Šta je novo?

Auto sijalice (LED)

Running

Cenjen
Učlanjen(a)
01.01.2017
Poruke
1,914
Poena
145
Kakva su iskustva za LED sijalice u obicne (halogen) farove? Da li baca okolo da smeta drugima, i kako osvjetli cestu. Uzeo bih nesto cirka 50ak eura gore/dole, samo za kratka, H7. Trenutno su mi na kratkim Osram Night Breaker, a duga Philips Extreme Vision. To su kao jedne od boljih halogenih, daju nesto vise svjetla od obicnih i kao dalje snop bacaju.

Ja sam stavio Osram Led naprijed kao dnevna i nazad za poziciju/stop. I unutra komplet naravno sve LED gdje je god bilo svjetlo, kao i tablica.

Mnogo je fensi za oko (hladnija boja) i jace osvjetljenje naravno.

Znaci sve je Osram, godinama mi vec traje.
 
Za pozicije, svetla za tablice i slično, može da prođe, ali sa LED sijalicama na mestima glavnih svetala nećeš proći tehnički pregled (ako ga rade iole kako treba).

LED na mestima H1, H7 ili H4 previše rasipa svetlo i ne može se dobiti pravilan snop svetla. Garantovano zaslepljuješ vozila što dolaze u susret.

Osram je uradio neku seriju LED kao zamenu za H1 ili H7, ali to može samo u određene farove koji imaju drugačije rešen reflektor. Tamo negde na sajtu Osrama piše za koje modele kojih vozila i kojih godišta pašu. Zapravo, samo par modela, i samo je za njih potvrđena homologacija (legalna su).

Fabrički LED na novim vozilima nije za ovu priču jer je tu kompletan far drugačiji i u njima nisu "sijalice" standardnog formata. Na njima se čak sama LED svetiljka ne može menjati, integrisana je sa farom.

Edit: koliko sam ukapirao iz specifikacija, fabrički LED far mora imati i automatsku nivelaciju visine snop. To su imali i ksenoni ranije. Svetlo je suviše jako da se dozvoli da zaslepljuje vozila što idu u susret.
 
Poslednja izmena:
Istrazivao sam ovu tematiku pre 3 godine kada sam odlucio da stavim LED H7 u reflektor far i 99% odgovora na koje sam naisao je da to ne moze, jedino u far sa socivom,da previse rasipa svetlost, zaslepljuje druge vozace da i sijalice brzo pregorevaju.
Problem je sto od tih 99% niko od njih nije probao krstenu sijalicu ili samo prenose sta su culi ili procitali na netu. Kod aftermarket led sijalica za auto ne postoji jeftino i dobro i ta izjava nikad tacnija nije bila nego u ovom slucaju.
Kao sto sam vec spomenu pre tri ok godine sam stavio Philips Ultinon LED , led sijalica koja je skljucivo namenjena za reflektor far.
To mi je jedna od boljih investicija, pre toga sam imao razne kvalitetne (pojacane) halogene Osram Silver i NB, Philips Extreme i Racing Vision i ovo je za klasu iznad kako po pitanju osvetljenja tako i po pitanju izgledai, i u sve te tri godine niko mi na putu nije blicnuo da mu smeta.
Od tad vise i ne pratim stanje sta je aktuelno a ni cene, ali tad sam sijalice platio oko 100evra a plus sam morao i ponistivace kuputi nekih, 20ak evra.
Trziste je preplavljeno sa nekvalitetnim led sranjima koje ili ocajno svetle, brzo pregorevaju ili jos gore zaslepljuju druge vozace i sve to se se svsrtava u isti kos.

Jedino mana sto redovno pred tehnicki vratim halogone da se ne cimam sa njima. Prve godine i nisam a tad sam i insistirao da pogledaju farove onim regloskopom koji proverava jacinu i usmerenost svetla, nisu imali zamerke.

Da ne budem lenj, iskoposao sam i neke slike stare slike :)

20200612_140209.jpgDSC_0028.JPGDSC_0037.JPGDSC_0043.JPGDSC_00444.jpg20200617_215335.jpgScreenshot_2020-06-25-16-28-47.jpg
 
Gde si ih nabavio?
 
Kao sto sam vec spomenu pre tri ok godine sam stavio Philips Ultinon LED , led sijalica koja je skljucivo namenjena za reflektor..

