Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Dobar je prijatelj, ne poznaje smederevca, samo pomalo poznaje bicikle, valjda jer je na četiri Olimpijade vozio :)
Hvala za upozorenje, ako budemo poslovali sa Delbojem, bićemo obazrivi :D

Ono sto je interesantno je sto " delboj " ima zaista interesantne modele a i cene :) Samo povedite racuna dobro i ako se usudis kod istog povedi tog prijatelja sa sobom :)
 
Ja bih uzeo ovaj Specialized najvise zbog drumske mehanike.
Inace i ovaj je jako lep sa tiagrom ne znam samo zbog velicine:
http://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi/bicikli-6/city-turing-10/specialized-2x10-2016-nov

Inace specialized ima odlicne bajseve u toj kategoriji.
I ja bih jedan takav :)

update:
evo jos jedan savrsen:
http://www.2bike.rs/cikloberza/mali...-turing-10/cannondale-quick-speed-disc-2-2016


kako mislis zasto placati?

Ne kostaju te kocnice nista vise od klasicnih drumskih, cak sta vise verovatno su i jeftinije.
Ništa to preskupo. Shimano Sora najgora moguća mehanika malo bolja od Turney-a. Tiagra nešto bolja ali ne vredi 450€

Sent from mTalk
 
Mali savet nemoj da se zalećete prilikom kupovine pregledajte dosta oglasa i uvidećete za koliko novca može da se kupi koji bajs sa kojim karakteristikama. Nisam specijalista za MTB više se razumem u drumaše.

Sent from mTalk
 
Pa, dva pitanja za ove što voze razne bicikle u raznim uslovima:
1) Koja je prednost ponika (drumskih) kočnica u odnosu na V-brake?
2) Koja je prednost disk kočnica u odnosu na bilo koje druge?

Drumske kocnice nemaju nista zajednicko sa "ponika" kocnicama, vbrake fizicki ni ne moze da se montira na taj bicikl.
Prednost disk kocnica su visestruke, (iskrivljen tocak si vec pomenuo) ne prlja se kociona povrsina i nema uticaja na kvasenje, takodje aerodinamika koja ti se cini nebitna ali se ide dotle da cak i te klasicne drumske kocnice sakrivaju iza ili ispod viljuske da bi poboljsali aerodinamiku.
Medju drumskim disk kocnice nikako nisu popularne, ali neminovno ih proizvodjaci guraju i na kraju ce ih progurati jer industrija trazi novitete.


Ne znam ko ti je preporucio " Dell boya " ali je lik poznat po prevarama na 2bike.rs forumu, posebna paznja prilikom kupovine kod ovog lika a cuvaj se i tog sto ti je preporucio :)

http://www.2bike.rs/forum/topic/8812-delboy-dellboy-iz-smedereva-negativna-ocena/ evo procitaj
od delboya sam licno kupio 3 bicikla, covek je odlican trgovac, nikakav prevarant nije u pitanju.
Prodati ce uvek onome ko da vise para (obecanja kod njega ne vaze), tako da onome ko to ne razume i tesko mu je da ode licno pregleda i kupi savetujem da bolje da kupi u radnji.

Ništa to preskupo. Shimano Sora najgora moguća mehanika malo bolja od Turney-a. Tiagra nešto bolja ali ne vredi 450€
Pa kad sebe nazivas strucnjakom valjda znas zasto je na tom biciklu sora i sta tu ima slicno sa torney?
Koju bi ti grupu tu hteo da vidis?

btw, tourney cak i ne postoji kao groupset.
 
Sad u nedelju sam imao vrlo zajebanu situaciju...

Biciklista sam, vozio sam sa drugarom verovatno najpopularnijom rutom van BG, isli smo na V mostanicu i posle se kroz mostanku sumu vracali prema starom obrenovackom putu.

U pitanju je asfaltirani vijugavi put kroz sumu duzine 7km, u okolini nema kuca...

Vozimo mi tako kada iza krivine sa leve strane vidimo belog velikog psa kako lezi mrtav na ivici asfalta, prolazimo pored njega...skroz cudno.

Iza sledece krivine docekuje nas beli pas, krvav, izujedan, sa odkinutim kanapom oko vrata, stoji na sredini puta... jasno je ko je ubio onog psa.
ne bojimo se pasa ni ja ni kolega, milion puta sam ih izbegao, obicno se pas skloni pa te pojuri... ali ne i ovaj.

Pas je neobicno miran, ne rezi, ne laje...cudno obicno su jako agresivni i laju.

Kolega je ispred i krece u obilazenje...medjutim pas se postavlja telom bocno pravo na njega, i prinudi ga da se zaustavi... ja takodje moram zbog njega da usporim i kako sam ja usporio pas njega obilazi i zatrcava se u mene i otvara zube da me scepa za butinu...

Kolega vice da stanem odmah, a znam i sma da je najpametnije da stanem odmah, i cim stanem pas se smirio i pas ponovo daje fokus kolegi koji u medjuvremenu pokusava da pobegne i stize ga i takodje krece da ga ugrize za butinu, medjutim i kolega odmah staje i pas se smirio.

Obojica stojimo, bicikle drzimo izmedju nas i psa, a on kruzi oko nas pokusavajuci da pridje sa ledja a mi stavljamo bicikle izmedju kao da ih on ne moze preskociti...
bezizlazna situacija, do prvih kuca ima bar nekoliko kilometara u oba pravca, levo i desno retka suma...nema sanse bilo gde da se pobegne niti skloni.

Pocinjemo polako da se krecemo i guramo bickle, pas nas i dalje obilazi, ne lezi i ne laje i neobicno je krvav i miran al cim sklonis bicikl on odmah pritrcava otvorenih celjusti, cim se smiris i on staje i prati nase kretanje.

tako idemo jedno 10minuta polako gurajuci bicikle i prateci reakciju psa.

Iza krivine se pojavljuje crveni golf, vozac nas je video, ali ni njemu verovatno nista nije jasno sta se desava i da jedan pas drzi nas dvojicu kao taoce.
kako se auto priblizio i usporio privukao je paznju psa i njega pas telom pokusava da zaustavi, prilazi otvorenih celjusti na njegov prednji branik i auto ga udara u glavu i odbaci...pas ustaje i potrca za auto...

Mi iskoristismo priliku i pobegosmo.

Ja imam psa, i imao sam ih vise i nikada se nisam vise uplasio nekog psa...
Ovaj pas je bio toliko miran da se cinilo da mozes da ga pomazis ali provereno bi ugrizao, i kad bi ugrizao na tako otvorenom terenu covek nema apsolutno nikakve sanse protiv psa.
 
Drumske kocnice nemaju nista zajednicko sa "ponika" kocnicama, vbrake fizicki ni ne moze da se montira na taj bicikl.
Prednost disk kocnica su visestruke, (iskrivljen tocak si vec pomenuo) ne prlja se kociona povrsina i nema uticaja na kvasenje, takodje aerodinamika koja ti se cini nebitna ali se ide dotle da cak i te klasicne drumske kocnice sakrivaju iza ili ispod viljuske da bi poboljsali aerodinamiku.
Medju drumskim disk kocnice nikako nisu popularne, ali neminovno ih proizvodjaci guraju i na kraju ce ih progurati jer industrija trazi novitete.



od delboya sam licno kupio 3 bicikla, covek je odlican trgovac, nikakav prevarant nije u pitanju.
Prodati ce uvek onome ko da vise para (obecanja kod njega ne vaze), tako da onome ko to ne razume i tesko mu je da ode licno pregleda i kupi savetujem da bolje da kupi u radnji.


Pa kad sebe nazivas strucnjakom valjda znas zasto je na tom biciklu sora i sta tu ima slicno sa torney?
Koju bi ti grupu tu hteo da vidis

btw, tourney cak i ne postoji kao groupset.

Nije lepo ubacivati reči u usta osobe koja to nije rekla. Nisam rekao da sam stručnjak, samo sam rekao da se više razumem u drumaše a ne u MTB. Tiagra ima da se nađe za 200-250€ tj imalo je ne znam kakvo je stanje sada ali dati 450€ za tako nešto je suludo. Možda može da se nađa ultegra ali teško, 105 sigurno. Pričam za drumaše možda su MTB skuplji sa istom opremom zbog amortizera... Ali ako se kupuje MTB onda treba gledati naći sa mehanikom za MTB a ne neki hibrid...Naravno da je teško naleteti na tako nešto jer se brzo proda zato treba gledati oglase duže vreme.

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Nije lepo ubacivati reči u usta osobe koja to nije rekla. Nisam rekao da sam stručnjak, samo sam rekao da se više razumem u drumaše a ne u MTB. Tiagra ima da se nađe za 200-250€ tj imalo je ne znam kakvo je stanje sada ali dati 450€ za tako nešto je suludo. Možda može da se nađa ultegra ali teško, 105 sigurno.

nekako si preskocio da covek u opste ne kupuje drumasa?
valjda si video da na onom linku nisu drumasi vec hibridi :D
 
Da video sam da su hibridi pa sam se zbog toga umešao da se ne daju pare bez veze tolike za lošu mehaniku. Toliko od mene.

Sent from mTalk
 
Stvar je u tome da to nije losa mehanika.

Ako nisi znao na hibride idu flatbar sifteri i hidraulika, a to imas samo kod sore i tiagre, ne znam kako si uspeo da strpas ultegru u tu pricu, a pri tom si rekao da je 400eur suludo skupo.
 
Poslednja izmena:
Prodati ce uvek onome ko da vise para (obecanja kod njega ne vaze), tako da onome ko to ne razume i tesko mu je da ode licno pregleda i kupi savetujem da bolje da kupi u radnji.

Potrebno je ljude upozoriti posteno je ... Nadam se da neces natrcati na takvog kad budes kupovao nesto u sta se ne razumes .. Ako me razumes ..
 
...Ja imam psa, i imao sam ih vise i nikada se nisam vise uplasio nekog psa...
Ovaj pas je bio toliko miran da se cinilo da mozes da ga pomazis ali provereno bi ugrizao,..

To je pas ubica. Moguće utreniran. Da nisi uspeo da primetiš koja je rasa? Teško u takvoj stresnoj situaciji, ali...
 
@bakara
A zar nisi dobio ideju da okreneš telefon komunalne policije, eventualno nekog "azila" za životinje, ili štagod, za neku hitnu reakciju?
 
Potrebno je ljude upozoriti posteno je ... Nadam se da neces natrcati na takvog kad budes kupovao nesto u sta se ne razumes .. Ako me razumes ..
Eto onda upozorenje, da delboy prodaje robu iskljucivo po principu vidjeno - kupljeno.
Takodje savet da se izbegava da se kupuje polovno nesto u sta se ne razumes je na mestu.

To je pas ubica. Moguće utreniran. Da nisi uspeo da primetiš koja je rasa? Teško u takvoj stresnoj situaciji, ali...
Imao sam vremena da ga gledam i vise nego sto sam zeleo :(

U pitanju je rasan pas, rekao bih da je staford (beli staford) ili neka slicna sorta, i pas je ocigledno dresiran posto se ne ponasa klasicno vec ume da markira i ne dozvoli prolaz ili bezanje...

Nismo mi klinci da neki tamo pas moze da nas zeza, vec dva odrasla coveka koje dresiran pas drzi u bezizlaznoj pat poziciji iz koje nema nacina da se izadje, bar nema sanse obojica citavi da se izvucemo.

A ako dodje do napada nema nikakvog nacina niti sanse da se odbranis od njega, niti bi imao cime da se branim, u startu je pas u prednosti, zaklao bi te ko i onog drugog psa malo dalje sto lezi.

Cak i da imam oruzje, koje su sanse da iz prve ubijem psa?
Ako promasim...na**** bih 100%
Inace od "oruzja" sam imao samo mobilni telefon velicine 5.5" :D

Hocu da kazem da cela ta teorija, sprejevi, oruzje i postupanje sa psima vazi za obicne dzukele, sa kojim ni do sad nisam imao problema da izadjem na kraj... kad naidjes na dresiranog psa, taj nece da nasedne na jeftine trikove i tu mozes samo da se molis da neko naidje da ti pomogne.
 
Poslednja izmena:
Trebao je jedan od vas dvojice koga pas u tom trenutku ne fisksira da pozove muriju ili bilo koga hitno.
Nego da ne pametujem sad posle bitke, da li ste obavestili nekog posle, nadležne... da se taj pas pronađe, uhvati i uspava... (isto bi trebalo i sa vlasnikom)
 
Trebao je jedan od vas dvojice koga pas u tom trenutku ne fisksira da pozove muriju ili bilo koga hitno.
Nego da ne pametujem sad posle bitke, da li ste obavestili nekog posle, nadležne... da se taj pas pronađe, uhvati i uspava... (isto bi trebalo i sa vlasnikom)
Ma tesko...pas nas je jednostavno postrojio obojicu.
Cim napravis neki nagli pokret on se zalece da grize, cim si miran, on je miran... postrojio nas je ko dve budale.

Razmisljali smo da krenemo da bezimo na dve razlicite strane, ali sanse da obojica citavi izadjemo iz toga je nemoguca, tako da smo tu soluciju odbacili kao neprihvatljiv rizik.

Na kraju je ispalo da smo pametno postupili sto smo bili strpljivi i cekali da se situacija preokrene u nasu korist...

Pri tom kako smo odmakli nailaze jos dvojica iz suprotnog pravca, ja sam ih zaustavio i rekao da ne idu, ali biciklisti ne veruju, navikli su na pse, jedva sam ih namolio da ne idu na tu stranu.
 
...Vozimo mi tako kada iza krivine sa leve strane vidimo belog velikog psa kako lezi mrtav na ivici asfalta, prolazimo pored njega...skroz cudno.

Iza sledece krivine docekuje nas beli pas, krvav, izujedan, sa odkinutim kanapom oko vrata, stoji na sredini puta... jasno je ko je ubio onog psa.
ne bojimo se pasa ni ja ni kolega, milion puta sam ih izbegao, obicno se pas skloni pa te pojuri... ali ne i ovaj.

Pas je neobicno miran, ne rezi, ne laje...cudno obicno su jako agresivni i laju.

>taj drugi beli je mozda od klinaca koji zive ispod km/2 kod klupe/sprave nagore preko puta lika koji drzi koze -prve kuce koje nadolaze ili bili/culi se 300njak m od belog lezeceg ispod, malo u sumi s leve strane ka ostruznici, najverovatnije lopovi sekli/obarali drva pa mozda je i njihov
veliki beli mrtav pored puta lezi mozda i jedno 10ak dana - nastradao od udara nekog tezeg vozila tako da je ovaj drugi mozda krenuo ceprkati a neko ga malo pre Vas prekinuo,
U svakom slucaju veoma cudno ponasanje psa - inace, oko 2/2.15 sam prosao tuda, na 50ak m kod cesme bio neki stariji lik prao neki mali crveni auto, nisam video tog mirnog belog, a dole kod kozara me sustigla/prestigla ekipa od 4 drumasa (3m i 1zensko) od kojih je jedan bio umislio da je Pavaroti pa je pevao/ drao se kao krelac a u suprotnom smeru je (mimo)isla ekipa od mozda i 10ak izmesanih bajseva, treking, drum, mtb
 
Poslednja izmena:
Bakara samo da znas da si pametniji, sposobniji i da bi bio jaci od tog psa kada bi doslo do borbe. Malo sabranosti i zrtvovanja i zadavio bi ga zasigurno. Ja bih se kladio na tebe. :)
Dva psa su vec ozbiljan problem, ali jedan tesko da moze sposobnog coveka da prikolje. Ako ima malo znanja obicno bude drugacije. Daleko od toga da tu ne bi bilo posledica, ali pobeda zasigurno ide coveku.
 
Ja se razmisljam da zbog takvih i sl. situacija kupim onu spravicu sto ispusta zvuke niske frekvencije a koji smetaju kucicima.
 
Bakara samo da znas da si pametniji, sposobniji i da bi bio jaci od tog psa kada bi doslo do borbe. Malo sabranosti i zrtvovanja i zadavio bi ga zasigurno. Ja bih se kladio na tebe. :)
Dva psa su vec ozbiljan problem, ali jedan tesko da moze sposobnog coveka da prikolje. Ako ima malo znanja obicno bude drugacije. Daleko od toga da tu ne bi bilo posledica, ali pobeda zasigurno ide coveku.

Valjda ti je jasno da ''ishod'' zavisi od mnogo faktora, posebno od toga koja rasa je u pitanju :)
A na kraju i od sposobnosti coveka, ne samo fizicke snage i inteligencije vec i od snalazljivosti u tom trenutku kada ''blokada'' moze svakome da se desi.

Imao sam sarplaninca koji je bio dresiran i miran ali se nocu pretvarao u zver koja cuva kucu i dvoriste. Ipak pretezno je bio stalozen, nije pravio probleme.
Na izlozbama sam imao priliku da vidim jos vece primerke a posle toga i 4 cudovista, muzjaci veci i tezi za bar 10% od mog psa, zenke takodje orgomne, koristili su ih samo za cuvanje nekog poseda i objekata. Veruj mi, ne zelis probleme sa takvim zverima, lako je otresti nekog manjeg ili osrednjeg psa nogom, ovo su bukvalno masine od 60kg+.
U medjuvremenu sam vidjao jos ogromne sopove, CC, napuljske mastife, rotove, kavkaske ovcare.. koje imaju ili su imali ljudi koje poznajem. To su zaje***i psi i tvrdim da goloruk (jos na otvorenom) ne bih imao skoro nikakve sanse protiv jednog od takvih pasa a imam utreniranih 105 kila sa 193cm visine. A koliko jos ima potencijalno opasnih rasa..

Sada imam labradora od 38kg koji u igri bez problema moze da obori odraslog coveka (posebno ako iznenadi) s tim sto je bezopasan, naravno, e sad zamisli sta moze da uradi agresivna rasa u naletu agresije a mnogi od tih pasa jos veci i tezi a jacine ugriza su im brutalne :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da je ipak bilo najpametnije ono sto sam uradio... bio miran i strpljiv dok nisam ugrabio priliku.

I da kazem iskreno, razmisljao sam kakve su mi sanse i nesto nisam zakljucio da imam prevelike cak i ako je nas dvoje jer nemamo nista sa cime bi se branili. (jedino za muda da ga stisnem :D)
 
Cim si izbegao direktan sukob odlicno si postupio. Ovo ti pricam da ti dignem samopouzdanje ako ti se kada desi da dodjes u borbu, da se osecas u startu kao dominantniji i nadmocniji (osecaju oni to i tako se cesto i postave).
Grkljan je kljucan, da svoj sacuvas, a njegov stisnes ili zadas jak udarac. Takodje jak udarac po lobanji je delotvoran (na njega nisu navikli), kao i kopanje ociju. Takav pas moze da ti polomi ruku ili sta vec zrtvujes i podmetnes. Sa velikim psom se rves (nesto kao u MMA), a sa manjim se boris na distanci u polusavijenom stavu ...
Ljudi stradaju vecinom zbog straha i panike. Onaj ko je resen da prezivi pobedice jednog psa (naravno mislim na snaznog coveka u kondiciji, a ne na strace i decu).
 
Evo nešto o gumama.
Kako uštedeti 74w pravilnim postupanjem sa gumama: https://www.youtube.com/watch?v=CoABOk_8KH8
Inače, može se primetiti u nekoj tabeli u klipu ono što sam već i pročitao negde, da uža guma ne mora da znači i manji otpor kotrljanja već naprotiv.
Tekst o širini sam čitao ovde:
http://www.betterbybicycle.com/2014/04/a-simple-guide-on-essentials-of-wheels.html
https://intheknowcycling.com/2016/04/03/best-wider-road-bike-tires-wheel-sizes/
http://www.velonews.com/2012/03/bik...esistance-than-their-narrower-brethren_209268
 
Poslednja izmena:
Ljudi, treba mi pomoc oko izbora brzinomera.
Kolega me pita za savet za njega i klinca. Nista specijalno, ali da ne bude neki najlosiji krs. Nesto dobro i provereno, ali bez izivljavanja.
 
VDO - odlični su ima i najprostiji neće da pogreše sigurno. Sad ne mogu da se setim tačno modela ja imam M5 ako me dobro sećanje služi (nisam seo na bajs celu zimu :D). On pored osnovnih funkcija meri i otkucaje srca i kadencu što pretpostavljam nije neophodno, M6 takođe i oni su nešto skuplji oko 6000-7000 din + traka + magnet (1500 + 1500). Ovi prostiji modeli su ja mislim oko 2000. Nemoj me držati za reč proveri.

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Ja zadovoljan sa VDO, ne secam se koji model ali tako neki do 2000din, zicni.

@nickname
Ako bicikl na poslu parkiras u kancelariji razmisljaj o skupljem bajsu, ako ga ne parkiras, razmisljaj o necem polovnom do 100-150e ili koliko vec smatras prihvatljivim ako ti ga neko ukrade. Zvuci mozda cudno savet ali ako treba da vezujes bajs negde, ne isplati se ostavljati skup bajs.

Ako je situacija takva da mozes u kancelariji, onda trazi neki sa zupcastim kaisem, bez lanca. Nema odrzavanja, prljanja od lanca, menjac u zadnjoj glavi ce za umereno ravan teren zavrsiti posao, samo za najvece uzbrdice ce ti zafaliti prenos. Doduse ne znam koliko im se krecu cene, drugar je skoro uzeo jedan Focus i odusevio sam se.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno