Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Tds sa cesmusom 397
Propustena kroz nov aqufor filter 338.
Ne vidim isplativost filtera uopšte. Bolje cesmusu pa jednom u 2 meseca dekalcifikaciju sa sredstvom iz dm.
 
Proradiće filter, svakako je bolje nego čista česmovača. Nama smrdi u firmi voda, kroz mator akvafor ništa od tog smrada nema više.

Aparat održavaj bez obzira. Ja koristim samo Vlasinu, pa me prisili na 200 bekflaš, a svaki drugi ubacim i tableticu, kad su već dali nekoliko komada. Dali su i kesicu, valjda to isto, pojma nemam.
 
Ako ti je da smanjiš TDS, izmešaj pola česmovaču, pola demineralizovanu vodu. Ili u odnosu koji ti se sviđa. Kako će uticati na ukus kafe, ne garantujem, ali TDS će sigurno biti manji.
 
Ljudi koja je kafa u zrnu najbolja za espresso aparat Gaggia classic model 2019 ?
Stigao mi Timemore c3 sa alija i poceo sam da pijem espresso relativno skoro pa tek se ucim da pravim dobar espresso.Svaki savet bi mi dobrodosao.
Bilo koja iz iole krštene pržionice, naravno po ukusu. A pošto si pitao za preporuku, ja recimo trenutno koristim GUATEMALA ANTIGUA ESTELA TOP
 
@component
Cilj je da bude što manji kamenac u vodi zbog aparata. Bokal koristim i za piće i filter menjam jednom mesečno a dekalcifikaciju radim na 2 meseca.
 
Da li je neko radio dekalcifikaciju Gaggia alu bojlera sa vinskom kiselinom? Vidim na stranim forumima da je koriste isključivo za alu bojler jer kao nije toliko jaka.
 
Da li je neko radio dekalcifikaciju Gaggia alu bojlera sa vinskom kiselinom? Vidim na stranim forumima da je koriste isključivo za alu bojler jer kao nije toliko jaka.
Zanimljivo. Ali otkud da je sirće/kiselina slabija, to mi je čudno?
Ako se ne varam vinsko/jabukovo sadrže šećere...
 
@blumberg

Nemam pojma. Čak pišu i da je originalno Gaggia sredstvo na toj bazi.
Konkretno, ja sam na Gaggia Clasic aparatu koristio razna sredstva i bojler je ceo korodirao iznutra (na uputstvima lepo pise nije za aluminijum ali krastavac).
Sad sam zamenio bojler pa kao da nadjem sredstvo koje mu ne smeta. Gaggia sredstva nema u Srb.
 
Neka koriste mlečnu kiselinu (lactic acid).
 
Bilo koja iz iole krštene pržionice, naravno po ukusu. A pošto si pitao za preporuku, ja recimo trenutno koristim GUATEMALA ANTIGUA ESTELA TOP
Odatle sam uzeo najskuplju kafu za espresso Nicaragua natural anaerobic i bas mi nesto preslatka..Probacu i Guatemalu 🙂
Evo budzim ovu Gaggiu classic uzeo IMS sito 12/18 g ,WDT iglice i ostalo mi je jos da porucim spring za 9 bari i valdja sam resio sve.
 
Limunsku sam koristio i ona je i pojela aluminijum.
Nisam siguran da ćeš ga ikako sačuvati :)
Nažalost je to realnost sa GC. Aluminijum nije dovoljno otporan na kiseline...

Ja sam koristio Calcinet jer sam takve preporuke našao, ali se opet "raspada". Možda je bila pogrešna odluka.
Koristi Rosu ili slično da ti što duže potraje.
 
Pa mislim, čemu onda pribegavanje kućnim rešenjima, Cafiza/Puly caff trebalo bi da reše te probleme za neko solo održavanje, e sad ako su i oni abrazivni po elemente, onda je već do aparata i njegovog ograničenog veka trajanja. Van toga, servisiranje jednom godišnje i korišćenje meke vode.
 
Nažalost, taj problem sa AL blokom u GC-u je tema koju svi zaobilaze da prijave a ja sam je naučio na skuplji način, kupovinom novog GC nakon upotrebe nešto starijeg i polovnog aparata sa istim problemom.

Za čišćenje kamenca inače koristim limuntus.

Sledeći apart, za svoje lične potrebe, gledaću da uzmem sa full inox iznutricama.
 
Da, i ja kad sam gledao šta bih mogao da uzmem kao neku entry level mašinu, nije mi imalo smisla dati 400e za GCP, kad već za 600e postoji Lelit Anna :D Koja na sve to ima i PID.
Doduše, ja sam dodao još jer sam hteo i 58mm portafilter i pre-infuziju pa sam uzeo Viktoriju ali iskreno, malo se kajem jer to opet i nije prava stvar, pre-infuzija kakva valja može se naći tek na Elizabeth modelima ali fascinantno je kako fragmentišu tržište i onda za jednu-dve stvari više zahtevaju 300-400 evra.
 
