Šta je novo?

Banka Intesa

Evo probao sad ponovo, proradilo, nudi sms verifikaciju. Verovatno je do banke bilo juče.
 
Ovo je najbolja opcija pod uslovom da imaš samokontrolu trošenja novca, odlična opcija ako nešto mora da se kupi pre nego što legne plata, s zafali novca u baš tom trenutku. Ko ne može da se savlada u racionalnom trošenju, ne preporučujem.
Polazim od toga da neko ko ima preduslove da aplicira za dozvoljeni minus i kreditnu karticu, znači godine iznad puberteta i stabilna primanja, ima i već izgrađenu samokontrolu. Ako ne, onda nema pomoći nikako. 😄
 
I ja ja sam skoro izvadio novu karticu(stara nije istekla, nego sam morao da je blokiram). Samo od sebe se apdejtovalo u walletu..

Ovo je BAŠ BAŠ problem, jer ako si karticu menjao zato što je bila blokirana (kompromitovana?), nijedan automatski sistem ne bi smeo da prepozna da si zamenio karticu. Tj ručni unos nove kartice bi trebalo da je obavezan.

Kada kartica istekne, pa banka izda novu, automatski apdejt mi zvuči prihvatljivo.
 
Vjerovatno je samo CVV kod novi, a sve ostalo je staro…
 
Kada se kartica blokira zato što je kompromitovana, nova kartica ima i nov broj i nov cvc/cvv kod. Suludo je da bude automatski dodata bilo gde, bez ručnog unošenja od strane vlasnika. Drugo je kada je kartica istekla ili je oštećena pa ide zamena gde se menja samo cvc/cvv i expiry a broj ostaje isti. U prvom slučaju to je ozbiljna bezbednosna i nedopustiva greška.
 
Koja je bolja opcija, Amex ili MC kartica? Imam Amex vec duze vremena, i koristim je relativno cesto, mada ne delim uvek na rate s njom. Da li bi mi tu bio bolji izbor MC kartica, pa da vratim do 10og?

I sto se tice same Amex kartice, sta tacno znaci "minimalni iznos za uplatu"? Da li ide tu neka kamata ako se uplati tacno taj iznos, ili treba uvek da se uplacuje 1000-2000 din vise? Jedino sto sam video je da naplacuju tipa 40 din po rati kad se deli iznos, za ovo drugo nisam bas upucen.
 
sta tacno znaci "minimalni iznos za uplatu"?
Znaci to sto i pise. Iznos koji moras da uplatis da bi banka smatrala da si izmirio zaduzenje za taj period. Ako platis manje od toga ili ne platis ide zatezna kamata i vodis se kao neredovan platisa. Minimalni iznos je obicno 5% ukupne potrosnje za taj period. Ako izmiris ceo dug nemas nikakve kamate. Ako izmiris samo minimalni ide kamata 18,43% godisnje.
 
Kada se kartica blokira zato što je kompromitovana, nova kartica ima i nov broj i nov cvc/cvv kod. Suludo je da bude automatski dodata bilo gde, bez ručnog unošenja od strane vlasnika. Drugo je kada je kartica istekla ili je oštećena pa ide zamena gde se menja samo cvc/cvv i expiry a broj ostaje isti. U prvom slučaju to je ozbiljna bezbednosna i nedopustiva greška.
Suludo jeste, ali što je još gore i Intezin OUP tako propisuje, član 7.2:
Ako Banka iz bilo kog razloga Korisniku zameni debitnu karticu koju je registrovao u Digitalnom novčaniku novom debitnom karticom (na primer, ako je prijavljena kao izgubljena), nije potrebna ponovna aktivacije Virtuelizovane kartice kroz Digitalni novčanik.
Fascinantno.
 
Koja je bolja opcija, Amex ili MC kartica? Imam Amex vec duze vremena, i koristim je relativno cesto, mada ne delim uvek na rate s njom. Da li bi mi tu bio bolji izbor MC kartica, pa da vratim do 10og?

