Šta je novo?

Banka Intesa

I sad posle ovih par komentara je l' mora da se aktivira na bankomatu i da se stavi pin ili ne mora? Kako me nervira kada nemaju jasna uputstva🤬
Kod mene nije prošla aktivacija na PoS (tri puta u tri različite radnje u dva dana), na kraju moralo da se aktivira na bakomatu...
 
Mogla Intesa da mi posalje 10 mailova o popustima...
 
Kod mene nije prošla aktivacija na PoS (tri puta u tri različite radnje u dva dana), na kraju moralo da se aktivira na bakomatu...
Ovaj agent kao aktivirao i dao ćaletu pin. Videćemo kad bude išao na bankomat da vadi da li će raditi.
 
Imam pitanje .
Rezervisao sam hotel u Ohridu i poslce mi link da uplatim evre za dve noci kao rezervaciju.
Imam visu creditnu karticu koju sam koristio u Srbiji sa dinarima. Da li tom karticom mogu da platim tako sto cu uplatiti evre i onda platim. Ili mora da se vrsi konverzija dinara u evre .

Imam i drugu cisto deviznu karticu visa clasic debt vezan za devizni racun u evrima. Mogu li sa tom karticom da izvrsim uplatu.

Znaci koji mi je nacin najpovoljniji da izvrsim uplatu u evrima.
 
Visom clasic debit vezana za devizni račun.
Uplati na devizni račun evre kolika je rezervacija i plati karticom.
Nema konverzije tako.
 
Da ovo me bas interesuje da li kreditna kartica ima euro partiju.
I da li njom mogu da placam u inostranstvu.
 
Platio preko Airbnb nekih 1800eur za smestaj i blokirali karticu nakon transakcije. Ne bih ni znao da mi ApplePay nije izbacio poruku da je kartica privremeno blokirana. Zovem ih, pitali me par pitanja i odblokirali. Kazu da uvek blokiraju privremeno kada je veca suma u pitanju radi sigurnosti.

Isto su i drugaru uradili to vece kada je koristio Unicredit karticu. Kupio karte, nekih 140k din je bila transakcija, blokirana nakon transakcije i cekali da ih pozove da odblokira.

Da ne bude zabune, ne zalim se samo prenosim iskustvo, cak mi je i ok sto to rade.
 
Zanimljiv info. Znaci tebi se to desilo sa Intesinom karticom a drugaru slicna stvar sa Unicredit karticom, sto implicira da sve banke (ili bar vecina) imaju tu security mjeru... Iako ne tvrdim da je nuzno lose, meni se bas i ne svidja, jer moze da me ostavi na cjedilu negdje kad se budem najmanje nadao (npr. u inostranstvu) ili ako nista napravi mi dodatni trosak za zvanje call centra (i sve to pod uslovom da je u radne sate, ne bih ni da pomisljam sta da je u neko nevremeno doba).
Siguran sam da postoje bolje metode za prevenciju od takvih zloupotreba... Podrazumijevati da je velika transakciju ujedno i zloupotreba je totalno suludo (da ne koristim neke teze rijeci)!

Pa sta je bolje ili je potpuno indeticno.
Potpuno je identicno, koliki iznos vidis u eurima, toliko ce povuci (opet u eurima), nebitno koju od te dvije kartice koristis (bude par procenata vise na ime rezervacije sredstava, ali to ti kasnije vrate). Jedina je razlika sto za kreditnu treba kasnije da izmiris iznos do 10. u narednom mjesecu, naravno ukoliko ne zelis da ti ide kamata (prenos je u eurima, sa devizne partije)!
 
Intesi to nije praksa, pa je interesantno, ali Unicredit jeste, bio sam prisutan kad se desilo.

Ja sam u Intesi od 2006, oni ne da me ne zovu nikad, nego me ne zovi ni kad mi treba, a ne kad ne treba. Ako je nešto dobro je što te ništa ne koči da trošiš pare gde god i kad god.
 
Ali izgleda da nije svejedno. Aku uplatis devize pa ti ostanu i sada hoces da ih dignes. Monogo je lakse to sa debt devizne neko sa kreditne. Ako na kreditnoj imas neke rate onda mislim da je peoblem da se devize dignu.
Ipak je sigurnije trositi sa debt.
Kreditnoj je osnovna svrha nesto drugo.
Eventualno da placas sa kreditne a da nemas na njoj nista i onda pre 10 izmiris ceo iznos. A ako zaborabis ide kamata
 
Stagod da si shvatio da je svrha kreditne, mislim da i dalje ne razumijes kako funkcionise (a mozda i razumijes, ali nema nikakve veze sa tvojim pitanjem).
Kad ti odobre limit, isti se dijeli izmedju devizne (euro) i dinarske potrosnje. Sve dok si u okviru dozvoljenog limita mozes da povuces sredstva sa bilo kojim vidom placanja - devizna placanja vuku sa euro partije (konverziju naravno imas samo za devizna ne-euro placanja, ali po povoljnom MC kursu, kao izmedju ostalog i kod debitne Visa Classic, koja koristi Visa kurs), a dinarska placanja vuku sa dinarske partije (naravno), i nema potrebe da ista uplacujes unaprijed nego izmiris sve (bez kamate) kad ti dospije dug krajem mjeseca (iako stoji da mozes uplatiti unaprijed, ali nema puno smisla osim ako bas nemas dovoljno visok limit).

Tako da, sustinske razlike nema, osim vec napisanog:
Jedina je razlika sto za kreditnu treba kasnije da izmiris iznos do 10. u narednom mjesecu, naravno ukoliko ne zelis da ti ide kamata (prenos je u eurima, sa devizne partije)!
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Condore, to sam razumeo sve.
Za debitnu moras peilikom placanja da imas pokrice a kreditnu da izmiris do deset narednog meseca u okviru limita.
E jedino u slucaju da ranije polozis pare ne ulazeci u opravdanost toga, onda ako hoces da podignes preostali iznos onda imas peripetije ako si dinarski zaduzen , tako sam razumeo.
Naravno resenje je kreditnu ne uplacuj unapred nista.
Hvala na preciznosti.
 
Je l' su ovi primeri na sajtu za kredit validni i tacni?

Uporedjujem sa Eurobankom, ispada recimo za kredit od 200K, na 36m, rata je slicna ali pretplata kredita na kraju vracanja je skoro 200e razlike. O vecim sumama da ne pricam.
I sta izabrati ako vec primam platu u Intesi, sa prenosom zarada ili bez, jer ako idem bez, digne kranju cifru drasticno.
 
Ako već primaš zaradu u Intesi, odaberi opciju sa prenosom zarade (u to spadaš i ti koji već primaš zaradu :))
 
Onda je 100e razlike na kraju isplate.
Za 400K razlika 200e, za 600K, razlika 300e. :mad:

Rata skoro ista, a Intesa dera na kraju.
Sta savetujete? Posto mi je supruga u Eurobanci, zato i uporedjivanje sa njom. Da vidimo sta se vise isplati.
 
Poslednja izmena:
Zovi savetnika i/ili idi u ekspozituru i pričaj tamo sa njima - apsolutno je moguće da su uslovi na sajtu nepovoljniji nego u samoj banci.
 
Pa da, a mozda su tamo jos gori. :D Nego rekoh mozda ovde ima neko ko je skoro uzimao kes kredit, pa ima info iz prve ruke.
Ja moram 20-30km da putujem do banke, ovde u gradu zatvorili. :D
 
Imaš i opciju "moj katalog" na sajtu ili u aplikaciji - pogledaj tu kako ti stoji. Bukvalno idi kao da ćeš uzeti kredit i tamo će ti sve izlistati i obračunati, pa onda donesi odluku.
 
Imam pitanje .
Imam devizni racun u eurima i visa debt karticu vezanu za njega.
Danas sam sa njom platio rezervaciju za hotel u Severnoj Macedoniji.
Na racun sam polozio evre i to nesto vise. Posle placanja dobio sam sms poruku o odlivu sredstava. E ono sto me buni u poruci pise iznos preostalih sredstava na racunu ali u dinarima a ne u evrima. A racun mi je u evrima.
Da li su oni pri placanju izvrsili konverziju mkd u evre, sto bi bilo u redu. Ili je nesto drugo radjeno.
 
Intesa brljavi, pogledaj za par dana.
Plaćao si u MKD, Visa je uradila konverziju u EUR (po Visa kursu, koji se neznatno razlikuje od srednjeg), a račun ti je (verovatno) zadužen za nešto više EUR. To je rezervacija, I biće vračeno kod konačnog knjiženja.
Zanemari sms. RSD se sigurno nigde ne pojavljuje u ovoj transakciji.
Osim ako si greškom koristio Visa Inspire karticu.
 
Intesa odavno za devizne račune u sms poruci za transakciju za preostali iznos daje cifru u dinarima. Tako da je to "normalno".
 
Kibicer bas tako kao sto si rekao, s tim da cekam ovaj visak rezervacije da mi vrati.

Ovo obavestenje u Dinarima je bas bez veze.

Ako je viza karticarski kurs dosta dobar u smislu da je blizak srednjem, da li to znaci da mi je najbolje u Makedoniji da placam deviznom karticom , da nista ne menjam evre u makedonske dinare ili srpske u makedonske dinare.
 
@ben roj Apsolutno. Ne samo u Makedoniji, bilo gde u svetu.
Platio preko Airbnb nekih 1800eur za smestaj i blokirali karticu nakon transakcije. Ne bih ni znao da mi ApplePay nije izbacio poruku da je kartica privremeno blokirana. Zovem ih, pitali me par pitanja i odblokirali. Kazu da uvek blokiraju privremeno kada je veca suma u pitanju radi sigurnosti.

Isto su i drugaru uradili to vece kada je koristio Unicredit karticu. Kupio karte, nekih 140k din je bila transakcija, blokirana nakon transakcije i cekali da ih pozove da odblokira.

Da ne bude zabune, ne zalim se samo prenosim iskustvo, cak mi je i ok sto to rade.
Platio sinoć avio kartu, oko 100k. Karta još nije stigla na mail, očekujem poziv iz Intese. Posebno zato što sam kupovinu obavio iz treće zemlje. Imam VPN, namerno nisam hteo da ga koristim.
 
Poslednja izmena:
Mene niko nije zvao, morao sam ja da zovem. Doduse nisam ni cekao da me pozovu, kada sam video da je kartica blokirana, pozvao sam ih odmah jer u suprotnom ne bih mogao da platim racun u restoranu :D
 
Nazad
Vrh Dno