Šta je novo?

Backup podataka

Astra G

Poznat
Učlanjen(a)
10.12.2021
Poruke
57
Poena
30
Pozdrav, da li neko ima predlog za besplatan backup program pomoću kojega bi sa HDD-a (koji se nalazi u računaru) mogao da prebacim podatke na drugi hdd (koji bi se povremeno pomoću eksternog hdd čitača palio po potrebi). Cilj je da u što kraćem roku program prebaci sve izmene u postojećim fajlovima koje je prethodno backup-ovao, i naravno dodao nove fajlove koji su se takođe pojavili u međuvremenu na hard disku u računaru.
 
Pozdrav, da li neko ima predlog za besplatan backup program pomoću kojega bi sa HDD-a (koji se nalazi u računaru) mogao da prebacim podatke na drugi hdd (koji bi se povremeno pomoću eksternog hdd čitača palio po potrebi). Cilj je da u što kraćem roku program prebaci sve izmene u postojećim fajlovima koje je prethodno backup-ovao, i naravno dodao nove fajlove koji su se takođe pojavili u međuvremenu na hard disku u računaru.
https://freefilesync.org
Pozdrav.Nešto ovako?
 
AOMEI Backupper koristim godinama i prezadovaljan sam. Mozes podesiti interval na koliko se radi sinhronizacija...
 
FreeFileSync je program za sinhronizaciju, ne za bekap, ali može biti ono što tebi treba.

Bekap na eksterni disk bi trebalo da bude kriptovan, pošto se disk lako može izgubiti. U slučaju FFS-a (i sličnih) možeš na eksternom napraviti veracrypt particiju, i tu kopirati fajlove. Druga opcija ti je npr. Kopia, Duplicati (i slični programi) koji prave kriptovan bekap i čuvaju starije verzije (kako ti podesiš u opcijama)
 
Postoje 3 vrste backup-a plus File synchronisation.
File sync zameni sve postojeće fajlove novom verzijom istih pa nije baš pravi backiup.
Full backup, svaki put napravi novi backup svega izabranog (Disk, particija, folder ili fajlova).
Incremental, samo ono što je dodato u full backup.
Differential, samo ono što je različito od full backup.
U oba ova slučaja, prvo se napravi Full, on ostaje a ova dva samo prave novi koji je mnogo manji od full.
Ovo sve plus enkripciju, zaštitu od brisanja ili promene kao i automatski backup rade samo ozbiljni (i plaćeni) programi kao Macrium Reflect, Aomei Backupper i EAsus Todo Backup . MR je naj kompletniji i naj brži ali nema više besplatnu verziju koja je imala nešto manje opcija (Automatski incremental, zaštitu).
 
Ako sam dobro razumeo kontekst "File Synchronisation" radi tako da postojeće fajlove koji su označeni npr. excel, pdf... sve izmene koje se dese unutar njih sinhrornizuje npr. svaki dan u određeno vreme koje je zadato.

Nije mi jasan ovaj deo "Incremental" i "Differential". Trenutno sam uradio full backup preko "Cobian Backup" i vidim da postoje ove dve opcije koje sam naveo u tom programu.
Konkretno mi treba najlakše rešenje da se cela "D" particija sinhronizuje na eksternu "J" particiju svakog dana u 14h.
E sad, u tu "D" particiju će se vremenom pojavljivati novi folderi, fajlovi, slike, itd...
 
Incremental, samo ono što je dodato u full backup, ostalo ostaje.
Differential, samo ono što je različito od full backup uključujući ako je nešto izbrisano sa originala onda ga nema naIncrementalbackup fajlu.
Naj lakše je sa celom particijom ili diskom, samo izabereš slovo i gde da napravi backup, sve u toj particiji ide. Ako je namešteno za automatski backup a disk nije priključen baš tada, čim ga posle priključiš počeće backup. Tako bar radi na MR i Easus. Imajui opcijuda se napravi "Rescue disk/USB" koji je butabialan pa sa njega možeš da vratiš sve is backup-a u slučaju da menjaš originalni disk ili on crkne. Neznam za ostale ali MR ima opciju da se backup mountuje kao virtuelni disk sve sa svojim slovom i uz dozvolu moguće je da se čita ili kopira sadržaj sa njega kao da je običan disk i uz posebnu dozvolu nešto briše sa njega ili doda nešto ručno.
Uzgred rečeno, Encription je samo zaštita da neko ko nema dozvolu mođže da čita iz tog backupa a ne može da se odbrani od virusa itd, Zaštita u MR-u potpuno zaštičuje od svega, tj ništa drugo sem MR-a ne može da išta pokvari ili promeni. samo MR i njegov Rescue disk.
 
