Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Postavljeno je više slika za ovaj Cube Acid. To je model iz 2013., ovaj. Šta mislite? Više mi se sviđa od onog Cure-a. Malo me veličina brine, za mojih 192cm, da nije mali. Cube baš ima čudne geometrije. Sedalna cev je samo 515mm, gornja cev je 620mm. Našao sam samo ovu tabelu veličina, valjda je dobra:
Acid29.jpg
 
Išao sam da pogledam i probam ovaj Focus Paralane.
Ja lepši bicikl video nisam, medjutim, velik je za mene. Nije ni čudno, vlasnik je visok 191cm, ja 183.

Generalno, kao koncept, to je baš onakav tip bicikla koji bih vozio.
 
Ajd, leba ti, usnimi mi specifikaciju dinama, ili sijalice. Jes da sam oooodavno završio školu, ali dobbro znam šta je naizmenična a šta jednosmerna struja.

Malo me veličina brine, za mojih 192cm, da nije mali. Cube baš ima čudne geometrije. Sedalna cev je samo 515mm, gornja cev je 620mm.
Lako može da se desi da ti je kratak, bar za jedan broj. Ali, ako voziš agresivnije brdske staze, više će odgovarati.
Bolja je sprava od onog simplona koji je ohoho daleko od "aždaje", osim po ceni.
 
Poslednja izmena:
bolja sprava za manje para
 
I meni se više sviđa od Simplona, vizuelno. Ovako, vidi se da je lepo čuvan. Ponudio sam prodavcu 450 evra, kaže da je fiksna cena, pa se samo zahvalih. Dao bi i 500, možda i malo preko, do 60000rsd, ali ne za njega.

Nisam pametan šta da radim, moj stari bajs je potpuno drugačije geometrije (26" točak, 60cm sedalna, 60cm skroz ravna gornja cev, i 60cm stack). Tehnički, ovaj izgleda možda i veći po onoj tabeli, ali nisam siguran koliko je ona tačna. Ima veću efektivnu dužinu gornje cevi, veća je i razdaljina osovina (veći i točak), ali opet mi deluje malo čudno sa ovom 515mm dugom sedalnom cevi. Samo da mi ortak stigne da pogleda i izmeri bajs pre nego što se proda...
 
Na osnovu mog iskustva koje je danas potvrdjeno, obavezno proba pre kupovine.
Sedneš na sic i odmah vidiš odgovara ili ne.

edit:

šta je ovo
nema ga na internetu
 
Poslednja izmena:
To bi mogao tek krajem juna zbog posla, a voleo bih da se vozim i do tada. ( :
Prodavac reče da je 188cm, drug mi je tu negde. Ako mu odgovara, a šticna i, bitnije, lula mogu još koji centimetar da se izvuku odgovaraće i meni. Izmeriće i stack i efektivnu dužinu gornje cevi. To bi trebalo da bude dovoljno.

@jaksa
Viđam te California bajsove, imaju i neki Descente MTB koji često bude po oglasima, ali nikako da ga nađem na netu. Mislim da je to ,,brend" neke prodavnice, tipa ovog. Našao sam ranije neki svaštara sportski katalog sa par California bajsa, ali ga sad ne nalazim.
 
Poslednja izmena:
Ajd, leba ti, usnimi mi specifikaciju dinama, ili sijalice. Jes da sam oooodavno završio školu, ali dobbro znam šta je naizmenična a šta jednosmerna struja.

Na mom bajsu je DH-3D37 dinama i Fuxon F-130SL led svetlo a hteo sam da uzmem Busch + Müller Lumotec IQ2.
Slika glave/diname je s neta, razlika je samo što je moja za centerlock, jedna sličica šta piše na lampi sa donje strane i šta piše u uputstvu za ovaj B&M Lumotec...
 

Prilozi

  • 002.png
    002.png
    524.6 KB · Pregleda: 96
  • 001.JPG
    001.JPG
    78.8 KB · Pregleda: 99
  • 004.jpg
    004.jpg
    135.8 KB · Pregleda: 93
Liii... AC :) Stvarno.
Ne znam koliko je realno efikasan sistem, valjda su to projektovali pametni likovi. Ali da je skupo za korisnika, jeste.
 
