Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Znaci najbolja varijanta kingston 128gb a400? A i takodje mi treba info kao i AG.KGB posto je na laptopu nekad bio licencirani w7 (sada w10), da li ce ostati licenca kad budem sve to instalirao ponovo na novom ssd?
 
Bez problema sa 10kom, samo MB se računa.
 
Caridze hvala za info.
@AG.KGB
Da, stavi Home ili Pro verziju koju je imala i aktivirace se automatski.
@mihajlosd
Ako je vec imao Windows 10 trebalo bi isto automatski da se aktivira na osnovu ploce. Ako nece onda upises Win 7 serijski kljuc i aktivirace se. Samo izaberi istu verziju (Win 10 Home je za sve Win 7 Starter, Home Basic i Home Premium, a za Pro i Ultimate ide Win 10 Pro).
 
Pa na microsoft-ovom sajtu.
 
Kada već pominjete aktivaciju win10 na novom ssd-u, šta se dešava ako se promene i ploča i procesor i ssd se stavi nov? Kako će da ga prepozna i automatski aktivira? Win sam "dobio" kada sam sa prethodnog besplatno prešao na novu verziju, tako da ga nikada nisam aktivirao serijskim brojem, odnosno ne znam ni koji je.
Naravno, u potrazi sam za SSDom, 256gb, pa mi treba nešto i dugotrajno i brzo, odnosno da nije neki krš, a da nije ni nešto baš najskuplje. Radim u ilustratoru (crtanje), Character animator-u, Power director-u i učim Premier pro . da li mi treba m.2 NVME ili da bude SATA? Ploča će biti x470 ( i za to imam dileme, ali o tome u drugoj temi)
 
Najjednostavnije će biti da kupiš novi ključ na ebay za 3-4 evra.
 
Znam da se stalno vrte slična pitanja ali velika je tema i svakodnevno se menjaju cene i ponuda. Ubacio bih u stari laptop SSD od 240/256 GB, uzeo bih u WW do nekih 70€ (zbog mogućnosti kupovine na rate). Čitah par postova nazad preporuke za SSD od 128 GB i vidim da su razlike u preporuci u odnosu na 240/256 GB. Bitnija mi je pouzdanost od brzine. Šta biste mi preporučili?

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
@Zekovic

Hvala ti puno na preporuci ali cena tog SSD-a mi malo prevazilazi budžet (košta blizu 10000 din. u pomenutoj prodavnici), takođe ne bih mogao da iskoristim njegove brzine jer za laptop nisam siguran ni da li je SATA1 ili SATA2 ploča. Možda neki drugi predlog?
 
Nije bitna "maximalna" brzina koja se ispisuje kao reklama vec brzina u baratanju malim fajlovima i brzina reogovanja ssd-a kao i pouzdanost i kvalitet ssd-a i komponenti od kojih je pravljen...
Danas na sata1 a sutra na sata3 kad zamenis jednog dana komp.
A ako nemas para dovoljno onda je bolje skupiti jos malo za kvalitetniji da kasnije glava ne boli...
 
Hvala vam na odgovorima, međutim odustajem od kupovine SSD-a od 240/256 GB iz finansijskih razloga a svakako SSD moram kupiti, to ne mogu da odložim (da ne objašnjavam sad razloge). Čitajući ovu temu nisam siguran šta mi je bolje da uzmem Kingston A400 ili UV400 od 120GB? Razlika u ceni je par stotina dinara.
Hvala unapred svima na strpljenju i odgovorima!
 
Vec bilo mnogo puta naglaseno, UV ima prednost

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ok rešeno, hvala svima! :)

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Aha, nasao ovaj rezultat:
biostar_120gb.jpg

izvukao odavde
https://www.youtube.com/watch?v=B9THnojCgxs
vidim u komentarima da kaze da koristi godinu dana bez problema. Ok za starije racunare sa SATA 2 kontrolerom i za slabije novije masine. Mada opet bolje od bilo kog hard diska.
 