Čitao sam danas malo oko aluminijuma, limunska je rešenje, ali nešto je potrebno da joj urade. Ne može bilo kakva. Verovatno te namerno teraju da koristiš njihova sredstva, koja su sto posto ok.

Sage uz Bambino Plus je spakovao i kesice i tabletice u kutiju, i još štošta, tamper ozbiljan, sve što je neophodno je u paketu. To je baš lep gest da imaš sve dok se naučiš šta i kako.
 
Drugari jel može pomoć oko espresso aparata. Mučim se već dva dana i nikako da kafa bude kako treba. Aparat je marke zass pro line zem11. Prodaje se u Mađarskoj i Rumuniji. Kineski je.
Snage je 1500w za kafu i 1300 za paru. Ima dve pumpe,dva grejača, može istovremeno da pravi kafu i penu za mleko,podešavanja temperature og 88 do 96, pre soaking sa vrućom vodom itd.
Problem je u sledećem. Jako mi brzo izbaci kafu,bez pene. Merio sam vagom količinu kafe, stavljam 13g u dozu za 1 kafu. Probao sam i sa duplom dozom kafe(2 šoljice) u dozeru za jednu. Pa 17g u dozeru za 2. Mleo sam krupno, najsitnije. Probao sam da presujem jako, srednje, slabo i isto.
Jednom ili dva puta sam uspeo da budem u 9 bara i dužoj ekstraciji, ali ne znam šta sam uradio. Uglavnom je pritisak jedva 2,3 bara.
 

Prilozi

  • ZEM-11-silkscreen.jpg
    ZEM-11-silkscreen.jpg
    125.2 KB · Pregleda: 17
Drugari jel može pomoć oko espresso aparata. Mučim se već dva dana i nikako da kafa bude kako treba. Aparat je marke zass pro line zem11. Prodaje se u Mađarskoj i Rumuniji. Kineski je.
Snage je 1500w za kafu i 1300 za paru. Ima dve pumpe,dva grejača, može istovremeno da pravi kafu i penu za mleko,podešavanja temperature og 88 do 96, pre soaking sa vrućom vodom itd.
Problem je u sledećem. Jako mi brzo izbaci kafu,bez pene. Merio sam vagom količinu kafe, stavljam 13g u dozu za 1 kafu. Probao sam i sa duplom dozom kafe(2 šoljice) u dozeru za jednu. Pa 17g u dozeru za 2. Mleo sam krupno, najsitnije. Probao sam da presujem jako, srednje, slabo i isto.
Jednom ili dva puta sam uspeo da budem u 9 bara i dužoj ekstraciji, ali ne znam šta sam uradio. Uglavnom je pritisak jedva 2,3 bara.
Moraš sitnije da meljes.
 
Moraš sitnije da meljes.
Probao sam i na najsitnije. Kad selektujem jačinu mlevenja, menja je, samo ne znam koliko sitno je prava mera.
Jedino da sa mlinom nešto nije u redu. Probaću da ga rastavim i vidim.
Ima li neke veze jačina pritiska tog tega, ili vrsta kafe, koliko je stara?
Ili koliko je od vrha tog sita kad je presovana. Ako preteram, ne mogu ni da zaključam tu ručicu gde je kafa.
 
Probao sam i na najsitnije. Kad selektujem jačinu mlevenja, menja je, samo ne znam koliko sitno je prava mera.
Jedino da sa mlinom nešto nije u redu. Probaću da ga rastavim i vidim.
Ima li neke veze jačina pritiska tog tega, ili vrsta kafe, koliko je stara?
Ili koliko je od vrha tog sita kad je presovana. Ako preteram, ne mogu ni da zaključam tu ručicu gde je kafa.
Meni se to desilo jednom nešto slicno i bila je pumpa problem (drugi brend aparata). Zamena 20eur. A svi su pominjali mlin.

Probaj prvo mlin, imaš na youtube-u kako se podešava i koliko sitno se melje, odn sta je prava mera.
Drugo, nabavi presureised portafilter pa probaj sa njim, možda uspe.
 
Meni se to desilo jednom nešto slicno i bila je pumpa problem (drugi brend aparata). Zamena 20eur. A svi su pominjali mlin.

Probaj prvo mlin, imaš na youtube-u kako se podešava i koliko sitno se melje, odn sta je prava mera.
Drugo, nabavi presureised portafilter pa probaj sa njim, možda uspe.
Pumpa se lako proveri. Stavi slepo sito i vidi koliki pritisak nabija. Naravno pod uslovom da imas manometar na aparatu.
 
Nazad
Vrh Dno