Poslednja izmena:
Meni je to prekomplikovano - obične LED lampe na 2x1,5V AAA baterije traju, i traju.... a mislim da svetle daleko jače.
 
Ko zna šta je ovo bez guglanja :)
27938nRGv1397113411_5c8595387c0d7.jpeg
 
I bre. teško da je to naizmenična struja :)

Ajd, leba ti, usnimi mi specifikaciju dinama, ili sijalice. Jes da sam oooodavno završio školu, ali dobbro znam šta je naizmenična a šta jednosmerna struja.

Liii... AC :) Stvarno.

He he...

Svi rotacioni generatori proizvode AC napon, a onda imanjem ili nemanjem komutatora u samom generatoru, na izlazu dobijamo DC (ako ima komutator), ili AC (ako nema komutator).
Jeste da postoji malo zbrke oko terminologije, šta je dinamo, šta je alternator a šta generator, nije isto u svim knjigama niti na svim on-line objašnjenjima, ali nije ni tema ovde. Biciklističke diname, bez obzir da li one skupe u glavi, ili ove jeftine na točku (dinamo je najčešći naziv za generator sa stalnim magnetima) u 99% slučajeva daju na izlazu naizmenični napon, jer je komutator nepotrebna komplikacija za običnu sijalicu, (obične sijalice smo imali sve donedavno). Njoj je svejedno dal' je AC ili DC.

...

LED-ovi rade na nižem nazivnom naponu, pa je potrebna adaptacija.
Da li si napravio elektroniku koja:
- diže napon kad vrtiš sporo
- spušta kada vrtiš brzo
- pegla napon na ulazu u punjač
- odlučuje da li će proslediti napon na LED (ako imaš malo) ili na punjač (ako ne koristiš lampu) ili podeliti jedan deo lampi a drugi punjaču (ako koristiš lampu ali imaš i višak)
- punjač koji će da puni 4xAA ili 1X18650 li-ion bateriju (izaberi koja ti draža)
- i naravno LED emiter mora da ima svoju elektroniku koja će da se brine o modovima i dodatno pegla napon

Da odgovorim i na ovo...

LED sijalica koju sam stavio ima u sebi već neku regulaciju. Ovakva neka, 3W 3-12V. Lepo leže u ležište halogenke, grlo je isto.
U kućište svetla sam dodao grec, 78L05 regulator napona, i par kondenzatora. Ima tu veoma mnogo svetla, lux-a ima dovoljno, ali svetlo se rasipa bzvz. jer je reflektor u samoj svetiljci pravljen za halogenku, a ne za LED. To ne mogu rešiti DIY varijantom.

...


Dakle, šta od svetala pasuje na 3W 6VAC Shimmano DH-3N20 dinamo u prednjoj glavi?!? A da nije 136€ (ima i takvih :( )

Izgubih jako mnogo vremena da provalim šta ide na čega. Ali pomalo ulazim u priču.
Ovo moje prednje svetlo je neka komplikacija, jer se kroz njega pali i zadnje. E tek to ne mogu da nađem u specifikacijama. :trust:

e46glogi hvala, baš ovako nešto mi treba, ali vidim da je ponuda kod nas jadna. Radiće ebay, Aliexpress, ili ostanem na sadašnjem light rasipniku... :p
 
Ko zna šta je ovo bez guglanja

Vidi se ime sa slike - SCOUT
Jeftini, njihove MTB modele masovno su prodavali na KP naši "uvoznici". Uglavnom čelični, kada su od aluminijuma to je naglašeno.

Edit - vidim da ih sada ima i u prodavnicama.
 
Poslednja izmena:
Fake Scott iliti Scout :)
 
Oprema tog scouta je baš onako, pažljivo odabrana.

Tražeći scoute naleteh na scott. Koliko široke gume mogu da idu na njega. Koliko su široke ove sad na njemu?
 
Nije baš da nije vožen, ali izgleda da nije izakan :)
Hm, od ovih koje su na njemu mogu da budu uže sigurno, da li mogu šire...javiće se Bakara.

Edit:
ovde ima zgodnih tabela
 
Poslednja izmena:
Prodat scott. Brzo.

Koliko biste vi platili ovaj bianchi i wtf mu je sa trakom?
 
Poslednja izmena:
Onaj SCOUT je abominacija, mani se od toga..
Elem, kao sto ti rekoh, Bianchija ja ne bih nesto vise platio od 450 koliko sam platio moj Cube. Ne dobijas nista vise sem sto je "zvucnije" ime, ali dobijas jeftiniji pogon i jeftinije tockove. Traku treba da premotas novu ova je pocepana. Jos nesto, ako si 183 koliko sam ukapirao, moze da se desi da ces ovaj morati da "smanjujes", solidno je ovo veliki bajs (ako uopste mogu da procenim, posto smo jelte videli da umem i da omasim :D ) Sreca barem nije sticna sa velikim offsetom a kracu lulu uvek mozes da stavis, ionako mi, licno, ova sa karbon printom nekako odskace od bajsa.
Naravno, kad se covek resi na kupovinu moze da cita sta god, kupice ono sto mu zapadne za oko ili ono sto ima (sto je trenutno slucaj jer j eponuda ocaj), bez obzira na cenu. Eto tako i ja upravo cisto iz, da ne kazem obesti, menjam svoju GX grupu za XX1 jer je drugar resio da kupi GX pa da pravimo trange frange :D
 
Hm, sa obzirom na opremu, čak je malo i potcenjen.
E sad, boja...i naravno, stanje mehanike treba proveriti.
 
Poslednja izmena:
Vredi. Za svakakve krševe trtaže više para, ovaj se vidi na nije prošao sito i rešeto.
Ponavljam, treba proveriti mehaniku.
 
Da li mu rade sve brizine itd? Laik sam

'Mehanika' je generalno sve, sve pokretljive delove itd.
Ako moze konkretnije sta da gledam kod kupovine bicikla..
 
Poslednja izmena:
To možeš da utvrdiš samo empirijski - sedneš i provozaš. Ili da mu veruješ na reč.
Ako nema da krcka, škripi, ne trese se i ne klima, menja brzine realtivno glatko, koči kako treba...
Koliko mogu da vidim sa slika, mehanika izgleda kao da je starija od rama i točkova (na slikama, opet, deluje i da je ona očuvana). Ništa novo, "apgrejd" je relativno česta stavka kod biciklista.
E sad, da li je kupovao polovnu jer nije imao novca/nije hteo da troši, ili je promenio da bi povećao vrednost nepoznatog rama - nebitno. Samo ako je uklopljeno kako treba.
Naravno, nije novo i top klasa te ne treba očekivati čuda, ali shodno novcu..
 
Poslednja izmena:
To možeš da utvrdiš samo empirijski - sedneš i provozaš. Ili da mu veruješ na reč.
Ako nema da krcka, škripi, ne trese se i ne klima, menja brzine realtivno glatko, koči kako treba...
Koliko mogu da vidim sa slika, mehanika izgleda kao da je starija od rama i točkova (na slikama, opet, deluje i da je ona očuvana). Ništa novo, "apgrejd" je relativno česta stavka kod biciklista.
E sad, da li je kupovao polovnu jer nije imao novca/nije hteo novo, ili je promenio da bi povećao vrednost nepoznatog rama - nebitno. Samo ako je uklopljeno kako treba.
Naravno, nije novo i top klasa te ne treba očekivati čuda, ali shodno novcu..

Da, naravno, ni ne ocekujem za 100e max da bude neka ozbiljna masina
Meni ce sluziti za odrzavanje kondicije po Bg-u, nista vise, zato i gledam neke do 100e bajseve za grad..
Hvala na objasnjenju :wave:
 
Probao sam Bianchi. 59cm. Prevelik.
 
bolji ili losiji od onog Focusa?

deluje losiji :)
 
Nazad
Vrh Dno