Marvel 88NV1120 je kontroler iz 2014 tesko da je on u njemu , sigurno je ovaj Silicon Motion SM2258 , imas 3 godine godine garancije , nisam nikad kupovao Biostar SSD-ove.

Evo kratkog teksta o tom modelu:

Biostar quietly launched its new S150 series value SATA SSDs, with a 120 GB model. The S150 series succeeds the company's S100 series, and features higher sequential write speeds, and a slightly slimmer chassis. The drive offers sequential transfer speeds of up to 500 MB/s, with up to 430 MB/s writes. The drive is 6.8 mm thick, marginally slimmer than the 7 mm thickness of the S100. The company didn't put out other details such as controller, 4K random access speeds or NAND flash type. The drives could be sold at the same prices as the S100 120 GB.

https://www.techpowerup.com/239213/biostar-debuts-s150-series-value-ssd-lineup-with-a-120gb-model
 
Pa to i nije neka cena? 30e za 120/8GB.
 
Pa dobra je cena, mislim da Madjari nemaju nista jeftinije za te pare. Ne treba mi za mene, ja imam Patriot Blast 120GB u mom racunaru, neki bezimeni moram da proverim sad koji je u laptopu isto 120GB a kod klinca je 160GB Intel G25 Generacija 2 ja mislim, uzeo ga 2010-te jos (ispao iz kamiona :D) za 100e, jos radi i softver kaze da je zdrav ko dren :D
Mislim da ga uzmem za servis kad nekom rikne u laptopu kao resenje.
A ovaj rezultat uopste nije los, mada mi ovaj 4k Write nemoguce visok, da li je to realno? I ako znas, zasto je na 4k upis brzi od citanja, to mi nikad nije bilo jasno?
Edit:
Evo sad pogledao na WinWin B2B, ista je oznaka a link ide ka S150-120G:
http://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=13
 
Poslednja izmena:
Mislis Intel X25?:) Dobar je, ali on je vec prevazidjen ozbiljno :(

Write 4K/QD1 je uvek veci od read-a, jer write, koliko god da je razbacan, se napravi da bude sekvencijalan kada se na samom NANDu pise. Tu se vidi razlika izmedju onih prvih krseva, i ozbiljnog SSDa. Taj deo je najteze uraditi kako treba.

Ne kazem da ima nesto primetno jeftinije, ali bolje dodati koji evric na tako nisku cenu i kupiti provereno.
Pricam doduse malo napamet, najmanji SSD koji uopste uzimam u obzir je 512GB, a i to me ne zanima iskreno... 1TB je ispod 200e, 2TB sada ima za 350e (Muskin Reactor), naravno vani :)
Tako da 30-40e sigurno ima neki izbor proverenih SSDova. Sto se tice brzina, ovo je vise nego dovoljno, i sa te strane ne bih gubio dalje vreme, ali pouzdanost je nesto drugo.
 
Da, verovatno X25, i to moram da proverim. Znam da je on bio sampion u brzini sa malim fajlovima, da je tu bio dobar, top brzine mu nisu bile nesto a i mislim da je SATA2 standard. I onako je na ploci koja nema SATA 3 tako da je nasao svoje mesto zasluzeno, u pitanju je i3-2100, 8GB, SSD plus 640 WD neki, GTX1050, evo slike da malo ulepsa ovaj dan:

Inace to je komp od klinca, eto sta on ima sa nepunih 6 godina, sta cu kad volim :D Rodjaci iz DE doneli masinu a ja je malo unapredio, stavio moju grafiku posto nista ne igram na svom racunaru.
Izvinjavam se na malom off-u al ova kisa me ubi u pojam :/
Edit: zaboravih ovo oko Biostar-a, ma znam, sigurnije je ici na A400 za 500din vise to je sigurno nego znate kakvi su ljudi, svaki dinar je bitan.
Sto se mene tice ja sam zadovoljan sa Blast-om, znam da je bolji od Burst-a, pisalo se ovde o tome. I sestra uzela isto kad i ja, doduse na starijem Core2Duo E7300, SATA 2 ali radi odlicno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno