Šta je novo?

Aplikacije za Android OS - DISKUSIJA, PITANJA I ODGOVORI

Ne znam sta se desilo.. Napravim SS na Fb.. I hocu da prosledim odredjenoj osobi preko vibera. Udjem da odaberem taj SS, kad kliknem na njega pise File Not Found. Ako kliknem na obicnu sliku koju sam fotkao, selektuje normalno.. To sam primetio juce kad sam presao na novu verziju viber mod v.16.311.Kad sam primetio da ima taj problem, izbrisem skroz viber i vratim na predhodnu verziju koju sam koristio, medjutim i na njoj isto, nece da selektuje SS za slanje..
Nesto mi se vraca u secanje da je neko odavno pisao o ovom slucaju, da li ovde u ovoj temi ili tamo u temi za WA,Viber i MSG..
Meni se to dešava sa Parallel Viberom, kao da kasni sa učitavanjem slika iz galerije, odmah ne mogu da pošaljem ali posle 10-15 minuta može. Ali isto se dešava sa svim duplim aplikacijama, i Viber i WA i Telegram.
 
Na koji način mogu da uhvatim error zbog čega je neka aplikacija pukla?
Ranije mi se dešavalo da dobijem prozor sa greškom i tekst koji sam mogao da kopiram.
Testiram neku aplikaciju na poslu i hoću da vidim zbog čega me izbacuje na početni ekran nakon neke akcije u aplikaciji.

Da li ima nešto ugrađeno u MIUI ili moram dodatno da instaliram ?
 
Dai postoji neka aplikacija koja automatski pamti gde je parkiran auto? Barem približno lokaciju.

Znam da ima u gmaps, ali mora da se snimi ručno svaki put.
 
Ljudi, Google Drive sam skroz ispraznio. Sve, kopije, trash... Screenshot_2021-10-31-09-48-38-331_com.google.android.apps.docs.pngIpak, preko 3gb je zauzeto. Imate li ideju gde je problem?
 
^pa vidi sliku..
 
Mislio sam da se možda attachmenti ne računaju u Gmail, ali nisam siguran. Možda shared documents iz docs i sheets?
 
1. Koja je alternativa Cerberus app-u, "za gubljenje telefona", fotkanje lopova prednjom kamerom pri unosu pogrešnog PIN-a, etc? /da ima bar isto toliko funkcija, što znači da 'Find my device' otpada. :)

Mogu i alternative (ne jedna), pa da proberem.
Kapiram da je to odličan biznis, ali bi mi bolje leglo nešto besplatno (AKO postoji).
Cerberus jeste odličan ali su poništili sve lifetime licence svojevremeno (uključujući i moju), i iz principa neću da im dam 5 EUR/year iako nije skupo.

2. Google Maps NEMA upozorenje o prekoračenju brzine tj 'ima ali nema za naš region'.
Kako to rešavate? (ono: da zapišti kad prekoračim 10% npr, a da ima "kvalitetnu tj tačnu bazu podataka" ograničenja brzine beogradskih ulica)

* Paralelnim aplikacijama? ;-(
- kojim?

Malo mi je glupo to*, iz prostog razloga što se rabi baterija/GPS ^2, ali ako moram tako šta ću. :)

Ovi naši iz MUP-a će (pre ili kasnije) doneti taj sporan Zakon & legalizovati i biometrijski nadzor ljudi ali i saobraćaja... I krenuće: slanje "čestitki" vozačima za prekoračenje brzine, prolazak na crveno itd.
NE podržavam brzu/bahatu/suludu vožnju!

Ali isto tako ne podržavam ni kažnjavanje savesnih vozača koji prave minimalne prekršaje - zarad profita (a ne edukacije ili isključenja idiota iz saobraćaja) —a to tako ide kod nas, profit dominira, na žalost.

Hvala unapred! ❤️
 
Cerberus najbolje radi posao, tako da vredi tih 5e/year.
Alternativa je androidlost, ali je development poprilično mrtav, pola stvari ne radi na novijim androidima.
Google maps imaju speedometer, treba samo da uključiš u podešavanjima.
 
Pa uđi u gdrive pa vidi šta je.

Nekada je potrebno da prodje malo vremena da shvati da si nešto obrisao.

Imao sam sličan problem. Moraš da uđeš dublje u opcije i nađeš Trash. Meni je to spasilo 5gb.
Nigde se ništa na drajvu ne vidi, sve obrisano. Danima.
Danas ukapiram da je tih 3.1gb u stvari Viber backup. Međutim, mogu samo da ga restorujem preko Viber aplikacije. Da ga obrišem ili mu pristupim preko GDrive - nema šanse, nevidljiv je 🤷
Nije mi uopšte toliko bitno, čisto me zanima kako je to moguće? Nije mi realno da nešto ne mogu obrisati na svom ličnom prostoru.
 
