Šta je novo?

Banka Intesa

Samo sa dinarskog? Meh🤦
 
Koja banka ne planira da uvodi must have mob app sr*nje za pristup iz browsera, da se prebacim?
 
Mislim da ih ima dosta trenutno, ali je prilicno nezahvalno prognozirati sta ce uraditi u buducnosti.
Kakogod, kontam da sa postanskom (BPS) ne mozes pogrijesiti u ovom slucaju, jer ako za nesto regularnim bankama treba godinu dana, njima treba 10 godina. :D
 
Koja banka ne planira da uvodi must have mob app sr*nje za pristup iz browsera, da se prebacim?
Koliko god da ih ima, nadam se da ce ih biti sve manje, jer je 2FA pozeljna stvar za ebanking. Znam sigurno za AIK da ne treba za login, ali treba za placanje.

Samo sa dinarskog? Meh🤦
Ni jedna ti nece dozvoliti prebacivanje izmedju deviznih racuna u Srbiji, to naprosto nije moguce iz pre svega zakonskih razloga. Moras ili da konvertujes sve u dinare ili da podignes gotovinu i fizicki preneses. Svojevremeno sam radio u firmi gde su nam dnevnice i troskovi na putovanjima u inostranstvu isplacivani u devizama i to je bila katastrofa od papirologije i cekanja da novac legne, iako smo imali devizne racune u istoj banci gde i kompanija. Kasnije su oni presli u kompletno dinarska placanja.
 
Da bezveze. Nego je l' mogu pored ovog deviznog na visa classic debit da otvorim i dinarski bez dodatnih troškova pa tako prebacujem sa deviznog na dinarski i onda prenesi nekom drugom u drugu banku?
 
Koliko god da ih ima, nadam se da ce ih biti sve manje, jer je 2FA pozeljna stvar za ebanking. Znam sigurno za AIK da ne treba za login, ali treba za placanje.
Svakako je potrebno imati 2FA, ali govorim o forsiranju korišćenja mobilne aplikacije. 2FA može da se reši SMS-om, pa treba da postoji opcija za takav način korišćenja.
Postoje osobe koje ne koriste i ne nameravaju da počnu da koriste "smart" telefone. Meni lično je svaka takva aplikacija bloatware i ne želim je na telefonu.

Valjda sam mator, šta znam...
 
2FA preko SMSa je prilično nebezbedan i bilo bi mi baš mnogo frka da to bude korišćeno za ebanking gde držim pare, +1 za obavezne mobilne aplikacije za autorizaciju
 
Svakako je potrebno imati 2FA, ali govorim o forsiranju korišćenja mobilne aplikacije. 2FA može da se reši SMS-om, pa treba da postoji opcija za takav način korišćenja.
Postoje osobe koje ne koriste i ne nameravaju da počnu da koriste "smart" telefone. Meni lično je svaka takva aplikacija bloatware i ne želim je na telefonu.

Valjda sam mator, šta znam...
Nije da si mator, trebalo bi da bude mogucnost izbora!

Ko hoce "jaci" security treba da ga dobije, ali isto tako ne bi trebalo da forsiraju ljude kojima to i nije neka must-have opcija i pritom nosi druge rizike tako sto ce da nam onemoguci raspolaganje novcem u nekim specificnim i kriticnim situacijama.
Po meni nebuloza (prije nego neko osudi da se ogradim da je ovo moje misljenje, a znam itekako mnogo o security-ju, to mi je djelomicno posao), jer ja volim da sam brinem o svom security-ju (ionako je to moj novac i moja odgovornost), a da pritom imam i odredjen nivo prakticnosti i fleksibilnosti.

Mislim da je ovo tema bez kraja i ne vrijedi se raspravljati sa neistomisljenicima, ali bi bilo fer i ispravno da postoji mogucnost izbori koji sistem autorizacije cemo koristiti (ko se eventualno ne razumije, neka forsiraju taj moderi i nebulozni "uvijek imam telefon uz sebe, ispravan je 24/7 i ne ispustam ga iz ruke")!
 
Ne može se nikada ugoditi svima sa ovakvim stvarima.

Verovatno se mnogi sećaju vremena od pre 15ak godina kada je ebanking krenuo lagano da se pojavljuje kod nas, u većini slučajeva si morao da koristiš IE6 koji je sam po sebi bio bušan kao sito, morao si da ga podesiš tako da koristi najmanji security level i isključiš skoro sve na temu security-a da bi mogao da se uloguješ kroz ebanking, a konkretno Intesa ti je izdavala mini CD za logovanje.

Ako mogu da biram između tog setapa i ovog sada, biram ovaj drugi u svakom slučaju.
 
