Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

S obzirom da je m.2 format SSD-a, ništa.

Generalno Sata SSD je bolji izbor od m.2, uglavnom jeftiniji, hladniji, moze da se bocne na bilo koju plocu..
 
Ako ce mo pravo mozda samo 0,2% korisnika kompjutera mogu (ili će) korisno upotrebiti prednosti koje pruza m.2 nvme ssd.
Bolje moze biti u laptopu imati m.2 sata ssd jer je manji i ne greje se nista specialno vise od obicnog sata ssd-a.
Bolji moze bit m.2 bilo koji u desk masini jer nema 2 kabla (sata i naponskog).
Svi sata ssd i m.2 su jeftiniji od m.2 mvme (pci) varijante...
Svi m.2. nvme se greju dosta vise i ponekad moze biti problema zbog toga ako kuciste nije provetreno dobro...
Svi m.2 nvme (pci) su brzi od obicnih ssd ili m.2 sata ssd-ova...

Sta je bolje za tebe?
Sta tebi treba?
Odavno sam mogao imati bilo koji M.2 nvme i pre njih sata m.2 ssd i nisam ih kupio, prvenstevno zbog vece cene novotarija.
Obicnim korisnicima bih pre preporucio obicni ssd nego m.2 nvme, jer za manje para moze uzeti isti kapacitet, a razliku nece primetiti niti ce moci iskoristiti potencijal m.2. nvme ssd-a.

Razlika u radu izmedju kompa gde je OS na hdd i na ssd je veoma velika i veoma primetna. Svima preporucujem da uzmu bilo koji sata ssd iz "srednje" kategorije (barem) ili "vise klase".
Razlika izmedju OS na M.2 nvme ssd i obicnom sata ssd je skoro pa neprimetna iako pri merenju postoji.
Razlika izmedju m.2 nvme ssd-a i m.2 sata ssd-a je ista kao i sa obicnim ssd-om, skoro nepimetna iako postoji pri merenjima.

Ko ima para i voli da tera najbolje, nabrze, slobodno neka kupi m.2 nvme.
Kome treba m.2. nvme ssd, ko ume da ga iskoristi za poslovne potrebe ili cak privatnu upotrebu neka kupi, moze mu znaciti ali takvih je zaista veoma veoma malo.

Sta sad mislite sta je bolje, M.2 ili ssd (M.2 NVME SSD ili SATA SSD) ?

Evo jos malo i slika za sve one koji ne znaju ili ne shvataju st aje ssd, sta je m.2 ssd, sta je m.2. nvme ssd...

Klasican sata ssd: drives.jpg
Trebaju mu dva kabla da bi se povezao sa plocom, jedan klasican sata i jedan klasican sata naponski. Rade na svim plocama, cak i onim koje imaju samo sata2 (sata 3GB/s) konektore na ploci.

Sata M.2 ssd: StorageReview-Samsung-850-EVO-m2-SSD-Two.jpg
Iste performanse kao i obicni sata ssd. Nema kablova. Potreban m.2. konektor na ploci (ili pci adapter dodatno da se nabavi, komplikacija...). Imaju 2 zareza na delu koji ulazi u konektor na ploci.

M.2 NVME SSD: ssd-970-evo_label_front-star-100755686-large.jpg
Najbrzi, imaju jedan zarez na delu koji ulazi u konektor na ploci, ne trebaju mu kablovi...

Evo nekoliko varijanti "zareza" na konektoru: M2_Edge_Connector_Keying.svg.png
 
Poslednja izmena:
Ako ce mo pravo mozda samo 0,2% korisnika kompjutera mogu (ili će) korisno upotrebiti prednosti koje pruza m.2 nvme ssd.
Bolje moze biti u laptopu imati m.2 sata ssd jer je manji i ne greje se nista specialno vise od obicnog sata ssd-a.
Bolji moze bit m.2 bilo koji u desk masini jer nema 2 kabla (sata i naponskog).
Svi sata ssd i m.2 su jeftiniji od m.2 mvme (pci) varijante...
Svi m.2. nvme se greju dosta vise i ponekad moze biti problema zbog toga ako kuciste nije provetreno dobro...
Svi m.2 nvme (pci) su brzi od obicnih ssd ili m.2 sata ssd-ova...

Sta je bolje za tebe?
Sta tebi treba?
Odavno sam mogao imati bilo koji M.2 nvme i pre njih sata m.2 ssd i nisam ih kupio, prvenstevno zbog vece cene novotarija.
Obicnim korisnicima bih pre preporucio obicni ssd nego m.2 nvme, jer za manje para moze uzeti isti kapacitet, a razliku nece primetiti niti ce moci iskoristiti potencijal m.2. nvme ssd-a.