U pravu si @Poolmaker. Međutim, ni ta third party aplikacija koja mu pristupa (Viber) nema mogućnost brisanja fajla.
Ne treba mi taj fajl, potreban mi je prostor na disku i - šta raditi?
 
Napravi još jedan Google nalog.
 
Google maps imaju speedometer, treba samo da uključiš u podešavanjima
Pa već mi je podešeno, ali to nije to.
Screenshot_20211103-175302.jpg
Svaki čas bih morao da gledam u fon, lakše je sa zvučnom notifikacijom. Speedometer = bolje u znakove na putu da gledam :) /i to ove naše - izbledele, polomljene, sakrivene, itd. :D

Ono što meni treba se zove "Speed Limits". (uporedi fotke.)
TA opcija ne postoji kod nas (nema je), a to je to - da upozorava, zvučno & vizuelno:
z4crxjfwco231.png
Verovatno još uvek nemaju database srpskih ulica i limita brzine pa je i opcija - nedostupna. Šteta! To mi jedino nestaje u GMaps. ;-(

Alternativa je androidlost, ali je development poprilično mrtav, pola stvari ne radi na novijim androidima.
Hvala, za: AndroidLost. Istražiću.
A i pokušaću da sam tražim druge alternative. Dosta je to važna "funkcija" za svakog kome je stalo da kolko-tolko zaštiti telefon od krađe i moram priznati da mi je čudno da niko nije ni pokušao da napravi free alternativu Cerberus-u; ma i svedenu, sa najvažnijim f-ama. Važna je za svakog, zato. Pomoglo bi mnogima. Vrv se ljudi oslone na Find My Device, a on je "sveden prekomerno" :)

A evo i anegdote (istinite) -
Meni je Cerberus i pomogo svojevremeno. Predao sam MUPu i fotku lopova, uz IMEI-je i... Nikada nisu našli fon, a lopova - jesu! ;-(
Nije neki skup fon bio, ali mi je bio drag (Mi A1.)

Imali su i IMEI i odličnu profilnu fotku/anfas lopova, i obećavali da će biti rešeno "već sutra", pa "ma za 7 dana je kod tebe, ne brini.", pa... Nikad ništa. ;-(

Posle 2 godine svratih u Majke Jevrosime čisto da se vidimo i poslednji put, i info od njih je - "e, uhvatili smo tog tvog! Svašta ukradno smo našli ali ne i tvoj telefon ". (mogli su i za sebe da ga uzmu, ko da bih znao.)

Moj savet svima: ako ga ne pronađete sami u prvih par minuta/sati (dok lopov ne isključi fon), oslanjajući se na Cerberus-style app - od naše policije: slaba vajda!

Sami kažu da imaju po 20 ukradenih telefona dnevno (po policijskoj stanici tj. po opštini na kojoj je krađa izvršena.), i to im apsolutno NIJE prioritet. /osim ako nisi nečiji sin, brat, itd 😉 - tada bi reagovali 👎

Čekaju da se nakupi, jednom nedeljno pošalju operaterima IMEI-je a do tad svi ti telefoni ili odu van zemlje ili su već u delovima. ;-( /nisu ni lopovi glupi.
= UOPŠTE ne sumnjam da je Cerberus NAJBOLJA opcija, postoje silne godine & razvijaju app konstantno... ali tretman korisnika (profit > ugovor) im ne praštam.

To što su mi uradili je nefer (ako platim lifetime license očekujem lifetime licence.) bez obzira što su "legitimno sebi dali za pravo da menjaju TOS/ugovor, retroaktivno". ;-(

...ali da se pokazao korisnim, u praksi - jeste, čak i meni!

To što MUP anfas nije hteo da iskoristi, to je do njih.

U smislu da je bolja navigacija od GMaps i ima to što hoću? Ako ima i "gužve" u gradu-a da su "tačne" (i da ne košta previše), istražiću i to.

Side note:
Google eksperimentiše, ali to kod nas neće stići nikad. Primera radi, u USA prebrojavaju i semafore duž rute (pa i zadržavanje na semaforima, specifično na njima.)-vrlo korisno i mudro.
 
Poslednja izmena:
Problem sa navigacijama je pre svega "navika" nas vozača na ono što trenutno koristimo, svejedno što smo svesni da neke mane postoje. Vezujemo se za interfejs, važan nam je.