Sad barem sigurno imam kartu, ali ne znam po kojoj ceni :) Ako je za utehu, imam zvaničnu fakturu na duplo veću cenu. Knjigovodstvo likes this :)
Očigledno, postoji razlog zašto su karte kod drugih kompanija (Lufthansa) jedno 50% skuplje u istim terminima
Frustrirajuće jeste, ali se tako nešto slično može desiti sa svakom avio kompanijom. Treba i tu imati sreće :)
 
Kao što ljudi rekoše, pre godinu dana. Ako imaš para na tom računu, biće skinut taj 1e. Ako nemaš, nikom ništa (bukvalno); ne plaćaš dok nema šta da skinu i ne ide u minus. :)
Meni i ovog meseca skinuli 1 euro sa racuna (dobio obavestenje sms-om) iako na tekucem racunu imam 0 eura....(?!)
 
To već ne znam kako je te pogodilo. I ja sam na Visa Internet propratnom računu i eno stoji mi 0.3e koje sam ostavio još ihaha... Da nisi imao neki refund ili nešto slično? Jer po onome koliko sam shvatio celu onu zavrzlamu kad je bilo najave o plaćanju, svaka promena iznosa na računu pokreće razlog za plaćanje održavanja.
 
+1 za obavezne mobilne aplikacije za autorizaciju
Imam dva devizna računa u Intezi. Na jednom stoje pare, drugi je za Visa internet karticu - na njega prebacim pare sa prvog, kada hoću nešto da platim. U proteklih desetak godina sam u banku ušao dva puta, ali zbog nekog drugog povoda. Burazer mi iz inostranstva uplati pare na račun i kada mu ne tražim.

... I zašto vi sad hoćete mene da zlostavljate?! Šta sam ja kriv što si se ti zlopatio sa IE6?! Ako bih nekome dao svoj username i password za web logovanje, on bi mogao samo da prebacuje pare tamo-vamo sa/na moja dva računa, bez provizije. Ništa više. Jedinu štetu koju bi mogao da mi načini je da ostavi onaj 1€ za mesečno održavanje na računu za Visa karticu...

... I odakle sad vaši genocidni porivi da mene dodatno "osiguravate"? Da se potpuno bespotrebno mlatim sa nekim aplikacijama u kojima uvek nešto ne radi, da tražim neke module koji sakrivaju Root, da stojim u nekim redovima na šalterima, da me tamo teraju da stavljam smrdljivu kinesku masku od recikliranih lavora...?! Pa nije nam svima mobilni telefon proteza koju ne ispuštamo iz ruku ni kada spavamo!

Ovo je udruženi zločinački poduhvat! Nije vam dovoljno što na svakoj kasi napravite zastoj sa vašim karticama i telefonima kod kojih stalno "nešto neće", uvek na onoj kasi gde ja stanem u red, brže sam obavljao plaćanje dok su bile one kase na kurblu - već sad hoćete totalno da me satrete, radi moje "sigurnosti". Kao ovi što stalno hoće da me brane od nevidljivog neprijatelja. Idi beži.
 
Genocidni pozivi sunce ti...
 
Imam dva devizna računa u Intezi. Na jednom stoje pare, drugi je za Visa internet karticu - na njega prebacim pare sa prvog, kada hoću nešto da platim. U proteklih desetak godina sam u banku ušao dva puta, ali zbog nekog drugog povoda. Burazer mi iz inostranstva uplati pare na račun i kada mu ne tražim.

... I zašto vi sad hoćete mene da zlostavljate?! Šta sam ja kriv što si se ti zlopatio sa IE6?! Ako bih nekome dao svoj username i password za web logovanje, on bi mogao samo da prebacuje pare tamo-vamo sa/na moja dva računa, bez provizije. Ništa više. Jedinu štetu koju bi mogao da mi načini je da ostavi onaj 1€ za mesečno održavanje na računu za Visa karticu...

... I odakle sad vaši genocidni porivi da mene dodatno "osiguravate"? Da se potpuno bespotrebno mlatim sa nekim aplikacijama u kojima uvek nešto ne radi, da tražim neke module koji sakrivaju Root, da stojim u nekim redovima na šalterima, da me tamo teraju da stavljam smrdljivu kinesku masku od recikliranih lavora...?! Pa nije nam svima mobilni telefon proteza koju ne ispuštamo iz ruku ni kada spavamo!

Ovo je udruženi zločinački poduhvat! Nije vam dovoljno što na svakoj kasi napravite zastoj sa vašim karticama i telefonima kod kojih stalno "nešto neće", uvek na onoj kasi gde ja stanem u red, brže sam obavljao plaćanje dok su bile one kase na kurblu - već sad hoćete totalno da me satrete, radi moje "sigurnosti". Kao ovi što stalno hoće da me brane od nevidljivog neprijatelja. Idi beži.

Zlostavljaju te zato sto ces ti i slicni proleteri, kada im neko izbusi takav raspali nalog, da vicete na sva usta kako neko treba da vam obezbedi vase pare i da vas bas briga sto je nalog hakovan zbog vase gluposti. E zbog toga postoje moderne mere bezbednosti, a vi ako necete vratite se na trampu.
 
Padaj silo i nepravdo!
 
Zlostavljaju te zato sto ces ti i slicni proleteri, kada im neko izbusi takav raspali nalog, da vicete na sva usta kako neko treba da vam obezbedi vase pare i da vas bas briga sto je nalog hakovan zbog vase gluposti. E zbog toga postoje moderne mere bezbednosti, a vi ako necete vratite se na trampu.
Kako će neko da mi hakuje nalog, kada ni ja sam preko interneta ne mogu ništa da uradim osim da prebacujem evre tamo-vamo na svoja dva računa? Kada bih hakeru dao svoje podatke za web logovanje, sve što bi on mogao da uradi je da mi napravi štetu od 1€ za mesečno održavanje i da mi blokira Visa karticu ili joj promeni limit.

I kako ja mogu biti još više obezbeđen? Dodavanje i menjanje koda, uvođenje obaveznih aplikacija, ostale komplikacije - samo mogu napraviti neki bug i rupu u mojoj bezbednosti. Dodatno me obezbediti ne mogu... A ako, možda, već sad postoji rupa - onda oni treba da je zakrpe, a ne mene da zlostavljaju zbog njihovih propusta.
 
Verujem da postoje korisnici Intese kojima je potrebna pokoja usluga više nego tebi. Vidim da insistiraš na tome da je u opštem interesu da se dodatne usluge nikome ne omoguće. Jer tebi nisu potrebne.
Saosećam sa tvojom ulogom žrtve.
 
Kada bih hakeru dao svoje podatke za web logovanje, sve što bi on mogao da uradi je da mi napravi štetu od 1€ za mesečno održavanje i da mi blokira Visa karticu ili joj promeni limit.
Da li bi mogao, da prebaci sa prvog deviznog racuna na drugi devizni racun, vezan za visa internet karticu , kreira virtuelnu visa internet karticu i kupi sta mu se svidja u visini limita? U mobilnoj aplikaciji bi, mozda, trebao pin ili otisak, ne znam kako je u web aplikaciji?
 
Da bezveze. Nego je l' mogu pored ovog deviznog na visa classic debit da otvorim i dinarski bez dodatnih troškova pa tako prebacujem sa deviznog na dinarski i onda prenesi nekom drugom u drugu banku?
Моžeš da otvoriš ali održavanje dinarskog je 350 din/mesečno min.
I savaki prenos u drugu banku je 20 din min.
 
Verujem da postoje korisnici Intese kojima je potrebna pokoja usluga više nego tebi. Vidim da insistiraš na tome da je u opštem interesu da se dodatne usluge nikome ne omoguće. Jer tebi nisu potrebne.
Saosećam sa tvojom ulogom žrtve.
Nisi ti to nigde video, jer ne da to nisam nigde napisao, već ni pomislio. Mene savršeno nije briga koje će usluge, tebi ili bilo kome drugome, banka da omogućava. Da li će da vam omogući bezbedno logovanje sa 30 paralelnih aplikacija na 15 telefona istovremeno? - Baš me briga.

Projektuješ svoje misli, ličnost, potrebe... na drugoga. Tuđe razmišljanje i postupke tumačiš motivima koji tebe lično pokreću... A onda, logično, stvari "vidiš" pogrešno.

Da li bi mogao, da prebaci sa prvog deviznog racuna na drugi devizni racun, vezan za visa internet karticu , kreira virtuelnu visa internet karticu i kupi sta mu se svidja u visini limita? U mobilnoj aplikaciji bi, mozda, trebao pin ili otisak, ne znam kako je u web aplikaciji?
Nema kreiranja virtuelnih kartica, nema nikakvog plaćanja sa računa, ne vidi se broj Visa kartice, nema prenosa para na tuđi račun (npr. ni na ženin, iako sam ovlašćen da na šalteru mogu uraditi bilo šta, osim valjda ugasiti račun), nema menjanja u dinare... nema ništa. Pare sa računa mogu "izaći" samo "kroz" Visa karticu, a u web aplikaciji se ne može videti ni njen (ceo) broj.

Ako bi iz web aplikacije obrisali dugme "Blokiraj karticu" i ako me ne bi bilo briga što bilo ko može videti koliko novaca imam na računu i koliko i kada sam ga trošio - u suštini bi mogli ukinuti i username/password za web logovanje. Ništa posebno ne bih bio nebezbedniji.

Kass-ovom hakeru bi bilo jednostavnije da otvori svoj račun, uplati novac, pa onda da pokušava njega da hakeriše... nego da to radi sa mojim, jer već zna svoj user/pass za web logovanje. Ne bi morao i oko toga da se muči.
 
@mrle čim si u novoj aplikaciji, trebalo bi da postoji opcija kreiranja virtuelnih kartica.

Razumem stres oko bezbednosti, i mene često nerviraju višestruke zaštite. Valjda zato što nisam imao (ozbiljnije) probleme na tu temu.
 
Nazad
Vrh Dno