Ovo izgleda odlično, ali ipak nije legalno...
Teoretski, možeš imati problem na vanrednom tehničkom.
Vadiš ih pred redovan tehnički?!?
Ipak je smaranje. :(

Problem je što da bi nešto aftermarket bilo legalno, pogotovo to što utiče na bezbednost vožnje, mora biti homologirano, tj. ispitano i odobreno u svim uslovima i (na primeru sijalica), u svim mogućim farovima . Dozvoliti da ugrađuje ko kako i šta hoće i "testirati" odokativno ili osnovnim metodama na tehničkim pregledima koji su samo potvrda ispravnog rada a ne pravo ispitivanje, očas bi dovelo do cirkusa koji imamo u Indiji ili Africi (ko je tamo video tipični upgrade vozila zna o čemu pričam).

Dakle, legalno je ako ima homologaciju za to i to vozilo.
Ako nema homologaciju, nije legalno koliko god da je ispravno.
Važi za sve iole uređene zemlje.

Na kraju krajeva, ako nemaš automatsku nivelaciju farova, LED svetiljka u faru (važi i za xenon), ne mogu biti legalni koliko god da je snop ispravan.

Inače da, 99% LED sijalica za farove vozila na našem tržištu, što se valjaju po radnjama i na KP, totalni su trash.
 
Mene zanimaju konkretna iskustva, a ne da se vrti ista prica kako nije legalno, ili kako rasipa svjetlost itd. vec sve opstepoznato.

Ja sam cuo i citao pozitivna iskustva ljudi, da je ogromna razlika u korist LEDa po pitanju boljeg i daljeg osvjetljenja a da ne smeta nikome, ali samo sa boljim/skupljim sijalicama poput osrama i philipsa.

Bojim se ako uzmem nesto da nece odgovarati dimemzijama za moje auto, jer vidim da postoje neki adapteri, da li ce stati po duzini itd.

Mada ima OSRAM Led H7 HL Easy kao konvencionalna halogen zarulja.
 
Koliko god da je dobra sijalica, kad se stavi u far bez auto nivelacije, postaje potencijalna mašina za zaslepljivanje. To je kod nas posebno izraženo zbog loših puteva. Kad naiđe neko sa takvim farovima i počne da skakuće po rupama, prosto je milina ići u susret ili ispred njih. o_O

Problem kod nas je tehnički pregled, koji još uvek u većini slučajeva pušta sve i svašta (farovi su možda jedan od manjih problema, ali avaj...), a na vanredni se baš retko šalje.

Ko želi da poboljša farove, mora da uloži malo više novca i zameni čitav far sa modelom koji ima bar auto nivelaciju. Fabrički farovi su najbolja opcija, ako su se proizvodili za taj model auta, a ako nisu, onda je svakako bolje uzeti neki "aftermarket" model. Bolje išta, nego ništa.

Da ne smeta nikome kažu svi koji su stavili LED ili Xenon sijalice u far koji nije predviđen za njih. :ROFLMAO: Nije problem konstantan snop (mada je i to izraženo kod krš farova), nego povremeno zaslepljivanje od neravnina na putu, koje običan far ne može da ispegla.
Nisu ni fabrički LED ili Xenon farovi svemogući, ali su daleko bolji od bilo kakvih budževina, jer su dizajnirani za tu vrstu sijalica.

U svakom slučaju, svako radi kako hoće, jer smo tako u mogućnosti. :rolleyes:
 
Problem koji ti navodis a tice se zaslepljivanja od neravnina na putu i rupa ne kompezuje niti jedan xenon koji je izasao iz fabrike, auto nivelacija nije ni predvidjena za to.
 
Jeste, pogrešno sam naveo za auto nivelaciju, ali svakako manje zaslepljuje, jer je far dizajniran za određeni tip sijalice.
Za većinu automobila je potrebna auto nivelacija. Kod pneumatskog/hidrauličnog i sl. oslanjanja praktično nema potrebe, jer ono samo reguliše visinu automobila.

Svakako je previše automobila na ulicama koji ubijaju sa lošim farovima. Lokalni mehaničar hoće da stavi LED na svoj stari RAV4, jer ga nerviraju ovi što zaslepljuju, pa hoće da im uzvrati istom merom... :confused:
 
Gde si ih nabavio?
Uzeo sam ih preko Ebay a poništivače u Budimpešti u ovoj radnji Lumenet. Sad ne znam kakva je situacija a tad kod nas nije bilo ovih sijalica u opšte.
Ovo izgleda odlično, ali ipak nije legalno...
Teoretski, možeš imati problem na vanrednom tehničkom.
Vadiš ih pred redovan tehnički?!?
Ipak je smaranje. :(
Priznajem da je smaranje pred tehnicki menjati ali sam se vec toliko izvestio da mi treba 10min za oba fara ;)

Svakako je previše automobila na ulicama koji ubijaju sa lošim farovima. Lokalni mehaničar hoće da stavi LED na svoj stari RAV4, jer ga nerviraju ovi što zaslepljuju, pa hoće da im uzvrati istom merom... :confused:

Slažem se, svega ima na ulici.
 
Ja sam cuo i citao pozitivna iskustva ljudi, da je ogromna razlika u korist LEDa po pitanju boljeg i daljeg osvjetljenja a da ne smeta nikome, ali samo sa boljim/skupljim sijalicama poput osrama i philipsa.

A kako oni znaju da ne smeta(ju) nikome?!? :unsure: :p :D
Kako može biti jače i dalje, a da ne smeta vozačima u susretu?!?
Evo, znam dvojicu koji su fabričke halogene sijalice zamenuli LED-ovima, i ONI tvrde, da ONI ne smetaju nikome.
I treći, koji lepo kaže: "boli me k..., meni svetli odlično..."
Ali sva trojica izvade te sijalice i stave obične pre nego odu na tehnički pregled.

Prouči pažljivo i detaljno specifikacije i Philips-a i Osram-a.
Jasno kažu: "It is your own responsibility to ensure that the use of the LED retrofit lights complies with applicable local legal requirements."

U dokumentu Philips-a, baš za Ultinon piše:
"The Philips Ultinon Pro9100 LED retrofit bulbs are non-ECE homologated for public roads and should be used off-road only. Drivers must comply with applicable local legal requirements.”

Nemački TUV je odobrio proceduru za LED retorfit sijalice za vozila koja su fabrički imala halogen.
Ali kada se to ispitivanje uradi, to važi samo za određeni model sijalice određenog proizvođača u određenom faru određnog modela vozila:.

Mislim, ja bih prvi želeo da sijalice u farovima kod mene u kolima zamenim LED-ovima, ali sam ipak ukapirao da je to složenija procedura. Halogena sijalica je omnidirekcionalna, i proizvođači tako dizajniraju halogeni far. Svaki je malo drugačili podrazumevajući da je svejedno jer halogenka svetli na sve strane. LED ne može biti omnidirekcionalni, i ne može se napraviti tako da zadovoljava svaki mogući reflektor ili projektor halogeni far. Da je to toliko prosto odavno bi bilo standard kao kod kućne rasvete.

Kod nas jako često viđam payvane koji ko zna sa čime u faru voze iza mene, ili se mimoiđemo. Ne znam šta su ugradili, ali to treba na autootpad.
Čim se mimoiđem sa retofit LED glavnim farovima, i primetim da mi ne smetaju a vozaču rade odlično, napisaću ovde pa ćeš imati iskustvo iz prve ruke... :p :D
 
Čekaj a kako ti znas da sa potencijalno raštimanim (od decenije + vožnje po našim putevima ) halogenim farovima ne smetas drugima ? Ili znaš ali si zvanično "road legal" pa te to puno i ne zanima.
Na tehnickom primaknu regloskop samo da ispostuju proceduru jer ih kamere snimaju. Da nije tako ne bi bilo puntića koji traže NLO po noćnom nebu a što je najgore takvi su izašli iz fabrike.

Ako ćemo da pričamo o zakonu možemo odmah da zakljucimo diskusiju i zakljucamo temu ali mislim da to nije bilo poenta interesovanja pokretaca teme.
 
Ja koristim ove sijalice u farovima

i poprilicno sam zadovoljan. Nisu prejake, imaju solidan presek svetla i na dobro ustelovanim farovima ne zaslepljuju. Znam da ne zaslepljuju jer sam bio toliko dokon da sam se menjao sa ortakom i on je vozio moj auto prema meni da vidim da li smetaju i koliko. Jeste jace nego obicna sijalica ali ne izbija ti oci.
T10 u pozicijama sam izmenjao mogu komotno reci preko pedesetak komada i za sada jedino su ovo neke sijalice koje traju bas dugo (trenutno oko godinu dana)
 
Kakve li su ove Osramove
7B9DA80B-E79F-4B38-AE0A-8270B4914D9C.jpeg
 
Ovaj rumun ima dobre testove + ima gore navedeni osram.

 
Mislim da sam sinoc gledao taj video al mi nesto naporan bez tabele...
 
Imam par sijalica koje je on testirao i one koje su se na testu vecinom pokazale losije ili recimo osrednje kod mene su se pokazale dosta dobro. Opet par sijalica koje on nahvali u njegovim testovima kod mene nisu trajale ni par nedelja.
 
Treba mi za C5 2010 da probam al kontam grešku će baciti...
 
Meni ne izbacuje greske nikakve na C4 II 2013, a skoro sve mi LED Osram osim dugih i kratkih. Sve su odlicne, godinama vec traju. Kontam da nece bacati gresku ni za ove. Pa da ti i baci gresku lako se rjesava.

Lomim se da narucim za kratka, Osram H7 Easy HL Gen1, ne trebaju adapteri nikakvi, mogu na oba fara, klasicni dizajn. Oko 70$ preko eBay.

Nisam nesto zadovoljam sa ovim halogenim.

Dobar je i cut off ovog LEDa, skoro ravna linija.
 
Malo pre sam pogledao ispod poklopaca farova. Nema tu mesta za te sijalice tj ima al sta cu sa poklopcem onda 😁
 
Malo pre sam pogledao ispod poklopaca farova. Nema tu mesta za te sijalice tj ima al sta cu sa poklopcem onda 😁
O tome sam razmisljao, iako nisam provjeravao prostor. Pise za sijalice 'without adapters and caps'.

Neki su se zalili na ne mogu provuci sijalicu kroz otvor, kao zbog ovoga na slici. Cudno, valjda je isti otvor na svim farovima, ako su vec iste sve halogen sijalice.
 

Prilozi

  • review_pic_4062172312554_3321909_3.jpg
    review_pic_4062172312554_3321909_3.jpg
    300.2 KB · Pregleda: 62
Da li pricamo o istim modelima sijalica.
 
Da li pricamo o istim modelima sijalica.
Znam ja na sta si mislio, na Gen2, onu sa glomaznijim hladnjakom, a ja govorim da je ova prakticnija i kompaktnija (starije izdanje), jer ne trebaju adapteri i poklopci pa 'sigurno' moze stati. Ali ta Gen2 posto je novije izdanje, kontam da je valjda bolja (skuplja je).
 
Da li iko ima iskustva sa LED H7 sijalicama sa ugrađenim sočivom, izgleda mi kao dobra varijanta sa reflektorske farove pošto ima lepo definisanu liniju do koje baca svetlo.
Slike su sa neta i sa kupujemprodajem H9735b60559dd49f3aaa39a51014d1e07n (1).jpg
Screenshot_2023-02-15-14-29-32-868_com.kupujemprodajem.android.jpg
 
Davno imao na Yugu 55 H7 i prigusnice, kako je to lepo radilo.

Irci prave problem na tehnickom ako nije fabricki a bas su mi losa svetla na Avensisu.
 
Samo fabričko. Ništa budženje.
Sto na Asus routeru ne drzis fabricki firmware. 😛😁

Bas sam ovih dana citao i mnogi hvale LED, kao nebo i zemlja u odnosu na halogene.

Ali samo kao ove skuplje Osram ili Philips, i skoro da nema razlike u snopu svjetlosti, cut off i tome slicno. Nema rasipanja svjetlosti kao kod jeftinih sijalica bilo reflektorski ili projektorski far.

Mislim ove sijalice i jesu dizajnirane i osmisljene da mijenjaju halogene, sto je i naglaseno na ambalazi i specifikaciji.

Jedina mana koliko skontah cijena.

Definitivno cu naruciti samo gledam da li noviju generaciju Gen2 HL OSRAMa ili stare. Mjerio sam prostor u faru zbog hladnjaka, izgleda da moze stati.

Gen 2 me vuce vise jer vidim da pise garancija kao 4 godine mislim, a na onim prve generacije ne pise nista, a po specifikaciji 3x kraci lifetime. Zato kontam da su napravljene da krace traju. A cijena im tu negdje razlika 5$.
 
Sto na Asus routeru ne drzis fabricki firmware. 😛😁
Porediš software vs hardware ili što bi naši rekli, babe i žabe. Ali šta da se radi. Mi smo svi pametniji od fabrike. Tužno je to što su neki svesni svojih budževina i onda menjaju sijalice pred tehnički pregled a nakon pregleda vraćaju svoje budževine. Svi hoće Audi Matrix Laser na polovnoj lešini od 1000 eura. Btw, ne koristim više Asus. Prešao sam na Grandstream.
 
Ali samo kao ove skuplje Osram ili Philips, i skoro da nema razlike u snopu svjetlosti, cut off i tome slicno. Nema rasipanja svjetlosti kao kod jeftinih sijalica bilo reflektorski ili projektorski far.

Mislim ove sijalice i jesu dizajnirane i osmisljene da mijenjaju halogene, sto je i naglaseno na ambalazi i specifikaciji.

I u istoj toj specifikaciji isti ti proizvođači jasno kažu da te sijalice nisu street legalne i da mogu da se koriste samo off-road.
 
Nazad
Vrh Dno