Svesni su "sitnih mana" i ljudi koji razvijaju aplikacije pa "popunjavaju rupe" — za GMaps se prave zasebne "Speed Limit" aplikacije (rade samo zvučno upozorenje & dodaju overlay/kružić) - ali em ih ima mnogo (10+) em ne znam koja ima najtačniju bazu.

To što sam ranije isprobao se pokazalo kao NETAČNO (dzaba što mi prikazuje zvučno upozorenje ako limit brzine nije tačan, zar ne.) + crpi bateriju + startovanje više od jedne app za navigaciju nije baš najprakticnije. ;-(

I zato potražih pomoć, savet. Možda je neko u sl. situaciji - fura Gmaps a fura i Speed Limit dodatni? Ne?

Problem je ta ljudska navika. I možda nekompletnost aplikacija(?), u smislu da neka navigacija ima neku VRHUNSKU funkciju, ali avaj, ne i neku drugu koju ima navigacija #2.

Svojevremeno(pre deceniju) nisam od iGO-a mogao da se odvojim, sad: GMaps. Zbog 'gužvi'. (A možda je današnji iGo i to inkorporiro.)

Instaliram i druge, isprobam dan-dva pa obrišem i vratim se na Gmaps. I sigurno nisam jedini koji to radi!
GMaps dominira pa dominira... ali ima mana, funkcija koje postoje drugde, itd.

Probah Waze/Sygic/HereWeGo/MapsMe, mogu ih probati ponovo. Menjaju se sve, apdejtuju. Čak i te koje se plaćaju (ie. Sygic&TomTom) se daju naći "povoljnije"-nije problem, al' da ne zalazim u ilegalu.

A suštinski tražim ono što bi većini vozača odgovaralo:

1. Da ima tačan, trenutni presek gužve (koji zahteva internet konekciju) /jer izbegavanje gužvi skraćuju rutu, a ne kilometri, ne: "fastest route"

2. Da zvučno, diskretno upozori na prekoracenje brzine ili nadolazeće kamere (a imamo ih 1000+ u najavi!!) ili na bilo šta što može da rezultuje - kaznom.
/bogami, u kakvoj zemlji živimo, treba praviti i "bazu rupčaga po gradu" ;D

3. I da ima GUI koji odgovara /e, tu smo svi individualno opredeljeni, već "naviknuti" na ono što koristimo. I to je skroz okej, džaba navigacija ako te interfejs zbuni.

Waze i jeste najpriblizniji opisu, od besplatnih.

Gmaps pada na dvojci, i to ne samo za zvučno obaveštenje @ prekoracenje.
Waze sigurno ima bolju bazu radara i panduracije* (pogotovo pokretnih), a razvija ih ista kompanija. /ali ni ta nije savršena *u tom segmentu, vidi spoiler.

Možda zbog legistrature Gugl neće da se "igra" (protiv država.) i ponudi "pravu" varijantu "Community vozača vs Community skupljača kazni" u Gmaps-ne znam.

Primer:

"My Patrol" stvarno ima dobru bazu pokretnih saobraćajaca, nema tačnije. (...za ~1000 dinara godišnje. Košta, ali jedna kazna košta više.)

S druge strane, ono što ŽESTOKO ne valja u My Patrol je samo navođenje - iako koriste GMaps, renderuju neki KATASTROFALAN 2D interfejs. /ja bar ne mogu da vozim sa takvim GUIjem, nema šanse! - promašio bih ulice :)

👆 primer je čisto da objasnim tu "nekompletnost" - "pada" na stavci 3: interfejs u toku vožnje
 
....... — za GMaps se prave zasebne "Speed Limit" aplikacije (rade samo zvučno upozorenje & dodaju overlay/kružić) - ali em ih ima mnogo (10+) em ne znam koja ima najtačniju bazu.

To što sam ranije isprobao se pokazalo kao NETAČNO (dzaba što mi prikazuje zvučno upozorenje ako limit brzine nije tačan, zar ne.) +......

Imam kameru za saobraćajne znake, pa se desi da pogreši, retko, ali desi se, a ne tamo neka baza koju mora neko da dopunjava.
 
Postoji vrlo opsežna zasebna tema za Android navigacije. Što se tiče aplikacija vezanih za krađu telefona, to je gubljenje vremena u ovoj imitaciji od države, što si već i sam konstatovao.
 
Gmaps mi je jednom javio za radar i spasao me jer bi sigurno prekoracio brzinu na toj lokaciji.
Mislim da te i formacije poticu od korisnika, a zapitajte se koliko ste puta poslali neki info iz saobracaja. Ja jako retko (par puta samo).
 
