Šta je novo?

Banke - virtuelne kartice

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,419
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Naime, nedavno sam u nekom videu saznao da je legalno moguće kreirati virtuelne "pripejd" kartice koje se mogu koristiti za onlajn kupovinu, pretplate... i tako smanjiti rizik od nekih neželjenih situacija gde bi vas neko mogao zadužiti za veći iznos nego što je prvobitno predviđeno, naplatiti nešto što niste ni hteli...
U razgovoru sa operaterima MTS, sada Poštanska Štedionica banke, rečeno mi je da jednom kada se napravi odliv sa kartice - više nije moguće povući ta sredstva nazad.
Kako sam i sam imao neprijatnu situaciju sa https://www.oracle.com/cloud/ a nešto i načuo da na domaćem tržištu već postoje "proizvodi" iz naslova teme - želim da vas pitam:
Ima li neko iskustva sa tim i kakvi su utisci / preporuke?
 
Nema veze sa nasim bankama, ali ja koristim PayWithMoon. Kartice se kreiraju za sekund preko ekstenzije za browser, ne traze nikakvu verifikaciju dokumenata ili telefona i sve je instant dostupno nakon obicne registracije.

Uplacujem Bitcoin preko Lightning mreze jer je tako najbrze i najjeftinije, mada moze i preko Coinbase naloga ukoliko imas druge kriptovalute. Ako ne potrosis ceo iznos sa kartice mozes jednostavno obrisati karticu i preostali iznos ti se vraca na wallet ili Coinbase nalog, makar to bilo samo $0.01. Dozvoljeno je kreirati neogranicen broj kartica.

Jedina mana je sto ih je moguce koristiti samo na sajtovima iz US ili ako sajt ima poseban platni procesor za US kada udjes sa njihovom IP adresom preko VPN-a, ali je bez obzira na to potpuno moguce koristiti kartice iz Srbije. Na zvanicnom Discordu ima iskustava za gotovo sve sajtove koji te mogu zanimati.

Ne uzimaju nikakav fee korisnicima, a povremeno daju i cashback. Iskustvo za placanje pretplata mi odlicno, sajtovi nisu pravili problem ni sa VPN-om, cak su mi refundirali vise u Bitcoin-u nakon sto sam obrisao karticu jer mu je u tom trenutku cena opala.
 
Poslednja izmena:
Cao, Intesa ima ovu opciju i uvek je koristim. Postoje dve vrste kartica, za jednokratno placanje i visekratno (vaze max 6 meseci). Prilikom kreiranja kartice samo definises max iznos koji moze da se skine i to je to. Jednokratne kartice su mi svuda radile ali visekratne nisu, npr. Glovo i Wolt da ali na PayPal nisu. Refund nisam nikad imao pa ne znam kako to funkcionise sa virtuelnim karticama.
 
@SuperStarr

Koliko znam, "uvek neprijatna" Intesa je omogucila da mozes da pravis virtuelne kartice kad koristis neki od njihovih paketa racuna 😃
Ovo je iz njihovog uputstva
11.2. NOVA VIRTUELNA KARTICA
Ova opcija ti pruža mogućnost da kreiraš virtuelnu kopiju svoje debitne ili kreditne kartice i na taj način vršiš online kupovinu na siguran i bezbedan način.
Virtuelnu karticu možeš koristiti jednom ili više puta tokom vremenskog perioda koji odrediš. Takođe, iznos za potrošnju sam definišeš u skladu sa svojim potrebama. Klikom na dugme NASTAVI, prelaziš na sledeći korak, pregled unetih podataka. Ukoliko su svi uneti podaci ispravni, klikom na dugme KREIRAJ, a zatim autorizacijom, kreiraš virtuelnu karticu.