Incremental, samo ono što je dodato u full backup, ostalo ostaje.
Differential, samo ono što je različito od full backup uključujući ako je nešto izbrisano sa originala onda ga nema naIncrementalbackup fajlu.
Naj lakše je sa celom particijom ili diskom, samo izabereš slovo i gde da napravi backup, sve u toj particiji ide. Ako je namešteno za automatski backup a disk nije priključen baš tada, čim ga posle priključiš počeće backup. Tako bar radi na MR i Easus. Imajui opcijuda se napravi "Rescue disk/USB" koji je butabialan pa sa njega možeš da vratiš sve is backup-a u slučaju da menjaš originalni disk ili on crkne. Neznam za ostale ali MR ima opciju da se backup mountuje kao virtuelni disk sve sa svojim slovom i uz dozvolu moguće je da se čita ili kopira sadržaj sa njega kao da je običan disk i uz posebnu dozvolu nešto briše sa njega ili doda nešto ručno.
Uzgred rečeno, Encription je samo zaštita da neko ko nema dozvolu mođže da čita iz tog backupa a ne može da se odbrani od virusa itd, Zaštita u MR-u potpuno zaštičuje od svega, tj ništa drugo sem MR-a ne može da išta pokvari ili promeni. samo MR i njegov Rescue disk.
Znači ovako:

Incremental će nove dodate fajlove, foldere itd... dodati na backup disk.
Differential će sekinrati ceo lokalni disk, i pomoću toga uvideti razlike u fajlovima ili nedostatke kao što ste gore naveli, i tako će isto izmeniti na backup disku.

-Da li će u tom slučaju differential takođe dodati i fajlove koji su se novi pojavili na lokalnom disku?
-Da li će differential napraviti dodatne kopije tih fajlova, ili će postojeće izmeniti kako se ne bi stvarao suvišan prostor na eksternom disku?

Enkripcija mi trenutno nije potrebna.
 
Da li će u tom slučaju differential takođe dodati i fajlove koji su se novi pojavili na lokalnom disku?
DA. Tačno tako.

Da li će differential napraviti dodatne kopije tih fajlova, ili će postojeće izmeniti kako se ne bi stvarao suvišan prostor na eksternom disku?
Da, sve što je različito ali u oba slučaja možeš da imaš nekoliko tih differntial ili incremental kopija, koliko namestiš da ih bude. Kada pređe taj broj (ja držim 3 poslednja) sledeći se konsoliduje sa onom pre njega, tako da uvek ima 3 kopije raznih datuma + full.
 
Recimo da mi je potrebno po default-u da stoji samo jedna kopija na eksternom disku.
Da li se u toku procesa da nazovemo differential-izacije podataka, mogu koristiti podaci sa lokalnog diska? Tipa da i dalje bude otvoren excel file i da se vrše izmene u njemu? Ili neće biti moguće uopšte otvoriti taj file dok se differential-izacija završi?
Takođe me zanima brzina celog procesa da li zavisi i od specifikacije računara? Ili čak i stariji računari sa intel trećom generacijom i recimo 8gb rama, će isto raditi kao i novije neke generacije sa više rama? Naravno jasno mi je da tu najviše zavisi od brzine samog čitača eksternog diska, vrste usb porta kao i brzine samog hdd-a.
 
Da, origanalni fajlovi koji se bekapuju naravno da se ne diraju i može da se koristi taj disk. Brzina i vreme backupa naravno da zavisi od systema naj više od brzine diskova, kako onoga sa koga se čita tako i onoga na koji piše. Naravno da će na nekom sistemu sa 2 core i sve HDD da radi mnogo sporije. Mogu samo na mom primeru da prikažem.
Sa MR pravim samo differential backup sistemskog diska koji je NVMe na drugi NVMe koji je takođe uključen na M.2 ali je uključena zaštita. Za full je uzelo nekih 20ak minuta a differential završi za 2-3 minuta.

1715858551185.png
Onaj prvi je full backup i njega ništa ne dira, ostaje onakav kakav je bio kada je napravljen
Treći i četvrti su differential koji se radi automatski svaki dan.
Drugi je konsolidacija prvih 2 differental kojih više nema kao odvojenih ali se sadrže u njemu.
Četvrti je samo razlika od trećeg. Sledeći(sutra) će da konsoliduje (kombinira) treći sa drugim a napraviće novi dok ćetaj četvrti da ostane kao treći, itd.
 
Da, origanalni fajlovi koji se bekapuju naravno da se ne diraju i može da se koristi taj disk. Brzina i vreme backupa naravno da zavisi od systema naj više od brzine diskova, kako onoga sa koga se čita tako i onoga na koji piše. Naravno da će na nekom sistemu sa 2 core i sve HDD da radi mnogo sporije. Mogu samo na mom primeru da prikažem.
Sa MR pravim samo differential backup sistemskog diska koji je NVMe na drugi NVMe koji je takođe uključen na M.2 ali je uključena zaštita. Za full je uzelo nekih 20ak minuta a differential završi za 2-3 minuta.

Pogledajte prilog 442604
Onaj prvi je full backup i njega ništa ne dira, ostaje onakav kakav je bio kada je napravljen
Treći i četvrti su differential koji se radi automatski svaki dan.
Drugi je konsolidacija prvih 2 differental kojih više nema kao odvojenih ali se sadrže u njemu.
Četvrti je samo razlika od trećeg. Sledeći(sutra) će da konsoliduje (kombinira) treći sa drugim a napraviće novi dok ćetaj četvrti da ostane kao treći, itd.

Sve ovo sam uspeo sa ovim Cobian Backup-om, lepo radi, samo je brzina užasna, za differential od 135gb je potrebno oko sat ipo da završi.... Sreća pa postoji opcija da se računar nakon toga sam ugasi. Šta mislite o varijanti ovog backup-a preko mreže? Ubacio bi jedan računar sa 2-3 HDD-a koji bi bio na istoj mreži, pa bi preko windows mreže mapirao diskove i tako radio backup?
 
Može mada je to dodatna komplikacija a brzina još uvek zavisi od naj sporije karike.
 
Za sada sam se bolje snašao sa Free file Sync-om i meni je lično jednostavniji program od Cobian-a.

Zanima me mišljenje svih vas o FTP lokalnom serveru koji je za sada u fazi testiranja, na kom sam instalirao HDD uređaj koji će da ima poseban folder/particiju za svakog od nas par učesnika backup-a. Izvorni podaci će stojati na tom FTP serveru dok će backup da ih povlači na naše lične računare. Ovo za sada u fazi testiranja funkcioniše, i prenos preko FTP radi savršeno sa brzinom od punih 100mb/s (koliko nam je i upload) .
Šta vi mislite o ovome i da li bi recimo jedan udar groma mogao znatno da našteti serveru i ličnom računaru koji su u različitim sobama, ili bi mi krajnja solucija bila da kreiram redovan server na drugoj lokaciji i radim backup na njega?
 
Nisi napisao koliko tacno imas podataka.
Ja upravo radim bekap sa NAS na eksterni hdd (4tb podataka - fillmovi i serije koji se ne azuriraju svaki dan) koristeci rucnu komadnu robocopy u windows commandline.
Znaci nas disk mi je mapiran kao lokalni disk na windowsu, i robocopy radi mirror siinhronizaciju koja napravi identicnu kopiju na eksternom disku kao sto je nas.
Ovo podrazumeva da ako ima viska direktorijuma/fajlova u nekom folderu na eksternom disku on ih brise tako da taj folder ima samo onaj sadrzaj kao sto je na nasu.
Ono sto se vec nalazi na eksternom disku na pravom mestu ne dira (pod uslovom da nije editovan fajl).
Ovo mi je odlicno jer mi dosta smanjuje brzinu bekapa jer sam ranije ili sve brisao pa sve kopirao i to mi je trajalo nekoliko sati.
A za bas najjbitnije dokumente (30gb) radim svako jutro u 4h sync mirror na aws cloud i jos ih upakujem u arhivu sa sifrom na eksterni hard kada bekapujem filmove (jednom mesecno).
 
Nisi napisao koliko tacno imas podataka.
Ja upravo radim bekap sa NAS na eksterni hdd (4tb podataka - fillmovi i serije koji se ne azuriraju svaki dan) koristeci rucnu komadnu robocopy u windows commandline.
Znaci nas disk mi je mapiran kao lokalni disk na windowsu, i robocopy radi mirror siinhronizaciju koja napravi identicnu kopiju na eksternom disku kao sto je nas.
Ovo podrazumeva da ako ima viska direktorijuma/fajlova u nekom folderu na eksternom disku on ih brise tako da taj folder ima samo onaj sadrzaj kao sto je na nasu.
Ono sto se vec nalazi na eksternom disku na pravom mestu ne dira (pod uslovom da nije editovan fajl).
Ovo mi je odlicno jer mi dosta smanjuje brzinu bekapa jer sam ranije ili sve brisao pa sve kopirao i to mi je trajalo nekoliko sati.
A za bas najjbitnije dokumente (30gb) radim svako jutro u 4h sync mirror na aws cloud i jos ih upakujem u arhivu sa sifrom na eksterni hard kada bekapujem filmove (jednom mesecno).
Prosek podataka po računaru je oko 200gb.
NAS je u tvom slučaju nešto kao i FTP kod mene? Nisam toliko u toj materiji pa još istražujem.
Isto ovo radi koliko mi se čini i free file sync? Radi čist mirror podataka, i s tim da analizira da li je došlo do editovanja postojećeg (već prethodno bekapovanog) fajla što je po meni savršeno jer nam tako nešto i treba jer se dosta radi excel i slično.
 
Ne znam kako radite excell, ali ako vise vas koristi excell tabele onda mozes pogledati google excel verziju koja omogucava da vise ljudi istovremeno radi na jednoj tabeli (bar sam tako ja shvatio da funkcionise), i naravno sve je na google cloudu.
 
Ne znam kako radite excell, ali ako vise vas koristi excell tabele onda mozes pogledati google excel verziju koja omogucava da vise ljudi istovremeno radi na jednoj tabeli (bar sam tako ja shvatio da funkcionise), i naravno sve je na google cloudu.
Radi se i tako, ali ima dosta stvari koje se rade u redovnom excelu, pdf fajlovi i ostalo...
 
Nazad
Vrh Dno