Imam kameru za saobraćajne znake
Je l može pojašnjenje tj. Šta je "kamera za znakove" ? Je l to deo Sygic-a, da fon može i znakove da prepozna prednjom kamerom?

Postoji vrlo opsežna zasebna tema za Android navigacije
👍, i sam sam to hteo da naglasim u prethodnom postu. Raspisah se i bilo je too much još i to, ali se apsolutno slažem: ovaj post može da se prebaci u temu o nav. apps, pa da se nastavi tamo. Ionako sam nabrojao šta mi treba, taksativno.
Prebacite slobodno.

A ovde može da ostane deo o krađi telefona
tj anti theft app? -
Što se tiče aplikacija vezanih za krađu telefona, to je gubljenje vremena u ovoj imitaciji od države, što si već i sam konstatovao.
Neeeee, app nije gubljenje vremena! :)
Aplikacije koje su protiv krađe JESU korisne i važne. Jedine su koje mogu čoveka da sačuvaju gubitka. (u ovakvom društvu)
Država je ta koja je besmislena i gubljenje vremena (i nade!), MUP je taj kog NEMA kad je potreban građanima. /ne samo telefon, nama MUP nije pomogao NIKAD, a imali smo 5 krađa u domaćinstvu, ne telefona već i novca, nakita... :(

Pa pošto od države nema vajde: ja bih da se snađem sam. I - dobar anti theft mi je jedino rešenje. Ne sumnjam da je Cerberus tu najbolji, ali ako neko zna za još neki - osim AndroidLost-a — Please, share.

Da sam reagovao brže, sam bih uhvatio lopova uz Cerberus (otišao je pola km dalje)
...ali nisam reagovao ni brzo (kasno videh da nema telefona) a ni mudro (jer sam bio pod stresom) + nisam bio sam, pa je i to otežavalo... ;-(

Suština je da bi mi Cerberus pomogao da vratim telefon nazad, čak i tad (dao mi je i lokaciju) ali nisam reagovao pravovremeno & valjano.

A da budem iskren: verovao sam da će mi MUP pomoći, u tom trenutku. Kao informatički pismena osoba znam koliko je to LAKO (sve dok je telefon uključen, pa i sa drugom karticom, sve dok je u zemlji - lako mogu da ga nađu) i... Nadao sam se, priznajem! :) /pouka je: ne nadajte se.

A apropo anti theft app, meni treba:
1. Fotkanje lopova (pin) i slanje na mejl
2. Lokacija telefona
3. zvuk, pistanje (kad mu se približim)
Verovatno sam nesto izostavio* ali to je praktično sve. Cerberus ide dalje, razvio je dosta toga, ceo "remote control" ali čoveku ne treba puno kad se krađa desi. Samo fotkanje & lokacija & zvuk.
* Neki vid permanente poruke ("kontaktirajte me tu i tu, donesite fon") bi imao smisla da živimo u Nemačkoj, ovde to nema smisla. Nema kad je krađa u pitanju, da je gubitak - tu i imam veru u ljude, neko bi možda i vratio.
a zapitajte se koliko ste puta poslali neki info iz saobracaja. Ja jako retko (par puta samo).
I ja retko ali se trudim da pošaljem. (jednom u 7-8 vožnji.)
Stanem ako treba i pošaljem informaciju.
To možda sprečava ljude, to što ipak treba bezbedno voziti a opet prijaviti nešto. /nije da zahteva zilion klikova, ali jeste lakše kada si zaustavljen nego kad voziš.

Podržavam vašu "retoričku misao" u svakom slučaju. 👍
Vozačka empatija, kultura, razmena, zajednička saradnja - slabi i slabi i sve je gora. Ali jeste dobra stvar!

...i treba je negovati... Moguće da su korisnici Waze-a tu "bolji ljudi" spram nas "Google Maps"-era. :D
Ako jesu, nije mi jasno zašto Gugl(kao vlasnik i developer obe.) ne koristi Waze podatke i ubaci ih u Gmaps. (?)
 
Poslednja izmena:
Нећеш наћи апликацију за навигацију која ће да ти обезбеди све што желиш. Немаш избора, мораш да испробаш неколико њих и да изабереш која ти највише одговара. Има посебна тема о томе.
 
Nije ni u nemačkoj drugačija situacija. Meni je ukraden prošle nedelje telefon, prijavljen policiji i ništa. Imam čak i video pošto je ukraden na poslu. Beskućnika neki ušao, video telefon i uzeo. Bio je dovoljno pametan da ga odmah isključi da ne mogu da vidim ni online gde je. Od policije sam dobio posle nekoliko dana brošuru kako da se zaštitim sledeći put 😁
 
Nazad
Vrh Dno