Mnogo vise o tome je u njihovoj temi na forumu 😃
 
Pretpostavljam da si se opekao o besplatan trial, problem sa tim sajtovima (Oracle, Linode, Vultr, DigitalOcean) je što ne prihvataju prepaid i virtualne kartice, već isključivo debitne i kreditne. Besplatnu debitnu karticu mislim da trenutno nudi samo Rajfajzen sa iRačunom (dinarski tekući račun), iz njihove aplikacije možeš da privremeno blokiraš karticu kada je ne koristiš, tada ne mogu sajtovi da ti skidaju novac preko noći bez tvog znanja. Za virtuelne kartice su korisnici iznad naveli koje imaš mogućnosti sa bankama u Srbiji, ali je za sve preduslov da imaš račun kod njih za koji plaćaš održavanje.

Sredstva uvek mogu da se vrate na karticu, postoji jasno definisana procedura. Prvo kontaktiraš trgovca i objasniš situaciju, ako odbiju da vrate novac onda pišeš banci reklamaciju. Velike kompanije vrlo često refundiraju novac koji skinu korisnicima sa kartice preko noći kada im zatražiš, jer ako pišeš reklamaciju i banka ti vrati novac onda trgovcu se osim tog iznosa naplaćuje i naknada, a ako procenat reklamacija bude iznad ~3% platni procesor raskida ugovor sa njima.

Ta praksa skidanja novca sa kartice preko noći je neetična i funkcioniše po principu APP - ako prođe, prođe. Trgovci koji imaju etiku uvek traže 3D secure autorizaciju pre nego što bilo šta naplate.

Btw. ako imaš Račun Plus kod BPŠ imaš mogućnost internet kanal da uključiš i isključiš po potrebi na MasterCard kartici.
 
@Korean_MCG je sve pogodio.
Posle "free trial"- je naplaćen neki iznos za pretplatu na koju se nisam pretplatio. Nekoliko puta je bilo napomenuto da neće biti naplaćeno posle isteka probnog perioda i na kraju nije bilo tako.
Kako je i ovo za Račun Plus kod BPŠ tačno, tako sam blokirao da ne bude daljih naplata. I ne samo to, sada paranoično držim dneven / nedeljne i mesečne limite i to je sad opterećenje i potencijalni problem oko plaćanja ako zaboraviš da su aktivirani.

Što se žalbi tiče kod Orakla tiče: preusmeren sam na neki rumunski "customer support" sa kojim nisam mogao da se razumem jer oni (to odelenje) navodno ne vide tu naplatu tj. ne vide da je išta naplaćeno...
Onda je tiket "eskalirao" ali mi se od tada niko nije obratio...

Kako god, naučio sam da više nikome ne verujem i ne ostavljam prave podatke.
Kada nešto plaćam online obavezno proveravam da nije potvrđeno / čekirano da kartica ostane zapamćena. Jedino mesto gde je (za sada) držim zapamćenu je AliExpress.

Virtuelne kartice bi rešile probleme i privatnosti i sigurnosti i rado bi plaćao neku minimalnu mesečnu naknadu, za neki servis koji je "siguran". :)

Opcija koju nam je predložio @neorrible deluje super, razmatram i nju (još je nisam probao).
 
Upravo sam ponovo platio sa PayWithMoon karticom AppleCare+, ali sam ovaj put povezao Coinbase nalog. Uplatio sam tačno koliko je potrebno, uneo podatke i sve je prošlo bez problema. 🙂
 
Da li je dozvoljen povrat novca na PayWithMoon kartice ukoliko se desi problem sa plaćanjem? Npr refundacija na AliExpress ili Ebay nakon dispute?
 
Da li je dozvoljen povrat novca na PayWithMoon kartice ukoliko se desi problem sa plaćanjem? Npr refundacija na AliExpress ili Ebay nakon dispute?
Jeste, vraca se bez problema. Imas detalja na njihovom zvanicnom Discordu.

ili na primer ako ti ne prodje transakcija iz bilo kog razloga karticu obrises i vrati ti se balance bez problema.
 
