Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Mehanizam te bms sticne je fuj, nije dovoljno sto je od karbona nego su morali i tu glupost da stave u nju. Jedino sta je primenjivo u tom slucaju je oslobadjanje mehanizma i guranje sticne na dole uz aerosolne lubrikante dok spoj ne popusti mada je onda problem ako ne popusti a sticna ostane u donjem polozaju, isto kao kod lule sa orah sistemom.
A ima i ludja ideja da se bajs okrene naopako pa da se na udarce po sedistu izvuce uz pomoc vruce vode i lubrikante.
Svakako vise nije vas problem ako je ram vracen.
 
Poslednja izmena:
Lik od koga je drug kupio ram, bukvalno nam se podsmevao jer je mislio da ne umemo okrenuti lockon i izvaditi sticnu.
Drug se razbesneo i odneo mu ram da mu pokaze kako se to radi, ali posle nekog vremena pokusavajuci da dokaze da je on u pravu, rekao je vracam ti novac. :)
krastavac steta, jer drug je stvarno bio opasno zagrejan za ram ovakvog profila, ali nije mu bio sudjen.
 
Poslednja izmena:
Nekad je najbolje ne biti zagrejan jer to obicno sluti nevolju ;)
 
Dobro to stoji, ovde niko nije previse zagrejan bio, sem rama koji je trebalo grejati malo vise kako bi to sve popustilo. :)
 
Ljudi koliko dugo koristite bidone. Nesto gledam ove sto sada koristim i skontao sam da ih imam jedno 3-4 godine (mozda i malo duze) i jos su dobri, ovako fizicki, ali ne znam kako stoji stvar sa hemijskim promenama ove plastike koja se koristi (tip 4 i tip 5) u duzoj upotrebi. Na netu nisam nasao neko strucno objasnjenje sa realnim razlozima na ovu temu.
 
@borat sta je bilo na kraju, jesi uspeo da izvuces stircnu iz rama?

Tek sad videh da je lik banovan, a taman kad mi po prvu put trebao. :d

Dakle sta sam hteo da ga pitam, skoro je pitao kako da odvoji sticnu od rama, carbon je bio u pitanju.
Sada drug ima taj problem pa sam hteo da vidim kako je resio ovaj problem.

Banovan zbog dva oglasa u sedam dana. :D Posalo sam bike u Bisiklisticki servis u Kragujevac i lik je sekao sticnu i izvadio....
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa to si mogao i sam da uradis, nije ti trebao servis da upropastis sticnu.
 
Štična nije problem, treba izbeći upropaštavanje rama u postupku. ( :

@Gedza
Ja menjam bidon na 1-3 godine, odnosno čim ga upropastim/izgrebem. Uglavnom uzimam meke, providne bidone pa se lako izgrebu. Mislim da kada je u pitanju bolja plastika mogu da traju dugo sve dok se redovno čiste, voda i onako ne ostaje predugo u njima pa da se ne znam koliko može da kontaminira.
 
Poslednja izmena:
Naravno, ali kazem, mogao si i sam da iseces sticnu i onda u tom stanju da je izvadis, za to iskreno nije bio potreban neki servis.
A ko tebi sad garantuje da taj servis nije ostetio ram iznutra, i onako se mikro ostecenja ne primecuju na karbonu? :)
 
Može li sada da nađe šticnu ovakvog profila?

Edit : trokiram... Ono je bila mirzina šticna... :)
 
Camelback daje dozivotnu garanciju, a uz to moze da se pere u sudomasini
 
Mehanizam te bms sticne je fuj, nije dovoljno sto je od karbona nego su morali i tu glupost da stave u nju.
Sto fuj?
Tako izgleda sticna na bar 50% drumasa....

@bidoni
Sta znaci dozivotna garancija na bidon i sta ona u opste moze da pokriva?

Nije taj camelback nista skuplji od elite bidona, koji se takodje peru u masini, a mislim da se i vecina ostalih moze prati u masini.