Razlika u radu izmedju kompa gde je OS na hdd i na ssd je veoma velika i veoma primetna. Svima preporucujem da uzmu bilo koji sata ssd iz "srednje" kategorije (barem) ili "vise klase".
Razlika izmedju OS na M.2 nvme ssd i obicnom sata ssd je skoro pa neprimetna iako pri merenju postoji.
Razlika izmedju m.2 nvme ssd-a i m.2 sata ssd-a je ista kao i sa obicnim ssd-om, skoro nepimetna iako postoji pri merenjima.

Ko ima para i voli da tera najbolje, nabrze, slobodno neka kupi m.2 nvme.
Kome treba m.2. nvme ssd, ko ume da ga iskoristi za poslovne potrebe ili cak privatnu upotrebu neka kupi, moze mu znaciti ali takvih je zaista veoma veoma malo.

Sta sad mislite sta je bolje, M.2 ili ssd (M.2 NVME SSD ili SATA SSD) ?

Evo jos malo i slika za sve one koji ne znaju ili ne shvataju st aje ssd, sta je m.2 ssd, sta je m.2. nvme ssd...

Klasican sata ssd: Pogledajte prilog 259785
Trebaju mu dva kabla da bi se povezao sa plocom, jedan klasican sata i jedan klasican sata naponski. Rade na svim plocama, cak i onim koje imaju samo sata2 (sata 3GB/s) konektore na ploci.

Sata M.2 ssd: Pogledajte prilog 259786
Iste performanse kao i obicni sata ssd. Nema kablova. Potreban m.2. konektor na ploci (ili pci adapter dodatno da se nabavi, komplikacija...). Imaju 2 zareza na delu koji ulazi u konektor na ploci.

M.2 NVME SSD: Pogledajte prilog 259787
Najbrzi, imaju jedan zarez na delu koji ulazi u konektor na ploci, ne trebaju mu kablovi...

Evo nekoliko varijanti "zareza" na konektoru: Pogledajte prilog 259788

??
 
Poslednja izmena:
Klasican SATA SSD:
Trebaju mu dva kabla da bi se povezao sa plocom, jedan klasican sata i jedan klasican sata naponski.

M.2 SATA SSD:
Iste performanse kao i obicni sata ssd. Nema kablova. Potreban m.2. konektor na ploci.

M.2 NVMe SSD:
Najbrzi, imaju jedan zarez na delu koji ulazi u konektor na ploci, ne trebaju mu kablovi...

Dovoljno razloga što se mene tiče. :)
 
Stvarno sta nije jasno?
Razlika izmedju OS (operativnog sistema, win bilo koji, linux...) na M.2 nvme ssd (970evo, onaj sa 1 zarezom) i obicnom sata ssd (kutijica) je skoro pa neprimetna iako pri merenju postoji.
Razlika izmedju OS na m.2 nvme ssd-a i m.2 sata ssd-a i sa obicnim ssd-om je skoro nepimetna iako postoji pri merenjima.
Pod razlikom mislim u ponasanju OS, odzivu, brzini kojom otvara programe, takve stvari...

KUKU uzeo ovaj sto brat rece
znaci ovo je drugi kompijuter sad
nadam se da je ovo dobar izbor bio za 3 somuna

Ti ni sam ne znas sta si uzeo, sta ti je trebalo i ponajmanje znas sta ces sa tim...
Sta brat nece, koji brat...?
Sta je drugi kompjuter (bez i), mislis da taj ssd sto si kupio ide u drugi kompjuter ili da sada imas drugi kompjuter jer imas neki ssd u njemu, sta, ja ne kontam vise sta pises...
Sta je bio dobrar izbor? Nije dobar izbor ako ne mozes ugraditi i koristiti. Ako je doslo postom (online ili telefonom naruceno) imas 14-15 dana da vratis (o svom trosku) ali prvo zovi i dogovori sta i kako...
 
Poslednja izmena:
@Zeha

hvala na objašnjenju. Baš je lepo objašnjeno.
 