Poslednja izmena:
Postoji li banka u Srbiji koja dozvoljava pravljenje Mastercard virtuelnih kartica?
 
Ne. Postojala je iPay platna institucija i mogla je da se otvori virtuelna MasterCard kartica, a u ime i za njen račun su tu uslugu pružali Globaltel i A1 do oduzimanja dozvole od strane NBS. Najpovoljnije opcije su MasterCard Debit Prepaid (Manchester United) Eurobanke (300 dinara plastika, a ebanking je moguće osposobiti uz platni štedni račun u dinarima) ili Erste devizna (3,5€ jednokratno na 3 godine).
 
Dusa me boli za iPay , U Euro banku trazu da imas racun drugacije ne daju nista , za Erste neznam
 
Pozdrav. Mozda neko zna da li ima u Srbiji banci sa virtual karticami osim Intesa i Raiffeisen?
Mislim na primeru Visa virtual ili Mastercard virtual (Prepaid card ili gift card ne treba)
U idealnom slucaju, da biste mogli da pustite nekoliko komada u ednoi banci
 
Pozdrav. Mozda neko zna da li ima u Srbiji banci sa virtual karticami osim Intesa i Raiffeisen?
Mislim na primeru Visa virtual ili Mastercard virtual (Prepaid card ili gift card ne treba)
U idealnom slucaju, da biste mogli da pustite nekoliko komada u ednoi banci
Uz dinarski iRačun Raiffeisen banke koji se otvara na daljinu idu Visa Digital kao virtuelna i Visa Classic Debit plastična koja stiže na kućnu adresu, a u ponudi imaju i devizni iRačun za koga mogu da se vežu zahtevom u filijali. Uslov je da nemaš otvoren nijedan račun ili je prošlo 6 meseci od gašenja. Visa Virtuon možeš kasnije da zatražiš, ali ona košta 1250 dinara na 2 godine. Poštanska štedionica nudi Visa internet, ali to je plastična kartica koja isto ima magnetnu traku, čip i beskontaktno plaćanje i plastika je 100+150 dinara godišnje po srednjem kursu (što dođe valjda 0,85+1,23€ ako se odlučiš za deviznu).
 
Uz dinarski iRačun Raiffeisen banke koji se otvara na daljinu idu Visa Digital kao virtuelna i Visa Classic Debit plastična koja stiže na kućnu adresu, a u ponudi imaju i devizni iRačun za koga mogu da se vežu zahtevom u filijali. Uslov je da nemaš otvoren nijedan račun ili je prošlo 6 meseci od gašenja. Visa Virtuon možeš kasnije da zatražiš, ali ona košta 1250 dinara na 2 godine. Poštanska štedionica nudi Visa internet, ali to je plastična kartica koja isto ima magnetnu traku, čip i beskontaktno plaćanje i plastika je 100+150 dinara godišnje po srednjem kursu (što dođe valjda 0,85+1,23€ ako se odlučiš za deviznu).
Ja sam vezao dinarsku Visa (iRačun) sa deviznim, ali mislim da si ti napomenuo da se transakcije u inostranstvu naplaćaju? Da li bi onda bilo bolje da zatražim Virtuon?
 
@jimmytza e pa to je jedino mana što obračunavaju 1% dodatno na ino transakcije, nevezano koji je tip kartice u pitanju (debitna, internet, kreditna, nebitno). Kod Poštanske ide Visa kurs, sa zaokruživanjem na veću decimalu (npr 0.60$ je 0.55€ i to je u konačnosti 0.6€).
 
@jimmytza e pa to je jedino mana što obračunavaju 1% dodatno na ino transakcije, nevezano koji je tip kartice u pitanju (debitna, internet, kreditna, nebitno). Kod Poštanske ide Visa kurs, sa zaokruživanjem na veću decimalu (npr 0.60$ je 0.55€ i to je u konačnosti 0.6€).
Imam račun i Banci Intesa (dinarski + devizni za Visa Internet). Koju debitnu deviznu karticu mogao da im zatražim za plaćanje u inostranstvu?
 