Meni bidon traje oko godinu dana, eventualno godinu i po, i po pravilu pukne na poklopcu gde je ona sisaljka, ona guma se raspadne pa izlece iz lezista i pocne da curi sa strane.
Takodje ako bidon nije na srafljenje pukne jezicak za otvaranje tamo gde se sipa.

Zato gledam da bidon uvek bude na srafljenje i novi da bude od istog proizvodjaca kao prethodni tako da mi poklopac pase na stari bidon i onda mogu od dva da napravim jedan ispravan :)

Ako to na camelbacku ne puca kao na zefal i elite bidona rado cu da kupim njega, ali nesto ne verujem da im garancija to pokriva?
 
Poslednja izmena:
Koristim "bidon" u obliku flaše od Next Joy sokova ili Nestea ledenog čaja. Staje 1,5 litar tečnosti, odlično se uglavljuje u moj nosač bidona, a čak ima dovoljno mesta da stane i u drugi kad ga montiram (na vertikalnu šipku rama). Prazna flaša je izuzetno lagana, a mogu da je dosipam bilo kojom količinom tečnosti. Menjam je barem jednom u sezoni, ali na vožnjama često kupim neki sok u sličnoj flaši, pa je promenim sticajem okolnosti. Izuzetno zadovoljan. Staju, naravno, i mnoge druge flaše od litar i po, ali su mi ove najbolje zbog širokog grlića, pa može mnogo lepše da se pije. Pored toga, u spoljašnjem džepu ranca nosim i jednu istu takvu flašicu (isti sokovi, ista širina, isti poklopac) od pola litra. Ne vidim razlog da pređem na bilo šta drugo.

Dodatno, pre nekih dužih vožnji veliku flašu ostavim da se zamrzne. U početku se oslanjam na malu flašu i usputne česme (ako je uopšte potrebno), pa posle par sati, kad se led otopi, imam odlično hladnu vodu. Mada, nije mi neophodno, jer sam se pre nekoliko godina naterao da se naviknem na toplu vodu. Bile su mi potrebne jedna ili dve vožnje. I dalje mi prija da kupim usput barem jednu flašu nekog hladnog pića (kisela voda ili ledeni čaj), ali ugrejana voda mi ne smeta.

Flaše isperem posle svake vožnje (i šetnje, pošto ih koristim i za to).
 
Te flase nisu zdrave za visekratnu upotrebu, tj ta plastika to ne trpi trebalo bi da to i pise na ambalazi.

Jos uvek postoje ramovi od aluminijuma i magnezijuma. Carbon, cisto bacanje para. Nagledao sam se puknutih ramova, kao staklo .
Gde si video toliko puknutih ramova, bas me zanima?
 
Koristim podium, imam dva komada, vec treca godina i nisam primetio da curi, nije primenio oblik iako se u sezoni dva puta mesecno opere u masini. Za tu dozivotnu garanciju nemam iskustva, ako im se potkrade greska na 1-2 komada od 100 verujem da ce bez suvisnih reci zameniti. Opet koliko ce se ljudi uopste cimati da salje bidon, vec baciti i kupiti drugi. Iskreno, ja bih se cimao samo da vidim da li funcionise obecana garancija.
Primer takve vrste garancije, nema veza sa biciklizmom. Zipo iz '90ih rasklatio se poklopac i pukao punkt na sarki. Poslat drugaru u nemacku, on dalje fabrici. Sarka zamenjena, stavili nov fitilj, kremen, zamenili vatu i poslali nazad sa pakovanjem kremena, rez.fitiljem u flasicom benzina.
Ako se u camelback vodi tom filozofijom onda takva garancija ima smisla.
 
Poslednja izmena:
Doživotna garancija = važi dok proizvod ne rikne, kad rikne nema više garancije :D
ili = važi dok vlasnik ne rikne, posle mu garancija više nije bitna :D
 
Te flase nisu zdrave za visekratnu upotrebu, tj ta plastika to ne trpi trebalo bi da to i pise na ambalazi.

Moguće i proveriću. Ja ne primetih nikakav problem. Kako rekoh, menjam ih relativno često (i ispiram), a malo mi je čudno da su nezdrave za držanje vode, a nisu nezdrave da sok stoji u njima, sa sve raznim veštačkim sastojcima, direktno na suncu mesecima i godinama. Ali, da se ogradim, nisam hemičar. Možda posle ulaska vazduha dolazi do neke reakcije plastike. Gledao sam emisije o tome, ali se odnosilo na originalne proizvode u ambalaži, nisam izučavao dalje. Ako imaš neki link pošalji.
 
K Zipo iz '90ih rasklatio se poklopac i pukao punkt na sarki. Poslat drugaru u nemacku, on dalje fabrici. Sarka zamenjena, stavili nov fitilj, kremen, zamenili vatu i poslali nazad sa pakovanjem kremena, rez.fitiljem u flasicom benzina.
Ako se u camelback vodi tom filozofijom onda takva garancija ima smisla.
Da, samo sto taj zippo ne kosta 10eur koliko kosta prosecan camelback bidon koje se jednostavno trosi od svakodnevne upotrebe.
Hocu da kazem da ja nisam znao da ima na to neka garancija a narocito ne dozivotna :)

@cane

aj da ne trazim previse ali na svakoj plasticnoj ambalazi imas oznaku vrste plastike.
A plasticna ambalaza od sokova je po pravilu za "jednokratnu" upotrebu i nakon toga gubi svojstva.

Evo mozes ovde nesto da procitas, a izguglaces dalje:
http://www.biospajz.rs/index.php?mod=pages&ctrl=ShowPage&page_id=306
 
Mogu te flašice od vode/sokova par puta da se iskoriste, ali nije pametno koristiti ih na duže staze. Ja sam jedno vreme koristio Rosa boce od 0,75l za teretanu i boks i posle desetak dana počne po malo da se primećuje da se boca nekako istrošila/oštetila. Nikako ne treba čuvati vodu u njima, ali za jednu vožnju bajsa/trening ne mogu baš nešto mnogo da kontaminiraju svežu vodu. Bolje izdvojiti 500-1000 dinara i uzeti neki kvalitetniji bidon za jednu godinu, ispadne i jeftinije od kupovine vode/sokova, a opet dosta bolje u svakom pogledu.
 
Što se bidona tiče, pre dve godine sam kupio Elite termo iceberg, kom samo ime govori da je kao "termos", što je naravno poluupotrebljivo. Tačnije, drži temperaturu vode nižom od običnih bidona nekih pola sata duže i posle toga rapidno počne da se približava temperaturi takvih najobičnijih. Ništa mu se nije desilo sem što je izbledeo.
Posle sam kupio Elite hygiene, providan. Nije loš, brzo se greje voda ali zadržava "svežinu" tj voda ne poprima ružan miris. Ni njemu nije još uvek ništa, sada ga koristim za teretanu.
I naravno poslednji kupljeni bidon, šta drugo nego Specialized, da se slaže :)
0669031d1aa798fa6a79b9a7f978a47e.jpg

Standardno se brzo greje voda ali nema neprijatnih mirisa i cucla je najbolja od sva tri.
 
Ma ti termo bidoni ne vrede pare, em im je manji kapacitet em su skupi em se voda i u njima greje.
Obican bidon od 0.7 je zakon, moji zahtevi su da bude providan (da vidim kakve je boje voda i koliko je ima) i poklopac na sraf.

Ovaj tvoj je nov, slikacu ja sutra moj :D
 
Camelbak ima specificne "ventile" pa skoro da nema habanja kod njih i mogu se rasklopiti i dobro oprati. Imam jedan Podium Chill i sasvim je za pereporuku (osim cene). Nisam siguran ni ja za tu dozivotnu garanciju, ali njome se sigurno ne podrazumevaju hemijske promene posle x godina. Zato i pitam za iskustva, jer imam neki stari koji je skroz OK, jedino me brine starost kod njega (zato sam i pitao). Jedan Elite mi je ove sezone otisao u vecna lovista, ispucala mu je boca od savijanja. Inace sto se tice pranja u masini, cuo sam da ih nije dobro prati na velikoj temperaturi nego do nekih 65C, sto i ima oznaceno na Elitovim bocama odozdo. Kazu da se osteti povrsinski sloj plastike i onda moze doci do nezeljenih stvari. Ja ih perem rucno sa cetkom za flase i sapunicom i posle dobro isusim, sto je i najbitnije da ne dodje do stvaranja plesni u njima dok sacekaju sledecu voznju.
https://www.youtube.com/watch?v=VLhbL9lXRVk
Jos se secam saveta jednog "hemicara" da su sto je plastika tvrdja manje joj je dodato supstance za omeksavanje, a one su najstetnije po pitanju eventualnih hemijskih reakcija. Zato su one plasticne kantice u prehrani (npr pavlaka i sl) najcesce od krte plastike koja se lako lomi.
Po pitanju cuvanja temperature sve osim termosa je po meni slab pokusaj zamene.
https://www.youtube.com/watch?v=RnGjeZy0Af0
 
Poslednja izmena:
Ja imam neku Elite Secia-Thermal. Spolja aluminijum, unutra plastika. Piše da je max temperatura tečnosti 40 stepeni. Piše i da je dishwasher safe. Logično je da ni mašina ne sme da pređe 40 stepeni. Moja mašina ima program od 35 stepeni. Međutim, koji god program da se izabere, mašina na kraju koristi vodu temperature 70 stepeni, zbog bržeg sušenja. Zbog toga je svakako najbolje ručno pranje mlakom vodom.
 
ja uzeo camelbek ranac sa onim mehurom i crevom... ful fora.
 
Ja sam se cimao oko bidona i na kraju sam poceo da kupujem aquavivu, onu od 0.75l i to mi je najprakticnije. Kad god odemu Tempo, kupim 2-3 i nema greske. Jednu flasu koristim 3-4 puta. Kada idem na duzu voznju (preko 2h), ponesem dve flase.
Ne daju mi se pare za neki skup bidon, mada bih uzeo neki koji odrzava temperaturu, cisto promene radi.
Ovo vezano za zamrzavanje vode pre voznje ume da bude opasno. Jednom sam se zeznuo i nikad vise. To je opcija za visesatnu voznju, voda treba da se otopi skroz i opet da budete oprezni.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Ja sam uzeo ovaj letos:
250767_hlavni-500x500.jpg

Poprilično sam zadovoljan, nema ukusa na plastiku. Miris se izgubio već prvog dana posle 2-3 pranja. Tražio sam neki od 0,75l sa poklopcem, mekan i providan. Mislio sam da uzmem 0.75L ALU Tour de France bidon, ali sam odustao od aluminijuma zbog nemogućnosti da se stisne. ( : Mada, deluje mi kao dobar bidon, možda se i predomislim:
190431-a.jpg
 
Alu bidoni su uzasni bas zato sto ne mogu da se stisnu, pa morate da sisate kao beba flasicu.
 
Ja sam se cimao oko bidona i na kraju sam poceo da kupujem aquavivu, onu od 0.75l i to mi je najprakticnije. Kad god odemu Tempo, kupim 2-3 i nema greske. Jednu flasu koristim 3-4 puta. Kada idem na duzu voznju (preko 2h), ponesem dve flase.
Ne daju mi se pare za neki skup bidon, mada bih uzeo neki koji odrzava temperaturu, cisto promene radi.
Ovo vezano za zamrzavanje vode pre voznje ume da bude opasno. Jednom sam se zeznuo i nikad vise. To je opcija za visesatnu voznju, voda treba da se otopi skroz i opet da budete oprezni.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

I ja sam odavno batalio bidone.
Van letnje sezone nosim jednu flasu u rancu (1.5-2L) a u toku leta dve takve, ako je bas toplo onda ih pola sata pred polazak drzim u zamrzivacu, cisto da me prokuvaju. A izmedju dve ledene flase ni pivo nece da se umlaci, bar ne tako brzo.
Koriscene flase brzo menjam ili ih bar dobro operem toplom vodom. Ne secam se kada sam poslednji put koristio klasican bidon.. jeste dosta prakticnije ali i ovako mi odgovara da stanem, napravim pauzu, usponi na obicnom sedistu su zlo po razne delove tela :)
 
Nazad
Vrh Dno