Šta je novo?

BBS-ovi

phantomr

Čuven
Učlanjen(a)
07.11.2003
Poruke
1,021
Poena
755
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel 13600KF - DeepCool AK620
Matična ploča
Biostar B660GTA
RAM
64GB DDR4 3600
GPU
RTX 2060 Super
Storage
2TB+3TB+3TB+500GB SSD
Zvuk
Logitech Z5500
PSU
Seasonic s12ii-620
Kućište
Chieftec Dragon
Monitor
27+2*19
Miš & tastatura
Logitech g600
Dok se nije pojavio internet imali smo samo BBS-ove.
Na kojim BBS-ovima ste nekada visili ?

Prvi modem mi je bio Diamond Supra 2400 Externi na Amigi 500.
Za modemisanje sam koristio legendarni Terminus za Amigu.
BBS ovi na kojima sam visio su bili

Sezam
Underground (valjda se tako zvao - Amiga bbs drzali ga King i Ogisha) EXTRA!!!
Huter
Oreska
Kruger's wife
Politika
Eagle Nest
ETF
Camelot

Bese neka YUPAK mreza kojom se se razmenjivale poruke na lokalnim bbs-ovima, ali je to doslo mislim kasnije u pocetku ni toga nije bilo :)
Kad se setimm Offline readera :D
Ehhh da secam se da je bio neki lik koji se ladno kacio na Sezam za C64 ako se ne varam na brzini od 300.
Uff bilo ih je jos ali nema sanse da se setim kako su se zvali.
Nije mi samo jasno kako me tada nije mrzelo da celo vece skidam jednu slicicu :)

 
Poslednja izmena:
Jel bi se mogla ova Lo - Fi verzija foruma nekako preraditi da se nalazi na nekom BBS-u , da se izbace emotikoni , razna html chuda itd.
 
Sezam uglavnom, mada sam određeno vreme jurio sve gde se mogao naći Trade Wars :)
 
Ecstasy, Vortex, Panon...

Vortex i dalje radi, cudi me kako ne isprobavate Vase ljute retro masine na njemu :)
 
Poslednja izmena:
Uff kad se setim samo koliko sam vrteo Politiku... Otezavajuca okolnost je bila sto modem nije prepoznavao busy signal.. Eee bila su to vremena :) Ko je imao tonsko biranje bio je baja :)
 
Sezam

Eee, davno to bejase :)
 
Sezam
Underground (valjda se tako zvao - Amiga bbs drzali ga King i Ogisha) EXTRA!!!
Kruger's wife
Politika
Eagle Nest
ETF
Universe

Ja bio na ovima, a nickname mi je tada bio isto kao i sada :)

Ehhh, kako su to lepa vremena bila...

p.s. Secam se da sam tada imao 2400bps modem, i nocima sam skidao po celu noc, pustim download i odem da spavam, kad se probudim ujutru ugasim modem... E kad je stigao racun za telefon...:mad::S: To je tada bilo oko 250 dem, secam se da sam tada za te pare mogao da kupim US Robotics 28.800 :zgran:
Uzas blagi...:S:

p.p.s. E da, tada, sa tim 2400 bps modemom sam prvi put (od svoje kuce preko rcub.bg.ac.yu) izasao na net preko akadameske mreze ali sam morao da haknem neku skriptu na njihovom serveru jer nije dozvoljavao PPP sa sporijim modemima od 14400bps... :) Cak sam negde i sacuvao u nekoj arhivi te sajtove koje sam tada otvorio.
A bas prvi put na netu je bilo pre ovoga gore kada sam bio kod jednog mog drugara koji je tada kupio neki PC kompatibilac i jelte sa modemom. Secam se da je dosao neki stariji lik i kao sacu ja vama da pokazem nesto. Izvuce on dve zice iz telefonskog stekera i bocne sa kablom pravo u komp, (modem) mi zgranuti, zavrti brojeve, poce nesto da pisti ko besno :) pa prestade i onda u muku i tisini poce on u nekom prozoru (IE) da kuca www.nba.com i op pojavi se sajt nba-a. Mi klinci, svi u cudu gledamo, ne disemo i ne trepcemo, to je bilo za nas otkrovenje... Ostalo je istorija. Tada sam zavrsavao osnovnu skolu i upisivao gimnaziju...
To je bilo pre 12 godina http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82
 
Poslednja izmena:
Prvi modem kod mene je bio Dynalink 'dongle' zakačen na A500 sa svojih fantastičnih 2400 none.
Kad se setim tih dana... pa onda kad sam kupio 9600 sa MNP ,)

Od BBS-ova sam posećivao (barem ono što se sećam):
[Amiga]
Liquid Sky
Black Hole
Kruger's wife

[misc]
Rhinoceros/Panon
Sezam
Ecstasy
Prometheus
...

Zadnji put sam se konektovao na neki BBS ako se ne varam '99 - kad je prestao da radi Panon.
 