@jimmytza možda bi bilo pametnije da otkažeš Visa internet i uzmeš Visa Classic Debit (zelenu). Kada je bila Visa Electron, pare sa PayPal-a su se gubile po partijama banke, ali sada je to prošlost. Znam da su od poslednje promene u sistemu krenuli da izdaju Visa internet uz avista devizne račune, ali nisam 100% siguran u to da li su namenski računi internet kartica takođe izjednačeni pa da po njemu zahtevaš karticu. Mislim i da po jednom deviznom ne mogu dve kartice, ali to opet proveri.
 
@jimmytza možda bi bilo pametnije da otkažeš Visa internet i uzmeš Visa Classic Debit (zelenu). Kada je bila Visa Electron, pare sa PayPal-a su se gubile po partijama banke, ali sada je to prošlost. Znam da su od poslednje promene u sistemu krenuli da izdaju Visa internet uz avista devizne račune, ali nisam 100% siguran u to da li su namenski računi internet kartica takođe izjednačeni pa da po njemu zahtevaš karticu. Mislim i da po jednom deviznom ne mogu dve kartice, ali to opet proveri.
Hvala ti, proveriću to. Koju bi namensku internet debit karticu uzeo ukoliko ne mogu da imam obe u Intesi? Sa Raif. imam taj komfor da uplaćujem devize na bankomatu ili preko app, tako da pretpostavljam da bih za tako nešto morao da otvaram i din. i dev.
 
Hvala ti, proveriću to. Koju bi namensku internet debit karticu uzeo ukoliko ne mogu da imam obe u Intesi? Sa Raif. imam taj komfor da uplaćujem devize na bankomatu ili preko app, tako da pretpostavljam da bih za tako nešto morao da otvaram i din. i dev.
Onda bi trebalo da imaš još jedan devizni pa s tim u vezi, pomeri sredstva na jednom u trenutku naplate održavanja da ti ne skinu za oba, no za jedan, odnosno na odabranom deviznom uz Hit+ ili Magnifica paket.
 
Onda bi trebalo da imaš još jedan devizni pa s tim u vezi, pomeri sredstva na jednom u trenutku naplate održavanja da ti ne skinu za oba, no za jedan, odnosno na odabranom deviznom uz Hit+ ili Magnifica paket.
Zvuči odlično, hvala ti na brzom odgovoru 😊
 
  • Like
Reagovanja: uji
Zašto ne mogu da broj kartice - Intesa Visa Internet - da ubacim na paypal račun?
 
@risa da li imaš para na deviznom računu? Jesi li pokušavao više puta uzastopno da povežeš pa si uplatio novac i u međuvremenu ne prolazi? U drugom slučaju, kontaktiraj support agenta preko chat-a. Radno vreme je od 10 do 17h od ponedeljka do petka.
 
Ipak je bilo do toga da nisam imao novca. Tek po uplati para na račun he sve ok.
Malo glupo ali sta je tu je
 
  • Like
Reagovanja: uji
OTP Banka / ex Vojvodjanska je ukinula Visa Virtual (Visa Internet). Ne znam kako mi je to promaklo. Nisu obavestili.
Info je sa call centra.
 
Ukinuli su VIS klasičnu larticu, OTP, pre nekoliko godina, još pre spajanja, a funkcionisale su stare do tamuma na kartici.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Da li mogu da kreiram u Intesinoj aplikaciji virtuelnu karticu i tu istu karticu dodam u Google Wallet i placam sa nje? Koristim onu zelenu Visa Electron karticu, nju vec imam u Google Wallet, ali bih je mozda izbrisao a stavio neku njenu virtualnu verziju sa ogranicenom potrosnjom
 
Nazad
Vrh Dno