I sto se tice same Amex kartice, sta tacno znaci "minimalni iznos za uplatu"? Da li ide tu neka kamata ako se uplati tacno taj iznos, ili treba uvek da se uplacuje 1000-2000 din vise? Jedino sto sam video je da naplacuju tipa 40 din po rati kad se deli iznos, za ovo drugo nisam bas upucen.
Po meni je bolja MC jer Amex ne radi na većini mesta u Srbiji i Evropi. Koliko sam shvatio, prava retkost je naći trgovca koji prima Amex. Ja je još uvek imam, ne znam ni sam zašto, otkazaću je kad nađem vremena
 
Jedini plus Amexa je osiguranje.
Imamo corporate Amex, u Nemackoj nijednom nismo uspeli da je koristimo vec 5+ godina :)
 
Ko ima Amex karticu neka baci pogled na experiences.global sajt, benefita nema puno ali ponekad može da se uganja dobar popust na Booking.com kome znači, naročito ako su u pitanju mega turističke destinacije. Ja sam tako prošle godine uštedeo preko 250 EUR u Lisabonu za 7 noćenja u sred sezone kad je hotelski smeštaj otrovno skup tamo
 
Pitanje u vezi sa time: Da li benefite imaju i oni koji koriste "običnu" Amex Blue karticu?
 
Da, važi za sve Amex kartice bez obzira na “boju”, koristio sam taj benefit i kad sam imao Blue karticu, iskoristim ponekad i sad kad imam Gold, šljaka za obe provereno
 
Hvala, hvala.
 
Pozdrav, da li neko od prvog maja ima problem da mu je svaka transakcija označena da je od 07.05.?
Intesa je izgleda back to future fazon😅
 
Meni nekoliko rata plaćenih debitnom karticom koje su trebale da budu naplaćene juče nisu još uvek naplaćene.

Po meni je bolja MC jer Amex ne radi na većini mesta u Srbiji i Evropi. Koliko sam shvatio, prava retkost je naći trgovca koji prima Amex. Ja je još uvek imam, ne znam ni sam zašto, otkazaću je kad nađem vremena
Zvučaće čudno ali prihvat Amexa se blago povećao kod nas u prethodnih X meseci :) Od pre par meseci Air Serbia prihvata Amex regularno, a primetio sam na još par mesta po BGu Amex logo. Inače prihvatanje nije baš toliko katastrofalno - plaćam Generali polise životnog osiguranja Amexom, Yettel račun dok nisam prebacio na pravno lice, SBB račun takođe, Infostan, a i Idea prodavnice prihvataju Amex svuda. Vezana mi je uredno za Apple ID, od pre par meseci prihvata je i Spotify a i YT Premium se takođe plaća Amexom bez problema, plus nema 6% rezervacije sredstava i ostalih gluposti kao kod debitnih deviznih. Po EU tamo gde boravim je prihvatanje takođe solidno, sa izuzetkom Nemačke.
 
Meni nekoliko rata plaćenih debitnom karticom koje su trebale da budu naplaćene juče nisu još uvek naplaćene.


Zvučaće čudno ali prihvat Amexa se blago povećao kod nas u prethodnih X meseci :) Od pre par meseci Air Serbia prihvata Amex regularno, a primetio sam na još par mesta po BGu Amex logo. Inače prihvatanje nije baš toliko katastrofalno - plaćam Generali polise životnog osiguranja Amexom, Yettel račun dok nisam prebacio na pravno lice, SBB račun takođe, Infostan, a i Idea prodavnice prihvataju Amex svuda. Vezana mi je uredno za Apple ID, od pre par meseci prihvata je i Spotify a i YT Premium se takođe plaća Amexom bez problema, plus nema 6% rezervacije sredstava i ostalih gluposti kao kod debitnih deviznih. Po EU tamo gde boravim je prihvatanje takođe solidno, sa izuzetkom Nemačke.
Ček, ako dodaš AMEX u Apple ID, onda možeš da koristiš i u "Maxi"-ju? Mislim da je problem sa AMEX-om kod nas nastao upravo kad je "Maxi" pre par godina demonstrativno ukinuo prihvat.
 
Ne, Amex ne može u Apple Pay ako si na to mislio ali Amexom uredno plaćam iCloud storage i aplikacije i pretplate. Maxi je ukinuo Amex pre X godina jer očigledno nisu mogli da se nagode za manje provizije sa Intesom iz ko zna kog razloga.

Inače Amex može regularno da se veže i za PayPal nalog pa tako na mnogim sajtovima koji ne primaju Amex direktno a primaju PayPal može da se plati Amexom kroz PP ako se ta kartica izabere kao sredstvo plaćanja na PP strani za autorizaciju. Možda nekome bude od koristi
 
Izvini, pomešao sam Apple Pay i ID, tako je.
Za PayPal znam od ranije. Ali, prosto, pošto nisam koristo sigurno 5-6 godina, razmišljam upotrebnu vrednost ako bih ikada poželeo da se vratim.
 
Do sada sam uvek koristio internet karticu za kupovinu na Battlenetu ali vidim da su skoro presli sa eura na dinar. Da li to znaci da sada ima vise smisla da se koristi obicna VISA debitna?
 
Ne, jer ce sistem videti da je strani pos i imaces dvostruku konverziju. Odaberi bolje eur kao valutu placanja, a ne dinare.
 
Koliko vidim to nije moguce.

It is not possible to choose a different currency in the Battle.net Shop. The currency shown in the Shop is determined by the country your Battle.net Account is registered to. Customer Support cannot bypass this restriction.
 
Ne znam da li je do Intese, do MasterCard-a, do payment procesora ili nečeg drugog, ali tek sad izvaljujem da mi Yandex naplaćuje vožnju u evrima od pre X meseci. Jedino što se promenilo je to što sam prebacio način plaćanja sa MasterCard Gold na Apple Pay unutar aplikacije, baš ću da vratim na kartično plaćanje ovih dana pa da testiram opet. Ruku na srce koristio sam ga obilato i u Emiratima onomad, možda se aplikacija "zaglupela" što se tiče lokacije mada ne bi trebalo (tamo mi je app nudila 10 puta više opcija za plaćanje nego ovde npr)
 
To ti je do Yandexa, nemaju payment processor koji je lokalan ili jednostavno nije svestan dinara.
 
Kontam i ja da je do njih, samo što do sada inostrani payment procesor nije bio prepreka za zaduživanje u dinarima, mnogi payment procesori napolju zapravo podržavaju RSD sasvim regularno. Videću baš kad isključim  Pay kao opciju kako i šta pa možda budem iscimao i NBS čisto onako da se igramo malo
 
Kartica koju koristiš mora da upotrebi eur ako je strani procesor, i dinar ako je domaći. Tako ja to razumem.
 
Ne mora da znači, postoje strani payment procesori koji mogu da naplate RSD "nativno" bez obzira što su strani, uostalom to propisuje i NBS regulativa (čak i u banana državi poput naše), ne možeš da pružaš usluge na teritoriji Srbije a da kartice zadužuješ u EUR. Imao je i Glovo tu epizodu nekada davno kad je tek došao na naše tržište pa ih je upravo NBS ljubazno "zamolila" da krenu ljudima da skidaju dinare umesto evara, popustili su za tili čas. Možda je Yandex krupnija zverka pa im se može, videćemo
 
Može primer stranog procesora koji naplati u RSD? A da nema duple konverzije kroz eur? Ja za to ne znam, niti sam video propis koji to reguliše, a verujem da postoji. Kod takvih bi onda dobro služila Visa Inspire.
Za propis NBS si u pravu, po mom iskustvu
 
Nazad
Vrh Dno