Stvarno sta nije jasno?
Razlika izmedju OS (operativnog sistema, win bilo koji, linux...) na M.2 nvme ssd (970evo, onaj sa 1 zarezom) i obicnom sata ssd (kutijica) je skoro pa neprimetna iako pri merenju postoji.
Razlika izmedju OS na m.2 nvme ssd-a i m.2 sata ssd-a i sa obicnim ssd-om je skoro nepimetna iako postoji pri merenjima.
Pod razlikom mislim u ponasanju OS, odzivu, brzini kojom otvara programe, takve stvari...



Ti ni sam ne znas sta si uzeo, sta ti je trebalo i ponajmanje znas sta ces sa tim...
Sta brat nece, koji brat...?
Sta je drugi kompjuter (bez i), mislis da taj ssd sto si kupio ide u drugi kompjuter ili da sada imas drugi kompjuter jer imas neki ssd u njemu, sta, ja ne kontam vise sta pises...
Sta je bio dobrar izbor? Nije dobar izbor ako ne mozes ugraditi i koristiti. Ako je doslo postom (online ili telefonom naruceno) imas 14-15 dana da vratis (o svom trosku) ali prvo zovi i dogovori sta i kako...
Ma stavio čovek ssd, i komp poleteo, pa se iznenadio... Kao da je druga mašina...

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Stvarno sta nije jasno?
Razlika izmedju OS (operativnog sistema, win bilo koji, linux...) na M.2 nvme ssd (970evo, onaj sa 1 zarezom) i obicnom sata ssd (kutijica) je skoro pa neprimetna iako pri merenju postoji.
Razlika izmedju OS na m.2 nvme ssd-a i m.2 sata ssd-a i sa obicnim ssd-om je skoro nepimetna iako postoji pri merenjima.
Pod razlikom mislim u ponasanju OS, odzivu, brzini kojom otvara programe, takve stvari...



Ti ni sam ne znas sta si uzeo, sta ti je trebalo i ponajmanje znas sta ces sa tim...
Sta brat nece, koji brat...?
Sta je drugi kompjuter (bez i), mislis da taj ssd sto si kupio ide u drugi kompjuter ili da sada imas drugi kompjuter jer imas neki ssd u njemu, sta, ja ne kontam vise sta pises...
Sta je bio dobrar izbor? Nije dobar izbor ako ne mozes ugraditi i koristiti. Ako je doslo postom (online ili telefonom naruceno) imas 14-15 dana da vratis (o svom trosku) ali prvo zovi i dogovori sta i kako...

kod drugog boldovanog se ne pominje OS i to mi nije jasno

Ima nešto nejasno???

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

ne primaj se
 
Da li je po ovoj ceni 860 EVO 250GB trenutno best buy, ili ipak A400 240GB?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
@Webb, ako bas treba nvme: adata sx8200 - prvi izbor (brzo), kingston a1000 - drugi izbor (sporije).
@nikolavks, sta je bestbuy punto ili passat? Razna klasa uredjaja, koliko para, toliko muzike. Nema para - a400 (phison s11 varianta), ima para - samsung 860evo, crucial mx500, ako se ide na nvme gleda se gore.
upd. taj transcend 110s koristi sm2263xt dramless kontroler. https://ru.gecid.com/storag/transcend_mte110s/?s=all Tvrde da za dram buffer koristi ram racunara, ne znam kako to funkcionise, tako da i dalje dajem prednost kontrolerima uz dram.
 
Poslednja izmena:
Ja sto vise gledam i citam to manje znam...

sa svojim budzetom od 13k doso sam do ove dileme:

da li ici na ovo: 480GB Kingston A1000 NVMe 1500/900MB/s, 13k din
ili na standarni SSD: 500GB Crucial MX500 11k din.

Na ppairu Kingoston dosta brzi ali u realnom svetu ima li smisla dati tih 2k din vise ?:)
 
Ja bih pre išao na Crucial MX500. Pisano je već o njemu. Opsano je dobar, za pristojne pare. Mislim da mu je garancija 5 godina (treba proveriti). Naravno raspitati se kod Mađara za Samasung.
 
@Webb, ako nemas potrebe za nvme (naprimer laptop podrzava iskljucivo m2.nvme, ili trebaju ogromne brzine zbog prirode posla, a taj kriterijum ni taj kingston ne zadovoljava), idi na mx500.
 
Uredu, hvala drugari:)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Odem u radnje nema Crucial. ima 500GB Samsung 860 EVO V-NAND za 13k .. i uzmem njega :D
 
Kakva je Crucial BX500 serija? Vidim kosta 5000 za 240gb
 
Uzeo par komada BX500,lepo rade. Videcemo sa nekim vecim upisom.
 
Nazad
Vrh Dno