Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Biće ovo super priča. Radim upgrade na Sonomu, pa da počnem da se navikavam. 😁
Rectangle app je odlican ako ti treba snap kao na W10 sa prozorima, alt+tab takodje, mada iskreno meni i nije nesto.
Imas za bateriju odlican program da drzi na 80% (posto je appleov algo za to blagi uzas, isto kao i na svim ajfonima pre 15ice gde nema hard limit), BatFi se zove, definitivno skini. Takodje je odlican da vidis power draw - da li punjac moze da opsluzi sve, mislim da kad je bas sustained load minutima dugacak da ne moze (ili je to bese sa M2 Airom slucaj i punjacem od 30W koji daju), svakako moj je na 65W, Essagerov, odlicno sluzi i preporucujem.
 
Ove aplikaije moram skinuti sa internera, nisu u App Store-u jel?
 
Programe, o kojima priča, skidaš sa interneta :)

Korisna tema koja je za macOS programe

 
Bukvalno mi treba za multimediju, po neki film kad idemo negde preko, i možda bi se više igrao sa photo-video editingom (na jako amaterskom levelu) 😊 Mislim da bi mi 8GB bilo dovoljno?
Ne. 16GiB je knap, 8GiB je malo. pa samo macos uzima 2 giga. ako hoces da igras igre, recimo frostpunk secka.
pa steam,gog,battle.net,epic uzmu preko giga, a tek da pokrenes igru...
dakle, sa 8 giga, bez svapovanja, ne moze. ako bilo koji program trosi aktivno preko 2 giga,
to ce sporo da radi...
 
Videću kad ga malo zapregnem ali sumnjam da će mi biti malo memorije. Za igre svakako imam windows mašinu i PS5.
 
Ljudi molim vas da mi neko odgonetne ovo.
Juce sam kupio hub za moj macbook air m1. U pitanju je Kingston Nucleum.
Povezao sam hdmi za monitor i usb za bezicni mis.

2 stvari:

baterija na macbooku traje fazon duplo krace i trosi se vise u toku noci kad je u sleepu. (sve sto sam nasao na internetu je da je to zbog huba)

kada je macbook na punjacu i kada ga zatvorim, ne ode u sleep mode nego se upali monitor i bukv nece da ode u sleep nikako. kada sam ga raskacio sa punjaca tek je onda otisao u sleep.

zanimaju me vasa iskustva i samo da mi neko umiri savest i kaze da je to samo Apple i da je sve u redu :D
 
Pa ja bih rekao da je do tog hub-a - koristim sad caldigit i pre toga baseus i nikad taj problem (što se tiče baterije).

E sad, što se tiče monitora - normalno je da neće u sleep kada ga zatvoriš, jer je povezan eksterni monitor i tu baca sliku.
 
Pa ja bih rekao da je do tog hub-a - koristim sad caldigit i pre toga baseus i nikad taj problem (što se tiče baterije).

E sad, što se tiče monitora - normalno je da neće u sleep kada ga zatvoriš, jer je povezan eksterni monitor i tu baca sliku.
pa ja kapiram da moj hub nije kvalitetan ali kao nije ni najjeftiniji koji moze da se nabavi, kompatibilan je i radi normalno. nadam se da nece ostetiti bateriju ili nesto....
 
Ne bih ga nikako punio preko njega. Svi hubovi osim najskupljih (citaj caldigit) su tesko smece
 
Skini AlDente, ogranicis punjenje na 50% i ostavis ga na punjacu stalno.
 
^ Posteno. :) Jel ima neko iskustva sa space black? Navodno mnogo manje skuplja otiske a lepo izgleda uzivo.
 
Jel ima neko iskustva sa Adobe After Effects-om na laptopu Macbook Pro M2 Pro 1TB?
 
Da li je neko koristio aplikaciju poput ove?
Mac mi stalno stoji na punjacu, s'tim sto je kod kuce na pravom punjacu, a na poslu na monitoru - usbc.
Ukljuceno mi je ono smart charging, medjutim svega par puta je drzao na 80%, uglavnom drzi na 100% i ako mi je racunar maltene stalno na punjenju.

Pa sam mislio da ga mozda ogranicim sa ovom aplikacijom na 70-80% da produzim zivot baterije koliko toliko.

Stanje baterije posle 2 godine je:
Cycle Count: 163
Condition: Normal
Maximum Capacity: 84%
A recimo drugarov mac
Cycle Count: 188
Condition: Normal
Maximum Capacity: 88%
 
Poslednja izmena:
Ja koristim AlDente, ali još je rano da kažem - nemam ni mesec dana star mekbuk.
 
E video sam aldente, ali ovaj ima malo vise opcija nego aldente u besplatnoj verziji.
 
Možda će vam biti od koristi, matori Lenovo zaustavlja na 60%, i evo punih 10 godina je uglavnom na punjaču i baterija nije izgubila više od četvrtine kapaciteta. Na Macu je verovatno dovoljno i 60% kad se skine sa punjača, ako zatreba negde usput?
 