Poslednja izmena:
Ma kakvo tonsko biranje, ja sam bio dvojnik i to sa "nasom pekarom". Komsije su stvarno bile korektne i u onim teskim vremenima nabavili drugu liniju, Od mene nije moglo da se telefonira, znao sada da budem po 10 sati na vezi dnevno. A to oko cEne ne secam se da mi je ikada racun bio 250 maraka. Pa tada je uvece bio fazaon jedan poziv jedan impuls pa koliko god da drzis vezu. Nakacim se u 10 i do jutra se ne skidam, a preko dana pomalo :)
 
od Amiga BBS-ova sam bio na TASK-u i DOT-u, ostalih se ne secam.

inace, razmisljao sam se da probam da pokrenem neki BBS na Amigi, samo ne znam dal za to sad trebaju neke posebne dozvole kod Telekoma ili nesto slicno
 
Poslednja izmena:
Sta bese DOT bbs? Zchbine?
Kakve dozvole, pa ni onda ti nisu trebale :)
Ne znam da li neko zna Kinga i Ogishu Undergraound BBS, oni su koliko se secam najduze ostali verni Amigi , mislim da je cak i bbs radio godinama posto sam presao na pc.
Bas me interesuje u kom su fazonu danas :)
 
O neee, opet je nekoga ovde uhvatila nostalgija? :d

Interesantno je da se svi sa zadovoljstvom secaju tih herojskih vremena kada smo gurali na 9600, 14400bps brzinama.:)

Neke sam vec i zaboravio dok se ovih jos i nekako secam:
Ecstasy
Mystery (valjda se tako zvao onaj i Rumenke)
Prometheus
jako malo Politika,valjda Vortex.
 
Ecstasy :) / SETNet
Sezam
Mic030
 
@phantomr
pa ne znam sta/ko je Zchbine.. taj DOT BBS je bio manji, nepoznat ali sam dosta chat-ovao sa operatorom.
 
A to oko cEne ne secam se da mi je ikada racun bio 250 maraka. Pa tada je uvece bio fazaon jedan poziv jedan impuls pa koliko god da drzis vezu. Nakacim se u 10 i do jutra se ne skidam, a preko dana pomalo :)

Jeste to bilo nekad, ali ja sam iz Smed. Palanke zvao Universe koji je bio u NS-u, mislim da su za medjugradsku to brzo ukinuli - 1 poziv 1 impuls.
 
Sva sreca pa sam to prespavao!
 
Uff mislim da se i toga secam, ako se ne varam nevidjeno dosadan bbs :D
Inace tada je bio hit ko ima 2 tel. linije pa moze 2 korisnika odjednom, znam da je bio neki bbs koji je to imao, ali nisam siguran koji. Naravno sezam je tada zadao domaci zadatak svima po pitanju bbs-ova, stvarno su bili iznad svih barem 3 koplja. Odlican forum, slicno nesto ovom danasnjem benchu, ali i legendarni chat u desetoro, ala mirc. Tada sam znao da chatujem od 10 uvece do 5 ujutro.
 
Poslednja izmena:
Hmm koliko se secam vrteo sam 013 i EROS (cini mi se da se tako zvao)
 
Joj daaaaaaaaaa, EROS, i taj je bio
 
jbt al smo matori :) sta je sa tim covekom, jel ovde negde na bechu?

Da smo matori, matori smo i to mnogo :)
A doticnog ni ranije nisi mogao da navatas a kaml' sad. Nemam pojma sta je sa tim ljudima mada bi vecinu voleo da vidim ponovo :) Bilo lepo vreme, pravljenje BBS-ova, ADN-a i raznorazni skupovi, a onda smo naglo postali MNOGO matori :)
 
Prvo sto mi sada pada na pamet a nisu spomenuti je
hellas (vlasnik se sada bavi prodajom raunara, bas smo se lepo podsetili pre neki dan), space net, Imtel....
Stavis nesto da se skida pa pocnu greske da se pojavljuju :).
 
Bio je onaj z-modem protokol, ako se ne varam, taj je bio najpopularniji, ali ti je omogucavao jednosmernu komunikaciju, odnosno ili radis dl, ili upl, nemoze oba u istom trenutku i kada pocnes, nema vie ni da kucas ni listas strane. Posle sam nabavio neki s-modem modem za amigu,(za pc je to valjda odavno bilo) pa smo uspevali nekako da chatujemo i skidamo u isto vrema cak je upl mogao odjednom, ako se ne varam :)
Ostalo mi je u secanju da tako naletim na nekom bbs-u na spisak nekih bbs-ova, koje nisam posecivao pa krenem u 3 ujutro da vrtim, pa kada krenu da se javljaju keve i ocevi :)
Ludilo koliko sam samo ljudi budio nocima da vidim samo da li radi jos taj bbs ili je vlasnik odustao :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno