Šta je novo?

BENCH Kucni ljubimci ...... ;)

😂😂😂😂 Mačke se na selima koja toliko voliš da spominješ mace 2 do 3 puta godišnje.


Ako ja kao sin veterinara i neko ko je studirao biologiju i ko živi na selu nemam šta da kažem... onda ćemo čitati eto samo tvoje "mudrosti".

I? jel imamo najezdu mačaka? pa nemamo...
ajde ti sine veterinarov kaži nam koliko posto mačaka doživi više od 10 godina?
da čitamo sad malo tvoje mudrolije...
i da, dobro si i to pomenuo, glavni zagovornici OPŠTE STERILIZACIJE mačaka,
ste upravo VI VETERINARI! pitam se samo zašto?
do sada nikakav problem nije postojao sa brojme mačaka, i odjednom, ih ima previše?
ko je to brojao? po kom osnovu previše?
ovo je ono čemu mi stremimo ako se tako nastavi
1708602475136.png
 
U staroj zgradi smo imali nekog (poremećenog ispostaviće se) čoveka koji je hranio mačke u podrumu. U momentu kada smo zvali veterinu da ih sklone, bilo je preko 50 mačaka, izmet svuda, smrdelo je, ljudima su pravili štetu na stvarima u podrumu. Sve su ih posklanjali, da bi on ponovo počeo da dovlači mačke i da ih hrani, pa je posle toga dobio i kaznu, i ponovo su sklonjene.

Na selu ima smisla imati mačku, ali su one nezavisne životinje i treba ih tako i doživljavati, ako je tu, tu je, ako ode, otišla je. Kućni ljubimac mačka nije isto to. Fiziološki, za mačku je bolje da je sterilisana, duže živi, manje potencijalnih problema ima zdravstvenih. Ako kreneš tako da ih razmnožavaš, vrlo brzo se broj toliko uveća da nema šanse da ih sve razdeliš, bez da ih ostaviš negde da se same bore. Zar nije bolje da ljudi koji imaju problem sa, recimo miševima, traže i uzmu mačku od nekoga jer po selima mačaka i mačića uvek ima? Ja lično ne bih imao srca da mače/mačku odvezem negde i izbacim iz auta i kažem ma preživeće ona. Ako je uz tebe tu od kad se rodi, da je gledaš dok ni oči nije otvorila, da se igraš sa njom, priraste za srce. I sad treba da je negde baciš. Pa ne bih mogao ni najboljem prijatelju da je odnesem, da je odvojim od sebe.

Napominjem da ja nisam neki cat-person, imam psa i volim pse.
 
Dobro veče. Samo vas gledam.

1000024234.jpg
 
Umesto rasprave, jedan čoko crnac
 

Prilozi

  • 20240312_161817.jpg
    20240312_161817.jpg
    143.7 KB · Pregleda: 69
dama ili gospodin? :)
 
prelepa
 
Sijamac
;)
Bio je davno kod mene u bivsoj "slepoj"ulici jedan Sijamac strah i trepet za ostale mačore, dok jednom nije došao neki čupavi baja ...
 
U staroj zgradi smo imali nekog (poremećenog ispostaviće se) čoveka koji je hranio mačke u podrumu. U momentu kada smo zvali veterinu da ih sklone, bilo je preko 50 mačaka, izmet svuda, smrdelo je, ljudima su pravili štetu na stvarima u podrumu. Sve su ih posklanjali, da bi on ponovo počeo da dovlači mačke i da ih hrani, pa je posle toga dobio i kaznu, i ponovo su sklonjene.

Na selu ima smisla imati mačku, ali su one nezavisne životinje i treba ih tako i doživljavati, ako je tu, tu je, ako ode, otišla je. Kućni ljubimac mačka nije isto to. Fiziološki, za mačku je bolje da je sterilisana, duže živi, manje potencijalnih problema ima zdravstvenih. Ako kreneš tako da ih razmnožavaš, vrlo brzo se broj toliko uveća da nema šanse da ih sve razdeliš, bez da ih ostaviš negde da se same bore. Zar nije bolje da ljudi koji imaju problem sa, recimo miševima, traže i uzmu mačku od nekoga jer po selima mačaka i mačića uvek ima? Ja lično ne bih imao srca da mače/mačku odvezem negde i izbacim iz auta i kažem ma preživeće ona. Ako je uz tebe tu od kad se rodi, da je gledaš dok ni oči nije otvorila, da se igraš sa njom, priraste za srce. I sad treba da je negde baciš. Pa ne bih mogao ni najboljem prijatelju da je odnesem, da je odvojim od sebe.

Napominjem da ja nisam neki cat-person, imam psa i volim pse.

Naveo si osobu koja je skupljala macke, znaci osoba je problem.
Imam veliko dvoriste i jos veci komsiluk, uvek ima po par macki i svaka otprilike zna na koja vrata moze da zagrebe za klopicu. Svake godine se mace ponovo i po toj logici do sad bi smo trebali da budemo preplavljeni. Ali nismo jer iako mama maca donese na svet recimo 4 maceta u proseku, polovina od toga joj ugine, ili biva pojedena od strane drugih macki.
Koliko sam samo ostataka malih maca pronalazio oko kuce, a nisu bili psi recimo krivi, jer ih nema i ne mogu da udju u dvoriste.
Tako da te kastracije uopste nisu validan razlog da ti odredis zivotinji kako ona kvaliteno treba da zivi.
Hoces ukras za kucu - skokni lepo do kineza, pa kupi nesto sto sljasti i nije doslo sa polnim organima.

Neka im neko pogleda izraze pa nek kaze da ce "biti srecnije" ako ja sebicno odlucim na njihov racun da to tako treba.


1712669472616.webp
1712669472610.webp
 
@Markomaniax
To što si naveo se odnosi na faktički poludivlje mačke o kojima niko ne brine mnogo osim što ih hrani. Šta kada neko ima 4-5 mačaka koje su u kući i recimo imaju dvorište za izlaske, imaju veterinarsku negu? Tu je ogromna verovatnoća da će bar 50% i više mačića preživeti i odrasti. I onda dolaziš do toga da polako "sakupljaš mačke"...
Uglavnom ne postoji savršeno rešenje, smatram da nije baš u redu sterilisati "ulične mačke" koje nisu ljubimci, ali za one koje ljudi drže kao ljubimce je to nužno iz pomenutog razloga, osim ako ne smatraju da je bolje bacati mačiće...
 
Nikad to zivotinji ne bih uradio, realno ko detetu da ro uradish. Polovinu ljudi treba prvo sterilisati pa tek onda preci na zivorinje.
 
@Markomaniax
To što si naveo se odnosi na faktički poludivlje mačke o kojima niko ne brine mnogo osim što ih hrani. Šta kada neko ima 4-5 mačaka koje su u kući i recimo imaju dvorište za izlaske, imaju veterinarsku negu? Tu je ogromna verovatnoća da će bar 50% i više mačića preživeti i odrasti. I onda dolaziš do toga da polako "sakupljaš mačke"...
Uglavnom ne postoji savršeno rešenje, smatram da nije baš u redu sterilisati "ulične mačke" koje nisu ljubimci, ali za one koje ljudi drže kao ljubimce je to nužno iz pomenutog razloga, osim ako ne smatraju da je bolje bacati mačiće...

...da, bolje je baciti ga sa 2-3 (po meni 4-5) meseca, pa ako preživi, preživi...dao si mu priliku barem, ovako, ako se ne rodi, nema ni tu priliku.
to sterilisanje mačaka koje polako poprima oblike epidemije, koga kog sretnem steriliše mačke, će neumitno dovesti do poplave glodara i bubašvaba
a već smo uprskali motku sa VRABCIMA koje smo tako lepo oterali, kresanjem žbunja i rastinja, "da bude lepo"
pa poslenjih 10 godina ne znamo više šta ćemo sa komarcima...
ako se mačka macila barem, ali barem 4-5x to mogu i da razumem donekle....

možda vi to ne razumete, ali razmnožavanje je njima jedini smisao života, za to žive bukvalno
i ti njima sad to ukineš jer si veliki dobrica, skupljaš mačke i nećeš da bacaš mačiće?

pa da mogu da govore, rekle bi ti nemoj nas više skupljati i ne brini više o nama
mačka, a mačor pogotovo bi radije izabrao da ne živi, nego da bude sterilisan.
Naravno, ti to nikada nećeš moći da shvatiš, jer polaziš od sebe, a ne od mačaka.

to što zoveš "srećom", je tuga i seta, što ne mogu ponovo da ližu svoje mačiće...

ako brineš o 4-5 mačaka, i ako su se macile barem 4-5x, u redu, jer bi ti se kuća pretvorila u mačeće porodilište
al takvih kao ti je 5%, ljudi sterilišu mačke masovno bez ikakvog smisla, i to mačke koje se uopšte nisu kotile.
e to je neljudski, stvarno, tj nemačeći.
ako već imaš više mačaka, imaj barem 1-2 NEsterilisine, jer će onda druge mačke prihvatiti njihove mačiće
i igrati se sa njima, i biće svima dobro...
 
Poslednja izmena:
U nekim seoskim sredinama, nema nikakvih problema, rade ljudi šta god žele. Ali u gradu, ko živi u zgradi, to može da bude baš problematično sa razmnožavanjem mačaka. Svima su male mace slatke, svi bi da ih pomaze, daju im nešto da jedu, a onda to privuče i druge mačke. Imamo od skoro jednu mačku i zgradi, zapravo nekoliko njih je bilo, ušle kroz probijenu mrežu u podrum. Dok smo shvatili da su dole, već ih je bilo 3-4. Zamenimo tu mrežu i otišle su, ali jedna se tu navikla i sada bleji tu ispred zgrade, na parkingu, krije se ispod kola. Pa kad prolaze psi osete je pa laju, pa je jure, pa bude decu. A jedan maloumnik iz kraja donosi hranu pa je hrani. Dva puta sam se svađao sa njim, da je ne hrani, bar ne ispred naše zgrade. Nek je vodi svojoj kući, pa neka je tamo hrani, čuva, šta god. Ovako svoju odluku i njene posledice nameće potpuno drugim ljudima.
 
U nekim seoskim sredinama, nema nikakvih problema, rade ljudi šta god žele. Ali u gradu, ko živi u zgradi, to može da bude baš problematično sa razmnožavanjem mačaka. Svima su male mace slatke, svi bi da ih pomaze, daju im nešto da jedu, a onda to privuče i druge mačke. Imamo od skoro jednu mačku i zgradi, zapravo nekoliko njih je bilo, ušle kroz probijenu mrežu u podrum. Dok smo shvatili da su dole, već ih je bilo 3-4. Zamenimo tu mrežu i otišle su, ali jedna se tu navikla i sada bleji tu ispred zgrade, na parkingu, krije se ispod kola. Pa kad prolaze psi osete je pa laju, pa je jure, pa bude decu. A jedan maloumnik iz kraja donosi hranu pa je hrani. Dva puta sam se svađao sa njim, da je ne hrani, bar ne ispred naše zgrade. Nek je vodi svojoj kući, pa neka je tamo hrani, čuva, šta god. Ovako svoju odluku i njene posledice nameće potpuno drugim ljudima.

psi laju, pa bude decu?
ko je izabrao da živi u gradu, neće imati mir kao na selu.
Komšijska muzika i lupanje, lift koji isto tako lupa, motori koji turiraju, vozila na parkingu, pijani noćni sedači po klupama...
nebrojani su zaista izbori buke u gradu, pa i ti psi koji laju dok jure tu malu macu koja je izabrala da živi baš ispred tvog ulaza.
Sve to zaista može da remeti san, ali jedina mogućnost je da se preseliš na selo, gde će petlovi buditi decu.....
 
Ne bih više oko sterilizacije jer svako ima pravo na mišljenje, ali što se tiče buke moram da kažem da ako je to u stvari krivica te mačke onda stvarno treba da je neko likvidira po kratkom postupku. Prosto neverovatno koliko zla napravi tolicna životinja...
Za tu zgradu pacovi su stvarno blagoslov, rade u tišini, a i psi ne laju na njih. 🤣
Ljudi moraju da shvate da nisu jedini na svetu i da druga živa bića žive pored njih. Ja kad sam bio dete nije mogao top da me probudi ( a i sad) jer se toliko izmorim dnevnim aktivnostima, da spavam kao jagnje.
 
Poslednja izmena:
Maloumnik zato što ne dovede pred svoju zgradu (ili u svoj stan) tu životinju.

A što se tiče buđenja dece, za sve okolnosti koje mogu da kontrolišem, to i radim.
 
Treba još dovesti Inkviziciju da joj presudi na lomači, zajedno sa dotičnim "maloumnikom" koji umesto da sakupi sve mačke i pse sa ulice kod sebe, hrani one na koje naiđe.
 
Ne bih više oko sterilizacije jer svako ima pravo na mišljenje, ali što se tiče buke moram da kažem da ako je to u stvari krivica te mačke onda stvarno treba da je neko likvidira po kratkom postupku. Prosto neverovatno koliko zla napravi tolicna životinja...
Za tu zgradu pacovi su stvarno blagoslov, rade u tišini, a i psi ne laju na njih. 🤣
Ljudi moraju da shvate da nisu jedini na svetu i da druga živa bića žive pored njih. Ja kad sam bio dete nije mogao top da me probudi ( a i sad) jer se toliko izmorim dnevnim aktivnostima, da spavam kao jagnje.

Pa sutra će ti psi lajati jedni na druge, kad roknete tu jadnu malu macu, onda ćeš morati i njih da se rešiš...
Psi laju i kada nema mačaka, inače, onako čisto iz dosade i zabave radi, vole to da rade.
Hajde, budi dobar, i živce opuštaj na strelištu, ne diraj mi male mace!
Vidiš kako može lepo!

dog-cat.gif
 
psi laju, pa bude decu?
ko je izabrao da živi u gradu, neće imati mir kao na selu.
Komšijska muzika i lupanje, lift koji isto tako lupa, motori koji turiraju, vozila na parkingu, pijani noćni sedači po klupama...
nebrojani su zaista izbori buke u gradu, pa i ti psi koji laju dok jure tu malu macu koja je izabrala da živi baš ispred tvog ulaza.
Sve to zaista može da remeti san, ali jedina mogućnost je da se preseliš na selo, gde će petlovi buditi decu.....
Najvaznije, kad renoviraju stan pa kad buse i cukaju cekicem. :mad:
 
Nazad
Vrh Dno