Da li je neko koristio aplikaciju poput ove?
Mac mi stalno stoji na punjacu, s'tim sto je kod kuce na pravom punjacu, a na poslu na monitoru - usbc.
Ukljuceno mi je ono smart charging, medjutim svega par puta je drzao na 80%, uglavnom drzi na 100% i ako mi je racunar maltene stalno na punjenju.

Pa sam mislio da ga mozda ogranicim sa ovom aplikacijom na 70-80% da produzim zivot baterije koliko toliko.

Stanje baterije posle 2 godine je:

A recimo drugarov mac
Videh sad na prethodnim stranicama preporuku za BatFi. Probacu ga.

Inace na poslu sam dobio M3 od 16". Kakva je ono krmaca, gore je od thinkpad p serije :)
 
Kaci mi kad je ogranicena baterija na 50% i stoji na punjacu, da li on koristi bateriju i punjac?
 
Trebalo bi da koristi samo punjac, pojavi se drugacija ikonica
 

Prilozi

  • Screenshot 2024-02-13 at 21.05.18.png
    Screenshot 2024-02-13 at 21.05.18.png
    228.4 KB · Pregleda: 115
Uh, izgleda i ovde pocinje battery health prica. Nemojte se opterecivati, mac odlicnu bateriju i dobar battery management.

Drugo, govorimo o uredjaju koji kosta preko 1000€ a pokusavate grcevito da stedite deo cija zamena kosta 200-300€ i to posle najmanje 4 godine. Ako mi je to poslovni racunar naravno da cu posle 4 godine uzeti novi, ako nije, svejedno mi je da li ce mu baterija u 5-oj godini drzati 5 ili 6 sati (ispod 4 nece sigurno). Ako mi jeste bitno, zamenicu bateriju ili racunar.

Moja dva primera: Prvi je licni star dve godine, drugi je poslovni star oko godinu i po. Licni je cesce na bateriji, poslovni je non-stop (8 sati dnevno svaki radni dan) na punjacu, otuda i manji cycle count. Ni na jednom nije ograniceno punjenje, jedino o cemu vodim racuna je da se ne istrosi baterija do samog kraja i izbegavam da ih praznim ispod 10%

1707909760166.png

1707909856218.png
 
Poslednja izmena:
izgleda da mi je crkao punjac za MBA M1.Type c,30w.Moze li neki od drugog laptopa,iste voltaze?Ostao mi od Honora,ali 65w iste voltaze.Gde kupiti original?
 
izgleda da mi je crkao punjac za MBA M1.Type c,30w.Moze li neki od drugog laptopa,iste voltaze?Ostao mi od Honora,ali 65w iste voltaze.Gde kupiti original?
Tesko da ce Honorov uopste moci, jer je druga specifikacija, treba ti PD/PPS punjac, moja preporuka je bilo sta iz ugreen/baseus kuhinje od 65W da podrzava PD. To je otprilike to, znaci 2 type-c kraja, i kvalitetan kabl (ima 100W kablova na aliju za po jednu crvenu, odlicnih). Moze i essager ako naleti, ali ugreen/baseus su nekako #1, anker takodje ako salju mada pre nisu. Moze i varijanta da lovis neki polovan na KP, originalni, ako ti se ne ceka 3 nedelje na postarinu
 
Imao sam srecu ,na kraju neispravan je samo produzni kabl sa prekidacem.Verovatno popustio negde kontakt ,pa ima ,nema napon.Bilo mi je neverovatno da skoro nov punjac crkne.
 
^ Posteno. :) Jel ima neko iskustva sa space black? Navodno mnogo manje skuplja otiske a lepo izgleda uzivo.
Pozdrav, kupio sam ja space black nedavno. Skuplja otiske tu i tamo, malo je musav posle par dana, ali nista strasno. Pozz
 

Prilozi

  • IMG_7165.jpeg
    IMG_7165.jpeg
    288.6 KB · Pregleda: 83
  • IMG_7167.jpeg
    IMG_7167.jpeg
    300.3 KB · Pregleda: 96
Porucih i ja space black mbp 14.2" M3/18/512.
Prekosutra stize i bas me interesuje razlika u odnosu na trenutni mbp 13" 2020 i5/16/512.
Najbitnija mi je baterija i brzina. Ovaj stari je bas spor u odnosu na M cipove a baterijom od pocetka nisam bio zadovoljan.

Da li je neko probao 96w magsafe 3 punjac i kakav je naspram 70w koji se dobija uz ovaj model? Ne znam da li da porucujem i njega.
 
Sad videh da je razlika punjenja do 100% sa ovim jacim punjacem svega 10ak minuta sto se ne isplati. Jedino je brze punjenje do 50% ali to mi nije toliko bitno.
 
Nazad
Vrh Dno