ima neki SMI SM2262EN. Taj Silicon Power P34A80 ima neki E12.

Ne znam koliko se to vidi u realnom radu. Bilo bi lijepo da su testirali učitavanje igara i rad u programima na punim i praznim diskovima. U nekim Random Read testovima taj Adata XPG SX8200 Pro je brži i od 970 Pro, i to dosta.

Hvala za link/test.

Meni taj Intel i dalje deluje ok za 14k din, kapiram da je bolje koristiti do 80% zauzet 1TB SSD takvih karakteristika/brzine nego ''do vrha'' pun klasican 500GB SSD ili m2 slicnih karakteristika. Ok, jesu 500GB modeli jeftiniji ali mi deluje da se Intel isplati. Pretrazio sam ponudu i ne videh nista bolje za taj novac..
 
Pa ima Kingston A2000 za doslovno isti novac kao Intel 660p, gledao sam neki strani forum gdje su poredili ta dva, Kingston ima TLC a Intel QLC, valjda zbog toga Kingston ima 600 TBW dok Intel ima samo 200 TBW za 1 TB kapacitet.

Evo test ta dva na istom sajtu pa možeš da uporediš

Kingston A2000 1 TB
Intel 660p 1 TB

Meni Kingston djeluje bolje.
 
Hvala obojici.
Ipak cu morati jos dosta toga da proverim. Da li se slazete sa ovim tekstom?

Da ne zatrpavam temu previse - sta je najbolji izbor (do 15-ak hiljada din), za Ryzen 2 masinu, osnovne programe/multimediju ali i za foto/video obradu i povremeni gaming. Klasicno skladistenje podataka nije bitno, za to ce sluziti HDD.
Kingston A2000 500GB (8390 din)
Kingston SKC2000M8 500GB (12390 din)
Samsung 970 EVO PLUS 500GB (13390 din)

Intel 660p 1TB (14190 din)

Sta je po vasem misljenju najbolji izbor (u odnosu na cenu) za takav PC i nacin upotrebe? Intel je jedini kapaciteta 1TB ali da zanemarimo to, zanima me koji od ovih SSD je najbolja opcija u ovom slucaju (performanse pri takvoj upotrebi, opsti kvalitet izrade/komponenti) ? Meni ovi podebljani modeli deluju kao najbolja opcija ali vi ste dosta bolje upuceni.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno